Καινουργιος υποψηφιος ιδιοκτητης σκυλου,αποριες.


Status
Κλειδωμένο θέμα

kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Καλησπερα σε ολους,ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ παρολο που εχω διαβασει πολλα θεματα εδω μεσα προσπαθωντας να κατανοησω καποια πραγματα γιατι δεν εχει τυχει ποτε στη ζωη μου να εχω σκυλι και θα ηθελα τα φωτα σας.Ο λογος που δεν ειχα ποτε ηταν οτι δεν εμενα μονος μου και η υπολοιπη οικογενεια ηταν αρνητικη σε ενα τετοιο ενδεχομενο,τωρα εχω μετακομισει σε ενα νεο διαμερισμα και πιστευω οτι ηρθε ο καιρος να παρω το σκυλακι που παντα ηθελα.Καταρχας ενω ημουν ετοιμος να επισκεφτω ενα pet shop ευτυχως επεσα πανω στο φορουμ στην αναζητηση που εκανα και ομολογω οτι με αυτα που διαβασα,πλεον δεν μου περναει καν απο το μυαλο,κατεληξα λοιπον στη λυση του εκτροφειου.Το ξερω οτι το καλυτερο απ ολα θα ηταν να παρω ενα αδεσποτακι αλλα επειδη μενω σε διαμερισμα προτιμω να επιλεξω καποια συγκεκριμενη ρατσα που θα ξερω πανω κατω πως θα μου βγει (δεν λεω οτι τα σκυλια μιας ρατσας ειναι φωτοτυπιες αλλα οσο να ναι καποια βασικα χαρακτηριστικα τα εχουν).Εκτος απο αυτο στην αναζητηση που εκανα για τις ρατσες βρηκα τα boston terrier και εχω παθει ζημια,μιλαμε για απιστευτες φατσες.Αυτο που θελω να ρωτησω (συγχωρεστε με αν ειναι χαζη ερωτηση αλλα ειναι μια απο τις βασικες ανησυχιες μου) ειναι αν γινεται ενα διαμερισμα με σκυλι να παραμενει στο ιδιο επιπεδο καθαριοτητας οπως θα ηταν χωρις.Εννοω οτι οσα φιλικα σπιτια εχω επισκεφθει στα οποια υπηρχε σκυλι,ειχαν μια χαρακτηριστικη μυρωδια.Αυτο οφειλεται σε ελειψη υγιεινης απο τη μερια του ιδιοκτητη η ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις?Τωρα μπορει να μου πει καποιος,τι το θελεις ρε μεγαλε το σκυλι αμα σε ενοχλει η μυρωδια του,και μπορει να εχει και δικιο.Απλα ειναι μια απο τις περιεργειες που εχω και θελω να εξετασω ολα τα ενδεχομενα.Επισης αν μπορει καποιος να μου πει πως θα καταλαβω αν ενας εκτροφεας ειναι σοβαρος η οχι και οτι αλλη συμβουλη εχετε ευχαριστηση οι πιο εμπειροι σε αυτο το θεμα.Ευχαριστω πολυ!
 


Moneypenny

Member
30 Μαϊου 2014
18
14
Θεσσαλονίκη
Καλωσόρισες! Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τη μυρωδιά κι επειδή έχω παρατηρήσει ότι όλα τα σπίτια με ζώα γενικά μυρίζουν, αποδέχτηκα το γεγονός. Κι εγώ ψάχνω για σκυλάκι και η μυρωδιά συν τις τρίχες είναι κάτι που απλά θα πρέπει να ξεπεράσω.

Ωστόσο έχω μπει και σε ελάχιστα σπίτια που ήταν σαν μην είχαν τετράποδο ένοικο. Αλλά η νοικοκυρά ήταν κομματάκι νευρωτική με την καθαριότητα. Τι να σου πω...ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι και οι έχοντες σκυλο.

Εύχομαι να βρεις το σκύλο που ψάχνεις (y)
 
  • Like
Reactions: kateopre


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Οι τρίχες θα γίνουν οι καλύτερες σου φίλες όσο και να καθαρίζεις..Φρίκαρε από τώρα για να το ξεπεράσεις/συνηθίσεις μετά...Καλώς ήρθες και καλή τύχη στην αναζήτηση σου ..!!
 
  • Like
Reactions: Mayra and kateopre


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Καλως ηρθες!
Ενα σπιτι οσο πιο πολλα ατομα εχει τοσο πιο συχνο καθαρισμα απαιτει ποσο μαλλον οταν τα επιπλεον ατομα ειναι οι μαλλιαροι μας φιλοι!:p
Απο αποψη μυρωδιας νομιζω πως με τακτικο καθαρισμα[2-3 φορες την εβδομαδα] δεν θα εχεις προβλημα... Οι τριχες ειναι ενα θεμα που εξαρταται απο την ρατσα σκυλου που θα επιλεξεις. Καποιες φυλες μαδανε συνεχεια, ενω καποιες αλλες σχεδον καθολου!

Αρχικα πριν ψαξεις για εκτροφεα διαβασε και προσπαθησε να μαθεις οσο πιο πολλα μπορεις για την φυλη που σε ενδιαφερει και βεβαιωσου οτι θα εισαι σε θεση να καλυψεις τις αναγκες της[ψυχικες και σωματικες].

Για την "σωστη" επιλογη ενος εκτροφεα ηδη υπαρχουν αρκετα ποστς που μπορουν να σε κατατοπισουν καπως, οπως αυτο.
[Μην περιοριστεις μονο σε αυτο που σου προτεινα:X3:]
 
  • Like
Reactions: kateopre


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπερα σε ολους,ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ παρολο που εχω διαβασει πολλα θεματα εδω μεσα προσπαθωντας να κατανοησω καποια πραγματα γιατι δεν εχει τυχει ποτε στη ζωη μου να εχω σκυλι και θα ηθελα τα φωτα σας.Ο λογος που δεν ειχα ποτε ηταν οτι δεν εμενα μονος μου και η υπολοιπη οικογενεια ηταν αρνητικη σε ενα τετοιο ενδεχομενο,τωρα εχω μετακομισει σε ενα νεο διαμερισμα και πιστευω οτι ηρθε ο καιρος να παρω το σκυλακι που παντα ηθελα.Καταρχας ενω ημουν ετοιμος να επισκεφτω ενα pet shop ευτυχως επεσα πανω στο φορουμ στην αναζητηση που εκανα και ομολογω οτι με αυτα που διαβασα,πλεον δεν μου περναει καν απο το μυαλο,κατεληξα λοιπον στη λυση του εκτροφειου.Το ξερω οτι το καλυτερο απ ολα θα ηταν να παρω ενα αδεσποτακι αλλα επειδη μενω σε διαμερισμα προτιμω να επιλεξω καποια συγκεκριμενη ρατσα που θα ξερω πανω κατω πως θα μου βγει (δεν λεω οτι τα σκυλια μιας ρατσας ειναι φωτοτυπιες αλλα οσο να ναι καποια βασικα χαρακτηριστικα τα εχουν).Εκτος απο αυτο στην αναζητηση που εκανα για τις ρατσες βρηκα τα boston terrier και εχω παθει ζημια,μιλαμε για απιστευτες φατσες.Αυτο που θελω να ρωτησω (συγχωρεστε με αν ειναι χαζη ερωτηση αλλα ειναι μια απο τις βασικες ανησυχιες μου) ειναι αν γινεται ενα διαμερισμα με σκυλι να παραμενει στο ιδιο επιπεδο καθαριοτητας οπως θα ηταν χωρις.Εννοω οτι οσα φιλικα σπιτια εχω επισκεφθει στα οποια υπηρχε σκυλι,ειχαν μια χαρακτηριστικη μυρωδια.Αυτο οφειλεται σε ελειψη υγιεινης απο τη μερια του ιδιοκτητη η ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις?Τωρα μπορει να μου πει καποιος,τι το θελεις ρε μεγαλε το σκυλι αμα σε ενοχλει η μυρωδια του,και μπορει να εχει και δικιο.Απλα ειναι μια απο τις περιεργειες που εχω και θελω να εξετασω ολα τα ενδεχομενα.Επισης αν μπορει καποιος να μου πει πως θα καταλαβω αν ενας εκτροφεας ειναι σοβαρος η οχι και οτι αλλη συμβουλη εχετε ευχαριστηση οι πιο εμπειροι σε αυτο το θεμα.Ευχαριστω πολυ!
Έναν από τους λόγους να διαλέξω το havanese ήταν το θέμα καθαριότητας εφόσον είμαι αλλεργική. Δεν μαδάνε σχεδόν καθόλου και δεν μυρίζουν σκυλίλα. Ψάξε αυτές τις φυλές, είναι αρκετές ή και ακόμα καλύτερα πάρε chinese crested αν σου ταιριάζει ο χαρακτήρας του.
 
  • Like
Reactions: kateopre


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Αν θες το διαμέρισμα να παραμείνει στο ίδιο επίπεδο καθαριότητας, είναι στο χέρι σου. Θα πρέπει να καθαρίζεις αρκετά πιο συχνά. Εγω συγκεκριμένα που φρικάρω με τις μυρωδιές, τις πατημασιές και τα σχετικά, σφουγγαρίζω κάθε μέρα, μερικές φορές και πάνω απο μια φορά - και πάντα μετά τη βόλτα σίγουρα. Μου έχει γίνει συνήθεια πλέον. Υπάρχουν διάφορα προϊόντα - μη τοξικά, ακόμα και "συνταγές" που μπορείς εσυ να φτιάξεις και που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να εξουδετερώνεις τυχόν μυρωδιές. Αρκεί να υπάρχει θέληση και..αντοχή. Με ένα μικρόσωμο σκυλάκι στο σπίτι πάντως, όπως το μποστονάκι, το τυχόν "πρόβλημα¨ με την καθαριότητα, δε θα είναι τόσο έντονο και οι απαιτήσεις σαφώς λιγότερες. Συνήθως το πρόβλημα το δημιουργούν τα ούρα. Οπότε ίσως να είναι λίγο πιο έντονο κατά τη διάρκεια της κουταβοπεριόδου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
kateopre καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καλά το πας, για αρχή. Μόνο πριν πάθεις μεγαλύτερη ζημιά από την καψούρα με τα boston, τσέκαρε αν υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα. Και αν όχι, αν είσαι διατεθειμένος, για ταξιδάκι στο εξωτερικό. Αν ούτε κι αυτό, άρχισε να παίρνεις βαθιές ανάσες, για να το ξεπεράσεις σιγά-σιγά :rolleyes:

Αν είσαι Αθήνα, μπες στην σελίδα του ΚΟΕ, να ενημερωθείς για την έκθεση μορφολογίας, που γίνεται μέσα στον μήνα. Είναι πολύ καλή ευκαιρία, να δεις από κοντά τι γίνεται.
 
  • Like
Reactions: kateopre


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλως ηρθες!
και η δικια μου μεγαλη καψουρα ειναι τα μποστον!!(y) Απιστευτα πλάσματα...Μονο που αν αποφασισεις να πάρεις μποστον , να δεχτεις το γεγονος ότι μαδάνε σε εναν μετριο βαθμο και ότι μυριζουν όπως και τα περισσοτερα σκυλιά. Αυτό μπορει να σε απωθεί αυτη τη στιγμη, πίστεψε με όμως όταν θα ζεις με εναν σκύλο και θα ειναι "ο σκυλακος σου" τότε όχι μόνο δεν θα σε ενοχλεί η μυρωδιά του, αλλά θα σου φαινεται η πιο όμορφη μυρωδιά του κόσμου!Και το λέω εγώ αυτό που είμαι ο πλεον περιεργος ανθρωπος και έχω τον πιο βρωμερο σκυλάκο που θα μπορούσα να εχω! ;)

εκτροφεις αναγνωρισμενους απο τον ΚΟΕ εχουμε 2 στην Ελλαδα.
 
  • Like
Reactions: Mayra and kateopre


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ηλεκτρική σκούπα, roll καθαρισμού, χτένα και αρωματικά χώρου θα είναι οι καλύτεροι σου φίλοι αλλά δεν θα σε νοιάζει καθόλου!!!! Εγώ όταν βλέπω δαχτυλια του αγοριού μου στα τζάμια πχ γκρινιάζω. Όταν αφήνει μυτια η Σίλβα όχι........ Όσο για τη μυρωδιά υπάρχουν σκυλιά που μυρίζουν πολύ καλά αλλά που μυρίζουν λιγότερο. Αλλά και πολλά προϊόντα για να το καταπολεμησεις υπάρχουν και μετά από λίγο θα τη λατρέψεις!!!!!
 
  • Like
Reactions: kateopre




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω να ρωτησω το ασχετο?
Σε ποια μυρωδια αναφερεστε ρε παιδια???
Τις τριχες,ναι Ok,το δεχομαι,τα κουταβισια ζητηματα τσισα-κακα κ αυτα...αλλα...ποια μυρωδια?πραγματικα δλδ?
Εμενα το σπιτι δεν εχει παρει καμια μυρωδια απτην Ηρα,ουτε εδω ουτε στην Αθηνα,απο τριχα της τρελης το καγκελο,αλλα μυρωδια οχι...
 
  • Like
Reactions: Mayra


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλημέρα. Και εμένα μου αρέσουν τα boston πολύ ΑΛΛΑ θα διάβαζα πρώτα α) τα προβλήματα των βραχυκέφαλων φυλών και β) τις επιλογές μεταφοράς τους (πχ αεροπλανικώς έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει ως μεταφορά πράγμα το οποίο σημαίνει καράβι αν μεσολαβεί θάλασσα για εκεί που θέλω να πάω). Καλή αναζήτηση :)
(ούτε και το δικό μας σπίτι μυρίζει, η τρίχα είναι απαραίτητο αξεσουάρ του σκύλου)
 
  • Like
Reactions: kateopre and mareco


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εγω να ρωτησω το ασχετο?
Σε ποια μυρωδια αναφερεστε ρε παιδια???
Τις τριχες,ναι Ok,το δεχομαι,τα κουταβισια ζητηματα τσισα-κακα κ αυτα...αλλα...ποια μυρωδια?πραγματικα δλδ?
Εμενα το σπιτι δεν εχει παρει καμια μυρωδια απτην Ηρα,ουτε εδω ουτε στην Αθηνα,απο τριχα της τρελης το καγκελο,αλλα μυρωδια οχι...
Ούτε και το δικό μου σπίτι έχει κάποια μυρωδιά ή κάποια ιδιαίτερη ποσότητα τρίχας μιας και δεν μαδάνε τα σκυλιά τόσο, αλλά μη μου πεις ότι δε σου έχει τύχει να επισκεφτείς σπίτι που να μυρίζει..δυσάρεστα. Ίσως αυτό να έχει τύχει και στον kateopre. Έχω γνωρίσει και σκυλιά που μυρίζουν αρκετά. Κι ας τα περιποιούνται οι ιδιοκτήτες τους. Να εκκρίνουν αρκετά μεγάλη ποσότητα σάλιου πχ και να μυρίζει κάπως άσχημα.
 
  • Like
Reactions: kateopre


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Καλώς ήρθες!
Εκτός από τα προηγούμενα που σου έγραψαν, θα πρέπει να ξέρεις ότι μόνος σου σε διαμέρισμα με σκύλο σημαίνει αυστηρή τήρηση του προγράμματος σε ότι έχει σχέση με το σκύλο ότι και να γίνεται. Κάνει σεισμό, λιμό, καταποντισμό, βρέχει χιονίζει, 10 πληγές του Φαραώ, εσύ θα πρέπει να πηγαίνεις το σκύλο τις βόλτες του αδιαμαρτύρητα. Είσαι διατεθιμένος να αλλάξει όλο σου το πρόγραμμα για τα επόμενα πολλά χρόνια της ζωής σου?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλως ορισες. Την τριχα και τη μυρωδια παρτο αποφαση θα τις εχεις, μα λιγοτερο μα περισσότερο (αναλογως φυλης, καθαριοτητας κλπ) , αλλα να τη μηδενισεις ξεχνα το. Τα θηλυκα μυρίζουν κατα κανόνα λιγότερο.Επισης υπαρχουν προιοντα καλλωπισμου καθως και αποσμητικα που τις "σκεπαζουν". Ευχομαι να βρεις το σκυλακι που επιθυμεις, με υπομονη και προσοχή θα τα καταφερεις.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Για τις μυρωδιες κ τις τριχες ,να ξερεις οτι σημασια εχει κ η τροφη...καιρο τωρα που ταιζω ωμα,εχουν κοπει κ οι μυρωδιες κ οι τριχες..χανουμε τριχες (ειδικα εγω αν με δεις :p ),αλλα οχι σε βαθμο που να κανεις προσευχες...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα περισσότερα σκυλιά μαδάνε και μυρίζουν. Μετά από λίγο καιρό δεν θα σου μυρίζει αλλά τις τρίχες θα τις βλέπεις. Όποιος και να έρχεται στο σπίτι θα καταλαβαίνει ότι είναι "σκυλόσπιτο" εκτός αν είσαι cleanness freak και σφουγγαρίζεις τα ταβάνια. Χώνεψε το και πάμε παρακάτω στα κριτήρια αναζήτησης....
 




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
kateopre καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καλά το πας, για αρχή. Μόνο πριν πάθεις μεγαλύτερη ζημιά από την καψούρα με τα boston, τσέκαρε αν υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα. Και αν όχι, αν είσαι διατεθειμένος, για ταξιδάκι στο εξωτερικό. Αν ούτε κι αυτό, άρχισε να παίρνεις βαθιές ανάσες, για να το ξεπεράσεις σιγά-σιγά :rolleyes:

Αν είσαι Αθήνα, μπες στην σελίδα του ΚΟΕ, να ενημερωθείς για την έκθεση μορφολογίας, που γίνεται μέσα στον μήνα. Είναι πολύ καλή ευκαιρία, να δεις από κοντά τι γίνεται.
Υπάρχει εκτροφείο boston στην Αθήνα το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά, κατεβαίνει συστηματικά σε εκθέσεις με καλά αποτελέσματα και ίσως είναι ευκαιρία στην Έκθεση που γίνεται σε λίγο στον Μαραθώνα να τα δεις από κοντά τα σκυλάκια και να μιλήσεις με τον εκτροφέα!

Το εκτροφείο λέγεται "Adorable Gang" και εκτροφέας ο Στέλιος Καραμήτσος.
 
  • Like
Reactions: kateopre


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
μη μου πεις ότι δε σου έχει τύχει να επισκεφτείς σπίτι που να μυρίζει..δυσάρεστα.
Καταρχας οι περισσοτεροι "δικοι μου" με σκυλο τα χουν κυριως εξω τα σκυλια,λιγοι τα χουν μεσα αλλα κ σ' αυτους παλι ποτε δε μου μυριζε τιποτα,κ πριν παρω την Ηρα (να πεις δλδ οτι συνηθισα τη μυρωδια)
Μια φορα μονο που χα παει επισκεψη στην πεθερα της ξαδελφης μου-με συρε δλδ μαζι της- που πραγματικα σιχαθηκα την ζωη μου-αφου οταν φυγαμε ξερασα κιολας-αλλα εκει γινοταν της τρελης το καγκελο,6 σκυλια,8+γατια,2-3 κουνελια,ολα να κοβουν βολτες μεσα στο σπιτι,εε δε το χαν κ πολυ με την καθαριοτητα αποτι καταλαβα...με κερασε παστα κ δε τολμουσα να την αγγιξω γιατι εβλεπα τριχες να αιωρουνται παντου γυρω μου-υστερα ημουν πεπεισμενη οτι μου χαν "κατσει" τριχες στο λαιμο,εξου κ ο εμετος-αλλα ευελπιστω οτι ηταν η εξαιρεση κ οχι ο κανονας αυτη η γυναικα...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα