Καινούργιο κουτάβι - basset


heleni38

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2010
45
0
ειναι ενας κουκλος!!!!!!!αν και δεν ειμαι πολυ εμπειρη γενικοτερα...πιστευω για το κατουρημα χρειαζεσαι και κατι για να τον επιβραβευεις....τον εχεις μπερδεψει....θελεις να κατουραει μεσα και στην πανα ή εξω και οπου θελει...? πρεπει να συνηθησει ειτε μεσα ειτε εξω....και οταν λειπεις και ειναι μονος να εχει την δυνατοτητα να τα κραταει....απλα να μην μενει πολλες ωρες μονος....αλλα το παν για οτι θελεις να κανει και για να το κανει σωστα ειναι η επιβραβευση!παρε του κανενα γλυκισμα και θα δεις....το ιδιο κανω στην δικια μου και πιανει!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πρεπει να συνηθησει ειτε μεσα ειτε εξω....
Πολύ σωστά, και μιας και είναι αρσενικό, μην περιμένεις σε μερικούς μήνες να "σημαδεύει" πάνες...

Κατά τ'άλλα κούκλος είναι, να τον χαίρεσαι :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να σου ζήσει!

Το στηθόλουρο γιατί το φοράς ανάποδα? (ο κρίκος πρέπει να είναι πάνω). Επίσης, στο σπίτι γιατί τον δένεις?
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Γιατι τοσο κολλημα με την πανα?Που ειναι το κακο να υπαρχει μια μεσα στο σπιτι σε συγκεκριμενο μερος και να ξερει το σκυλι οτι εχει μια εναλλακτικη?Ουτως ή αλλως οσο μεγαλωνει το σκυλι θα θελει απο μονο του να τα κανει μονο εξω οποτε η πανα θα υπαρχει μονο για ωρα αναγκης.Στο φιναλε δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να βγαζουν εξω το σκυλι τους 3-4 φορες τη μερα. Εμεις καθημερινες βγαινουμε 12 ή 2 και 21:30 ή 23:00 αναλογα αν ειμαι πρωι ή απογευμα στη δουλεια, μονο ΣΚ βγαινουμε περισσοτερες φορες, θα αφησω το αγορι μου να σκασει μεχρι να βγει εξω???????Εχει μαθει και πρωι-πρωι παει στην πανα.Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
valeria,
Μην ξεχνάς πως εσύ έχεις τσιουάουα.
Οσοι έχουν μεγαλύτερα σκυλιά, πρέπει να το ξανασκεφτούν. Προσωπικά προτιμώ να "σφιχτώ" 3-4 μήνες να σηκώνομαι από τις 5 παρά να μαθαίνω ένα κουτάβι την πάνα, για να το ξεμαθαίνω μετά, μοιάζει με διπλή δουλειά.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Είναι αλήθεια πως με τα μικρόσωμα μπορείς πιο εύκολα να έχεις εναλλακτική την πάνα! Εναλλακτική όμως όχι το δεδομένο! Και εμείς την έχουμε ακόμα αλλά μόνο για νωρίς το πρωί! Μετά τα πάντα στις βόλτες δεν την τιμάμε πλέον! Αλλά για πιο μεγαλόσωμα... είναι αλλίως....
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Να σου ζήσει!

Το στηθόλουρο γιατί το φοράς ανάποδα? (ο κρίκος πρέπει να είναι πάνω). Επίσης, στο σπίτι γιατί τον δένεις?
Ναι εκεινη την ημερα κατα λαθος το ειχα βαλει αναποδα.
Στο σπιτι τον δενω (με αρκετο χωρο να κινειται ) για να μαθει να μενει σε ενα μερος δικο του, αλλα και για να μην κατουραει οπου του καπνισει χωρις να τον δουμε. Συνηθως οταν ειναι για να κοιμηθει.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το θέμα της πανας είναι λίγο δίκοπο μαχαιρι...
Ο σκυλος ξέρει ότι μπορεί να πάει στη πάνα ανα πάσα στιγμή, οπότε δεν έχει λόγο να κρατηθεί μέχρι τη βόλτα του..
Δεύτερον η πάνα είναι μέσα στο σπίτι, οπότε ο σκύλος θεωρεί σωστό ότι μπορεί να κάνει πιπί μέσα, άρα άμα βαρεθεί να φτάσει μέχρι τη πάνα, θα τα κάνει και στο χαλί...
Προτιμω τις πιό συχνές βόλτες και το σφουγγάρισμα για κάποιους μήνες παρά την ευκολία της πάνας..
Δεν χρησιμοποιησα ποτέ πάνα στα σκυλιά μου...
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Eγω νομιζω οτι η πανα , για αυτους που λειπουν πολλες ωρες απ το σπιτι σαν την αφεντια μου, ειναι λιγο μονοδρομος.

Τον τελευταιο μηνα που εχει ανοιξει λιγο και ο καιρος, η πανα εχει μετακομισει στο μπαλκονι, χωρις κανενα ατυχημα μεσα στο σπιτι προς το παρων.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Eγω νομιζω οτι η πανα , για αυτους που λειπουν πολλες ωρες απ το σπιτι σαν την αφεντια μου, ειναι λιγο μονοδρομος.

Τον τελευταιο μηνα που εχει ανοιξει λιγο και ο καιρος, η πανα εχει μετακομισει στο μπαλκονι, χωρις κανενα ατυχημα μεσα στο σπιτι προς το παρων.
Α, εγώ νόμιζα ότι τη πάνα την έβαλες στη ταράτσα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Oxι βρε... εκει εχω τον σκυλο... και σημαδευει απο πανω την πανα στο απο κατω μπαλκονι:p.... μιλαμε για εκπαιδευση οχι αστεια...
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Σημερα πηγαμε στην κτηνιατρο!

Εκανε το εμβολιο
Εβαλε αμπουλα στο σβερκο
Εδωσε χαπι
Εβαλε λουρακι για τις σκνυπες
Εκοψε λιγακι τα νυχια
Διεγνωσε ωτυτιδα..... Δυστυχως ειμαστε στην κατηγορια σκυλων με μεγαλα αυτια που δεν αεριζονται και την παθαινουν ευκολα.
Θα του βαζω σταγονες για μια βδομαδα 2 φορες την ημερα...
Κατα τα αλλα ολα καλα!
Λιγο στο αυτοκινητο ζαλιστηκε στην αρχη ,αλλα στην επιστροφη σαν να μην υπηρχε! :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για να προλάβεις τυχόν ωτίτιδες στο μέλλον θα χρειαστεί μια φορά την εβδομάδα να του βάζεις σταγόνες, και εμείς είχαμε αυτό το πρόβλημα, τώρα καθαρίζω τα αφτάκια του με epi-otic.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και μεις καναμε ωτιτιδα,τωρα περιμενω κατι αιθερια ελαια που παρειγγειλα και θα τα δοκιμασω,σαν προληψη..
νομιζω η Kyveli το ειχε γραψει για τα αιθ ελαια και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα..
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Τελικα μεσα στις γιορτες καναμε ενα σημαντικο λαθος με τον τσαρλι. Για περιπου 1,5 μηνα που ημουν στο πατρικο μου σπιτι ο σκυλος εμενε λιγες ωρες μονος του γιατι συνηθως καποιος ηταν σπιτι. Και οταν λειπαμε ηταν το maltese μας εκει. Θελω να πω οτι πολυ λιγες ωρες εμενε ολομοναχος.
Τωρα που ηρθαμε στο φοιτητικο σπιτι (!) αρχισαν τα κλαμματα.. Ενω ειχε μαθει και καθοταν ησυχος οταν εφευγα τωρα αρχιζει το κλαμμα και το γαυγισμα!! (γενικα δεν γαβγιζει ποτε αλλοτε). Το ιδιο κανει και στο μπαλκονι. Ενω στις γιορτες καθοταν ησυχος στο κρεβατι του αλλα και στο μπαλκονι. Τωρα (πρωτη μερα βεβαια) κλαιει συνεχως. Ακομη και οταν παω στο μπανιο, οπως εκανε μικρος.
Πιστευετε οτι ειναι θεμα συνηθειας στο καινουργιο περιβαλλον ή το παιρνουμε παλι απο την αρχη το θεμα?
Να υπενθυμησω οτι ειναι περιπου 7 μηνων.

Εχω ακουσει οτι μια καλη εκπαιδευση για το προβλημα αυτο ειναι να μπαινεις και να βγαινεις συνεχως απο την εξωπορτα χωρις να του δινεις σημασια. Ετσι θα πιστεψει οτι και που ερχεσαι δεν συμβαινει και τιποτα. (Νομιζω το εχω δει στην τηλεοραση)

Γενικα πειτε καμια ιδεα αν σας εχει τιποτα παρομοιο γιατι εχει γινει ολοκληρο γαιδουρι και κλαιει σαν κοτοπουλο!!!!
Εμενα δε με ενοχλει προσωπικα. Αλλα φοβαμαι μηπως ενοχλησει την πολυκατοικια. Και αυτο το γαβγισμα- ουρλιαχτο που ξεκινησε ειναι απαλευτο!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ για "άγχος αποχωρισμού" ή "σύνδρομο αποχωρισμού". Θα βρεις πολλές συμβουλές! :)

Να υπένθυμίσουμε (ξανά) επι τη ευκαιρία να προσπαθείτε να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση! Είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο! :)
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Εχεις δικιο απλα ηθελα να γραψω συγκεκριμενα τη περιπτωση μου που τον ειχα με κοσμο στις γιορτες και τωρα μονος.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
μετα απο λίγο καιρό θα συνηθίσει.. αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όσο έχεις τη δυνατότητα να είσαι κοντά του της πρώτες μέρες και να αυξάνεις σταδιακά τις ώρες απουσίας σου. επίσης είναι χρήσιμο φεύγοντας απο το σπίτι κάποια φοράνα μείνεις απ'έξω για να δείς πότε και αν θα σταματήσει να κλαίει. ένα ψιλοκλάμα είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αφού δεν έχει συνηθίσει μόνος του αλλά αν τον ακούσεις να έχει μεγάλο θέμα ίσως πρόκειται για αγχος αποχωρισμού..
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Σκεφτομαι μηπως εαν μεινω εξω απο το σπιτι (στο διαδρομο) με νοιωθει και κλαιει ακομη περισσοτερο . Παιζει τετοιο πραγμα. μπα ε