Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ο ένας δημιουργεί το πρόβλημα που ο άλλος προσπαθεί και αδυνατεί να λύσει...και ο άλλος αποδέχεται, ευχαριστεί και προβάλει την βοήθεια του "θύτη".

Ποιος κερδίζει και ποιος χάνει;...Τι κερδίζεις και με τι τίμημα;
Σούκη... είσαι εκτός εποχής...:):rolleyes:
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Την μεγαλύτερη συνεισφορά την έκανε εισαγωγέας κουταβιών αγοράζοντας ένα ή δύο ολόκληρα μπλοκάκια...Η κυρία από την φιλοζωική που του πούλησε τα μπλοκάκια ήταν χαρούμενη και τον ευχαρίστησε θερμά.

Μας λέει κάτι αυτό;...Μπορεί και όχι,
Θα πω εγω τι μας λεει: Μας λεει αυτο που λεει η υπογραφη της mareco.

Επισης μας λεει οτι ειμαστε ετοιμοι να ερθουμε σε ριξη με τα λογια αλλα οχι με τα εργα.
Μας λεει οτι μπροστα στο συμφερον πολλα πραγματα περνανε σε δευτερη μοιρα(ή "ξεχνιουνται" προς στιγμην).
Μας λεει οτι το αυγο ειναι τοσο μεγαλο που το καταλαβαινεις μονο οταν εισαι εξω απο αυτο και το βλεπεις απο αποσταση.

Ναι, ειναι δυσκολα εκει εξω. Εξω ομως υπαρχει ελευθερια και ανεξαρτησια. Εχει τα + και τα -. Ειναι θεμα επιλογης...


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ katerina k.

Κάποιος θα μπορούσε να πει πως και το εκτροφείο ή εσείς ή ο οποιοσδήποτε, δεν θα έπρεπε να δεχθεί να συμμετάσχει σε κάτι που προάγει, διαφημίζει και βοηθά εμπόρους σκύλων και ζώων...αλλά όπως μου είπες πιο πάνω, το κάνεις για να ενημερώσεις.

Το θέμα είναι πως την παρουσία σου και συνύπαρξη σου με "αυτούς" θα την δουν πολλοί περισσότεροι από αυτούς που εσύ θα καταφέρεις να μιλήσεις και να εξηγήσεις. Πολλοί θα καταλάβουν ότι εκτροφεία, καταστήματα, εισαγωγείς και λοιποί είναι κάτι παρόμοιο αφού φιλοξενούνται και συνυπάρχουν αρμονικά σε μια επαγγελματική έκθεση.

Με τα παραπάνω θέλω να δείξω την πολυπλοκότητα και "πολυπλευρικότητα" του θέματος...

@ TARA

Που θα μου πάει;...Θα ανακάμψω!...:D
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συμφωνώ απόλυτα...απλά θεωρώ ότι όλοι συμμετέχουμε ..με την απουσία μας μερικές φορές.
Εφόσον κάποιοι ..δεν λέω όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει ...θα έπρεπε να συμμετέχουμε περισσότερο για να σπάσουμε τον φαύλο κύκλο. Πόσοι πχ από εμάς ...συμμετέχουμε ενεργά και συστηματικά είτε οικονομικά είτε με προσωπική εργασία στην προσπάθεια των σωματείων που εναγωνίως ψάχνουν πόρους έτσι ώστε να τους βοηθήσουμε να μην ζητάνε ? πόσοι παρατάνε τα σκυλιά τους που τα έχουν πάρει από τον εισαγωγέα για διάφορους λόγους ? είναι σαν να πληρώνει ο εισαγωγέας προκαταβολικά το πρόβλημα που δημιουργεί..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προφανως το σχολιο μου ηταν αορατο... θα το ξαναγραψω...

Ποιος σας ειπε οτι οι εθελοντες των σωματειων γνωριζουν ποιος ειναι ποιος? Τους ζητηθηκε να συμμετεχουν σε μια επισημη εκθεση σκυλων πιστευοντας και αυτοι, οπως και πολλοι αλλοι, οτι εκει υπαρχουν μονο "εκτροφεις" καθαροαιμων σκυλων.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
dj , εκει να δεις σκανδαλα... εχουν φαγωθει μεταξυ τους.
για αυτο λεω σε ολους... οχι χρηματα! ΠΟΤΕ ΧΡΗΜΑ.. το χρημα διαφθειρει, ειναι πειρασμος... θες να βοηθησεις?
Βαλε στο αμαξι σου 2 15κιλα, χαπια, κουβερτες, παιχνιδια και πηγαινε και δωστα. Πηγαινε τα ζωα βολτα...
πισω απο καθε "φιρμα αγαπης" ολο και κατι κρυβεται.. :(
Δωσε αγωνα μονος σου. Λιγο ο ενας, λιγο ο αλλος.. ολο και κατι γινεται..
Με εχουn πλησιασει φιλοζωικες να γινω μελος .. αλλα προτιμω μονη μου. Να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Να ξερω τι κανω και τι μου γινεται... θα ειχα ισως περισσοτερη βοηθεια.. αλλα μια χαρα τα καταφερνω...

Ομως για να μην ξεφευγουμε..... αν εστω και μικρος δολος υπαρχει εκει, σκεψου τι παιζει στον χωρο της αγοραπωλησιας...
Ευχομαι να σκασουν συντομα οι φουσκες..!
Δεν ειμαι υπερ του να διαλυθουν ολα, το παραδειγμα που εδωσε ο GEORGE A ειναι στεναχωρο και αποθαρυνει. Κριμα.. :(
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Amaliaz

Κανένας...

Έστω ότι δε γνώριζαν...Τι "κατάφεραν";...Έπρεπε να γνωρίζουν;

...και δε "ρίχνω φταίξιμο", απλά εντοπίζω και υπογραμμίζω τα γεγονότα και τον αντίκτυπο που ΜΠΟΡΕΙ να έχουν.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Προφανως το σχολιο μου ηταν αορατο... θα το ξαναγραψω...

Ποιος σας ειπε οτι οι εθελοντες των σωματειων γνωριζουν ποιος ειναι ποιος? Τους ζητηθηκε να συμμετεχουν σε μια επισημη εκθεση σκυλων πιστευοντας και αυτοι, οπως και πολλοι αλλοι, οτι εκει υπαρχουν μονο "εκτροφεις" καθαροαιμων σκυλων.

Αμαλια.. εισαι πιο ρομαντικη απο μενα? δεν σε ειχα... συνηθως ειμαι η τελευταια που συνηδειτοποιει :p
εγω 2 χρονια εχω επαγγελματικα στον χωρο μονο.. και τα εμαθα.. χωρις καν να τα ψαξω.. τα ειδα ολα μπροστα μου... το πιο ευκολο παζλ που εχω δει.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@ Amaliaz

Κανένας...

Έστω ότι δε γνώριζαν...Τι "κατάφεραν";...Έπρεπε να γνωρίζουν;

...και δε "ρίχνω φταίξιμο", απλά εντοπίζω και υπογραμμίζω τα γεγονότα και τον αντίκτυπο που ΜΠΟΡΕΙ να έχουν.
Τι καταφεραν?
Να ταισουν αλλες δυο μερες τα σκυλια που εχουν διασωσει.


Επρεπε να γνωριζουν?
Αυτο ειναι το ερωτημα... και ας πουμε ναι επρεπε... απο που? πως? Εκει ειναι το θεμα... πως μαθαινει κανεις? Και αν μαθει, τι κανει?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Kαι ποιος σας ειπε οτι οι εθελοντες της καθε φιλοζωικης γνωριζουν ποιος ειναι ποιος?
Μπααα, όλοι γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ποιος είναι ποιός...ιδίως αυτούς που οι Φιλοζωικές βρίζουν νυχθημερόν....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μπααα, όλοι γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ποιος είναι ποιός...ιδίως αυτούς που οι Φιλοζωικές βρίζουν νυχθημερόν....
Μπααααα.... ισα ισα... επειδη δεν εχουν σωστη πληροφορηση... τους βριζουν ολους... καλους κακους;)
Για σκεφτειτε λιγο... εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση... με το νομο, με τις διαφορες αφισες σωματειων....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Προφανως το σχολιο μου ηταν αορατο... θα το ξαναγραψω...

Ποιος σας ειπε οτι οι εθελοντες των σωματειων γνωριζουν ποιος ειναι ποιος? Τους ζητηθηκε να συμμετεχουν σε μια επισημη εκθεση σκυλων πιστευοντας και αυτοι, οπως και πολλοι αλλοι, οτι εκει υπαρχουν μονο "εκτροφεις" καθαροαιμων σκυλων.
Τοτε θα επρεπε να αναλαβει αυτην την δραστηριοτητα καποιος με στοιχειωδη γνωση. Κακο πραγμα η αγνοια στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Δεν το βλεπω δυνατον να ελεγε η κοπελα(μετα την ανακοινωση απο τα μεγαφωνα οτι περισεψαν 2 μπλοκ) στον ενδιαφερομενο που πληρωνει... εσενα δεν στα δινουμε γιατι εισαι ο "ταδε" και κανεις το "ταδε"(νομιμο μην ξεχνιομαστε) εμποριο. Η ολη φαση ειναι κωμικοτραγικη καθως ολοι βαρανε ενα ντεφι και στους στιχους αυτοσχεδιαζουν αναλογα την στιγμη και την διαθεση, δηλαδη κυνολογικες-κυνοφιλικες-φιλοζωικες... Μαντινάδες(το χρημα ειναι η ρακή που αυξανει το "κέφι")

Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...μην νομίζετε ότι είμαι και πολύ of.....:)

μήπως ζούμε σε μια χώρα που οι πολίτες ''μάθανε'' απο τα μικράτα τους το...''η δουλιά να γίνει/ το πρόβλημα να λυθεί''..... και όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία;

μήπως ζούμε σε μια χώρα που οι πολίτες ουσιαστικά δέχονται αδιαμαρτύρητα τα πιο σκληρά οικονομικά μέτρα με τις ανάλογες καταστροφικές κοινωνικές συνέπειες ...στο ''όνομα'' του να πάρουνε 25/30/35 δις οι τράπεζες ....''μπας και πάρουμε και εμείς κατιτίς'';

όταν δεν βλέπεις το δάσος παρά μόνο το δέντρο είσαι τυφλός...
όταν δεν βλέπεις ότι το δέντρο είναι ψεύτικο είσαι ηλίθιος ....

@Σούκι....μην τολμήσεις...:)
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αναμένεται μια διόρθωση από το μέλος που έκανε την αναφορά στις αγορές λαχνών.




[Anamenetai mia diorthosh apo to melos poy ekane thn anafora stis agores laxnwn sygnomh gia toys latinikoys xarakthres den eimai sthn Ellada kai den mporw na kanw allages se mh diko moy PC]
 
Last edited by a moderator:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν το βλεπω δυνατον να ελεγε η κοπελα(μετα την ανακοινωση απο τα μεγαφωνα οτι περισεψαν 2 μπλοκ) στον ενδιαφερομενο που πληρωνει... εσενα δεν στα δινουμε γιατι εισαι ο "ταδε" και κανεις το "ταδε"(νομιμο μην ξεχνιομαστε) εμποριο.
Aν είχε το διαβολάκι μέσα της η κοπέλα της φιλοζωικής θα έλεγε:

"Nα πληρώσεις; Βεβαίωωωως και να πληρώσεις! Άλλωστε τα δικά σου σκαtά μαζεύουμε με αυτά τα λεφτά!
Tι... μόνο αυτά; Λίγα έδωσες! Ξέρεις τι μαζεύουμε για πάρτη σου κάθε μέρα;" :twisted:
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όταν βλέπεις το δέντρο μόνο σε σχέση με το δάσος, είσαι μύωπας
σίγουρα.....ειδικά όταν δεν πρόκειται για δάσος που αποτελείται απο δέντρα αλλά απο ....μανιτάρια.