Κακοβουλο προγραμμα;


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Η συμβουλευτική προειδοποίηση προσφέρεται από
Ασφαλής περιήγηση

Σελίδα διάγνωσης για disabled.gr/forum


Ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση καταχώρισης για disabled.gr/forum;
Ο ιστότοπος αναφέρεται ως ύποπτος. Η επίσκεψη σε αυτόν τον ιστότοπο ενδέχεται να βλάψει τον υπολογιστή σας.
Μέρος αυτού του ιστότοπου αναφέρθηκε λόγω ύποπτης δραστηριότητας 4 φορές τις τελευταίες 90 ημέρες.
Τι συνέβη όταν η Google επισκέφθηκε αυτόν τον ιστότοπο;
Από τις 48 σελίδες που εξετάσαμε στον ιστότοπο τις τελευταίες 90 ημέρες, 46 σελίδες κατέληξαν σε λήψη και εγκατάσταση κακόβουλου λογισμικού χωρίς τη συναίνεση του χρήστη. Την τελευταία φορά που επισκέφθηκε η Google αυτόν τον ιστότοπο ήταν στις 2013-10-06 και η τελευταία φορά που βρέθηκε ύποπτο περιεχόμενο σε αυτόν τον ιστότοπο ήταν στις 2013-10-06.Το κακόβουλο λογισμικό περιλαμβάνει 96 exploit(s). Η επιτυχής μόλυνση προκάλεσε 1 νέες διεργασίες κατά μέσο όρο στο μηχάνημα-στόχο.
Το κακόβουλο λογισμικό φιλοξενείται σε 10 τομείς, συμπεριλαμβανομένων των kocohandre1983.tk/, googledrive.com/, 1381070403.hopto.org/.
5 τομείς φαίνεται ότι λειτουργούν ως διαμεσολαβητές για τη διανομή κακόβουλου προγράμματος σε επισκέπτες αυτού του ιστότοπου, συμπεριλαμβανομένων των kocohandre1983.tk/, 1381070403.hopto.org/, 1381069803.hopto.org/.
Αυτός ο ιστότοπος φιλοξενήθηκε σε 1 δίκτυα συμπεριλαμβανομένων των AS15395 (Rackspace).
Αυτός ο ιστότοπος έχει λειτουργήσει ως διαμεσολαβητής που έχει ως συνέπεια την περαιτέρω διανομή του κακόβουλου προγράμματος;
Τις τελευταίες 90 ημέρες ο ιστότοπος disabled.gr/forum δεν φάνηκε να λειτουργεί ως διαμεσολαβητής για τη μόλυνση κανενός ιστότοπου.
Αυτός ο ιστότοπος έχει φιλοξενήσει κακόβουλο πρόγραμμα;
Όχι, αυτός ο ιστότοπος δεν φιλοξένησε κακόβουλο λογισμικό τις τελευταίες 90 ημέρες.
Πώς συνέβη αυτό;
Σε ορισμένες περιπτώσεις, τρίτα μέρη μπορούν να προσθέσουν κακόβουλο κώδικα σε νόμιμους ιστότοπους, γεγονός που προκαλεί την εμφάνιση του μηνύματος προειδοποίησης.
Επόμενα βήματα:


προσπαθοντας να διαβασω το θεμα επιθεση απο σκυλο μου βγαζει οτι ειναι κακοβουλο προγραμμα.
Τι συμβαινει;
:twisted:
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Έτσι όπως το περιγράφεις φαίνεται να κάνει redirect σε άλλο url: disabled.gr/forum (δεν πάω να κάνω κλικ, σκιάζομαι..!)
 






Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Κι εμένα το εμφάνιζε αυτό και νομίζω ότι αφορούσε την υπογραφή κάποιου μέλους.
Το έψαξα λίγο, δηλαδή, ενός μέλους η υπογραφή περιέχει μια εικόνα που παραπέμπει σε αυτόν τον ιστότοπο. Οι σελίδες που δεν με άφηνε ο browser να ανοίξω ήταν αυτές που είχε γράψει το μέλος.
 






Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Ο/Η amangos (πήγα να το βρω)
Σε εμένα δεν το κάνει πιά, καθ'ότι είχα επιλέξει να παρακαμφθεί η ειδοποίηση.

Ελπίζω αυτός να είναι ο λόγος και να μην το κατέβασα από το μυαλουδάκι μου :rolleyes: Πάντως στις σελίδες που είχε γράψει δεν μπορούσα να μπω.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Eμένα το κάνει στο θέμα Ευχαρίστα περιστατικά/εκπλήξεις στη βόλτα, προειδοποίηση στα αγγλικά, σε κόκκινη σελίδα με ένα καρτούν ληστή. Malware ahead! Kι ότι κάποιος έχει βάλει μέσα στη συγκεκριμένη σελίδα υλικό από το ww w. diasbled. gr που είναι γνωστός διανομέας κακόβουλου λογισμικού, και πιθανόν να μολυνθεί κι ο υπολογιστής μας αν εισέλθω. Οπότε προτείνει να πάω μια σελίδα πίσω, με μπλε κουμπάκι.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Eμένα το κάνει στο θέμα Ευχαρίστα περιστατικά/εκπλήξεις στη βόλτα, προειδοποίηση στα αγγλικά, σε κόκκινη σελίδα με ένα καρτούν ληστή. Malware ahead! Kι ότι κάποιος έχει βάλει μέσα στη σελίδα ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ υλικό από το που είναι γνωστός διανομέας κακόβουλου λογισμικού, και πιθανόν να μολυνθεί κι ο υπολογιστής μας αν εισέλθω. Οπότε προτείνει να πάω μια σελίδα πίσω, με μπλε κουμπάκι.
Ναι αγάπη μου, ουτε το λογισμικό των browser δεν δέχεται ως υπαρκτη την πιθανότητα να δούμε κατι ευχάριστο στη βολτα μας!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι αγάπη μου, ουτε το λογισμικό των browser δεν δέχεται ως υπαρκτη την πιθανότητα να δούμε κατι ευχάριστο στη βολτα μας!
χαχαχααχαχααα!!! Όντως πολύ κακόβουλο αυτό το πρόγραμμα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ναι αγάπη μου, ουτε το λογισμικό των browser δεν δέχεται ως υπαρκτη την πιθανότητα να δούμε κατι ευχάριστο στη βολτα μας!
Αχαχαχαχαχα!

Θυμάμαι την υπογραφή του amangos, είναι ένα χαριτωμένο gifάκι, έμοιαζε με smiley σαν αυτά που έχουμε εδώ, θα πρέπει να το πήρε από τη συλλογή κάποιου άλλου φόρουμ το οποίο τώρα είναι compromised και έχει "μολυνθεί" ότι προέρχεται από αυτό. Του στειλε κανείς κανένα μήνυμα να το δει?

Παρεμπιπτόντως επειδή πολλοί παίρνουν διάφορα smileys από διάφορα μέρη στο νετ για τα ποστς τους, αν έχει και άλλο smiley από την ίδια πηγή χύμα σε κάποιο οποιοδήποτε ποστ πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχει.

Α και Δάφνη.. κάνε ένα scan στο pc σου που την άνοιξες θαρραλέα τη σελίδα! :roll:
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι αγάπη μου, ουτε το λογισμικό των browser δεν δέχεται ως υπαρκτη την πιθανότητα να δούμε κατι ευχάριστο στη βολτα μας!
αχαχαχαχαχαχαχααχα! Εμένα μου εμφανίζει ότι και στην kritikopoula αλλά μόνο με τον chrome και συνήθως στα ευχάριστα περιστατικά κι εμενα. Με mozilla μπαίνει κανονικά. Περίεργα πράγματα...:confused:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αχαχαχαχαχαχαχααχα! Εμένα μου εμφανίζει ότι και στην kritikopoula αλλά μόνο με τον chrome και συνήθως στα ευχάριστα περιστατικά κι εμενα. Με mozilla μπαίνει κανονικά. Περίεργα πράγματα...:confused:
Δεν ειναι περιεργο... αλλο προγραμμα προστασίας εχει το ενα από το αλλο...

Ο mozilla να στείλει την αλεπού για εμβολιασμό για λύσσα.... σερνεται!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι οκ αλλη προστασία σαφώς. Αλλά και να σου μπλοκάρει μια σελίδα επειδή κάπου υπάρχει κάποιο λινκ που ενδέχεται να είναι κακόβουλο..ε οκ..είπαμε. Και στην τελική ότι θέλω θα κάνω!! Δε θα μου υποδεικνύει ένας browser τι πρέπει και τι δεν πρέπει!! Φασισμός..Φασισμός παντού..:p (υγ σε κάτι σελίδες τύπου "πειρατική ακτή", που δίπλα σου πετάει τα λινκ με τις τσόντες, δε βλέπω να το ενοχλεί πάντως)
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ναι οκ αλλη προστασία σαφώς. Αλλά και να σου μπλοκάρει μια σελίδα επειδή κάπου υπάρχει κάποιο λινκ που ενδέχεται να είναι κακόβουλο..ε οκ..είπαμε. Και στην τελική ότι θέλω θα κάνω!! Δε θα μου υποδεικνύει ένας browser τι πρέπει και τι δεν πρέπει!! Φασισμός..Φασισμός παντού..:p (υγ σε κάτι σελίδες τύπου "πειρατική ακτή", που δίπλα σου πετάει τα λινκ με τις τσόντες, δε βλέπω να το ενοχλεί πάντως)
Εμενα στην πειρατικη ακτή δεν μου ανοιγει κανενα άλλο λινκ παραδίπλα! Ουτε καν αυτον τον κύριο που κουνάει την πλαδαρη κοιλια του!
Εδω δες φασισμο!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι οκ αλλη προστασία σαφώς. Αλλά και να σου μπλοκάρει μια σελίδα επειδή κάπου υπάρχει κάποιο λινκ που ενδέχεται να είναι κακόβουλο..ε οκ..είπαμε. Και στην τελική ότι θέλω θα κάνω!! Δε θα μου υποδεικνύει ένας browser τι πρέπει και τι δεν πρέπει!! Φασισμός..Φασισμός παντού..:p (υγ σε κάτι σελίδες τύπου "πειρατική ακτή", που δίπλα σου πετάει τα λινκ με τις τσόντες, δε βλέπω να το ενοχλεί πάντως)
χμ για κάποιο λόγο στις βγάζει εσένα τις τσόντες...

Εμενα στην πειρατικη ακτή δεν μου ανοιγει κανενα άλλο λινκ παραδίπλα! Ουτε καν αυτον τον κύριο που κουνάει την πλαδαρη κοιλια του!
Εδω δες φασισμο!!
Αμαν... μου εκοψες την ορεξη και πειναγα...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
εμένα δλδ που μου βγάζει τσόντες και κάτι κατσαρίδες που πρέπει να τις σκοτώσω με μια παντόφλα για να κερδίσω ένα smartphone να το πάρω προσωπικά;;; άσε τις σελίδες που μου πετάει για τα online καζίνο..χμ...:-k
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981