"Κακοπροαιρετος" αγοραστης σε εκτροφεα




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Dna test μάνας, πατέρα, κουταβιού. Γύρω στα 130€ το σετάκι.
Ερώτηση: έστω θέλω καυκάσιο. Τη μάνα τη βλέπω, στον εκτροφέα (αλλά αγνοώ πόσο προσβάσιμη μπορεί είναι από εμένα). Ο πατέρας είναι κάπου στο εξωτερικό. Πως κάνω το Dna test και να εμπιστευτω το αποτέλεσμα, από τι στιγμή που είμαι "κακόβουλος" και θέλω όλη τη διαδικασία υπό τον έλεγχό μου;
 
  • Like
Reactions: johnk and LaCat


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Κοιταξτε τωρα τι διαβαζει το "θολωμενο μου μυαλο"...

- Θες εμπειρο ματι αν δεν σε καλυπτει ο ομιλος
-Κανε το σταυρο σου
-Μην ξενοπηδας για να μη μαζεψεις αμαρτιες
-Δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει στην πραγματικοτητα...
-...και μπορει να συμβει σε ολους
-Πρεπει να βρεις ατομο εμπιστοσυνης
-Ευχησου...γενικα. Πιανει....
-Ειμαστε μια ευτιχισμενη οικογενεια...δεν εχει σημασια ποιοι ειμαστε ομως

- 1. Παιζει να σου τη φερουν,δεν αποκλειεται 2. Απο τον 4ο σκυλο και μετα εχεις μια α σιγουρια... 3. Στην τοκετο-ομαδα μπορει να υπαρχουν 2 ξενοι...ο Μαρκορας και η Κουντουρατου πχ... 4.Αστο σου λενε...δεν εισαι σιγουρος καν οτι δεν ειναι βαμμενα στο χρωμα που θαπρεπει να ειναι η ρατσα... 5. Μηπως ξερεις να ραβεις ρομπες;; 6. Ξανακανε το σταυρο σου,και πες και αμην...
-Θελει ψαξιμο η δουλεια..πολυ,και να βρεις μια Αθηνά που να ειναι χηρα...


-Επισης θα πρεπει να τεραγωνισεις τον κ...υκλο (σου) στο διαβασμα...

-Τεστ dna

Εννοειται οτι απλοποιω και παραποιω τις απαντησεις σας επιτηδες εν μερει, μην παρεξηγηθει κανεις :)

Οποτε συμπερασματικα (ως εδω τουλαχιστον)

Κατα την τυπικη διαδικασια, 100% σιγουρος δεν ειναι κανεις. Επισης πρεπει να εισαι βαθια θρησκευομενος για να παρεις σκυλι που θες,να διαβασεις πολυ,παρα πολυ, να ενημερωθεις κτλ κτλ κτλ...

Η πρακτικη μεθοδος ομως ειναι μονο το τεστ dna απο οτι καταλαβαινω, γιατι εφοσον δεν υπαρχει καποιος επιτοπιος ελεγχος, σιγουρος 100% δεν μπορει να ειναι κανεις.

Σχετικα καλυφθηκα και δυστυχως ακουσα αυτα που δεν ηθελα.
Δικο σας το θεμα καθως εχουν ακουστει ερωτηματα που με ενδιαφερουν κ εμενα οπως τι γινεται στην περιπτωση μη παρουσιας του αρσενικου η πως και απο ποιον ελεγχονται οι εκτροφεις...

Edit!
Διορθωστε με αν κανω λαθος...που δε νομιζω...
Ελεγχος dna σε ζωα γινεται απο 3 εταιριες, εκ των οποιον μια στη Σκωτια μια Αμερικη και μια...Ν.Ζηλανδια;

Αν καποιος (ptf) ξερει κατι παραπανω ας ενημερωσει :)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Καλή ερώτηση @Orilis , δεν έχω απάντηση σε ρεαλιστικά οικονομικά πλαίσια.

Υ.Γ. Γιατί κάποιον υποψήφιο αγοραστή που θα ζητήσει επιπλέον εχέγγυα τον χαρακτηρίζετε κακόβουλο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι θα ήθελες να ακούσεις;
Ο συγκεκριμένος χώρος είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Θα βρεις τα πάντα.
Στο χέρι σου είναι να τους ξεχωρίσεις.
Δεν υπάρχει έλεγχος από κανέναν, και στο κάτω κάτω, να ελέγξει τι;;;
Προθέσεις;
Ανιδιοτέλεια;
Γνώσεις;
 
  • Like
Reactions: epial and Orilis


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλή ερώτηση @Orilis , δεν έχω απάντηση σε ρεαλιστικά οικονομικά πλαίσια.

Υ.Γ. Γιατί κάποιον υποψήφιο αγοραστή που θα ζητήσει επιπλέον εχέγγυα τον χαρακτηρίζετε κακόβουλο;
Καθολου κακοβουλο! Ισα ισα εγω το θεωρω φυσιολογικο γιαυτο κ εθεσα το θεμα,να δω πως γινεται ΑΝ γινεται :)


Τι θα ήθελες να ακούσεις;
Ο συγκεκριμένος χώρος είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Θα βρεις τα πάντα.
Στο χέρι σου είναι να τους ξεχωρίσεις.
Δεν υπάρχει έλεγχος από κανέναν, και στο κάτω κάτω, να ελέγξει τι;;;
Προθέσεις;
Ανιδιοτέλεια;
Γνώσεις;
Ναι,δε διαφωνω. Απλως νομιζω οτι δεν μπορουμε να το θεωρησουμε κ το πλεον αυτονοητο,τοσο που να μην μας κανει εντυπωση, στα πλαισια παντα που τοσα πραγματα μας κανουν εντυπωση σαυτη τη χωρα και δεν διορθωνονται ακομη πιο αυτονοητες καταστασεις (βλ μη επικοιωνια Δημοσιων Υπηρεσιων μεταξυ τους που χρειαζεται λειτουργικο Win95 ξερωγω!)

Αν με ρωτας πρακτικα..θα σου ελεγα οτι θα επρεπε να ελεγχονται οι εκτροφεις, με οποιοδηποτε τροπο ελεγχεται οποιοσδηποτε, ειτε φορολογικα ειτε τεχνικα. Να ειναι σιγουρος αυτος που θελει το σκυλο οτι αυτο που ψαχνει αυτο θα βρει, να σεξασφαλιζεται με νομο η ευζωια των ζωων, η αναπαραγωγη να γινεται με προγραμμα κτλ κτλ κτλ...δλδ...οτι θελουμε να κανει ο σωστος εκτροφεας και ελπιζουμε να κανει

(Δεν το συζηταω, οτι θα επρεπε ασφαλως, να εξαφανιστουν μια και καλη,μαχαιρι και για παντα οι byb κτλ, πριν γινουν ολα αυτα,απλως νομιζω οτι το ενα φερνει το αλλο).
Αυτα τα λιγα πολυ περιληπτικα, αν με ρωτας τι θα εκανα ως υπουργος :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από ΤΗ στιγμή* (πονεσαν τα ματάκια μου)

@zenio δεν είναι θέμα Ελλάδας. Το σωστός ή το λάθος έχει να κάνει με το άτομο, όχι με την εθνικοτητα του ή κάποια άλλη ταμπέλα.
 
  • Like
Reactions: LaCat


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ναι,απλα επειδη αυτο θα επρεπε να γινεται απο τα κεντρικα, απο το κρατος δηλαδη, γιαυτο ενεφερα το παραδειγμα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι,απλα επειδη αυτο θα επρεπε να γινεται απο τα κεντρικα, απο το κρατος δηλαδη, γιαυτο ενεφερα το παραδειγμα
Γιατί θα έπρεπε; Τόσο η εκτροφή, όσο και η κατοχή κατοικιδιου είναι χόμπι. Εφ'οσον τηρούνται κανόνες ασφαλείας και ευζωίας, ποιο χόμπι έχει κρατικό έλεγχο;
 
  • Like
Reactions: LaCat and ptf


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ερώτηση: έστω θέλω καυκάσιο. Τη μάνα τη βλέπω, στον εκτροφέα (αλλά αγνοώ πόσο προσβάσιμη μπορεί είναι από εμένα). Ο πατέρας είναι κάπου στο εξωτερικό. Πως κάνω το Dna test και να εμπιστευτω το αποτέλεσμα, από τι στιγμή που είμαι "κακόβουλος" και θέλω όλη τη διαδικασία υπό τον έλεγχό μου;
Καταρχάς υπάρχει πιστοποιητικό επιβασης, με ημερομηνίες κλπ. Το οποίο καταθέτεις.
Θα μου πεις και δεν μπορείς να κάνεις μαιμουδια;; Σαφέστατα και μπορείς.
Η πουστιά είναι θέμα ανθρώπου.
Ή το έχεις μέσα σου ή δεν το έχεις.

@zenio καταλαβαίνω τι λες, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει προθεσομετρο, ή ηθικομετρο. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν να υπήρχαν προϋποθέσεις για το ποιοί σκύλοι μπορούν να μπουν στην αναπαραγωγή, όπως γίνεται στη Γαλλία πχ.
Εδώ σε εμάς, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες αρκεί μόνο το pedigree. Εκτός αν υπάρχει όμιλος που θέτει τις δικές του προϋποθέσεις.
Για αυτό χρειάζεται κατά την γνώμη μου και πάνω από όλα, να γίνει κατανοητή η τεράστια διαφορά ανάμεσα στην εκτροφή και την αναπαραγωγή καθαροαιμων.
Αν δεν είναι κάποιος σε θέση να ξεχωρίσει αυτά τα 2, είναι πολύ εύκολο να απευθυνθεί σε λάθος ανθρώπους.
Και με τις κακές εμπειρίες του να βγάλει λάθος συμπεράσματα για αυτό που ονομάζεται εκτροφή.
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Orilis να σου εξηγησω τι εννοω,η μαλλον πως το εννοω
Πχ
Καποιος που κανει αναρριχηση...δεν θα του πει το κρατος ποτε θα παει, ωστοσο θεσπιζει ορια και κανονες με την εννοια της ποιοτητας ασφαλειας που πρεπει να εχει ο εξοπλισμος του

Αντιστοιχα, δεν θα σου πει το κρατος τι ωρα θα πας το σκυλο σου βολτα,αλλα θα ελεγξει οσα εθιξα προηγουμενως

Η κουβεντα μας ειναι πλεον οχι απλα θεωρητικη αλλα ουτοπικη :) Δεν πειραζει


Yorkaddict
Τι γινεται στη Γαλλια και πως; Απο ποιον;
Εστω με 2 κουβεντες αν σου ειναι ευκολο

Edit
Επισης μηπως αυτο που ανεφερα δεν ειναι για dna αλλα ειναι εταιριες που κανουν γενωμικο ελεγχο; Ολο και θα ξερεις :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο κυνολογικός όμιλος της Γαλλίας εκδίδει πεντιγκρί μόνον όταν ο σκύλος περάσει confirmation.
Ελέγχεται δηλαδή αν ο σκύλος ανταποκρίνεται στο πρότυπο της φυλής του, αν έχει το κατάλληλο ταμπεραμέντο και ανάλογα την φυλή αν έχουν γίνει οι εξετάσεις υγείας που έχει επισημάνει πως πρέπει να γίνονται ο όμιλος της κάθε φυλής.

CONFIRMATION: THE LEGISLATIVE TEXTDecree n ° 74-195 of 26 February 1974 relating to the keeping of Herd Book for the canine species.
Note: The parties put in italics in the text are excerpts from the decree.

I. General Principles

Art. 4 - Confirmation is required for breeding of both sexes and can not take place before the age of 10 months. This confirmation can be made from different criteria for each sex and include several qualifications, the highest class on breeding for which it is given abilities.Age and qualification standards will be set for each race in accordance with the federation into the studbook by authorized specialized associations.

- The confirmation is essential for definitive registration Herdbook enabling recipients to reproduce issues recordable under the offspring. The confirmation must be obtained and the final entry in the LOF performed before mating breeding.

- Each specialized Association race concerned is required to determine, in consultation with the Commission Zootechnique , the list of grounds for refusal of confirmation. The list of confirmation refusal established by a specialized Association race is applicable only after approval by the Commission Zootechnique CCS and approval by the Committee .

- The Breed Associations may, as necessary, propose to the Société Centrale Canine changing the minimum age for confirmation in their race , which must match the imposed minimum age for admission to exhibition being specified that this age can not be less than 10 months. A subject does not conform to standards its breed standard is, in any case, likely to be confirmed. II - Location confirmatory examinations Art. 4 - Operations confirmation that the implementing rules are set by the federation maintains the stud book, carry on any point of the metropolitan area during rallies organized dog with the approval of the Federation holding the herd book.

- The meetings during which operations can be performed for confirmation and were set by the Société Centrale Canine:
1. national or international dog shows and presentations organized by the companies affiliated to the Regional Canines CSC
2. National or regional livestock exhibitions and meetings of delegations organized by Breed Associations affiliated with the agreement of the Regional Companies.
3. 's fields trials organized by the Regional Companies and Associations of race.
4. . confirmation sessions organized by the Regional Companies and Associations of race .
5 . Tests Work for greyhounds organized by Breed Associations and Clubs Greyhounds work are therefore excluded: contests, events and demonstrations watchdogs and defense."

http://www.scc.asso.fr/Ce-que-dit-la-loi

Πρακτικά:
Κουτάβια που γεννιούνται από μη πιστοποιημένους γονείς, δεν βγάζουν pedigree.

Κουτάβια γεννημένα από πιστοποιημένους γονείς παίρνουν πιστοποιητικό γέννησης και όταν και αν περάσουν confirmation, μπορούν να βγάλουν pedigree.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ομοίως έχει θεσπισει και για την εκτροφή, αφήνοντας, όμως μια εκκρεμότητα για τον ερασιτέχνη εκτροφέα. Αλλά μίλησες για έλεγχο (και φέρνω δικό μου παράδειγμα, πως θα επιθυμούσα να υπάρχουν, και στην πραγματικότητα κι όχι μόνο στα χαρτιά, επόπτες γέννας). Όπως στην αναρρίχηση δεν έρχεται ποτέ το κράτος να σε τσεκάρει από μόνο του, παρά μόνο μετά από καταγγελία ή ατύχημα, έτσι δεν έρχεται, αυτεπαγγελτο, να τσεκάρει και την εκτροφή.
Αν δεν κάνω λάθος, έχεις κάποια σχέση με ζωικη παραγωγή, και ίσως έχοντας δει πόσο πιο πολύ έχει ασχοληθεί ο νομοθετης με τα ζωα παραγωγής, αλλά και το κράτος με αυτά, μέσω ελέγχων, να θεωρείς αυτονόητο να υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τα κατοικίδια. Με μια μικρή διαφορά. Με την κτηνοτροφια ασχολείται κάποιος κυρίως επαγγελματικά και δευτερευοντως ως χόμπι. Στα κατοικίδια είναι το ανάποδο. Ασχολείται κάποιος κυρίως για χόμπι και δευτερευοντως επαγγελματικά.

Υ.γ. Προσωπικά συμπεράσματα και οπτική γωνία. Σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι εκφέρω γενική ή αντικειμενική αλήθεια. Ναι, κι εγώ θα ήθελα ελέγχους. Ή, ιδανικά, να ήμαστε οι άνθρωποι ως όντα τόσο ωριμοι στη σκέψη, ώστε να μη χρειαζόμαστε καν έλεγχο, να αρκεί ο αυτοέλεγχος.
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απο τη μικρή εμπειρία μου..οταν ζευγαρωσα φρόντισα να εχει και η δικιά μου και ο επιβήτορας DNA profile στην antagene.Με αυτο τον τροπο ηταν πανεύκολο να πιστοποιηθούν αν τα κουτάβια θα ηταν απο τους συγκεκριμένους γονείς....δεν ειναι απαραίτητο να το κανει κάποιος εκτροφεας αυτο...ομως το θεώρησα "έντιμο" απέναντι στους ανθρώπους που θα έπαιρναν τα κουτάβια και ισως θα έκαναν μια "πορεία" με αυτα...ελπίζω να έγινα κατανοητή με το παραπάνω προσωπικό παράδειγμα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να πω και κάτι άλλο που έχει την σημασία του.
Μιλάμε για μια κουτοπονηριά.

Την γέννα την κάνεις μετά από μελέτη και έχοντας συγκεκριμένες βλέψεις. Επιλέγεις τον χ,ψ επιβητορα για να βελτιώσεις, διατηρήσεις χαρακτηριστικά της σκύλας σου. Να πας ένα βήμα παραπέρα. Το αποτέλεσμα θα φανεί.
Με την μαιμουδια πρωτίστως κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, άρα ένας σοβαρός άνθρωπος με υγιή κίνητρα, δεν θα το έκανε ποτέ.
Κάτι που φαίνεται στον τρόπο που αντιμετωπίζει γενικά αυτό που κάνει.
Και εδώ είναι το κλειδί.
Όπως μπορείς να καταλάβεις τον έναν μπορείς να καταλάβεις και τον άλλον.

Για αυτό έχει μεγάλη σημασία να ξέρεις πέντε δέκα πράγματα. Μόνον έτσι θα είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις σκυλιά, ανθρώπους και προθέσεις.
Καλή είναι η οργάνωση και οι προϋποθέσεις που μπορεί να θέσει ένας κυνολογικός όμιλος, αλλά και πάλι δεν θα σε πάρει από το χεράκι να σε οδηγήσει στον εκλεκτό.

Και κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σε πολλά χόμπυ. Είτε μιλάμε για βελτίωση αυτοκινήτων είτε για ψαροντουφεκο και μοντελισμο.
Αν δεν ξέρεις εύκολα την πατάς και σε κάνουν "τσέπη".
Η ουσιώδης διαφορά είναι πως με τους καθαροαιμους σκύλους έχεις και μια ψυχή μαζί σου, οπότε εκεί χρειάζεται περισσότερη προσοχή. Άλλο είναι ένα ανατιναγμενο μοτέρ και άλλο ένας σκύλος που ταλαιπωρείται από την ανευθυνότητα κάποιων.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Γενικο σχολιο:

Απορω τελικα ποσους σκοπελους πρεπει να περασει ενας υποψηφιος αγοραστης για να αποκτησει αυτο που θελει και εν τελει και αυτο που θα πληρωσει(πολλες φορες αδρα).Απο τα πρωτα αποτελεσματα στο γοογλε,που αναφερονται ολα τους σε πετ σοπς και αγγελιες,μεχρι και σε εκτροφεις που μονο επαγγελματιες δεν ειναι και εχουν ως μοναδικο(οχι απλα απωτερο) σκοπο το κερδος.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολλούς!:LOL::eek::D:whistle:

Ποιος είπε πως τα καθαρόαιμα σκυλιά είναι για όλους;
Επειδή έτσι βγάζουν προς τα έξω επαγγελματίες για να αυξήσουν την πελατεία τους;
Εκεί βασίζονται και κάνουν παπάδες.
Σου παρουσιάζουν τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες και πίσω από την ταμπέλα "εκτροφέας" κάνουν ό,τι τους καπνίσει, πουλάνε τρέλα και άλλα χαρωπά.

Για αυτό λέω, πάρτε ένα ημιαιμακι να βρείτε την υγειά σας και αφήστε τα "γαλαζοαίματα" για όσους μπορούν να ανακαλύψουν μαϊμουδιες και να πάει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Γιατί αν ρίχνατε μαύρο στον κάθε χλιμιτζουρα που παριστάνει τον εκτροφέα, θα είχαν αλλάξει επάγγελμα προ πολλού.
Αλλά τα θέλει ο κωλος μας.
Δεν μπορώ να το πω πιο κομψά.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μια χαρά το λέει ο Μιχαήλ, αλλά ποιος τον καταλαβαίνει.....
Γιατί να πάρει κανείς σώνει και καλά συγκεκριμένη φυλή?
Τα κύματα της κυνολογίας έφτασαν πολύ αργά στην Ελλάδα. Οι Έλληνες πριν πενήντα χρόνια είχαν κανα σκυλάκι που έμοιαζε με τσοπανόσκυλο, ή κυνηγόσκυλο, ή κάποια μίξη στα χαζά...
Μόνο κυνηγοί που ήθελαν σκυλιά για συγκεκριμένες δουλειές, ψάχνανε τι γίνεται παραέξω και φέρναν καμιά "ράτσα".
Αργότερα μερικοί γούσταραν να φέρουν ΓΠ (λυκόσκυλο τότε), και όλοι ήξεραν τον τύπο με την βίλα που έχει φέρει κάτι λυκόσκυλα από Γερμανία που κάνει 300χιλιάρικα το καθένα (θου Κύριε...) , ή μερικές κυρίες των ΒΠ που φέρνανε σκυλάκια αγκαλιάς (επίσης πανάκριβα για τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας).
Σιγά σιγά ήρθαν και άλλες φυλές, και πλέον είμαστε πολλοί οι βλαμμένοι που θέλουμε κάτι συγκεκριμένο. Το θέμα είναι όμως, ότι η πληθώρα σκύλων και φυλών της σημερινής κατάστασης, έχει συνοδευτεί και από την αντίληψη ότι υπάρχουν στον εκτροφέα της γειτονιάς ΓΠ της προκοπής, σε τιμή καλή και με πιστοποιήσεις απ το κράτος, την τροικα και ξέρω εγώ ποιον άλλο, σαν να πρόκειται για γάλα, τηλεόραση ή κάποιο άλλο καταναλωτικό αγαθό στο οποίο αυτοδικαίως όλοι πρέπει να έχουν πρόσβαση.
Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα στην εκτροφή και ποτέ δεν ήταν. Οι καλοί εκτροφείς και τα καλά δείγματα της φυλής εξακολουθούν να είναι ελάχιστα, και πάλι μόνο μερικοί πυροβολημένοι τους βρίσκουν.
Όπου πυροβολημένος, βάλε έναν άνθρωπο που έχει χαλάσει εργατοώρες η/και πραγματικό χρήμα για να μάθει, ψάξει, δει από κοντά, ξεχωρίσει δέκα δείγματα της προκοπής.
Οι υπόλοιποι θα ελπίζουν ότι θα πάρουν ποιοτικό σκυλί της φυλής είτε απ την Σούλα με το γλυκό ροτβάιλερ, είτε απ τον εκτροφέα των 10 γεννών το χρόνο, είτε από πετσοπ, είτε από φιλοζωική.

Λοιπόν.....
Για αυτό λέω, πάρτε ένα ημιαιμακι να βρείτε την υγειά σας και αφήστε τα "γαλαζοαίματα" για όσους μπορούν να ανακαλύψουν μαϊμουδιες και να πάει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Γιατί αν ρίχνατε μαύρο στον κάθε χλιμιτζουρα που παριστάνει τον εκτροφέα, θα είχαν αλλάξει επάγγελμα προ πολλού.
Αλλά τα θέλει ο κωλος μας.
Δεν μπορώ να το πω πιο κομψά.
Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο....
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Οκ για τα ημιαιμα,και ισως ειναι η πιο ασφαλης επιλογη απο πολλες πλευρες.Πως μπορεις να ανακαλυψεις "μαιμουδιες" αν δεν εχεις εμπειρια; Και αυτη την εμπειρια πως μπορεις να την αποκτησεις αν δεν εχεις παθει-μαθει; Σαν φαυλος κυκλος μου φαινεται εμενα ετσι οπως παρουσιαζεται το ζητημα,και ουσιαστικα ο μονοδρομος ειναι ενα αδεσποτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight