"Κακοπροαιρετος" αγοραστης σε εκτροφεα


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Κουτάβια γεννημένα από πιστοποιημένους γονείς παίρνουν πιστοποιητικό γέννησης και όταν και αν περάσουν confirmation, μπορούν να βγάλουν pedigree.
...και μόλις μου έλυσες την απορία, γιατί η εκτροφέας της Shushi μου ζήτησε να μην την στειρώσω αμέσως μετά τον 1ο οίστρο. Προφανώς (και για δικούς της λόγους) θέλει να της βγάλει το pedigree. Σε τι όμως μπορεί να της χρησιμεύσει αφού δεν σκοπεύω να την ζευγαρώσω;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κώστα μου, @Beyond Wonderland αυτό που έχω συμπεράνει είναι πως ο καλός σκύλος θα σε οδηγήσει στον δημιουργό του.
Συνεπώς αν είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις έναν τέτοιο σκύλο και ταυτόχρονα έχεις δει μέσω pedigree πως ο σκύλος αυτός δεν βγήκε τυχαία αλλά μέσα από σωστές επιλογές, κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχεις χτυπήσει διάνα.
Μπορεί βέβαια και όχι. Γιατί πάντα έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.

Άρα ξεκινάς από τα βασικά.
Μαθαίνεις πως πρέπει να είναι ένας σκύλος της φυλής που ενδιαφέρεσαι και σιγά σιγά αρχίζεις να ξεχωρίζεις σκύλους και ανθρώπους που τους εξέθρεψαν. Δεν είναι απλό, δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.
Και φυσικά όλο αυτό προϋποθέτει την σφυριά, τον καλό στον εγκέφαλο :)

Κώστα @sea-mol , ακριβώς έτσι έχει συμβεί. (y) Έτσι ξαφνικά που λέει και Ρέμος, μπήκαν στην ζωή μας τα καθαρόαιμα, χωρίς τις βάσεις, την στοιχειώδη γνώση, παράδοση, παιδεία, που τα συνοδεύει. Και δυστυχώς ακόμα και τώρα αυτο λουζομαστε. Σαθρά θεμέλια.

@elpinor, ναι υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Αν και στα σκυλάκια που φεύγουν εκτός Γαλλίας (export) δεν ισχύει το confirmation. Παίρνουν export pedigree. Ρωτά την εκτροφέα σου πάντως.;)
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κώστα μου, @Beyond Wonderland αυτό που έχω συμπεράνει είναι πως ο καλός σκύλος θα σε οδηγήσει στον δημιουργό του.
Συνεπώς αν είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις έναν τέτοιο σκύλο και ταυτόχρονα έχεις δει μέσω pedigree πως ο σκύλος αυτός δεν βγήκε τυχαία αλλά μέσα από σωστές επιλογές, κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχεις χτυπήσει διάνα.
Μπορεί βέβαια και όχι. Γιατί πάντα έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.
Ε μαλλον η περιπτωση μου εμπιπτει στην τελευταια κατηγορια,καθως αν και θεωρησα πως ακολουθησα ολα αυτα που αναφερεις,εν τελει βρεθηκα ζημιωμενος.Φυσικα δεν παυω να υποστηριζω τους εκτροφεις αλλα σιγουρα αν ημουν 10 φορες καχυποπτος πριν,τωρα ειμαι 100.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αναρωτιεμαι σε ποια ιδιοτητα - δασκαλος, γιατρος, αστυνομος, μαμα, μπαμπας, φιλος - ο τιτλος και μονο ειναι εγγυηση της ποιοτητας των 'υπηρεσιων' που θα παρεις και νομιζουμε οτι ετσι θα ναι και με τους εκτροφεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όσο ζούμε μαθαίνουμε.

Δεν θα ξεχάσω κάποιες φωτογραφίες σκύλας που είχα δει πριν 1-2 χρόνια η οποία φαινόταν γουάου. Ωραίο κορμί, έκφραση, καταπληκτικό χρώμα, πολύ καλά μελετημένο pedigree.
Την έδινε 10 μηνων για show η breeding.
Είχα φάει την γυναίκα μου να την πάρουμε.
"Γνωστή" ξένη εκτροφέας με συμμετοχές και πάμπολλες νίκες σε διεθνείς εκθέσεις, ειδικες, Παγκόσμια κλπ.
Στην πραγματικότητα η σκύλα δεν είχε καμία σχέση με την φωτογραφία.
Κάτι ήξερε το σοφό θηλυκό δίπλα μου...:D:whistle:

Η συγκεκριμένη λοιπόν εκτροφέας δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν στυγνό κουταβοπαραγωγο. Μπορεί να κάνει και 10 γέννες τον μήνα και φυσικά ούτε λόγος για κοινωνικοποίηση των δεκάδων κουταβιών που φέρνει στον κόσμο. Κανονική παραγωγή.
Όσο για εξετάσεις κλπ ... αφήστε το.

Έκτοτε έμαθα, πως μια φώτο δεν αποτυπώνει πάντα την πραγματικότητα. Και από μια τέτοια "εκτροφέα" δεν περιμένεις τίποτα καλύτερο.
Άνετα στήνεις έναν σκύλο όπως θες και στην τελική υπάρχει και το Photoshop.
Το μυστικό είναι να μπορείς να διακρίνεις πίσω από το στήσιμο τι κρύβεται.
Βλέποντας τωρα τις συγκεκριμένες φωτογραφίες, απλά λέω το κλασσικό "πόσο μαλακας ήμουν"...

Περιττό δε να σας πω πως στη συγκεκριμένη κάνουν ουρές για να πάρουν κουτάβια. Tragic...
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αναρωτιεμαι σε ποια ιδιοτητα - δασκαλος, γιατρος, αστυνομος, μαμα, μπαμπας, φιλος - ο τιτλος και μονο ειναι εγγυηση της ποιοτητας των 'υπηρεσιων' που θα παρεις και νομιζουμε οτι ετσι θα ναι και με τους εκτροφεις.
Έλα ντε...
Απλά υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση πως ο ΚΟΕ ή ο κάθε ΚΟΕ, ελέγχει ή εν πάσει περιπτώσει πιστοποιεί την "δουλειά" του κάθε εκτροφέα. Για αυτό και πολλοί πιάνονται από λέξεις όπως "πιστοποιημένος", "αναγνωρισμένος" κλπ.
Τρίχες κατσαρές...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλλήσαντες και, για την ώρα, δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω... εξάλλου, έχω γράψει (και αρκετοί άλλοι) ουκ ολίγα επί του συγκεκριμένου... τα οποία, βέβαια, πέρασαν και έφυγαν από την προσοχή και τη μνήμη "γνωστών αναγνωστών", ων ουκ έστιν αριθμός...

Γεγονός που μας καλεί να αναφωνήσουμε:

...Γιατί αν ρίχνατε μαύρο στον κάθε χλιμιτζουρα που παριστάνει τον εκτροφέα, θα είχαν αλλάξει επάγγελμα προ πολλού.
Αλλά τα θέλει ο κωλος μας.
Δεν μπορώ να το πω πιο κομψά.
Λοιπόν.....

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο....
Οπότε, διαβάζοντας αυτά τα δύο δυνατά posts, σχηματίστηκε μία υποψία (πικρού) χαμόγελου, μαζί με μία αστραπιαία σκέψη:
Τόσο εγώ, όσο και αρκετοί άλλοι έκαναν "like" σε αυτά τα posts... ίσως με την ελπίδα (ή τη σιγουριά) ότι "τα θέλει ο κώλος ...των άλλων, όχι ο δικός μου!!!"...:):whistle:
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Orilis
ναι εχω αμεση σχεση με τη ζωικη παραγωγη και ναι ο νομοθετης εχει ορισει διαφορα πραγματα (βλεπε Πολλαπλη συμορφωση) που ωστοσο χωλαινουν απο παντου. Ωστοσο αν μπορω να κανω καποια συγκριση κτηνοτροφια-εκτροφη ναι υπαρχει ενα πιο συγκρκειμενο πλαισιο, ακριβως επειδη τα συμφεροντα ειναι αλλα.
Πχ η χωρα μας επιδοτειται για την καταπολεμηση μιας συγκεκριμενης ασθενειας, και καθε χρονο οι κτηνιατροι (του δημοσιου) εμβολιαζουν οσα προβατα εχουν γεννηθει εκεινη τη χρονια.


Αναρωτιεμαι σε ποια ιδιοτητα - δασκαλος, γιατρος, αστυνομος, μαμα, μπαμπας, φιλος - ο τιτλος και μονο ειναι εγγυηση της ποιοτητας των 'υπηρεσιων' που θα παρεις και νομιζουμε οτι ετσι θα ναι και με τους εκτροφεις.
Η αποψη μου ειναι η εξης: ο δασκαλος ο γιατρος ο αστυνομος (επαγγελματα) κτλ εχουν ενα θεωρητικο υποβαθρο και πολλες φορες και πρακτικο και καποιες εγγυησεις οτι δεν ειναι κομπογιανιτες και απατεωνες. Ο μπαμπας και ο φιλος πατανε πανω στο χρονο και στην ανιδιοτελεια. Σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν καλοι και κακοι στο ρολο που εχουν αναλαβει.

Η σχεση με τον εκτροφεα ομως επειδη εμπεριεχει το εμπορικο μερος δεν ειναι το ιδιο. Εγω λοιπον επειδη θεωρω οτι δε γινεται ολοι να εχουν κολητους ή συγγενεις εκτροφεις (φαντασου το απο τη μερια του εκτροφεα αυτο! :) ) θεωρω οτι θα επρεπε να ισχυουν καποια στανταρ, καποια μινιμουμ

Με αυτα που διαβαζω σε αυτο το ποστ αντιλαμβανομαι οτι οσον αφορα τις απαιτησεις του κρατους, της διασφαλισης καποιων δεδομενων, τα πραγματα ειναι πολυ απλα, κατι που δινει το περιθωριο στον καθενα ειτε να αυτοπροσδιοριζεται εκτροφεας ειτε να κανει γενικα ζημια σε αυτον που εχει ορεξη να παει τη φυλη παρακατω οπως ειπωθηκε πιο πριν και να προσπαθω εγω να τετραγωνισω τον κ...υκλο μου τωρα :)

Yorkaddict
Επειδη εχεις αναφερει τη Γαλλια (δεν ξερω αν ζεις εκει η τι επαφη εχεις) να αναφερθω κ εγω
1. ψιλο οφτοπικ: ισχυει οτι για να γινει καποιος δικαστης στη Γαλλια απο ενα αξιωμα και πανω πρεπει αναγκαστικα να περασει καποιους μηνες φυλακισμενος;;

2. Η πρωτη μου επαφη με την εννοια του πεντιγκρι ηταν οταν ο πατερας εφερε προβατα απο Γαλλια. Η πρωτη φουρνια ηταν χωρις, η δευτερη με πεντιγκρι. Ακομη και εκει λοιπον, υπηρξαν περιπτωσεις οπου οι Γαλλοι στειλαν προβατα κρεοπαραγωγης ενω υπεγραψαν χαρτια (ισως δοθηκαν και πεντιγκρι; δεν το γνωριζω αυτο) οτι τα ζωα ειναι γαλακτοπαραγωγης. Ημασταν απο τους τυχερους και μας βγηκαν τετοια κανα 2 μονο :)

Αλλη ερωτηση επι του αρχικου θεματος:

Ωραια,ο αγοραστης πρεπει να κανει το σταυρο του για να παρει αυτο που ψαχνει. Ο εκτροφεας που φερνει ενα σκυλο απο εξω, πως ειναι σιγουρος οτι δεν εχει εξαπατηθει; Παω δηλαδη ακομη πιο πισω στο πεντιγκρι και ρωταω πως ξερουμε οτι κ εκει δεν υπαρχουν λαθη;
Για τη Γαλλια ειδαμε ενα παραδειγμα,οι αλλες χωρες; Αγγλια Γερμανια που ειναι αρκετες οι ρατσες;

Να συνεχισω το θεμα "κακοπροαιρετος αγοραστης" και να ρωτησω τα εξης

Δυναμικοτητα εκτροφειου.

1. Ποση σημασια εχει το ποσα σκυλια εχει ο εκαστοτε εκτροφεας στην κατοχη του;
2. Παιζει ρολο η ρατσα σε αυτο;
3. Εστω οτι ενας εκτροφεας εχει δικα του μονο θηλυκα...ειναι οκ αυτο; Γιατι;

4. Λεμε οχι πολλες γεννες στην ιδια σκυλα κτλ κτλ. Αν ενας εκτροφεας εχει 15 σκυλες και ενας αλλος εχει 3 δεν ειναι λογικο ο πρωτος να εχει περισσοτερες γεννες και περισσοτερα κουταβια;
Δηλαδη υπαρχουν μινιμουμ και μαξιμουμ πληθυσμου που πρεπει να προβληματισουν αυτον τον υποψηφιο αγοραστη; Και γιατι;

5.Ονομασια κουταβιων: Ενας εκτροφεας μπορει να "νοικιασει" μια ασχετη με τα δικα του ζωα θηλυκια, να τη ζευγαρωσει με ενα εισης ασχετο αρσενικο; Σε αυτη την περιπτωση τα κουταβια παιρνουν το ονομα του εκτροφειου; Του μπαμπα; Της μαμας; Ποσο οκ ειναι αυτο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βρε και ο δικός μας τα θέλει. :D
Τα λάθη είναι για να γίνονται.
Ουδείς άσφαλτος, που έλεγε και η Άντζελα.
Το θέμα είναι πόσο μαθαίνεις από αυτά και πόσο φτηνά την γλύτωσες.

Αν δεν...
τότε μιλάμε για σαδομαζο κατάσταση.
Και για να γίνω κι εγώ τρεντυ:LOL:
#no_hope
 
  • Like
Reactions: johnk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@zenio όχι δεν έχω καμία σχέση με Γαλλία. Απλά η μητέρα ενός σκύλου μου είναι γαλλίδα και το pedigree έγραφε κάτι περίεργα τύπου "elite A", και το έψαξα να δω τι σημαίνουν. Είναι γενικά πολύ αυστηροί εκεί.

Όσον αφορά τα άλλα που ρωτάς εν συντομία κάνεις τόσες γέννες ώστε να έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς αλλά και να αξιολογήσεις κάθε ένα από τα κουτάβια που έφερες στον κόσμο.

Θυμίζω πως την γέννα την κάνεις περιμένοντας τον πρίγκηπά σου, τον σκύλο δηλαδή εκείνο που θα σε κάνει περήφανο για τις επιλογές σου.
Νομίζω αυτό απαντάει και σε πολλές άλλες ερωτήσεις που έκανες.

Το να έχεις μόνο θηλυκές δεν λέει τίποτα από μόνο του. Άλλωστε εκτροφέας θεωρείται ο κάτοχος της σκύλας.

Σκύλες δεν νοικιαζονται. Μπορούν να πουληθούν όμως. Εχεις πχ μια σκύλα δικιάς σου εκτροφής, που ονομάζεται Λόλα of zenio's.
Αν την πάρω εγώ, δεν αλλάζει όνομα.
Τα παιδιά της όμως που θα είναι δικιάς μου εκτροφής θα πάρουν το όνομα του εκτροφείου μου.
Αρσενικοί από την άλλη, δίδονται για επιβασεις.
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Άρθρο 13.
Εκτροφέας μιας γέννας θεωρείται κατά κανόνα ο ιδιοκτήτης του θηλυκού κατά το χρονικό σημείο της επίβασης. Το δικαίωμα διάθεσης προς αναπαραγωγή ενός θηλυκού ή ενός επιβήτορος είναι δυνατό παρ' όλα αυτά να εκχωρηθεί με συμβατική συμφωνία και σε τρίτα πρόσωπα.
Η γραπτή εκχώρηση του δικαιώματος αναπαραγωγής πρέπει να συνυποβάλλεται με το έντυπο δηλώσεως γέννας στον Κ Ο. Ε.
Στο έγγραφο εκχωρήσεως του δικαιώματος αναπαραγωγής θα πρέπει να περιγράφονται επακριβώς τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των δύο συμβαλλομένων.
Το άτομο, που αναλαμβάνει προσωρινά θηλυκό με δικαίωμα αναπαραγωγής θεωρείται για το διάστημα που διαρκεί από την επίβαση μέχρι τον απογαλακτισμό των κουταβιών, εν τη εννοία του Κανονισμού αυτού, ως ιδιοκτήτης του θηλυκού.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχεις δίκιο Κώστα, τώρα το πληροφορήθηκα κι εγώ. :oops:
Ομολογώ δεν το ήξερα, δεν το είχα ξανακούσει.
 
  • Like
Reactions: johnk










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight