Καλή Συνέχεια


Status
Κλειδωμένο θέμα

ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Λέουρας: Δεν μπορείς να ειςαι σηγουρος αν το σκυλάκι σου ειναι
καθαρόαιμο.... (που παει να πει: μωρή σκροφα ήθελες και καθαρόαιμο;)

Νεο μέλος: Τι ενοήτε; εχω δει τους γονείς; (που παει να πει: εγω
αση ρουσσία έρθα θα ψηφίσω τον Λεβέντη και θα φύγω)

Μανιτάρι: Σαν βγεις στον πηγαιμό για "ψώνια" να εύχεσε να ειναι
ο δρόμος σου στρωμένος με πεντιγκριά. Αν δεν μπορείς να
αποφύγεις το ξεκατίνιασμα κάτσε να το απολαύσεις.
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η ιστορια επαναλαμβανετε γιατι καποιοι επιμενουν να γινονται απο αγενεις εως καφροι ξανα κ ξανα χωρις παραλληλα να διαθετουν την παραμικρη σωφροσυνη...γιαυτο κ οταν τους φερνεις προ των ευθυνων τους σου απαντανε δηθεν αθωα "ποιος?εγω?ποτε?" λες κ ολοι οι υπολοιποι που εχουμε αντιληφθει ακριβως αυτο που αρνουνται ημαστε ηλιθιοι κ μονο αυτοι ειναι οι ξυπνιοι...
αυτοι που ξεκινανε λοιπον αυτα τα "προβληματα" για μενα δεν ειναι "λεουρες" μα φερεφωνα κ δορυφοροι (οι περισσοτεροι) γιαυτο κ θεωρω σχεδον αδιαννοητη την συνεννοηση μαζι τους...καπως καπου καποτε τους καναν πλυση εγκεφαλου (κ την συνεχιζουν like a human fucking centipede) κ δεν μπηκαν καν στον κοπο να αναρωτηθουν εαν στεκουν οσα ξερουν κ κηρυττουν με τοσο παθος....φευ.... καλο ειναι οποτε ο καθενας μας οπως ειναι κυριος του εαυτου του στον πραγματικο κοσμο-εκτος κ αν κ εκει ειναι κολαουζος- ετσι να ειναι κ στον ιντερνετικο...κ οπως δεν θα πηγαιναν να χωθουν μεστα μουτρα ενος αγνωστου ανευ λογου στον δρομο φοβουμενοι μη τους τους τουμπανιασουν στο ξυλο ετσι κ να βουτηξουν λιγο την γλωσσα τους στον εγκεφαλο τους πριν ξεκινησουν να πληκτρολογουν την επομενη ασεβεια κ προσβολη που θα τους ερθει.
Τελος το θεμα απο οπου ξεκινησε η μανουρα επιχειρησα ειλικρινα να το διαβασω ολο κ οχι μεμονομενα,σταθηκε αδυνατον,στα μισα που ξεκινησε το ξεκατινιασμα (παλι) ειχα ηδη σκυλοβαρεθει κ το παρατησα...τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια...

γραφω αυτο το ποστ μονο κ μονο γιατι δεν θελω να μεινει οτι υπαρχουν μονο 2-3 κουλοι που ξαφνικα την ειδαν περιεργα κ αποφασισαν να προσβληθουν...ετσι...γιατι εκανε ζεστη....κ οταν τυχει ο τιμημενος ο αγνωστος αναγνωστης να διαβασει αυτο το νημα να ΓΝΩΡΙΖΕΙ οτι ΝΑΙ εχει προσβληθει κοσμος κ κοσμακης!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
αυτοι που ξεκινανε λοιπον αυτα τα "προβληματα" για μενα δεν ειναι "λεουρες" μα φερεφωνα κ δορυφοροι (οι περισσοτεροι) γιαυτο κ θεωρω σχεδον αδιαννοητη την συνεννοηση μαζι τους...καπως καπου καποτε τους καναν πλυση εγκεφαλου (κ την συνεχιζουν like a human fucking centipede) κ δεν μπηκαν καν στον κοπο να αναρωτηθουν εαν στεκουν οσα ξερουν κ κηρυττουν με τοσο παθος
Είναι ευπρόσδεκτοι όσοι δεν είναι φερέφωνα και δορυφόροι με πλύση εγκεφάλου, να παραθέσουν λινκ που να αποδυκνείουν ότι οι διεθνείς θεσμοί ορίζουν με άλλο τρόπο τον καθαρόαιμο σκύλο, για να ξεστραβώσουν και τους κολλημένους :)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Η ιστορια επαναλαμβανετε γιατι καποιοι επιμενουν να γινονται απο αγενεις εως καφροι ξανα κ ξανα χωρις παραλληλα να διαθετουν την παραμικρη σωφροσυνη...γιαυτο κ οταν τους φερνεις προ των ευθυνων τους σου απαντανε δηθεν αθωα "ποιος?εγω?ποτε?" λες κ ολοι οι υπολοιποι που εχουμε αντιληφθει ακριβως αυτο που αρνουνται ημαστε ηλιθιοι κ μονο αυτοι ειναι οι ξυπνιοι...
αυτοι που ξεκινανε λοιπον αυτα τα "προβληματα" για μενα δεν ειναι "λεουρες" μα φερεφωνα κ δορυφοροι (οι περισσοτεροι) γιαυτο κ θεωρω σχεδον αδιαννοητη την συνεννοηση μαζι τους...καπως καπου καποτε τους καναν πλυση εγκεφαλου (κ την συνεχιζουν like a human fucking centipede) κ δεν μπηκαν καν στον κοπο να αναρωτηθουν εαν στεκουν οσα ξερουν κ κηρυττουν με τοσο παθος....φευ.... καλο ειναι οποτε ο καθενας μας οπως ειναι κυριος του εαυτου του στον πραγματικο κοσμο-εκτος κ αν κ εκει ειναι κολαουζος- ετσι να ειναι κ στον ιντερνετικο...κ οπως δεν θα πηγαιναν να χωθουν μεστα μουτρα ενος αγνωστου ανευ λογου στον δρομο φοβουμενοι μη τους τους τουμπανιασουν στο ξυλο ετσι κ να βουτηξουν λιγο την γλωσσα τους στον εγκεφαλο τους πριν ξεκινησουν να πληκτρολογουν την επομενη ασεβεια κ προσβολη που θα τους ερθει.
Τελος το θεμα απο οπου ξεκινησε η μανουρα επιχειρησα ειλικρινα να το διαβασω ολο κ οχι μεμονομενα,σταθηκε αδυνατον,στα μισα που ξεκινησε το ξεκατινιασμα (παλι) ειχα ηδη σκυλοβαρεθει κ το παρατησα...τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια...

γραφω αυτο το ποστ μονο κ μονο γιατι δεν θελω να μεινει οτι υπαρχουν μονο 2-3 κουλοι που ξαφνικα την ειδαν περιεργα κ αποφασισαν να προσβληθουν...ετσι...γιατι εκανε ζεστη....κ οταν τυχει ο τιμημενος ο αγνωστος αναγνωστης να διαβασει αυτο το νημα να ΓΝΩΡΙΖΕΙ οτι ΝΑΙ εχει προσβληθει κοσμος κ κοσμακης!


Αυτο ακριβός καταλαβα τόσα χρονια εδω μέσα.
 
  • Like
Reactions: sea-mol




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί η αυτονόητη και κοινώς αποδεκτή σε όλο τον κυνολογικό κόσμο ορολογία αμφισβητείται εδώ μέσα συνεχώς επειδή έτσι μας βολεύει. Δεν είναι η άποψη κανενός, είναι η πραγματικότητα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν τα είπες με σωστό τρόπο , γιατί δεν τα διάβασες με σωστό τρόπο, οπότε απλώς θα πυροδοτήσεις σε άλλο ένα thread την ίδια κουβέντα.... :)
Πάμε για χιλιοστή φορά...
Δεν τίθεται θέμα αν έχει πιθανότητες για ημίαιμο ή καθαρόαιμο που μόνο ένα dna θα αποδείξει. By default, που λένε και στο χωριό μου, καθαρόαιμο θεωρείται το σκυλί με επίσημα δηλωμένο γενεαλόγιο (y)

https://en.wikipedia.org/wiki/Purebred_dog

:)
Διορθωση ...καθαροαιμο νομιζουν οι ανυποψιαστοι αστοι το οπτικα ομοιομορφο (με ενα προτυπο φτιαγμενο απο επαγγελματιες εμπορους σκυλων εν αγνοια του δημιουργου της καθε φυλης) με το προτυπο σκυλακι συνοδευομενο απο αναλογη βεβαιωση εξακριβωσης ματαιοδοξιας.

@vasilis_mike μη μασας ειμαι και εγω εδω..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί η αυτονόητη και κοινώς αποδεκτή σε όλο τον κυνολογικό κόσμο ορολογία αμφισβητείται εδώ μέσα συνεχώς επειδή έτσι μας βολεύει. Δεν είναι η άποψη κανενός, είναι η πραγματικότητα.
Έλα ντε. Και εγώ αναρωτιέμαι για το ίδιο.

Και εγώ έχω κραξει τους ταλιμπανισμους και τον υπερβαλλον ζήλο που δείχνουν κάποιοι στο φόρουμ αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο να αμφισβητουμε τα αυτονόητα.
Το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ οι περισσότερες συζήτησεις αναλωνονται στο τι είναι καθαροαιμος σκύλος ενώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Είτε το θέλουμε είτε όχι.
Ειδικά κάποια μέλη περιμένουν πως και πως κάποιο θέμα πχ σαν του αμονντεους για να ρίξουν χολή κατά της σωστής εκτροφης.
Ναι και εγώ έχω κραξει κατά καιρούς συμπεριφορές απαράδεκτες που μόνο αποτέλεσμα έχουν να διώχνουν νέα μέλη που κατά τα άλλα θα μαθαιναν και 5 πράγματα αν έμεναν αλλά ας μην κάνουμε και το άσπρο μαύρο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Διορθωση ...καθαροαιμο νομιζουν οι ανυποψιαστοι αστοι το οπτικα ομοιομορφο (με ενα προτυπο φτιαγμενο απο επαγγελματιες εμπορους σκυλων εν αγνοια του δημιουργου της καθε φυλης) με το προτυπο σκυλακι συνοδευομενο απο αναλογη βεβαιωση εξακριβωσης ματαιοδοξιας.

@vasilis_mike μη μασας ειμαι και εγω εδω..
Πριν βάλεις πλάτη στον @vasilis_mike και δηλώσεις την αμεριστη συμπαράσταση σου κάνε μια περατζαδα από το θέμα του κρητικου λαγωνικου και εξήγησε σε εμένα τον ανιποψιαστο αστο πως εκρίνες ότι το κρεμ σκυλί που πήρε ο κουμπαρος σου από την Ιεράπετρα είναι γνήσιος ντοπιος.
Ακόμα περιμένω απάντηση.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Kouros ξερεις οτι συμφωνούμε για την καταστροφή τοτ χαρακτήρα σε πολλες ράτσες αλλα...:Θελει ενας φιλος να παρει Γ.Π για iPo θελει να ειναι εκπαιδευσιμο με γερά νεύρα φουλ δάγκωμα σοσιαλ αγκρεσιον με φουλ drives,και επειδη στα γερμανικά η δυσπλασία παει φουλ θελει να ειναι οσο πιο πολυ σίγουρος για το οτι το κουτάβι θα ειναι καθαρό...Α επίσης θελει να ξερει οτι οντως εινσι απο αυτούς τους σκύλους που θα δει...

Μπορεις να μου βρεις;;;Αν ναι,τι αγγυηση θα του δώσεις σε τυχόν λαθος σου;;σε πάνω απο δυο χαρακτηριστικά που θελει;;;
Εγω παλι βαΖω και στοίχημα οτι μπορώ να του βρω...

Υ.Γ και για να σε προλάβω για τα τυχόν μανίκια κτλπ το Ιπο πριν γινει σπορ ηταν εξέταση αναπαραγωγής απο παντα...αρα ο δημιουργός το γνώριζε:)

Υ.Γ2μπορει το μνμ να φανεί ηλιθιο αλλα πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου αυτο που γινεται...Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τροπο άλλον...
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Δεν τα είπες με σωστό τρόπο , γιατί δεν τα διάβασες με σωστό τρόπο, οπότε απλώς θα πυροδοτήσεις σε άλλο ένα thread την ίδια κουβέντα.... :)
Πάμε για χιλιοστή φορά...
Δεν τίθεται θέμα αν έχει πιθανότητες για ημίαιμο ή καθαρόαιμο που μόνο ένα dna θα αποδείξει. By default, που λένε και στο χωριό μου, καθαρόαιμο θεωρείται το σκυλί με επίσημα δηλωμένο γενεαλόγιο (y)

https://en.wikipedia.org/wiki/Purebred_dog

:)
υπάρχει το τι λέει η βιβλιογραφία για το χαρακτηρισμό του "purebred" (αν κι εμείς εδώ μέσα λέμε "ημίαιμο" που ξεκαθαρίσαμε σε κάμποσα ποστς που διάβασα ότι δεν είναι η σωστή μετάφραση του όρου - ο κάθε αγγλομαθείς το γνωρίζει άλλωστε). Υπάρχει λοιπόν τι λέει η βιβλιογραφία και υπάρχει το τι λέει η λογική. Η λογική λέει ότι ένα σκυλί χωρίς χαρτιά μπορεί κάλλιστα να είναι καθαρόαιμο (ίσως και με ποσοστό απειροελάχιστο). Σε αυτή την περίπτωση όμως εσύ ή κάποιος άλλος δεν δικαιούται να λέει ότι ΔΕΝ είναι ντε φάκτο. Μπορείς όμως να εξηγήσεις γιατί ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι και έτσι να δικαιολογούνται τα όποια προβλήματα φέρει.
Having said so... υπάρχει το "βλέπω / κατανοώ το πρόβλημα και προσπαθώ να βρω μια λύση" αν δεν θέλω κάθε νεο μέλος εδώ μέσα να νιωθει προσβεβλημένο και να θέλει να την κοπανήσει με το καλημέρα ή αν δεν με ενδιαφέρει αυτό το δεύτερο καθόλου, μπορώ κάλλιστα να συνεχίζω να λέω όσα έλεγα με τον τρόπο που τα έλεγα και να πετάω στα μούτρα του καθενός από ένα λινκ...
Είναι όλα θέμα, ας το πω... σκοπού
Ο νοών νοείτω
 


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
το'γραψα και δυο φορές για να το εμπεδώσετε χαχαχα (καταραμένο ιντερνέτι). Δεν ξέρω και πως να το διαγράψω... αγκρρρρ

Λοιπόν παιδιά καλές οι ορολογίες αλλά να μπάζετε τα νέα μέλη λάου-λάου στον κόσμο αυτό, διότι όλοι οι κυνόφιλοι δεν γνωρίζουν (ούτε οφείλουν άλλωστε) τους κυνολογικούς όρους. Υπάρχουν όμως πολλοί που ενδιαφέρονται να μάθουν και φοβάμαι ότι "καίτε τα χαρτιά" τους...
Σίγουρα υπάρχει και καλύτερος τρόπος
Αν το δεχτείτε αυτό, είναι μια καλή αρχή

Εγώ με μπασταρδάκια πορεύτηκα οπότε καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν θα πείτε τα σκυλιά μου ημίαιμα ή 1/4αιμα :love: αλλά ο τρόπος που ένιωσα να επιτήθεμαι από ορισμένους όταν έγραψα "ξέρετε ποιός πουλάει μαύρο ΓΠ?" με έκανε να μη θέλω να ξαναμπω στο φόρουμ. Και να φανταστείς ότι επειδή δεν άρχισα να απαντάω, τα πράγματα εξελίχθηκαν σχετικά ήπια. Το τι σκεφτόμουν όμως για όλους εσάς, δεν θέλετε να ξέρετε.:censored: Σε άλλα ποστς που έκανε το λάθος ο θεματοθέτης να προσπαθήσει να υπερασπιστεί τη θέση του (είναι θεμιτό παιδιά! Πρέπει να εξηγήσει τη λογική του πριν του εξηγήσετε γιατί η λογική είναι λάθος κι ας έχετε δει το έργο απ'τη μεριά σας δεκάδες φορές) έγινε μεγάλη σφαγή. Όταν ο άλλος νιώθει ότι προσβάλλεται ή ότι του γίνεται επίθεση, δεν θα είναι καθόλου δεκτικός στις νέες πληροφορίες συν ότι θα εμμείνει χειρότερα στην αρχική του απόφαση.
Ευτυχώς στην δική μου περίπτωση υπήρξε άνθρωπος να μου συζητήσει ήρεμα, πολιτισμένα και με σεβασμό να καταλάβω. Αυτό, όσοι λέτε ότι τα δοκιμάσατε όλα, το έχετε δοκιμάσει?

Και ξαναλέω (γιατί η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως) ότι προφανώς δεν έχετε άδικο, αλλά ο τρόπος παίζει μεγάλο ρόλο στη μετάδοση της γνώσης.

Τέλος μια ακόμα μικρήηηηδυο παρατήρηση...
Σας θερμοπαρακαλώ όταν θέλετε να δείξετε τη σημαντικότητα των πέντιγκρι μην λέτε παραδείγματα τύπου σαν αυτό που παράθεσε ο @Dimi_21 παραπάνω γιατί δεν εκφράζουν το μέσο ιδιοκτήτη, δεν τον πείθουν ως επιχειρήματα και ακούγονται έως και λίγο αστεία. Προφανώς ο άνθρωπος που θέλει τέτοια εξειδίκευση σε χαρίσματα/χαρακτηριστικά θα πάει σε εκτροφέα. Το θέμα είναι να εξηγήσεις σε εμένα (τον κάθε "εμένα") γιατί πρέπει να πάω εγώ εκεί που θέλω απλά ένα καναρίνι κίτρινο κι αγνοώ τα "μικρά γράμματα" αυτού του συμβολαίου που πάω να υπογράψω.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όποιος δεν θέλει εξειδίκευση στα χαρίσματα ακολουθεί την άλλη οδό: υιοθετεί αδέσποτο. Διότι ή θέλεις καθαρόαιμο για τα συγκεκριμένα, εξειδικευμένα χαρίσματα, οπότε θέλεις να εξασφαλίσεις την καθαροαιμία (οπότε εκτροφέας σωστός είναι η απαραίτητη πηγή) ή δεν θέλεις καθαρόαιμο. Αυτός που υιοθετεί από το δρόμο ή τη φιλοζωική είναι (έστω θα έπρεπε να είναι) συνειδητοποιημενος ότι το ζωο του είναι ημίαιμο οπότε δεν προσβάλλεται από τον χαρακτηρισμό κιόλας. Τόσο απλό.

(@Eraki το purebred δεν είναι το ημίαιμο, είναι το καθαρόαιμο-καθαρής εκτροφής)
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Eraki Το να αισθανθει καποιος προσβολη απο την επιθεση, το καταλαβαινω. Το να αισθανθει προσβολη επειδη του ειπαν το σκυλο ημιαιμο με προσβαλει και με κανει να θελω να επιτεθω!! :) Δε μιλαμε για τσαντες ή γυαλιά απο πλανοδιο γμτ.
Καποιοι οντως αισθανονται πολυ περηφανοι επειδη ο σκυλος εχει πεντιγκρι και το προβαλλουν σαν κατορθωμα χωρις να συνειδητοποιουν οτι τελικα κατι τρεχει στα γυφτικα. Δεν ειναι κατορθωμα! Ειναι η μονη σωστή κίνηση αν θες σκυλο συγκεκριμένης ράτσας. Αυτοι κακο κανουν παρα καλο αλλα τι να γινει;
Το καταλαβαινω επισης οτι προκειται για τεραστια ανατροπη των οσων πιστευει ο μεσος ιδιοκτητης οπως λες. Η ανατροπή δεν ειναι η συνειδητοποιηση και η αποδοχη των ορων αλλα το οτι ο σκυλος ειναι μεν καταναλωτικό προϊόν αλλά ειναι και κάτι πέρα από αυτό. Το 'εγώ κάτι σε μπεζάκι θέλω που να εχει σηματακι ραλφ λορεν' δεν ειναι επιχειρημα ισχυρό όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
Δεν ειναι καν επιχειρημα σωστό ούτε όταν μιλάμε για μπλουζάκια γιατί αγνοούμε σε τι συνθήκες και από ποιούς φτιαχτηκε αυτό το μπλούζακι και τι επιχειρήσεις συντηρώ με την αγορά μου. Συνειδητοποίση και συνείδηση χρειάζεται. Να καταλάβω ότι η πράξη μου δεν αρχιζει και τελειωνει με την απόκτηση του σκύλου. Υπάρχει ενα πριν και ένα μετά.

Τώρα αν κάποιος αισθανθεί προσβεβλημένος που τον αποκάλεσα ασυνειδητό και αγνοήσει το περιεχόμενο, πάει να πει ότι δε θέλει να ακούσει. Ή απλώς θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι σε πολύ κόσμο δεν τους καιγεται καρφί για το τι επίδραση εχουν οι πράξεις μας στο σύνολο.

Φορ δε ρεκορντ, ο σκυλος μου ειναι καθαρός μπασταρδος και ειμαι πολύ περήφανη γι αυτόν! Δεν ειμαι περήφανη που ειναι μπασταρδος, ειμαι περηφανη για το τι σκύλος ειναι και για το πως εχει εξελιχθεί.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Άντε καλημέρα,

Και μία ακόμα προσπάθεια, στο "βρώμικο" αυτό χώρο (όσο περισσότερο τον ζω)... ίσως και "μάταιο";
Αυτό, οι φίλοι - μέλη που με ξέρουν καλά, γνωρίζουν ότι το κάνω "μιά φορά στα χίλια χρόνια"... για να πετύχω τι;

Ίδωμεν...

1. Διορθωση ...καθαροαιμο νομιζουν οι ανυποψιαστοι αστοι το οπτικα ομοιομορφο (με ενα προτυπο φτιαγμενο απο επαγγελματιες εμπορους σκυλων εν αγνοια του δημιουργου της καθε φυλης) με το προτυπο σκυλακι συνοδευομενο απο αναλογη βεβαιωση εξακριβωσης ματαιοδοξιας.

2. @vasilis_mike μη μασας ειμαι και εγω εδω..
Αγαπητέ @Kouros ,

1. Το "οι αστοί", δεν ξέρω αν προετέθεις να μας το κάνεις "τυποποιημένο - ψυχαναγκαστικό - υποτιμητικό κλίσμα", σαν "τσιτάτο" στις κοινωνικοπολιτικές σου αναζητήσεις και στοχασμούς... ή αν το θέτεις (λιγάκι σοβαρότερα - όπως, ας πούμε, το θέτω εγώ αρκετές φορές στις αναζητήσεις μου για το "σκύλο") σαν αντιδιαστολή με τους "αγρότες", "κτηνοτρόφους" (που χρησιμοποιούν σκυλιά, κυρίως για την εργασία τους)... δεν θα διαφωνήσω, όμως (μιάς και έχω αναφερθεί και στο παρελθόν "παιδάκι μου"), με την "βεβαιωση εξακριβωσης ματαιοδοξιας"... ΜΟΝΟ ένα από τα 7 ΘΑΝΑΣΙΜΑ αμαρτήματα... αλλά, σε κάθε περίπτωση, ανθρώπινης... του δικού μας είδους...

2. Εντάξει, τώρα, Γιάννη μου, νάχαμε να λέγαμε...
"Είσαι κι εσύ εδώ"... όχι για να τον βοηθήσεις να δείρει τους "άλλους"... αλλά για να συμβάλεις (βλέπε: καταλύτης) σε μία καλή ανταλλαγή απόψεων... και, ίσως, να προλάβεις να του ξεκολλήσεις και την "τσίχλα", που είναι κολημένη στο μυαλό...:D

Αγαπητή @Eraki , (τώρα, αν είσαι αγαπητός... έχασα! :LOL: )

1. υπάρχει το τι λέει η βιβλιογραφία για το χαρακτηρισμό του "purebred". Αν κι εμείς εδώ μέσα λέμε "ημίαιμο" που ξεκαθαρίσαμε σε κάμποσα ποστς που διάβασα ότι δεν είναι η σωστή μετάφραση του όρου.

2. Υπάρχει λοιπόν τι λέει η βιβλιογραφία και υπάρχει το τι λέει η λογική. Η λογική λέει ότι ένα σκυλί χωρίς χαρτιά μπορεί κάλλιστα να είναι καθαρόαιμο (ίσως και με ποσοστό απειροελάχιστο). Σε αυτή την περίπτωση όμως εσύ ή κάποιος άλλος δεν δικαιούται να λέει ότι ΔΕΝ είναι ντε φάκτο.

3. Μπορείς όμως να εξηγήσεις γιατί ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι και έτσι να δικαιολογούνται τα όποια προβλήματα φέρει.

4. Having said so... υπάρχει το "βλέπω / κατανοώ το πρόβλημα και προσπαθώ να βρω μια λύση" αν δεν θέλω κάθε νεο μέλος εδώ μέσα να νιωθει προσβεβλημένο και να θέλει να την κοπανήσει με το καλημέρα

5. Είναι όλα θέμα, ας το πω... σκοπού
1. Υπάρχουν καταγεγραμμένα (και υπογεγραμμένα, με τα σχετικά ψευδώνυμα), περίπου 780.000 posts (μικρά και μεγάλα - έως "σεντόνια") στο dogforum.gr...
Κατά συνέπεια, είναι άλλο πράγμα το τι λέμε "εμείς"... και άλλο πράγμα είναι το τι λέμε εμείς...
Και, κυρίως, το τι "ξεκαθαρίσαμε" ("εμείς"!), πριν από "ΚΑΜΠΟΣΑ" posts...;)

2. Έχω την αίσθηση ότι, δυστυχώς, κάποια από τα πράγματα που λέει "κάλλιστα" η ΠΕΡΙΠΤΩΣΙΟΛΟΓΙΚΗ βιβλιογραφία, δεν τα λέει (κυρίως) η λογική... ούτε η στατιστική... μιάς και το "κάλλιστα" δεν συνδέεται και δεν συσχετίζεται ΠΟΤΕ με απειροελάχιστα ποσοστά...
Και, εφόσον λοιπόν ΔΕΝ μπορεί (κάτι τέτοιο - που ισχυρίζεσαι) να είναι "ντε φάκτο" (ουσιαστικά - στην πράξη)... δεν μπορεί να είναι ΟΥΤΕ "ντε γιούρε" (τυπικά - εξ ορισμού - στη θεωρία)...

3. Έτσι, αν (και όταν) ήμουν ΝΕΟ μέλος και, κατά πάσα πιθανότητα, νέος ή παλιός ιδιοκτήτης σκυλιών... αλλά ΝΕΟΚΟΠΟΣ σκυλάς (ή "εραστής" whatsoever - που λέει και, σε άψογα ελληνικά, ο Θείος Τάκης από τα Ηπειρώτικα βουνά - αυτός με το καφενείο) θα συμφωνούσα μαζί σου και θα καθόμουν αναπαυτικά, για να παρακολουθήσω και να το "γλεντήσω" το εκάστοτε βαρβάτο θέμα που θα προέκυπτε...
Γιατί, ΝΑΙ, μπορεί καλός επιστήμονας σε ότι σπούδασα (και σχετίζεται με αυτά τα ζητήματα)... ΝΑΙ, μπορεί βαθύς γνώστης πολλής (και άχρηστης) πληροφορίας... ΝΑΙ, μπορεί (να νόμιζα οτι είμαι) καλός coach ανθρώπων σε ψυχολογικά aspects... αλλά, ΟΧΙ καλός και επιτυχημένος επαγγελματίας στα ίδια επιστημονικά θέματα... γιατί, τότε ΔΕΝ θα είχα καθόλου ΧΡΟΝΟ, "παιδάκι μου" να σας γράφω τέτοια σεντόνια...:p:D

Δηλαδή, αν ήμουν ΝΕΟ μέλος (τελεία και παύλα)... θα έκανα και πάλι αυτά που έκανα όταν γράφτηκα στο φόρουμ (σε εποχή ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ φορτισμένη, στην ιστορία του!):
Γράφτηκα την Πρωτοχρονιά του 2010... και έγραψα το πρώτο μου (ΜΙΚΡΟ - εισαγωγικό, "είσαι ο και λέγεσαι") post το Πάσχα του 2010... μετά πό 4,5 μήνες!:whistle:
Μέχρι τότε, έβαζα λίγο "ποπ κορν"... έβαζα καμιά μπύρα... και παρακολουθούσα... και (όσο έβλεπα "σφαγές") έψαχνα να ενημερωθώ από πιο ουδέτερες (και όσο τεκμηριωμένες γινόταν) πηγές του internet και "χάρτινων" βιβλίων...

4. Ξέρεις τι σκέφτομαι, εδώ και χρόνια πλέον;
Εδώ, δεν είναι ένα "debate forum" (όπως είναι τα debates Οξφόρδης - Καίμπριτζ, ας πούμε)...
Εδώ είναι φόρουμ "σκυλάδων"!
Είμαστε εδώ μέσα, γιατί μας ενδιαφέρει (μέχρι αρρωστημένου βαθμού, ίσως;) ο "σκύλος"... αλλά, ΚΑΙ η "σκύλα" (για να μην ξεχνιόμαστε)!!!
Δεν ζητάμε (και δεν ζητήσαμε ποτέ) τις ψήφους των νέψων μελών μας...
Δεν επιδιώκουμε να τους πουλήσουμε κάτι (εμείς ΚΑΙ ΟΧΙ "εμείς")... είτε αυτό είναι "με απόδειξη"... είτε "μαύρο"... είτε "νόμιμο"... είτε "ηθικό"... για νάμαι ειλικρινής, πρακτικά "τ' ακουμπάμε... αγοράζουμε"...

Σίγουρα εγώ (και άλλοι - πολλοί), δεν θα ήθελα να προσβάλω οποιονδήποτε... όμως, άλλοι "συμφορουμίτες" θα μπορούσαν να κάνουν πρωταθλητισμό σε αυτό, το παραδέχομαι...:sneaky:

Το μόνο που ζητάμε (οι εμείς και όχι οι "εμείς") είναι μία (Θεόσταλτη) ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν τα νέα μέλη ότι "εδώ μέσα", το βασικό στοιχείο είναι τα σκυλιά...

1. Τόγραψα και δυο φορές για να το εμπεδώσετε χαχαχα (καταραμένο ιντερνέτι). Δεν ξέρω και πως να το διαγράψω... αγκρρρρ

2. Λοιπόν παιδιά καλές οι ορολογίες αλλά να μπάζετε τα νέα μέλη λάου-λάου στον κόσμο αυτό, διότι όλοι οι κυνόφιλοι δεν γνωρίζουν (ούτε οφείλουν άλλωστε) τους κυνολογικούς όρους.

3. Υπάρχουν όμως πολλοί που ενδιαφέρονται να μάθουν και φοβάμαι ότι "καίτε τα χαρτιά" τους... Σίγουρα υπάρχει και καλύτερος τρόπος

4. Αν το δεχτείτε αυτό, είναι μια καλή αρχή

5. Εγώ με μπασταρδάκια πορεύτηκα οπότε καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν θα πείτε τα σκυλιά μου ημίαιμα ή 1/4αιμα :love:

6. αλλά ο τρόπος που ένιωσα να επιτήθεμαι από ορισμένους όταν έγραψα "ξέρετε ποιός πουλάει μαύρο ΓΠ?" με έκανε να μη θέλω να ξαναμπω στο φόρουμ.

7. Το τι σκεφτόμουν όμως για όλους εσάς, δεν θέλετε να ξέρετε.:censored:

8. Σε άλλα ποστς που έκανε το λάθος ο θεματοθέτης να προσπαθήσει να υπερασπιστεί τη θέση του (είναι θεμιτό παιδιά! Πρέπει να εξηγήσει τη λογική του πριν του εξηγήσετε γιατί η λογική είναι λάθος κι ας έχετε δει το έργο απ'τη μεριά σας δεκάδες φορές) έγινε μεγάλη σφαγή.

9. Ευτυχώς στην δική μου περίπτωση υπήρξε άνθρωπος να μου συζητήσει ήρεμα, πολιτισμένα και με σεβασμό να καταλάβω.

10. Αυτό, όσοι λέτε ότι τα δοκιμάσατε όλα, το έχετε δοκιμάσει?

11. Προφανώς ο άνθρωπος που θέλει τέτοια εξειδίκευση σε χαρίσματα/χαρακτηριστικά θα πάει σε εκτροφέα.

12. Το θέμα είναι να εξηγήσεις σε εμένα (τον κάθε "εμένα") γιατί πρέπει να πάω εγώ εκεί που θέλω απλά ένα καναρίνι κίτρινο κι αγνοώ τα "μικρά γράμματα" αυτού του συμβολαίου που πάω να υπογράψω.
1. Συνήθως, αν διαπιστώσεις ότι ξανα ανάρτησες το ίδιο post: Το κάνεις "επεξεργασία"... σβήνεις όλο το κείμενο και πατάς 3 τελείτσες... και πάει...:p

2. Θα συμφωνήσω ότι τα περισσότερα ΝΕΑ μέλη δεν ξέρουν τι θε πει "κυνόφιλοι"... αν χρησιμοποιήσουμε τον όρο, θα μας περάσουν για ΑΝΩΜΑΛΟΥΣ...:cool:
Δεν ξέρουν, επίσης, τι σημαίνει "κυνολογικοί όροι"...

3. Προσωπικά, δεν τα έμαθα από το φόρουμ... ήθελα να τα μάθω και ενημερώθηκα... στο φόρουμ μπήκα "ψιλοέτοιμος" (όσο μπορείς να είσαι) για να ανταλλάξω κάποιες απόψεις...

4. Καλύτεροι τρόποι και ακόμα καλύτεροι, για μία προσέγγιση υπάρχουν πάντα... ΟΜΩΣ, μην ξεχάσεις ποτέ... ότι δεν είμαστε (ούτε "είμαστε") στην αρχή!

5. Η έννοια "μπασταρδάκια", πάντα με χάλαγε... να φανταστείς, έχω μία οικογενειακή φίλη, που μιλάμε για μία από τις πιο τρυφερές και αθώες ανθρώπινες ψυχές στον πλανήτη...
Χρησιμοποιεί, όμως, τον όρο... και ΚΑΘΕ φορά που τον χρησιμοποιεί, μπορείς να ακούσεις, εκ μέρους μου, ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΕΣ θυμωμένες βρισιές!;)

6. Δεν το έχω δει το συγκεκριμένο, αλλά σε πιστεύω...
Ok, θα ζήσω και με αυτό... και σε άλλους (πολλούς) θα έρθει κάποια στιγμή (πολύ αρχικά, μετά την εγγραφή τους) που θα θέλουν να φύγουν... και θα ζητάνε να διαγραφτούν... αλλά δεν θα μπορούν...

7. Μείνε ήσυχη: Ξέρουμε...:censored:

8. Χωρίς να είμαι συγκεκριμένος... οι "μεγάλες σφαγές" γίνονται επί θεμάτων του "εγώ" του ανθρώπινου είδους...
Και αυτός που "φωνάζει" περισσότερο... έχει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ άδικο, τις περισσότερες φορές...

9. Μπράβο του... αλλά, είμαι ΣΧΕΔΟΝ σίγουρος ότι δεν το χρειαζόσουν (παρά μόνο σαν "χάδι" - positive stroke, που λέει και ο Θείος Τάκης)... ήσουν ήδη ικανή να το διαχειριστείς!:)

10. ΟΧΙ... τουλάχιστον εγώ... έχει τελειώσει η υπομονή μου... ΔΕΝ με αφορά, πλέον... συνήθως, δεν γράφω τίποτα σε παρόμοια θέματα... άντε καμιά "ατάκα" της μιάς φράσης... αλλά και αυές οι ατάκες ερεθίζουν τους "εμπλεκομένους"...:D

11. Γιατί εγώ ΔΕΝ το βλέπω (και τόσο) προφανές;:LOL:

12.Σε εσένα... και σε "κάθε εσένα", υπόσχομαι ότι θα εξηγήσουμε εμπεριστατωμένα (και θα ενημερωθείς περισσότερο - και θα μας πιστέψεις κιόλας!

Για σένα, υπάρχει "ελπίδα"...
Και, όπως σου απέδειξα και ο ίδιος στην πράξη: Υπάρχει ΧΡΟΝΟΣ!!!:)
 
Last edited:




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τέλος μια ακόμα μικρήηηηδυο παρατήρηση...
Σας θερμοπαρακαλώ όταν θέλετε να δείξετε τη σημαντικότητα των πέντιγκρι μην λέτε παραδείγματα τύπου σαν αυτό που παράθεσε ο @Dimi_21 παραπάνω γιατί δεν εκφράζουν το μέσο ιδιοκτήτη, δεν τον πείθουν ως επιχειρήματα και ακούγονται έως και λίγο αστεία. Προφανώς ο άνθρωπος που θέλει τέτοια εξειδίκευση σε χαρίσματα/χαρακτηριστικά θα πάει σε εκτροφέα. Το θέμα είναι να εξηγήσεις σε εμένα (τον κάθε "εμένα") γιατί πρέπει να πάω εγώ εκεί που θέλω απλά ένα καναρίνι κίτρινο κι αγνοώ τα "μικρά γράμματα" αυτού του συμβολαίου που πάω να υπογράψω.
Aν δεν εκφραζουν τον μεσο ιδιοκτητη τοτε ο μεσος ιδιοκτητης δεν ειναι ετοιμος να παρει Γ.Π και εσυ που εψαχνες Γ.Π θα επρεπε να γνωριζεις η να ψαξεις τι σκυλο θες...Αυτη η λογικη καταστρεφει τις φυλες...
Δεν ειναι εξειδικευση σε χαρισματα και χαρακτηρα,ειναι απλα ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ αυτο που περιεγραψα...αρα απαντησες στο μνμ θα πας ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑ
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ @johnk με όλο το σεβασμό σε σένα αλλά και σε όλους όσους παρακολουθούν το φόρουμ. Θα ξεκινήσω από αυτό σου το σχόλιο, μιας και είναι ο λόγος που μπήκα να δω τα μηνύματά μου:

Ok, θα ζήσω και με αυτό... και σε άλλους (πολλούς) θα έρθει κάποια στιγμή (πολύ αρχικά, μετά την εγγραφή τους) που θα θέλουν να φύγουν... και θα ζητάνε να διαγραφτούν... αλλά δεν θα μπορούν...
Αποχώρησα από το φόρουμ πολύ ευγενικά και μετρημένα (θεωρώ), χωρίς κακίες και χωρίς να δώσω συνέχεια.
Ναι, ζήτησα απο το αδμιν (επίσης πολύ ευγενικά) να διαγράψει τα ποστ μου, ιδιάιτερα δε επιθυμούσα να διαγραφούν τα θέματα που άνοιξα εγώ και δίνουν κάποιες πληροφορίες για μένα καθώς και τις φωτογραφίες του μικρού, μιας και δεν θα ήθελα να τις μοιράζομαι κάπου που δεν συμμετέχω. Εφόσον δεν αναφέρομαι σε κανέναν, δεν προσβάλω κανέναν ή δεν πρόκειται να αποτελέσουν αποδεικτικό στοιχείο για κάτι στο μέλλον, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν να διαγραφούν, ιδίως όταν διαγράφονται άλλα και άλλα.
Θα προτιμούσα όλες αυτές τις μέρες, όποιος απο εσάς κάνει χρέη αδμιν, να μου έχει απαντήσει στο πμ που του έστειλα, αλλά το αγνόησε επιδεικτικά, ενώ το συζήτησε μαζί σου (εκτός αν είσαι εσύ το αδμιν)

Για τα υπόλοιπα θα πω 2 λόγια μιας και λογικό ο καθένας δεν μπορει να διαβάσει 40 σελίδες και λέει το μακρύ και το κοντό του.

Η ένστασή μου στο φόρουμ κατά 90% ήταν να μην γίνεται επίθεση στα μέλη που δηλώνουν ράτσα σκύλου όταν δεν βάζουν μπροστά το επίθετο καθαρόαιμο ή ημίαιμο. Κανείς δεν μπήκε και είπε έχω καθαρόαιμο ΓΠ πχ. στις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) ειπώθηκε "έχω ένα ΓΠ και θέλω να ρωτήσω .... " και εκει δεχόταν την επίθεση.
Συνεπώς τα νέα αμάθητα μέλη δεν διαχωρίζουν καν καθαρόαιμο ή μη, ούτε ζητάνε κάτι, ούτε έχουν κόμπλεξ για κάτι.. Όλα δημιουργούνται όταν τα παλιά ρίχνουν στον μύλο την λέξη καθαρόαιμο.
Μιας και ζητάτε απο τα νέα μέλη να διαβάζουν και να ενημερώνονται, διαβάζοντας έκανα ακριβή μετάφραση της λέξης purebred και πάνω σε αυτό τέθηκε θέμα.
Δεν καταλαβαίνω την καούρα κάποιων να βγάλουν κομπλεξικό ένα άτομο για το σκύλο του, ιδίως όταν αυτός δεν έχει μιλήσει ΠΟΤΕ για τον σκύλο του.
Μίλησα για την αιμομιξία και έπεσαν κι εκει προσβολές, γιατί ως αδαης έπρεπε να δεχθώ αυτά που λέει ένα παλιό μέλος. Επίσης υπήρξε κοροιδία γιατί τόλμησα να υποψιαστώ ότι αυτό το μέλος μπορεί να είναι εκτροφέας.
Δυστυχώς, δεν ήξερα και δεν ξέρω κανέναν απο εσάς προσωπικά και στο ιντερνετ ότι δηλώσεις είσαι , ή τέλος πάντων ότι αφήσεις να εννοηθεί. Ναι μπορει να μην είναι εκτροφέας, μπορεί απλά να δίνει τα σκυλιά του για επιβήτορες επι χρήμασι ή όχι, ή μπορει να μην είναι τίποτα απο ολα αυτά και απλά να τρολάρει.....
Όταν όμως ένα νέο μέλος βλέπει ένα παλιό να μιλάει συνέχεια για ιατρικά πχ και με στόμφο επαγγελματία το λιγότερο που θα υποθέσει είναι ότι είναι του επαγγέλματος.. Και όχι δεν ζήτησα ταυτότητα απο κανένα για να πει την γνώμη του.

Όπου έκανα λάθος, ή θεώρησα ότι υπερέβαλα, δεν είχα πρόβλημα να ζητήσω συγνώμη δημόσια και να παραδεχθώ το λάθος μου. Αυτό απο μερικούς θεωρηθηκε απο ότι κατάλαβα αδυναμία.

Τέλος, διαβάζοντας πίσω στον χρόνο, είδα κάποιους που ξεκίνησαν απλοί "σκυλάδες" όπως λες, και μπήκαν στην εκτροφή και έγιναν βασιλικότεροι του βασιλέως.

Ήρθα στο φόρουμ να μοιράζομαι απόψεις, γνώμες για αυτό που ολοι εδω μέσα αγαπάμε. Συνθήκες ειρωνίας, προσβολών κλπ δεν με ενδιαφέρουν να μου χαλάνε την ημέρα, μιας και δεν έχω καμία εξάρτηση κοινωνικής συμμετοχής ΜΟΝΟ μέσα απο κάποιο φόρουμ. Για αυτό τον λόγο και αποχώρησα.

Τέλος, προτιμώ να είμαι φιλόζωος με όλη την σημασία την ένοιας, παρά κυνόφιλος και να ζευγαρώνω πατερα με κόρη, αδερφια κλπ για να βγάλω το καθαρό, το όμορφο, το γαμάτο σκύλο!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. Και αν θέλει να ασχοληθεί κάποιος με τα γραφόμενα μου, καλύτερα να διαβάσει (αν έχει ορεξη) τα όσα έχω γράψει, παρά να κάνει εικασίες ....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: elverg


Status
Κλειδωμένο θέμα