Καλημερα θελω την βοηθεια σας


katerinna

Active Member
29 Ιουνίου 2009
44
0
θεσσαλονικη
καταρχην χρονια πολλα καλη χρονια υγεια και χαρα σε ολλους!!!!να σας ξαναθυμισω εχω τον ρικο που τωρα ειναι 7 μηνων!!!!!και εχω προβλημα με την διατροφη του,τρωει κροκετες(nutram τις κοκκινες)του αρεσουν εχουμε δοκιμασει ποσες και ουτε που τις ακουμπουσε,ομως ερχετε διαστημα που τις βαριεται και αυτες τις nutram με αποτελεσμα να κανουμε συστηματικα αυτο που μας ειπε ο γιατρος να τις αφεινουμε ενα τεταρτο οσο προλαβει να φαει και να τις περνουμε!!!!!περναει μια μερα που μενει σχεδον νυστικος και μετα αρχιζει να τις τρωει σαν τρελλος για ενα αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα!!!!ξεχασα να σας αναφερω τρελλενετε για λιχουδιες!!!!τις οποιες του δινουμε μια φορα την εβδομαδα μονο!αλλα αυτο που θελω να ρωτισω ειναι τελικα τι πρεπει να τρωει ενα σκυλι κροκετες η το δικος μας φαγητο?ποιο ειναι το ποιο σωστο?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το δικό μας φαγητό σίγουρα όχι!Πολλά από αυτά που τρώμε εμείς, κι έτσι όπως τα τρώμε, δεν κάνουν καθόλου καλό στο σκυλάκι μας!

Απο κει και περα, αν ψάξεις στο forum θα δεις ότι υπάρχουν υποστηρικτές του μαγειρευτού, της BARF και της ξηράς....
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε!
Όλες έχουν κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειωνεκτήματα!
Διαβάζεις, ψάχνεις κι αποφασίζεις!;)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
εγώ έχω αρχίσει πλέον να μαγειρεύω και για μένα και για τη μικρή! ότι επιτρεπεται φυσικά της δίνω ξεχωριστά τα δικά της πάντα αλλα σε συνδυασμό με κροκέτες αν το σκυλάκι δεν έχει πρόβλημα όταν πεινάσει θα φάει!!!
 


katerinna

Active Member
29 Ιουνίου 2009
44
0
θεσσαλονικη
προβλημα

προβλημα δεν εχει κανενα απλα οι κτηνιατροι λενε διαφορετικα ο πρωτοσ κτηνιατρος του ελεγε να του ματηω να τρωει τα παντα ο τορινος κτηνιατρος μου λεει να σκευτομαι και το μελλον και το καλητερο ειναι οι κροκετες
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Η ξηρά τροφή είναι σαφώς ο εύκολος δρόμος! Δεν λέω οτι δεν έχουν όλα τα απαιραίτητα απλά θα μποροούσες να εμπλουτήσεις τη διατροφή του με δίαφορα άλλα γιαούρτι τόννο κοτόπουλο μπιφτέκια (χωρις κρεμμύδια και διάφορα) Προσωπικά της τα δίνω πάντα με κροκέτες μαζι γιατί αν κάποια στιγμή δεν υπάρχει μαγειρευτό θα πρέπει να τρώει!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Aν θες το σκυλι να τρωει κροκετες ,θα δινεις ΜΟΝΟ κροκετες μεχρι να μπει σε προγραμμα τουλαχιστον.
Αν παραλειπει καποιο γευμα καποια στιγμη δεν ειναι κακο.Τα σκυλια ειναι ζωα ''στομαχιου'' και ξερουν ποσο κ αν θελουν να φανε ,πχ η σκυλα μου κοβει γευματα αν δεν εχει ασκηθει αρκετα,δεν εχει βγει μεγαλη βολτα ωστε να κανει καυσεις...
Εσυ προσφερεις φαγητο συγκεκριμενες ωρες και ποσοτητες -μετα ειναι στο χερι του αν θα φαει.
Η Nutram ειναι καλη ξηρα.
:)
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Ουτε εμενα ετρωγε ξηρα τρωφη πριν απο καμια εβδομαδα (εχω ενα μαλτεζ 2 μηνων).Εγω για να των κανω να φαει εκανα το εξης:Πηρα ενα ποτηρι με νερο το εβαλα στο φουρνακι να βρασει.Μετα εριξα το νερο στο μπολ με την ξηρα τρωφη του, το αφησα μισο λεπτακι και μετα πατησα την ξηρα τρωφη του με το κουταλι για να γινει σαν κρεμα.Αποτελεσμα ειχε να τρωει την ξηρα τρωφη του σαν τρελο.

Υ/Γ:Μην του δινεις ΠΟΤΕ απο το δικο σου φαγητο.Θα του δινεις καμια φορα (π.χ. ανα δυο μερες) λιγο μπισκοτακι και λιγο τυρι.Ειναι καλο να τους δινεις επισης και κοτοπουλο αλλα να μην εχει καθολου λιπος.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ βρήκα την ησυχία μου από τότε που άρχισα να εφαρμόζω τη μέθοδο που είπε η Victoria Stilwell: μαζί με την ξηρή τροφή του ανακατεύω μια κουταλιά της σούπας τροφή κονσέρβας από την ίδια μάρκα. Τα τρώει σαν τρελό εκεί που είχε αρχίσει να στριντζώνεται με τις κροκέτες. Επίσης σταμάτησε τα τρομερά ζητιανέματα. Η Stilwell έκανε και το κόλπο με το ανακάτεμα νερού και κροκέτας και ζέστσμα νομίζω. Πάντως όντως να αποφύγεις να δίνεις ανθρώπινο φαΐ εκτός από μεζεδοειδή (τυρί κλπ.) όταν του κάνεις εκπαίδευση στο σπίτι και θες να σου κάνει κάποια σοβαρά πράγματα. Οι εκπαιδευτές το λένε higher value treats.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ο πρωτοσ κτηνιατρος του ελεγε να του ματηω να τρωει τα παντα
Ποιός κτηνίατρος είπε πως επιτρέπεται να τρώει τα πάντα?:confused:

Απο κει και περα, αν ψάξεις στο forum θα δεις ότι υπάρχουν υποστηρικτές του μαγειρευτού, της BARF και της ξηράς....
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε!
Όλες έχουν κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειωνεκτήματα!
Διαβάζεις, ψάχνεις κι αποφασίζεις
Αυτό ακριβώς!!:)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμείς κάνουμε αυτο που κάνει η Sara...και πολλές φορες αντι για κονσέρβα βάζω γιαούρτι..!!!
Σίγουρα , αν έχω μαγειρέψει κάτι που μπορω ακίνδυνα να τους το δώσω...το κάνω...αλλά πάντα το ανακατεύω με τη ξηρα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, μπράβο, κι εγώ του δίνω και γιαούρτι διότι τρελλαίνεται. Και μάλιστα γιαούρτι φτιαγμένο από τα χεράκια μου!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Νομιζω μερικες ξηρες τροφες ΔΕΝ πρεπει να τις μουλιαζουμε σε νερο!Διευκρινηστε λιγο!

Επισης διευκρινηστε και τι γιαουρτι?Προβειο,στραγγιστο!Μαρκα κτλ?

Αυγο αφοβα?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
αυγο βραστο με το τσοφλι...

καποιοι το δινουν χωρις το τσοφλι.

την Royal Canin την μουλιαζουμε.

γιαουρτι -θεωρω- οτι μπορεις και προβειο και στραγγιστο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νομιζω μερικες ξηρες τροφες ΔΕΝ πρεπει να τις μουλιαζουμε σε νερο!Διευκρινηστε λιγο!
Αυτες που δεν εχουν κιτρικο οξυ..
Αν ομως σκεφτουμε πως το σκυλι μετα θα πιει νερο στην ουσια δεν εχει και τρελη διαφορα..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
αυγο βραστο με το τσοφλι...

καποιοι το δινουν χωρις το τσοφλι.

την Royal Canin την μουλιαζουμε.

γιαουρτι -θεωρω- οτι μπορεις και προβειο και στραγγιστο.
Συγνωμη και θα κανει κρατς κρατς το τσοφλι στο στομα?Για ποιο λογο?Υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου?

Ετσι η Royal Canin τα κανει ολα!:D

Αυτες που δεν εχουν κιτρικο οξυ..
Αν ομως σκεφτουμε πως το σκυλι μετα θα πιει νερο στην ουσια δεν εχει και τρελη διαφορα..
Ειπα μηπως στο στομαχι γινεται η επεξεργασια πιο καλα με τα οξεα του!Γι αυτο υπεθεσα οτι ειναι διαφορετικο το μουλιασμα πριν την βρωση με το να το φαει και μετα να πιει νερο!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γιαούρτι άσπρο, συνήθως άπαχο που το φτιάχνω η ίδια από γάλα και λίγο γιαούρτι (για να γίνει η χημική ένωση), το βάζω στη γιαουρτιέρα και σε μερικές ώρες έχει γίνει γιαούρτι. Το βάζω στο ψυγείο να πήξει τελείως και έτσι δεν αγοράζω απέξω. Αν το θέλω στραγγιστό ως υφή (π.χ. για άπαχο τζατζίκι ή έστω για το Μουφ), το στραγγίζω στο ψυγείο μερικές ώρες μέσα σε φίλτρο του καφέ (ή τουλπάνι για να φτιάχνουμε τυρί) και αποβάλλοντας το νερό γίνεται στραγγιστό.

Και ναι, φτιάχνω και τυριά αλλά δεν τα δίνω του Μουφ για να μη γίνει άλλος τόσος!:eek::eek::p:p:D:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ειπα μηπως στο στομαχι γινεται η επεξεργασια πιο καλα με τα οξεα του!Γι αυτο υπεθεσα οτι ειναι διαφορετικο το μουλιασμα πριν την βρωση με το να το φαει και μετα να πιει νερο!
Γενικά αποφεύγουμε το μούλιασμα σε τροφές με κιτρικό οξύ λόγο συστροφής στομάχου.., αν όμως το σκυλί πιεί αμέσως μετά νερό..η διαφορά είναι στην ουσία ελάχιστη..

Το τσόφλι το πολτοποιούμε στο μπλέντερ..
Ειναι πολύτιμη πηγή ασβεστίου..που όμως αν δίνουμε ξηρά δεν την χρειαζόμαστε..
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α ναι, όλο ξεχνάω να ρωτήσω το εξής: τελευταία το Μουφ πάει και βουτάει τα τσόφλια του αυγού που αφήνω όταν μαγειρεύω στο νεροχύτη μέχρι να τα ρίξω όλα στο σκουπιδοφάγο, είτε στα σκουπίδια αν δεν κοιτάζω και δεν τον πιάσω. Τα τρώει και ως τώρα δεν έχει πάθει τίποτα, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί. Του λείπει το ασβέστιο? Ή είναι απλά πεινάλας?