Καλησπέρααα! (εκτροφεία λαμπραντόρ)


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
καλησπερα σε ολους...! ειμαι νεα εδω κ η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι βοηθεια κ καποιες εμπειρες κ χρησιμες συμβουλες.Θελω να παρω ενα λαμπραντορακι κ δεν ξερω ποιος εκτροφέας ειναι ο καταλληλος..μιλησα με κανα 2 πολυ γνωστους στο ιντερνετ αλλα ο ενας δεν ειχε κ ο αλλος μου αρνηθηκε το σκυλακι επειδη θα λειπω καποιες ωρες απ'το σπιτι..αλλα κ οι τιμες ηταν πολυ ψηλες. Τελικα βρηκα μια κυρια σένα νησακι κ μου ειπε οτι θα μπορουσα να εχω ενα κουταβο..βεβαια μιλησαμε κ αρκετα κ μου εστειλε φωτο απ΄τα κουταβακια που γεννηθηκαν πριν λιγες μερες..Δεν ξερω τι να κανω κ αν μπορω να την εμπιστευτω..Δεν μου ειναι ευκολο να τα δω απο κοντα γιατι ζω στην κρητη,,Τινα κανω?? λιγη βοηθεια βρε παιδια...!!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Μακρυά απο ιδιώτες και pet shops!!!
Ειλικρινά σε παρακαλώ μείνε μακρυα!!
Να εμπιστευτείς μόνο εκτροφείς σωστούς που γνωρίζουν την φυλή :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@iokasti
Καλώς ήλθες!:)

Το "τυπικό" Labrador είναι έξοχος σκύλος και φανταστικός σύντροφος...

Πολλή προσοχή στο θέμα της επιλογής του εκτροφέα!
Μιάς και πολύ σωστά έχεις κάνει και το έχεις ψάξει το θέμα, μην ασχοληθείς ιδιαίτερα με το "πόσο κοστίζει" η απόκτηση ενός καλού κουταβιού...
Η "τιμή" περιλαμβάνει (στοιχειώδη, τουλάχιστον) εγγύηση στα θέματα υγείας, σαφή εγγύηση στα θέματα χαρακτήρα (μιάς και, όπως λένε οι πιο έμπειροι, ο χαρακτήρας είναι η φυλή) και σίγουρα στα θέματα μορφολογίας... πάνω απ' όλα, η "τιμή" περιλαμβάνει κάποια χρόνια εμπειρίας - τεχνογνωσίας - αποτυχιών (ναι, υπάρχουν και αποτυχίες) - επιτυχιών, συμπυκνωμένων μέσα στο κουτάβι σου...

Ετσι, ένας ευσυνείδητος - υπεύθυνος εκτροφέας προσέχει πάρα πολύ και ρωτάει πάρα πολλά για το που θα δώσει το κουτάβι του... και αυτό πρέπει να σε ικανοποιεί, εάν πέσεις σε τέτοιο άνθρωπο, πράγμα σπάνιο (το ομολογώ!)...

Κάνε λίγο υπομονή, μέχρι να μπουν στο φόρουμ μέλη που ξέρουν καλά τη φυλή...
Πες μας, αν θέλεις, εκτροφεία που ήρθες σε επαφή (επιτρέπεται από τους κανονισμούς του dogforum), ώστε να σκεφτούμε και οι υπόλοιποι και να συμβάλουμε όσο γίνεται στην έρευνά σου...
 


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
Μιλησα με 3 εκτροφεις εναν στην αυλωνα, εναν στον αγ.στεφανο κ εναν στην αιγινα(δεν ξεερω να κανει να αναφερω τα ονοματα τους αλλα νομιζω οτι θα καταλαβεις..)Με τους πρωτους 2 δεν καταφερα κατι καθως ο ενας δεν ειχε σκυλια προς πωληση κ ο δευτερος δεν με θεωρουσε καταλληλη για κουταβο παρα μονο ισως για μεγαλο σκυλο αλλα δυστυχως τοσα πολλα λεφτα που ζηταγε δεν τα εχω.Παντα ηθελα κουταβακι αλλα επειδη αναγνωριζα τα μειονεκτηματα του να μενει μονο του το σκυλακι ειχα αρχισει να σκεφτομαι για ενα μεγαλο σκυλο..αλλα τοσα χρηματα δεν τα εχω.Τελος μιλησα με την εκτροφεα στην αιγινα κ με καθησυχασε κ μου ειπε οτι θα μπορουσα να αποκτησω κουταβι.Παρολα αυτα δεν ξερω αν μπορω να την εμπιστευτω..δεν με ρωτησε πολλα πραγματα κ μου φανηκε περιεργο..μου ειπε οτι μπορω να παω να τα δω οποτε θελω κ να μιλησω μαζι της..μου ζητησε προκαταβολη για να μου κρατησει το κουταβακι κ μου εστειλε κ φωτο απ'τα σκυλακια κ την μαμα τους που γεννηθηκαν πριν λιγες μερες..πες μου τιην γνωμη σου..please...!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς Ήρθες.

Επιτρέπεται από τους κανονισμούς να αναφέρεις τα εκτροφεία.
Γιατί σου φάνηκαν πολλά τα χρήματα;

Διάβασε αυτό.

Και διάβασε και εδώ για το πως ξεχωρίζεις τον καλό εκτροφέα.
 


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
o εκτροφέας amalthea δεν ειχε σκυλια προς πωληση μικρα ή μεγαλα..ο m.c palmhill ειχε αλλα δεν μου εδινε κουταβακι καθως θεωρει οτι η δουλεια μου ειναι απαγορευτικη για κουταβι(6-7 ωρες την μερα) κ ισως να εχει δικιο. Μου ειπε πολλα πραγματα τα οποια μου φανηκαν σωστα..ισωσ αυστηρα κ λιγο υπερβολικα αλλα σωστα.Βεβαια ο ανθρωπος μου ειπε πως θα μπορουσα να παρω ισως μεγαλο σκυλο πανω απο 2χρονων με 3000 ετρω περιπου αλλα ειναι απαγορευτικη τιμη για μενα.Τελος μιλησα με την εκτροφεα της αιγινας posidonio retriever kennel, κ η οποια ηταν πολυ πιο θετικη κ σχεδον καθολου αυστηρη στην ιδεα του να αποκτησω κουταβι. Μου ειπε να παω απο εκει οποτε θελω να δω τα κουταβια κ να μιλησουμε.Μου ζητησε προκαταβολη κ γενικα δεν με ρωτησε πολλα για μενα..Βεβαια δεν ηξερα ολα αυτα τα χαρτια που επρεπε να ζητησω αλλα θα της ξαναμιλησω..τι λες? ο κουταβος κανει 800 ευρω.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εχω την εντύπωση ότι θα δουν και άλλα μέλη το θέμα σου, έμπειρα στο Labrador και θα σου πουν τη γνώμη τους...;)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εχω την εντύπωση ότι θα δουν και άλλα μέλη το θέμα σου, έμπειρα στο Labrador και θα σου πουν τη γνώμη τους...;)
Και εγω συμφωνω οτι υπαρχουν εμπειροι εδω να απαντησουν.....εγω θα σου πω οτι πριν 4-5 χρονια που εψαχνα και εγω και τοτε ειχα δει πρωτα αυτο το εκτροφειο και ειχαμε μιλησει μονο μεσο email μου ειχε πει τα ιδια και στο ποσο!!!Δε το λεω για κατι να μην παρεξηγηθω ετσι,απλα το αναφερω σαν δικια μου(ελαχιστη)εμπειρια!!!Καλη συνεχεια στην ενημερωση σου και μακρια απο πετ και ιδιωτες!!!
 


babster

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2010
118
0
Καλώς ήρθες και από εμένα
Σκέψου λίγο καλύτερα τα λεγόμενα του εκτροφέα που δεν σου δίνει κουτάβι. Έχω μιλήσει μαζί του και μου φαίνεται σωστός.
Επισκέυτηκα το εκτροφείο του και να σου πω την αλήθεια, για εμένα είναι απο τα καλύτερα της Ελλάδας, αν έπαιρνα λαμπραντορ απ αυτον θα έπαιρνα, αλλά δε μπορώ λόγω τεχνικών προβλημάτων...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καταλαβαίνω ότι ως κάτοικος Κρήτης, τα πήγαινε-έλα θα σου είναι πραγματικά δύσκολα. Σίγουρα ο καλύτερος τρόπος είναι να επισκεφθείς τον ή τους εκτροφείς και μάλιστα αρκετές φορές, πριν καταλήξεις. Καταρχάς, επικοινώνησε με τον ΚΟΕ, να σου δώσει μια λίστα με εκτροφείς που έχουν δηλωμένες γέννες. Είναι μια αρχή για να ξέρεις που περίπου πατάς. Αν στην λίστα, περιλαμβάνονται οι τρεις με τους οποίους ήδη μίλησες, είσαι σε καλό δρόμο. Αν όχι, ψάχνεις γι' άλλους. Αυτός που σου λέει ότι έχει διαθέσιμο κουτάβι, θα πρέπει να το έχει δηλώσει. Οπότε, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις στον ΚΟΕ, για να σιγουρευτείς. Στην συνέχεια, θα του ζητήσεις το pedigree του κουταβιού. Θα πρέπει να στο δώσει χωρίς δεύτερη κουβέντα και χωρίς έξτρα χρέωση. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει ακόμη εκδοθεί. Θα ζητήσεις να δεις τα pedigree των γονιών. Οπότε έχεις αμέσως έναν μπούσουλα, από που κρατάει η σκούφια του κουταβιού σου. Δεν μου έρχεται κάτι καλύτερο αυτή την στιγμή, αλλά νομίζω ότι μ' αυτά τα 2-3 πραγματάκια, μπορείς να έχεις μια εξασφάλιση για το αληθές των λόγων, των ανθρώπων με τους οποίους μιλάς. Ευτυχώς, για την ράτσα που σε ενδιαφέρει, έχουμε στην Ελλάδα καλούς εκτροφείς. Καλή επιτυχία :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Γιατί δεν περιμένεις γέννα απο τον εκτροφέα που σου είπε ότι δεν έχει αυτή την στιγμή διαθέσημα?
 


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια αν κ δεν κατεληξα καπου με αυτα που διαβασα. Ισως πρεπει να κινηθω λιγο στα τυφλα τελικα..Δεν ειμαι σιγουρη για το τι πρεπει να κανω κ δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σωστος εκτροφεας αν κ του posidoniou μου φαινεται καλη αλλα κ παλι δεν εχω καθολου εμπειρια σε αυτα..αν καποιος μπορει να μου πει κατι περισσοτερο θα το εκτιμουσα...
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γεια σου κι απο μένα!
Στα τυφλά δεν πρέπει να κινηθείς σίγουρα! Απλά θέλει υπομονή! Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό και την ανυπομονεσία σου, αλλά σκέψου ότι το σκυλάκι σου θα το έχει 10+ χρόνια μαζί σου, δε νομίζεις ότι αξίζει να ψάξεις όσο καλύτερα μπορείς?

Το εκτροφείο που δεν έχει κουτάβια τώρα, σου είπε σε πόσο καιρό θα έχει? ϊσως σε βολέψει ώστε να μαζέψεις και τα απαραίτητα χρήματα μέχρι τότε!
 


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
Έχεις δικιο,θέλει πολύ υπομονή γιαυτό το ψάχνω και νωρίτερα πριν το αποκτήσω..Αρχικά τη ράτσα την οποία θέλω, για να είναι πρώτα ο σκύλος καλά μαζί μου και μετά και εγώ μαζί του.Μετά πληροφορίες για τη ζωή του,την καθημερινοτητά του μέσα από άρθρα αλλά και άλλους ανθρώπους με κατοικίδιο..Τρίτο βήμα έναν καλό εκτροφέα που μέσα από τις πληροφορίες που έχω πάρει και που θα πάρω μέχρι να πάρω το σκυλάκο μου να μπορέσω να εξασφαλίσω ότι θα έχω ένα υγειές και ευχάριστο σύντροφο στην καθημερινότητα που θα μπορώ να του παρέχω όλα όσα αξίζει και να είμαι προετοιμασμένη γιαυτά.Είναι σημαντική για μένα η επικοινωνία και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ένας μου είπε ότι δεν μπορώ να έχω κουτάβι άν λείπω πάνω από 4 ώρες από το σπίτι, ο άλλος ήταν κάπως απρόθυμος,απόμακρος και η μοναδική περιπτώση που είχα μια επικοινωνία καλύτερη ήταν η τρίτη, η κυρία.Γιαυτό ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις αρχικές για τους ανθρώπους του χώρου.υποκειμένικες οχι απαραίτητα δεσμευτικές ώστε να έχω μια αρχική εικόνα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όπως τα περιγράφεις φαίνεται να έχεις κάνει πολύ σωστά βήματα μέχρι τώρα! συνεχισε έτσι και δύσκολα θα βγεις χαμένη!

Κοίταξε να δεις, η αλήθεια είναι πως το κουτάβι θέλει πολύ ενασχόληση μέχρι να μάθει. 8 ώρες δηλαδή να μένει ολομόναχο είναι όντως πολλές. Δεν έχει και άδικο ο άνθρωπος.
Αν μπορούσες να συνδιάσεις την απόκτηση κουταβιού με κάποια άδεια (μιλάμε για 1 μήνα περίπου) θα ήταν ιδανικό! Γίνεται κάτι τέτοιο?
 


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
Δύσκολο,αλλά η αλήθεια είναι ότι από ότι μου έχουν πεί και συμφωνούν όλοι είναι ότι αυτό που αλλάζει είναι ότι θα χρειαστώ απλά περισσότερο χρόνο για να μπόρεσω να το εκπαιδεύσω,υπακοή πχ και βασικές συνήθειες δλδ εκεί που θα χρειαζόμουν 1 μήνα παράδειγμα εγώ θα χρειαστώ 2 και φυσικά όταν είμαι σπίτι να του δίνω όλη μου την προσοχή και να αναπληρώσω κατά κάποιον τρόπο τον χρόνο που έχω χάσει μαζίί του.Είναι άλλωστε και ράτσα με ανεξάρτητο χαρακτήρα,αλλά και με φοβερή αντίληψη οπότε νομίζω θα τα καταφέρω,αφού το θέλω πολύ και είμαι σίγουρη.Η εναλλακτική πρόταση ήταν 'ενας ενήλικος σκύλος εκπαιδευμένος αλλά που θα έχει ήδη διαμορφώσει χαρακτήρα και συνήθειες και αυτό δε θα γίνει μάζι μου που θα τον έχω 10 χρόνια αλλά με έναν άλλο ανθρώπο και αυτό νομίζω είναι πιο δύσκολο ακόμα και για άνθρωπο πόσο μάλλον για κατοικίδιο για την καθημερινότητα μας.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Είναι σημαντική για μένα η επικοινωνία και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ένας μου είπε ότι δεν μπορώ να έχω κουτάβι άν λείπω πάνω από 4 ώρες από το σπίτι,

το δίμηνο κουτάβι πρέπει να τρώει 4 φορές την ημέρα, επίσης χρειάζεται κάποιον για το φροντίζει και να ασχολείται μαζί του, όπως ενα μωρό, φαντάσου να σου τύχει κουτάβι που αυτές τις 7-8 ώρες που λείπετε να κλαίει και να ενοχλεί τους γείτονες, δυσάρεστη η εμπειρία για όλους, εαν υπήρχε κάποιος να μπορεί να ασχολείται μαζί του τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα θα ήταν διαφορετικά, άλλη λύση να ζητήσεις απο τον εκτροφέα να κρατήσει το κουτάβι τουλάχιστον μέχρι 3 μηνών.

ο άλλος ήταν κάπως απρόθυμος,απόμακρος

τον ξέρω αυτόν, έτσι είναι ο άτιμος

Γιαυτό ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις αρχικές για τους ανθρώπους του χώρου.υποκειμένικες οχι απαραίτητα δεσμευτικές ώστε να έχω μια αρχική εικόνα.
Δύσκολα τα πράγματα, θα πρέπει να βασιστείς στο ένστικτο και την τύχη σου, Καλή επιτυχία.:)
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια αν κ δεν κατεληξα καπου με αυτα που διαβασα. Ισως πρεπει να κινηθω λιγο στα τυφλα τελικα..Δεν ειμαι σιγουρη για το τι πρεπει να κανω κ δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σωστος εκτροφεας αν κ του posidoniou μου φαινεται καλη αλλα κ παλι δεν εχω καθολου εμπειρια σε αυτα..αν καποιος μπορει να μου πει κατι περισσοτερο θα το εκτιμουσα...
Καλημέρα και από εμένα,

μη κινηθείς στα τυφλά! Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να συγκρατηθείς και να μη πάρεις σκύλο ΑΜΕΣΩΣ. Ήδη οι προηγούμενοι σου έχουν δώσει πρακτικές συμβουλές για το πώς να διαλέξεις. Για τους 2 που αναφέρεις (Μαραθώνα και Αίγινα) δεν έχω άποψη.
Για τον εκτροφέα στην Αυλώνα, τον έχω επισκεφτεί στο χώρο του και εάν επέλεγα τη φυλή που σε ενδιαφέρει δε θα δίσταζα να τον εμπιστευτώ. Εντάξει όντως η κυρία του σπιτιού είναι πιό επικοινωνιακή, μη μένεις σε αυτό.
Συνέχισε το ψάξιμο και μη βιαστείς. Αν μη τι άλλο, πάρε 3 μέρες άδεια και κάνε ένα ταξίδι να γνωρίσεις και να σε γνωρίσουν οι εκτροφείς που σε ενδιαφέρον.

Καλή επιτυχία
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight