Καλησπέρααα! (εκτροφεία λαμπραντόρ)


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλημερα και παλι....τα παιδια στα ειπαν πολυ καλα,καλο ειναι να μην βιαστεις και να δεις και απο κοντα τα εκτροφεια και να αποφασισεις!!Επισης ειδα στη σελιδα απο το πρωτο εκτροφειο οτι 8α εχει γεννα τον Απριλιο....τωρα αν θα εχει κουταβακια δε ξερω!!!
Παντος καλο ειναι να κανεις ενα ταξιδακι οπως λεει και ο dimitris73!!!Καλη συνεχεια στο ψαξιμο!!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
εμενα προσωπικά,
το ότι δεν μπορείς να πάρεις κουτάβι,
επειδή λείπεις πάνω από 4 ώρες το θεωρώ πολύ παραπάνω από ΥΠΕΡΒΟΛΗ........
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Βρε παιδιά δεν αμφισβητώ την κρίση του εκτροφέα αλλά ποιος δεν δουλεύει τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα; :confused:
Αν δεν μπορείς να βρεις λύση για την πρώτη περίοδο, δεν πέρνεις κουτάβι

εμενα προσωπικά,
το ότι δεν μπορείς να πάρεις κουτάβι,
επειδή λείπεις πάνω από 4 ώρες το θεωρώ πολύ παραπάνω από ΥΠΕΡΒΟΛΗ........
Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου υπερβολικό, δεν δίνω κουτάβι σε ανθρώπους που θα το αφήσουν από τις πρώτες μέρες 8-ωρο μόνο του
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
σαφώς ένα κουτάβι 2 μηνών δεν το αφήνεις ,αλλα ένα 4 σίγουρα.
 
Last edited:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλημέρα!

Εντάξει φαντάζομαι αν έλειπε 5 ώρες ας πούμε δεν θα υπήρχε και τόσο πρόβλημα, αλλά αν δουλευει 8ωρο το κουτάβει θα μένει ολομόναχο τουλάχιστον 8 ώρες...είναι αρκετά δύσκολο! Δεν είναι μόνο θέμα εκπαίδευσης που θα μείνει πίσω, είναι νομίζω κυρίως θέμα φροντίδας.

Ιοκάστη,νομίζω το ιδανικό θα ήταν να πάρεις ένα κουταβάκι 4μηνών περίπου, αλλά γι`αυτή την περίπτωση φαντάζομαι θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον εκτροφέα από πριν. μίλα πάλι με όλους τους εκτροφείς, προτεινέ τους αυτό, να δεις τι θα σου πουν. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εντάξει, συμφωνώ, δεν το αφήνεις 8 ώρες μόνο του! Αλλά μπορείς να το αφήσεις στους γονείς σου, στους φίλους σου, αν θέλουν να σε βοηθήσουν, οι 8 ώρες δουλειάς αυτές-καθαυτες δεν πρέπει να είναι το εμπόδιο για να αποκτήσεις κουταβι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Iokasti σκέψου αυτά που σου λέει η Alexia, και σκέψου ότι ο αυστηρός εκτροφέας έχει δίκιο, ίσως δεν είναι κατάλληλη περίοδο της ζωής σου να πάρεις κουτάβι. Όπως είπες θέλεις το κουτάβι για να είσαι καλή για αυτό και αυτό για σένα, αλλά ένα κουτάβι που μένει γύρω στις 8 ώρες ολομόναχο και δεν θα γίνει καλό για σένα αλλά και εσύ στην παρούσα φάση δεν είσαι η κατάλληλη μαμά για αυτό. Φιλικά στα λέω αυτά, επίσης σκέψου ίσως την εκδοχή που σου πρότεινε ο mc για ένα ενήλικο λαμπραντόρ , και άρχισε να μαζεύεις λεφτά ;)
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Βέβαια υπάρχουν λύσεις! Δεν είπε κανείς να μην πάρει ποτε σκυλί η γυναίκα!
Αν υπάρχει κάποιος να προσέχει λίγο το σκυλάκι όσο λείπει τότε καλώς!
Αλλιώς πρέπει να κινηθεί προς ένα λίγο μεγαλύτερο κουτάβι, όχι απαραίτητα ενήλικο, αλλά 4 μηνών.

Πάντως Ιοκάστη το ενήλικο 1 έτους δεν είναι ότι δεν μπορεί να μάθει τις δικές σου συνήθειες, το ότι πρέπει να το έχουμε απο κουταβάκι για να μας μάθει καλύτερα είνια μύθος, εντελώς πληροφοριακά στο λέω αυτό όχι για να πάρεις ενήλικο...καταλαβαίνω ότι είναι πολλά τα 3000 ευρώ για ένα σκύλο συντροφιάς :)

μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
ναι συμφωνώ ούτε κι εγώ θα το σκεφτόμουν για σκύλο συντροφιάς.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
εγώ δεν βρίσκω κανέναν!!!!



Συγγνώμη και αν το ενήλικο που θα πάρει είναι kennel dog?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
Αυτή ήταν και δική μου απορία. Έχω ακούσει αρκετές φορές επιχειρήματα τύπου, κόστος διατροφής, κτηνιατρικά,εκπαίδευση κλπ.
Πρακτικά όμως μιλάμε για κάποιο σκυλί που υποθέτω ότι δε "χρειάζεται" ο εκτροφέας είτε για εκτροφή είτε για άθλημα (όποιος ασχολείται).
Μάλλον όμως το ερώτημα είναι Offtopic:confused:
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
Σωστή παρατήρηση

Εδώ συνήθως τα ενήλικα που τελικά δεν μπαίνουν στην εκτροφή ή αποσύρονται τα δίνουν δωρεάν
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
George A δεν ξέρω τις τιμές για ενήλικους σκύλους οπότε δεν μπορώ να τις κρίνω, εσύ ασφαλώς με την εμπειρία που έχεις είσαι σε θέση να κρίνεις αν είναι πολύ υψηλές ή όχι. Απλά είπα ότι ένας ενήλικος σκύλος είναι μία λύση στην περίπτωση της Iokasti.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί να πληρώσει ένας ιδιώτης για ενήλικο οικογενειακό σκύλο 3.000 ευρώ?
για εκτροφή ή εργασία δεν προορίζεται, άρα γιατί?
Εκτός αν μιλάμε για το σκύλο που σου φέρνω αυτό το Σαββατοκύριακο!!!:D
Μην ανησυχείς, θα έχω μαζί μου και 8 σακιά (13,5kg) acana pacifica, γιατί η πρωτεΐνη από ψάρια είναι πάντα καλύτερη (πλέον των Ω3 και Ω6)...

Μόλις πέρασε από το μυαλό μου μια φρικτή υποψία: Δεν πιστεύω, Γιώργο, να τον έχεις τάξει στον "άλλο" και να βγάλετε και κέρδος...:mad:
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
George A δεν ξέρω τις τιμές για ενήλικους σκύλους οπότε δεν μπορώ να τις κρίνω, εσύ ασφαλώς με την εμπειρία που έχεις είσαι σε θέση να κρίνεις αν είναι πολύ υψηλές ή όχι. Απλά είπα ότι ένας ενήλικος σκύλος είναι μία λύση στην περίπτωση της Iokasti.
εσύ είπες να αρχίσει να μαζευει 3.000 ευρώ, που όπως είπε η ιοκαστι δεν τα έχει, οπότε ..

εσύ Γιάννη ολο λόγια είσαι, ακόμα δεν είδα τον σκύλαρο :cool:

αν μου τον φέρεις πάντως να είναι πρωϊνή ώρα να μπορώ να τον ελένξω:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Για τον εκτροφέα στην Αυλώνα, τον έχω επισκεφτεί στο χώρο του και εάν επέλεγα τη φυλή που σε ενδιαφέρει δε θα δίσταζα να τον εμπιστευτώ. Εντάξει όντως η κυρία του σπιτιού είναι πιό επικοινωνιακή, μη μένεις σε αυτό....
Γιώργο, κι εγώ σε εκτιμώ, γι' αυτό δεν σχολίασα το παραπάνω...:D:D
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Η εκτροφεας στην Αιγινα ειναι φιλη πολλα χρονια και κανει σοβαρη δουλεια.
Δεν εχεις να χασεις τιποτα να την συναντησεις και απο κει και περα κρινεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
εσύ είπες να αρχίσει να μαζευει 3.000 ευρώ, που όπως είπε η ιοκαστι δεν τα έχει, οπότε ..
Εάν το θέλει το ενήλικο λαμπραντόρ από το συγκεκριμένο εκτροφείο εννοείται ότι θα αποφασίσει εκείνη αν θα δώσει αυτά τα χρήματα ή όχι, η πρότασή μου αφορούσε το ενήλικο και όχι να πάρει το συγκεκριμένο σκύλο. Δεν το πουλάω εγώ άλλωστε για να έχω τέτοιο ενδιαφέρον. :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95