Καλησπέρα! Έχω ένα βελγικό λυκόσκυλο


koralia

New Member
5 Δεκεμβρίου 2011
2
0
καλησπέρα. έχω ένα λυκόσκυλο διασταύρωση βέλγικου, με γερμανικού ποιμενικού. αυτή τη στιγμή είναι 5 μηνών. τα αυτιά του δεν έχει καταφέρει να τα σηκώσει. τα σηκώνει ελαφρώς. η κτηνίατρος μου είπε να μην του τα δέσω αν και είναι αμφίβολο το αν θα τα σηκώσει. τι μου προτείνετε;;;;;;;;;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλα σου ειπε. Αν ειναι να τα σηκωσει θα σηκωθουν απο μονα τους. Μπορει να παρει καιρο και να μην σηκωθουν και τα δυο μαζι αλλα με χρονικη διαφορα. Παντως αν ειναι γερμαινικο και βελγικο και δεν εχουν μπερδευτει αλλα αιματα μαλλον θα τα σηκωσει. Υπομονη.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλώς ήρθες στο φόρουμ....:)

(έλεος πια με αυτές οι διασταυρώσεις των γερμανικών με τα βέλγικα.....!!:mad:)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες!

ΤARA και γω αυτο σκεφτομουν... πολυ της μοδας ειναι.... παρολα τα προβλημαται στην αναπτυξη και στο χαρακτηρα που ενδεχομενως προκαλουνται...:(
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλώς ήρθες!

Απο την στιγμή που δεν ειναι 100% ΓΠ ή ΒΠ, μην περιμένεις να έχει αυτή την εικόνα.

Κάποιοι κτηνίατροι προτείνουν χαπάκια ή ορθοστάτες για τα αυτιά...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν δεν εχει και αλλα αιματα εκτος των δυο που προαναφερθηκαν σιγουρα θα ειναι κατι λυκοειδες, δεν θα μοιαζει με πουλοσκυλο ας πουμε. Τωρα ο χαρακτηρας ειναι αλλο θεμα....
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
έχω ένα λυκόσκυλο
Ωχ, αυτό το λυκόσυλο... Πότε να μάθουν οι άνθρωποι οτι δεν υπάρχει τέτοια ράτσα, όπως να λέμε όλα τα κόλεϊ - Λάσση ας πούμε.
koralia, βάλε μια φωτογραφία του κουταβιού σου θα δούμε τι έχουν τα αυτάκια του.
 


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Εμένα η πρώτη μου σκύλα που είμουν μηνών όταν την είχε ο πατέρας μου ηταν Βέλγος με Κόλευ!?!Τα Εξωτερικα χαρακτηριστικα ηταν σαν Βελγος και τα ψυχικα χρακτηριστικα σαν Κόλευ
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
είναι πολύ δύσκολο ένα σκυλί που είναι διασταύρωση δύο φυλών (γερμ. με βέλγικο ή βέλγικο με κόλευ ή .......) να έχει την μορφολογία της μιας φυλής......
(αφήστε που και οι γεννήτορες σε τέτοια ζευγαρώματα συνήθως δεν είναι καθαρόαιμα σκυλιά, οπότε κουβαλούν και άλλα χαρακτηριστικά ....)

Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να ''μαθαίνουμε'' να βλέπουμε το κάθε μαύρο σκυλί σαν βέλγικο ποιμενικό γκρένενταλ ...και ας έχει δίμετρες στρογγυλές αυτούμπες και είναι 40 κιλά....
 


koralia

New Member
5 Δεκεμβρίου 2011
2
0
Ωχ, αυτό το λυκόσυλο... Πότε να μάθουν οι άνθρωποι οτι δεν υπάρχει τέτοια ράτσα, όπως να λέμε όλα τα κόλεϊ - Λάσση ας πούμε.
koralia, βάλε μια φωτογραφία του κουταβιού σου θα δούμε τι έχουν τα αυτάκια του.

PB160021..jpg ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΑΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΦΩΤΟ)
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Ωχ, αυτό το λυκόσυλο... Πότε να μάθουν οι άνθρωποι οτι δεν υπάρχει τέτοια ράτσα, όπως να λέμε όλα τα κόλεϊ - Λάσση ας πούμε.
koralia, βάλε μια φωτογραφία του κουταβιού σου θα δούμε τι έχουν τα αυτάκια του.
Υπάρχει επίσημη ονομασία Τσέχικο Λυκόσκυλο κατα FCI , (δεν υπάρχει σίγουρα Βέλγικο ή Γερμανικό).

Καλώς ήρθες και να τον χαίρεσαι για πολλά χρόνια.
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
View attachment 30404 ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΑΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΦΩΤΟ)
να χαίρεστε το κουκλί σας....:)

...βέβαια το μικρό δεν είναι βέλγικο ποιμενικό αλλά ένας γλυκύτατος μαυρούλης ημίαιμος σκυλάκος :)
...φροντίστε να μη ζευγαρώσει ποτέ και προσπαθήστε να πείσετε τους ιδιοκτήτες των γονιών του να μην ξαναζευγαρώσουν τα σκυλιά τους.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Υπάρχει επίσημη ονομασία Τσέχικο Λυκόσκυλο κατα FCI
Άλλο είναι το [FONT=Verdana, Arial Cyr, Arial, Helvetica, sans-serif]Czech wolfdog / Ceskoslovensky Vlcak [/FONT]και [FONT=Verdana, Arial Cyr, Arial, Helvetica, sans-serif]άλλο οτι κάθε σκύλο που μοιάζει στο ΓΠ για παράδειγμα το λένε λυκόσκυλο...
Το κουτάβι της φωτογραφίας είναι όμορφο αλλά ούτε ΒΠ ούτε ΓΠ είναι, ένας μαύρος κούκλος είναι.
[/FONT]
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Άλλο είναι το [FONT=Verdana, Arial Cyr, Arial, Helvetica, sans-serif]Czech wolfdog / Ceskoslovensky Vlcak [/FONT]και [FONT=Verdana, Arial Cyr, Arial, Helvetica, sans-serif]άλλο οτι κάθε σκύλο που μοιάζει στο ΓΠ για παράδειγμα το λένε λυκόσκυλο...
Το κουτάβι της φωτογραφίας είναι όμορφο αλλά ούτε ΒΠ ούτε ΓΠ είναι, ένας μαύρος κούκλος είναι.
[/FONT]
Για να καταλάβω ... ο λόγος που διάλεξες να το γράψεις wolfdog αντί για Λυκόσκυλο είναι για να φαίνεται ότι λέμε διαφορετικά πράγματα?:)
Όπως και να έχει συμφωνούμε ότι ούτε τα Βελγικά ούτε τα Γερμανικά δεν είναι Λυκόσκυλα και κακώς έχει μείνει αυτή η ονομασία στον πολύ κόσμο.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Όπως και να έχει συμφωνούμε ότι ούτε τα Βελγικά ούτε τα Γερμανικά δεν είναι Λυκόσκυλα και κακώς έχει μείνει αυτή η ονομασία στον πολύ κόσμο.
Για αυτό ακριβώς έγραψα το προηγούμενο μου ποστ.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δες μερικές φωτογραφίες κουταβιών βέλγικου ποιμενικού που είναι περίπου στην ηλικία του δικού σου δηλ. πάνω κάτω 5 μηνών....