Καλησπέρα και από μας! Διονυσία και Άμπυ


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι ειναι πολύ πιθανό να μην καταλάβεις τίποτα.
Δηλαδή να μην έχει κανένα απολύτως σημάδι;;; Ούτε ενδιαφέρον προς αρσενικούς; Ούτε οι αρσενικοί να ενδιαφέρονται για εκείνη; Ρωτάω για να ξέρω να δω και το παραμικρό για να ξέρω πότε πρέπει να τη στειρώσω
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δηλαδή να μην έχει κανένα απολύτως σημάδι;;; Ούτε ενδιαφέρον προς αρσενικούς; Ούτε οι αρσενικοί να ενδιαφέρονται για εκείνη; Ρωτάω για να ξέρω να δω και το παραμικρό για να ξέρω πότε πρέπει να τη στειρώσω
Μπορεί να περάσει "κρυφό οίστρο'' όπου δεν θα προσέξεις αίμα ή κάποιο έκριμμα και πρήξιμο. Ορμονικά όμως μια χαρά πάει - δηλαδή το ενδιαφέρον των αρσενικών θα το δεις. Λογικά αν το συζητήσετε με έναν κτηνίατρο θα τη βρείτε τη λύση.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μπορεί να περάσει "κρυφό οίστρο'' όπου δεν θα προσέξεις αίμα ή κάποιο έκριμμα και πρήξιμο. Ορμονικά όμως μια χαρά πάει - δηλαδή το ενδιαφέρον των αρσενικών θα το δεις. Λογικά αν το συζητήσετε με έναν κτηνίατρο θα τη βρείτε τη λύση.
Α οκ! Λέω αν δω ενδιαφέρον από επίδοξους εραστές και εκείνη δεν έχει κάποιο σημάδι, να της κάνω έλεγχο για τα επιπεδα προγεστερόνης για να είμαστε σίγουροι! 7 μηνών είναι ακόμα οπότε έχουμε αρκετούς μήνες μπροστά μας! (και μόλις είδα ότι έφτασε τα 27 κιλά...)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα όλη μέρα! Λοιπόν χθες απόγευμα είχα βγάλει βόλτα το αστροπελέκι μου. Αφού τα έκανε στο δρόμο, όπως πήγα να τα μαζέψω, βρήκε την ευκαιρία και έφαγε κάτι στρογγυλό (μέγεθος μπάλας πινγκ πονγκ;;), κίτρινο με τρίχες. Καμία ιδέα για το τί καταβρόχθισε; (στην αρχή φοβήθηκα για φόλα, οπότε ξαναπήγα στο σημείο και στο δρόμο ήταν κολλημένες και άλλες τρίχες. Οπότε μάλλον το αποκλείουμε σωστά;)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και εκεί που βγάζω την Άμπυ χθες βράδυ βόλτα (με ψιλόβροχο έξω) λέω "οκ δεν θα βραχεί και πολύ", βλέπει η κοπελιά μια ωραιότατη λακούβα και ΜΠΛΟΥΜ! Και στο καπάκι δυναμώνει και η βροχή..YOLO!!! :cool::cool:
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λοιπόν μετά από 4,5 μήνες συμβίωσης με την Άμπυ είπα να κάνω μια λίστα με πράγματα που της αρέσουν, που αντιπαθεί και που την εκνευρίζουν.

Πράγματα που λατρεύει
Τώρα αδυνατώ να τα βάλω σε σειρά προτεραιότητας μιας και είναι ανάλογα με τα κέφια :barefoot:

1. Ο γάτος μας - μιλάμε για ΤΟΝ έρωτα. Απλά τον λατρεύει. Η κακομοίρα προσπαθεί να τον προσκαλέσει σε παιχνίδι αλλά εκείνος δεν πολυγουστάρει. Φυσικά μετά την πιάνουν τα διαόλια της επειδή τρώει χυλόπιτα αλλά αυτό ας μην το πιάσουμε :p :p

2. Οι λιχουδιές της και το cottage cheese.

3. Το ΜΗΛΟ.

4. Τα κουκουνάρια όλων των μεγεθών.

5. Το κουκλάκι της (από το οποίο πλέον λείπουν τα δόντια, το ένα μάτι και σύντομα το ένα αφτί)

6. Το τρέξιμο σε σημείο που αρχίζει να πηγαίνει πάνω-κάτω μόνη της σαν αφηνιασμένη.

7. Και φυσικά οι αγκαλιές, τα φιλιά και οι βόλτες.

Πράγματα που αντιπαθεί έως μισεί

1. Το σπρέυ σιτρονέλλας...Μια μέρα θα τραβήξω βίντεο να γελάσουμε όλοι :p Το βλέπει, σταματάει και υποχωρεί γαβγίζοντας...Φυσικά με το που τη ψεκάζω αρχίζει να τρίβεται όπου βρει για να το βγάλει...

2. Το Epiotic...Το τι πυγμαχίες γίνονται κάθε φορά δεν περιγράφονται...

3. Ένας μαύρος σκύλος για άγνωστους λόγους και αιτίες

Πράγματα που την εκνευρίζουν

1. Να της τραβάς τα μάγουλα.

2. Να προσπαθείς να της πάρεις την παντόφλα ΜΟΥ.

3. Να της κάνεις "Πίου" με διαπεραστική φωνή.

4. Να της βγάζεις τη γλώσσα και να της κάνει πρρρ

5. Να τρώει χυλόπιτες από το γάτο.:rolleyes::rolleyes:

Φυσικά η λίστα θα ανανεώνεται :love::love::love:
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πράγματα που αντιπαθεί έως μισεί
3. Ένας μαύρος σκύλος για άγνωστους λόγους και αιτίες
Φαντάσου, να της βγουν μπροστά, 3 μαύροι σκύλοι, τι έχει να πάθει! :D

Πράγματα που αντιπαθεί έως μισεί
2. Το Epiotic...Το τι πυγμαχίες γίνονται κάθε φορά δεν περιγράφονται...
Γιατί της βάζεις; Προληπτικά; Στα δικά μου, δεν έχω βάλει ποτέ.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Φαντάσου, να της βγουν μπροστά, 3 μαύροι σκύλοι, τι έχει να πάθει! :D


Γιατί της βάζεις; Προληπτικά; Στα δικά μου, δεν έχω βάλει ποτέ.
Βασικά είναι ένας συγκεκριμένος μαύρος σκύλος :p
Epiotic της βάζω προληπτικά μια φορά τις 20 μέρες επειδή ετσι όπως παίζει στο γρασίδι στην πλατεία μπαίνει υγρασία και μας έχει βγάλει δύο φορές μια μικρή ωτίτιδα. Φυσικά μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά φύλαγε τα ρούχα σου :cool:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ο συγκεκριμένος μαύρος σκύλος είναι 1. Ένας σε ένα γωνιακό σπιτι στην αυλή? Η 2. Ένα ημιαιμο σκατο με το όνομα choco? Μιλάμε για δυο από τους πιο θανάσιμους εχθρούς μας!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
1. Το σπρέυ σιτρονέλλας...Μια μέρα θα τραβήξω βίντεο να γελάσουμε όλοι :p Το βλέπει, σταματάει και υποχωρεί γαβγίζοντας...Φυσικά με το που τη ψεκάζω αρχίζει να τρίβεται όπου βρει για να το βγάλει...
Μ άρεσε πολύ η ιδέα της λίστας!! Πολύ ενδιαφέροντα όλα!! :barefoot: Αλλά ρε παιδιά αυτό με την σιτρονέλλα πώς το αντιμετωπίζετε; και η δικιά μου δαιμονίζεται. .
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Epiotic της βάζω προληπτικά μια φορά τις 20 μέρες επειδή ετσι όπως παίζει στο γρασίδι στην πλατεία μπαίνει υγρασία και μας έχει βγάλει δύο φορές μια μικρή ωτίτιδα. Φυσικά μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά φύλαγε τα ρούχα σου :cool:
Νομίζω κάθε 20 μέρες είναι πολύ συχνά. Θέλει και σκούπισμα μετά και είναι μπελάς. Μόνο όταν κάνουμε μπάνιο (δηλαδή κάθε 6 μήνες).
Εμείς βάζουμε 2-3 σταγόνες από ένα διάλυμα κελέντουλας και πρόπολης σε αναλογία 1 πρόπολη/5 καλέντουλα σε λαδάκι βάσης. Η πρόπολη σκοτώνει μικρόβια και λοιπά ανεπιθύμητα (βακτήρια, μύκητες κλπ), η καλέντουλα είναι καλό αντισηπτικό και αντιφλεγμονώδες και το λαδάκι της βάσης μαλακώνει το κερί και το "ανεβάζει" στο πτερύγιο του αυτιού απ' όπου καθαρίζεται πανεύκολα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and dnassib


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
3. Να της κάνεις "Πίου" με διαπεραστική φωνή.

4. Να της βγάζεις τη γλώσσα και να της κάνει πρρρ

5. Να τρώει χυλόπιτες από το γάτο.
Χαχαχαχα! 'Ελιωσα και μόνο που φαντάζομαι αντιδράσεις.. Γαυγίζει, γκρινιάζει τι κάνει ακριβώς;

Αλλά ρε παιδιά αυτό με την σιτρονέλλα πώς το αντιμετωπίζετε; και η δικιά μου δαιμονίζεται. .
Δεν το αντιμετωπίζουμε ακριβώς. Εγώ τη βουτάω από το κολάρο και της ρίχνω γρήγορα προσέχοντας να πάει παντού. Τη μουσούδα την κάνω πρώτη γιατί θέλω και τα δυο μου χέρια ελεύθερα. Μόλις τελειώσει το ψέκασμα, αρχίζει και τρίβεται σε τοίχους, καναπέδες, πόδια ή ό,τι άλλο βρει εύκαιρο. Η "βρωμιά" πρέπει να φύγει από το τρίχωμα! :D
 
  • Like
Reactions: bat-iris


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Παρ' όλο που στα δικά μου βάζω repello (που σαφώς βρωμάει λιγότερο) η προσέγγιση είναι διαφορετική. Την μικρή την στριμώχνω, την σβερκώνω, την ψεκάζω και μετά την παρακολουθώ για να δω τι θα κάνει για να με εκδικηθεί. Ο μπουνταλάς κοιλιόδουλος έρχεται μόνος του μόλις φωνάξω "Ιβάν κεφτές", περιμένει υπομονετικά να τον ψεκάσω, τρώει τον κεφτέ του, σβερκώνει προληπτικά την μικρή (γιατί σκέφτηκε του τον κλέψει) και φεύγει.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ο συγκεκριμένος μαύρος σκύλος είναι 1. Ένας σε ένα γωνιακό σπιτι στην αυλή? Η 2. Ένα ημιαιμο σκατο με το όνομα choco? Μιλάμε για δυο από τους πιο θανάσιμους εχθρούς μας!
Είναι ένας που λέγεται Ραμσής. Ένας ψηλός μαύρος αγαθουλης. Τον γωνιακό, αν λέμε τον ίδιο που μάλλον τον ίδιο λέμε, τον πηγαίνει.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@mariakala όχι είναι ένας μαύρος ψηλός σκύλος ραμση νομίζω τον λένε. Με τον γωνιακό, αν λέμε τον ίδιο, τα πάει μια χαρά.

@bat-iris βασικά με άκρως μη δημοκρατικές διαδικασίες :whistle:
:whistle: προσωπικά την αρπάζω από το περιλαίμιο, της βάζω πρώτα με το χέρι σε κεφάλι, μουσούδα, αφτιά και τη ψεκάζω μετά στο υπόλοιπο σώμα. Εκείνη φυσικά τρίβεται στο πάτωμα, στο χαλάκι, στον τοίχο για να βγάλει από πάνω της το σπρέι του διαβόλου :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

@elpinor χμ θα ρωτήσω σχετικά τον κτηνίατρο (y) ωραία η αντίδραση του κυρίου :LOL:
:LOL::LOL:

@Elrandir :p αρχίζει να μου γαβγίζει και να με προκαλεί. Και μετά εκτονώνεται σε κάποιο από τα παιχνίδια της συνήθως σε μια πετσέτα της :whistle: ή στα δύο πρώτα πάει να κυνηγήσει τον γάτο οπότε τρώει χυλόπιτα και αρχίζει από την αρχή ο φαύλος κύκλος :ROFLMAO:
:ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: bat-iris


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Πλακα κανεις τον αφγανό μάλλον λες τον παππούλη!!! Έχω κάνα χρόνο να τον δω... αυτός είναι ψυχούλα τον αγαπάει ο μπόμπιρας
 
  • Like
Reactions: noni_papa


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Χαχαχαχα! Ρε συ, ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ κούκλα, πόσο, πόσοοοοοοοοοοοο!!

Καλά, τη σιτρονέλα (και το eukacid) τα μισούν ΟΛΑ! Εμείς φτιάχνουμε ένα home-made mix με διάφορα αιθέρια έλαια (μεταξύ των οποίων και σιτρονέλλα) γιατί την σιτρονέλλα του εμπορίου και, δυστυχώς, και το eukacid δε τα παλεύω εγώ (αλλεργίες γαρ!), αλλά με το που ΒΛΕΠΕΙ το ψεκαστήρι την κάνει με ελαφρά. 9 στις 10 πάει και κρύβεται στο crate, οπότε βρίσκω και εγώ ευκαιρία να τη στριμώξω ακόμη καλύτερα, χαχαχα -- και μετά βγαίνει σα βρεγμένη γάτα οπότε την ψεκάζω και από την άλλη πλευρά, και μετά, φυσικά, τινάζεται και τα κάνει όλα κ@λο. Fun fun fun - the fun never ends :LOL:

Ένα από τα ωραία που εκνευρίζουν την Τασία είναι να της φυσάμε το αυτί ή τη μούρη όταν καθόμαστε μαζί --- ξέρω, ξέρω, μου ετοιμάζετε εισαγγελική παραγγελία για κακοποίηση!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πλακα κανεις τον αφγανό μάλλον λες τον παππούλη!!! Έχω κάνα χρόνο να τον δω... αυτός είναι ψυχούλα τον αγαπάει ο μπόμπιρας
Ναι γεια σου! Αυτον λέω. Είναι όντως πολύ καλούλης και ήσυχος. Δεν ξέρω τι της έχει κάτσει στραβά..Η πλάκα είναι ότι τον συγκεκριμένο σκύλο δεν τον γούσταρε ούτε η Λάρα :p Σόι πάει το βασίλειο
 
  • Like
Reactions: mariakala


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3