Καλησπέρα και από μας! Διονυσία και Άμπυ


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Χαχαχαχα! Ρε συ, ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ κούκλα, πόσο, πόσοοοοοοοοοοοο!!

Καλά, τη σιτρονέλα (και το eukacid) τα μισούν ΟΛΑ! Εμείς φτιάχνουμε ένα home-made mix με διάφορα αιθέρια έλαια (μεταξύ των οποίων και σιτρονέλλα) γιατί την σιτρονέλλα του εμπορίου και, δυστυχώς, και το eukacid δε τα παλεύω εγώ (αλλεργίες γαρ!), αλλά με το που ΒΛΕΠΕΙ το ψεκαστήρι την κάνει με ελαφρά. 9 στις 10 πάει και κρύβεται στο crate, οπότε βρίσκω και εγώ ευκαιρία να τη στριμώξω ακόμη καλύτερα, χαχαχα -- και μετά βγαίνει σα βρεγμένη γάτα οπότε την ψεκάζω και από την άλλη πλευρά, και μετά, φυσικά, τινάζεται και τα κάνει όλα κ@λο. Fun fun fun - the fun never ends :LOL:

Ένα από τα ωραία που εκνευρίζουν την Τασία είναι να της φυσάμε το αυτί ή τη μούρη όταν καθόμαστε μαζί --- ξέρω, ξέρω, μου ετοιμάζετε εισαγγελική παραγγελία για κακοποίηση!
Ευχαριστούμε για το κοπλιμέντο :giggle::giggle: Η δικιά μου πλέον την ώρα της απογευματινής βόλτας αρνείται να βγει από την πόρτα γιατί ξέρει ότι με το που βγει θα εμφανιστεί το μισητό ψεκαστήρι :cool::cool::cool: Την Άμπυ δεν την ενοχλούν τα φυσήματα και εγώ σαν καλή και αγαθή ιδιοκτήτρια που είμαι προσπαθώ να βρω άλλους τρόπους για να περνάμε ωραία (= την εκνευρίσω):whistle::whistle::whistle:
 
  • Like
Reactions: dnassib


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχουνε τις συμπάθειες τους και τις αντιπάθειες τους μωρέ... όσο για epiotic κι εμείς το μισούμε... του τα καθαρίζω οποτε κάνει μπάνιο μονο και citronela πλέον το έχει πάρει απόφαση κάθεται γυρνάει κεφάλι από την άλλη σε φάση μπλιάχ και αφού του έχω περάσει λουράκι τον ψεκάζω...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
έχουνε τις συμπάθειες τους και τις αντιπάθειες τους μωρέ... όσο για epiotic κι εμείς το μισούμε... του τα καθαρίζω οποτε κάνει μπάνιο μονο και citronela πλέον το έχει πάρει απόφαση κάθεται γυρνάει κεφάλι από την άλλη σε φάση μπλιάχ και αφού του έχω περάσει λουράκι τον ψεκάζω...
Α εμείς απέχουμε πολύ ακόμα από την φάση της ανοχής. Να φανταστείς χθες έφερα καινούριο μπουκάλι επειδή τελείωσε το προηγούμενο και προσπάθησε να το φάει :p Σου λέει αν το εξαφανίσω λύθηκε το πρόβλημα :p
 
  • Like
Reactions: mariakala


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ερώτηση. Στην πρώτη φωτό είναι ο γάτος με τη μικρή στο μπαλκόνι. Δεν υπάρχει φόβος να σου την κάνει ο γάτος; Γιατί το να υιοθετήσω ένα γατάκι είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό και δεν το κάνω λόγω των 4 μπαλκονιών που έχω στο σπίτι και η μικρή αράζει έξω συχνά στις βεράντες τις πιο μεγάλες, οπότε δεν το ρισκάρω να πηδήξει από κάτω ή να την κάνει..Εσυ τι κάνεις μ' αυτό;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@HolywoodBrn κοίτα είμαστε τρίτο όροφο και δεν έχει εκδηλώσει μέχρι στιγμής τάσεις φυγής/αυτοκτονίας. Δεν έχουμε κάποιο δέντρο απέναντι ή δίπλα όπου θα μπορούσε να σκαρφαλώσει. Και να φανταστείς τον μαζέψαμε πέρσι αδέσποτο. Βέβαια πέρσι είχαμε τη Λάρα που δεν τον ενοχλούσε οπότε πρόλαβε να μας συνηθίσει μέχρι να φέρω το μικρό κράκεν σπίτι :p Μόνο όταν ανοίγουμε την πόρτα εμφανίζει μερικές φορές την επιθυμία να την κάνει αλλά τον έχουμε μάθει και τον εμποδίζουμε. Και γενικά ο δικός μας ο γάτος δεν ανεβαίνει στο περβάζι γιατί ολίγον φοβητσιάρης :whistle::whistle: Εδώ πρέπει να τονίσω ότι πρόσφατα μάθαμε το ιστορικό του γάτου και ότι είχε μεγαλώσει με σκύλο για αυτό και δεν φοβάται. Εσύ για να μην έχεις θέμα ίσως καλό είναι να πάρεις ένα μωράκι :love::love: (ε και μεταξύ μας αν φύγει που αλλού θα βρίσκει τα λουκούλεια γεύματα που του δίνουμε; :cool::cool: )
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
για τη σιτρονελα παντως εγω ηρεμησα όταν πηρα μια της repeli αν θυμαμαι καλα που το πεταει πολύ ηπια το υγρο (και μυριζει και ωραια κιολας) ...και υπαρχει και το κολπο να της το κανεις καποιες φορες χωρις να της πετας κατι απλα να κανεις τη κινηση με το μπουκαλι και να κανεις μονος σου σσσσσσσ..
αν το κανεις αρκετες φορες καπου χαλαρωνει με αυτό.δεν είναι μονο το βρέξιμο είναι και το φσστ που κανει το μπουκαλι και το ότι κρατας κατι και το περιφερεις γυρω του.το φσστ και το ότι το περιφερεις γυρω του διορθώνονται....το βρέξιμο μετα μενει που βολευεται.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Την Άμπυ την ενοχλεί η μυρωδιά της σιτρονέλλας :p

συνηθως πακετακι όλα αυτά.τσεκαρε το απλα.παρε το μπουκαλι και κανε ότι τη ψεκάζεις χωρις να ριξεις τιποτα.στη δευτερη-τριτη φορα λογικα θα είναι ηρεμη...βασικα κανωντας τσεκ τετοια ξερεις τι την ενοχλεί πιο πολύ.αν εισαι σιγουρη ότι είναι η μυρωδια (δε διαφωνω που το λες) κανε δοκιμες στις σιτρονελες...καποια θα βρεθει...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
@HolywoodBrn κοίτα είμαστε τρίτο όροφο και δεν έχει εκδηλώσει μέχρι στιγμής τάσεις φυγής/αυτοκτονίας. Δεν έχουμε κάποιο δέντρο απέναντι ή δίπλα όπου θα μπορούσε να σκαρφαλώσει. Και να φανταστείς τον μαζέψαμε πέρσι αδέσποτο. Βέβαια πέρσι είχαμε τη Λάρα που δεν τον ενοχλούσε οπότε πρόλαβε να μας συνηθίσει μέχρι να φέρω το μικρό κράκεν σπίτι :p Μόνο όταν ανοίγουμε την πόρτα εμφανίζει μερικές φορές την επιθυμία να την κάνει αλλά τον έχουμε μάθει και τον εμποδίζουμε. Και γενικά ο δικός μας ο γάτος δεν ανεβαίνει στο περβάζι γιατί ολίγον φοβητσιάρης :whistle::whistle: Εδώ πρέπει να τονίσω ότι πρόσφατα μάθαμε το ιστορικό του γάτου και ότι είχε μεγαλώσει με σκύλο για αυτό και δεν φοβάται. Εσύ για να μην έχεις θέμα ίσως καλό είναι να πάρεις ένα μωράκι :love::love: (ε και μεταξύ μας αν φύγει που αλλού θα βρίσκει τα λουκούλεια γεύματα που του δίνουμε; :cool::cool: )
μα για μωρό σχετικά το σκεφτόμουν. Αλλά ξέρω γω. Στον έκτο είμαι. Μην πάει στις διπλανές σκέφτομαι ξέρω γω. Μιας φίλης μου πάντως είχε πηδήξει απ τον 5ο για να πιάσει ένα περιστέρι. Της διπλανής στην παλιά πολυκατοικία ακροβατούσε στο κάγκελο του μπαλκονιού και εννοείται ερχόταν σε μένα όλη την ώρα και έμπαινε μέχρι και στις ντουλάπες με τα ρούχα. Πολύ μου αρέσουν οι φιλίες γάτας-σκύλου πάντως :love:
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Και εμείς, πάντως, όταν είχαμε γάτα στο διαμέρισμα, ποτέ δε σκέφτηκε να δραπετεύσει -- κοιμόταν μέσα στις γλάστρες στη βεράντα. Βέβαια, εμείς είχαμε μόνο μία και όχι ΤΕΣΣΕΡΙΣ όπως η πΕλούσια @HolywoodBrn-ξέρω γω :LOL:
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
συνηθως πακετακι όλα αυτά.τσεκαρε το απλα.παρε το μπουκαλι και κανε ότι τη ψεκάζεις χωρις να ριξεις τιποτα.στη δευτερη-τριτη φορα λογικα θα είναι ηρεμη...βασικα κανωντας τσεκ τετοια ξερεις τι την ενοχλεί πιο πολύ.αν εισαι σιγουρη ότι είναι η μυρωδια (δε διαφωνω που το λες) κανε δοκιμες στις σιτρονελες...καποια θα βρεθει...
Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν :p Σε αυτή τη ζωή πρέπει να γίνονται αμοιβαίες υποχωρήσεις :p Εγώ δέχομαι να μου τραβάει τις κάλτσες, εκείνη πρέπει να ανέχεται τη σιτρονέλλα :p Ευτυχώς 1 λεπτό μετά το ξεχνάει
 
  • Like
Reactions: theo9


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Κοίτα από μωρό αν την έχεις δεν νομίζω να αποκτήσει τέτοιες τάσεις. Δεν θα έχει γνωρίσει το δελεαστικό κόσμο του έξω και το σύμπαν της θα είναι το σπίτι σου. Να φανταστείς μια φίλη μου έχει τρεις γάτες από μωρά σε μονοκατοικία μάλιστα και οι 3 φοβούνται να ξεμυτίσουν από το σπίτι ακόμα και με ανοιχτή την πόρτα..
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ερώτηση. Στην πρώτη φωτό είναι ο γάτος με τη μικρή στο μπαλκόνι. Δεν υπάρχει φόβος να σου την κάνει ο γάτος; Γιατί το να υιοθετήσω ένα γατάκι είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό και δεν το κάνω λόγω των 4 μπαλκονιών που έχω στο σπίτι και η μικρή αράζει έξω συχνά στις βεράντες τις πιο μεγάλες, οπότε δεν το ρισκάρω να πηδήξει από κάτω ή να την κάνει..Εσυ τι κάνεις μ' αυτό;
Tώρα το λες?? χτες έδωσα τον μικρό σε φίλο μας και είχε μάθει και με τον μπόμπιρα έτοιμος ήτανε!!! Εμενα τα 3 που είμαι σε ισόγειο δεν ξεμυτίζουν ο τέταρτος έχει δραπετεύσει στην κυριολεξία 3 φορες για αν πάρει από πίσω τα "αδεσποτακια" γατάκι της γειτονιάς και τον έχουμε βρει στον παράλληλο δρόμο!!!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ναι γιατί πάσχουμε σε αδέσποτα γατιά γενικά και θα δυσκολευτώ να βρώ :p Ήθελα κανένα αναπηράκι να έπαιρνα αλλά θα δείξει, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

@dnassib τι να κάνουμε άλλοι έχουν τ' όνομα και άλλοι τη χάρη :notworthy:
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ένα δράμα αυτή η σιτρονέλλα, εμένα όταν βλέπει το μπουκαλάκι του eukacid είναι σε φάση ''εεε έχω μια δουλειά τα λέμε σε λίγο'' και φεύγει στο άλλο δωμάτιο κουνιστή.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ακούω απόψεις/γνώμες. Να της κάνω προληπτικές εξετάσεις για δυσπλασία ή δεν χρειάζεται;

Επίσης, πριν από λίγο κάτι είδε, δεν την πρόλαβα, πήδηξε πάνω στον καναπέ και κατόπιν πάνω από την πλάτη του καναπέ και προσγειώθηκε στο πάτωμα (ευτυχώς κανονικά). Υπάρχει περίπτωση να τραυμάτισε κάτι;
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ακούω απόψεις/γνώμες. Να της κάνω προληπτικές εξετάσεις για δυσπλασία ή δεν χρειάζεται;

Επίσης, πριν από λίγο κάτι είδε, δεν την πρόλαβα, πήδηξε πάνω στον καναπέ και κατόπιν πάνω από την πλάτη του καναπέ και προσγειώθηκε στο πάτωμα (ευτυχώς κανονικά). Υπάρχει περίπτωση να τραυμάτισε κάτι;
να κανεις εξετασεις για δυσπλασια ? γιατι ??βλέπεις κατι ?
το ότι επεσε και όλα οκ είναι αυτό που σου λεει ότι δεν τραυματισε τιποτα....
αν δε δεις να κουτσαινει ή να ποναει δεν τρεχει μια.
δεν είναι τοσο ευκολο να τραυματιστεί ένα σκυλι ετσι..
 
  • Like
Reactions: noni_papa






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3