Καλησπέρα και από μας! Διονυσία και Άμπυ


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Τώρα καταλαβαίνω τι τραβάτε εσείς οι άντρες

Σιγά μωρέ!!! -- τί τραβάνε οι άντρες;; ΕΜΕΙΣ τα τραβάμε, αααααααααααααααααααα! Εκείνοι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να κρατούν αποστάσεις και να λένε 'ναι' σε όλα :LOL::notworthy::ROFLMAO:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τώρα καταλαβαίνω τι τραβάτε εσείς οι άντρες

Σιγά μωρέ!!! -- τί τραβάνε οι άντρες;; ΕΜΕΙΣ τα τραβάμε, αααααααααααααααααααα! Εκείνοι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να κρατούν αποστάσεις και να λένε 'ναι' σε όλα :LOL::notworthy::ROFLMAO:
Αχαχχαχα σωστό και αυτό :ROFLMAO::ROFLMAO: τώρα απλά θα λέω και εγώ στη μικρή ναι σε όλα :whistle::whistle::whistle:
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Update στην προηγούμενη λίστα...Αγαπημένο κουκλάκι γιοκ. Δεν υπάρχουν πια ούτε αυτιά, ούτε δόντια, ούτε πόδια...Γενικά δεν υπάρχει πια :p Επόμενο κουκλάκι ένα πρόβατο....(του δίνω μια βδομάδα ζωής αν είναι τυχερό)
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και πάμε τώρα στην απορία του ΑΙΩΝΑ. Η μικρή ξεκίνησε τον προοίστρο της σήμερα (αν κρίνω από τις καφεκόκκινες εκκρίσεις που έχει από χθες). Ερώτηση λοιπόν: σπρέυ σιτρονέλλας, σκάλιμπορ και αμπούλα (vectra) συνεχίζω κανονικά; Ειδικά την αμπούλα είναι να τη βάλω αυτό το ΣΚ.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Διονυσία νομίζω μας κοροϊδεύεις, ε;;; :ROFLMAO:
Πάντα :p η ζέστη θα φταίει μάλλον μη με παρεξηγάτε καλέ :p :love::love::love::love::love: Αγάπη ολούθε :barefoot::barefoot:

Χωρίς πλάκα το είχα ακούσει αυτό πριν από κανά μήνα δεν θυμάμαι που και από ποιον...Ξέρω γω με αυτά που ακούω κάθε μέρα θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω....Πάμε για άλλα..Θεωρείστε άκυρο το προηγούμενο. Πάω να κάνω ένα κρύο μπάνιο και επανέρχομαι στα συγκαλά μου
 
  • Like
Reactions: mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κάμποσες μερούλες να ανεβάσω καινούριο φωτογραφικό υλικό. Λοιπόν, η μικρά πέρασε τον πρώτο της οίστρο (αν και για ασφάλεια θα κρατήσω ακόμα κανά 10ημερο. Δεν είδα αλλαγές στην όρεξη και τη συμπεριφορά της και γενικά αν εξαιρέσουμε τα εξωτερικά σημάδια δεν άλλαξε κάτι άλλο. Έχει λιώσει από τη ζέστη τώρα και εκείνη και ο γάτος. Προγραμματίζουμε στείρωση για Οκτώβρη μαζί με πλήρεις εξετάσεις αίματος με το καλό (και ίσως ακτινογραφίες).

Στα λοιπά νέα, πλέον μπορώ να πω ότι η συμβίωση Άμπυ-Γκάρφιλντ πάει πολύ καλά. Η μπέμπα έχει αρχίσει να μαθαίνει τα όρια του μικρού, ενώ γενικά προσέχει στις κινήσεις της (πλην περιπτώσεων ενθουσιασμού όπου τον βλέπει σαν μικρό σκύλο αλλά την επαναφέρει στην τάξη). Αρχές Σεπτέμβρη λέμε να την πάμε και σε κάποια παραλία να κολυμπήσει :D
Α στην λίστα με τα αγαπημένα μπαίνει πια και το κέρατο ελαφιού (y)

Και τώρα κάποιες φωτογραφίες :love::love::love: (Από την πρώτη φωτό ήδη φαίνεται το σχέδιο που κάνουν....να ανοίγει ο ένας το ψυγείο και η άλλη να μαζεύει τα τρόφιμα που πέφτουν :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: )

IMAG1539.jpg IMAG1547.jpg IMAG1590.jpg
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και ήρθε και η μέρα μας για το πρώτο τσαλαβούτημα στη θάλασσα. Για πρώτη φορά επιλέξαμε την Παραλία Μαρίκες μετά από συστάσεις φίλων. Οι υπόλοποι λουόμενοι δεν είχαν κανένα θέμα, κανείς δεν μας είπε τίποτα, αν και υπήρχαν και οικογένειες με παιδιά. Η θάλασσα ωραία αν και αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι για να μπεις μέσα πρέπει πρώτα να περπατήσεις σε βραχάκια ομαλά βέβαια αλλά θα προτιμούσα βότσαλο ή άμμο. Η Άμπυ από την αρχή άρχισε να περπατάει πάνω σε αυτά τα βραχάκια με το νερό να της φτάνει στη μέση του ποδιού της. Μύριζε, περιεργαζόταν γενικά ήταν θετική. Αργότερα είπαμε να δοκιμάσουμε να μπούμε πιο μέσα. Με ακολούθησε (ευτυχώς δεν είχε κύμα), την κράτησα από την κοιλίτσα της και την άφησα να πιάσει το concept. Τσαλαβούτησε για λίγο αλλά μετά από δύο λεπτά ήρθε αγκαλίτσα οπότε και βγήκαμε έξω για να μην την πιέσω. Εκεί άρχισε το παιχνίδι με ένα κουκουνάρι στα ρηχά πατώντας στα βραχάκια. Το πέταγε στον αέρα, το κυνηγούσε, έχωνε τη μούρη στο νερό, γενικά διασκέδαζε. Τώρα κοιμάται ήσυχα στον καναπέ :D Σαν πρώτη εμπειρία θετικότατη, από εβδομάδα θα ξαναπάμε σε παραλία πιο "ομαλή" (δεκτές προτάσεις παραλιών εντός 45λεπτου από Αθήνα ;) Πάρτε και μια φωτό :love::love:

Στιγμιότυπο 2 (18-8-2016 1-24 μμ).png
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σε όλους! Καταρχάς να ενημερώσω ότι η μικρή μου κούκλα γίνεται όλο και περισσότερο όμορφη και έξυπνη :love: (θα ανεβάσω καινούριο υλικό το ΣΚ).

Ερώτηση τώρα. Έχουμε μπει σε τροχιά προγραμματισμού της στείρωσης για μεσα Οκτώβρη περίπου. Είμαι ανάμεσα σε Λιαπή και Κέστη. Θα ήθελα να σας ρωτήσω μιας και έχετε περισσότερη εμπειρία αν έχετε κάποια προσωπική πείρα με κάποιον από τους δύο, τόσο σε γενικά θέματα όσο και στο θέμα της στείρωσης!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Eχω στειρωσει σκυλια στο Λιαπη και εχω παρει σκυλακι που εχει στειρωθει στον Κεστη.
Αψογη δουλεια και απο τους 2,η διαφορα ειναι στην τιμη.

Σε γενικα θεματα,υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που θελουν ειδικο πχ ματια οποτε Λιαπης.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πολύ καλοί κ οι 2.
Ψηφίζω Κέστη επειδή τον βρίζουν όλες οι πλέμπες της κτηνιατρικής γιατί τους έχει γ@μήσει τις τιμές στην πιάτσα..

Για στείρωση είναι καλοί και κτηνίατροι που συνεργάζονται με φιλοζωικές οργανώσεις κ έχουν κάνει εκατοντάδες στειρώσεις,οπότε η πείρα είναι ατελείωτη.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@mareco Τη μικρή για τα εμβόλιά της, αποπαρασιτώσεις κλπ την πηγαίνω στην κτηνίατρο της γειτονιάς. Αλλά για τη στείρωση (και για κανονική παρακολούθηση) θέλω να την πάω κάπου πιο εξοπλισμένα. Για τον Κέστη έχω ακούσει από πολλούς πολύ καλά λόγια, για τον Λιαπή δεν έχω ακούσει πολλά εκτός από τα οφθαλμολογικά θέματα που είναι κορυφή (εκεί είχαμε πάει τον Γκάρφιλντ όταν είχε βγάλει θέμα με τα μάτια). Οπότε θα ήθελα κάποιον αφενός για τη στείρωση αφετέρου ως οικογενειακός κτηνίατρος. Λιαπή έχω πάει ήδη όπως είπα, θα κλείσω και ένα ραντεβού με Κέστη για σφαιρική άποψη απλά ήθελα και δικές σας εμπειρίες για έτσι μια πιο ολοκληρωμένη.
 
  • Like
Reactions: mareco


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ούτε έχω προσωπική επαφή από κάνενα από τους δύο, σέσκουλο κουβέντα σχετικά με στείρωση θυληκού σκύλου στο πάρκο αναφέρθηκαν μ πολύ καλά σχόλια τ όνομα του Κέστη
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Είχα υποσχεθεί φωτό μέσα στο ΣΚ, σόρρυ για την καθυστέρηση ;)

14285764_10210321866066110_361591944_o.jpg 14375361_10210321863746052_1972131012_o.jpg 14438833_10210321867346142_1569343921_o.jpg
Και εν συνεχεία της προηγούμενης ερώτησής μου περί κτηνιάτρου και στείρωσης, επειδή τον τελευταίο μήνα πήγαμε τρεις φορές για εξετάσεις αίματος στο Λιαπή (την πρώτη φορά λόγω μικρής ανορεξίας έγιναν εξετάσεις γενικές όπου βρέθηκαν λίγο χαμηλά αιμοπετάλια με αρνητικό τίτλο ερλίχειας αλλά ξεκινήσαμε αγωγή μιας και από ό,τι μας είπε το προλάβαμε πολύ νωρίς και μετά κάθε 15 μέρες έλεγχο αιμοπεταλίων με τελευταία σήμερα όπου και όλα είναι τέλεια :D ), μήπως μόνο για την περίπτωση της στείρωσης καλό θα ήταν να την πάω εκεί που έχουν και αυτό το μίνι ιστορικό;