Καλησπέρα σας, θα θελα την γνώμη σας.


The wolf

Member
30 Μαρτίου 2016
5
1
34
καλησπέρα στην παρεα . Εχω εναν γερμανικο ποιμενικο 8 μηνων και εχω ενα θεμα που αφορα εμενα και οχι το σκυλι , ειναι 29 κιλα και νομιζω οτι ειναι λιγο κοντος εαν ναι ξερετε εαν θα ψηλώσει και αλλο??
 

Attachments



Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι το νεαρό και να σου είναι πάντα υγιής. Αν τον λύσεις κιόλας θα είναι και πιο ευτυχισμένος. Ελπίζω να τον βρήκες αδέσποτο και να γλίτωσε από τη συνήθη μοίρα των σκύλων χωρίς σπίτι.

Και μετά από την εισαγωγή πάω στο ερώτημα που έθεσες. Ποιο είναι το ύψος του; Ρωτάω επειδή ρωτάς αν θα ψηλώσει άλλο αλλά δεν μας λες το ύψος του, παρά τα κιλά του. Άλλες μονάδες μέτρησης.

Αν ήταν καθαρόαιμος θα μπορούσες βάσει γεννητόρων και προτύπου να κάνουμε μια καλή εκτίμηση, αλλά σε ημίαιμα όλα αυτά πάνε δια της... μαντευτικής.

Λόγω ηλικίας, κι εντελώς κατ'εκτίμισης προσωπικής, άντε να πάρει δύο τρεις πόντους. Το πολύ. Αλλά τώρα, λογικά, θα αρχίσει να "δένει" το σώμα του, να ανοίγει σταδιακά ο στήθος του, και άλλες αλλαγές της εφηβίας.

Να τον αγαπάς και να τον σέβεσαι, τόσο αυτόν, όσο και τις ανάγκες του. Τις οποίες, πιθανολογώ ότι δυστυχώς δεν έχεις κατανοήσει...
 


Rigal my baby

Member
30 Μαρτίου 2016
18
3
32
Νομιζω οτι εχεις δικιο Orilis. Η διαφορα γινετε αναμεσα σε ιμιαιμα και καθαροαιμα.αν ειναι καθαροαιμος τοτε περιπου να φτασει στα 70 με 78 εκατοστα.νομιζω δεν ειμαι σηγουρη παντοσ ο δικος μου ειναι 77εκατοστα.πρεπει να περειμενεις λιγο ακομα ειναι μικρουλης.μαλλον θα ψηλωσει λιγο ακομη απο οτι τον βλεπω.
 


The wolf

Member
30 Μαρτίου 2016
5
1
34
Ο σκυλοσ ειναι παντα ελευ8ερος σε εναν τεραστιο κηπο , τον εδεσα γιατι καθε μερα του καθαριζω τον χωρο του για να ειναι παντα καθαρος....Η μανα του γεννησε 11 κουταβια...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Rigal my baby το ύψος το μετράμε από τη γη μέχρι το ακροώμιο, κι όχι μέχρι το κεφάλι. Σε ένα καθαρόαιμο, αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτό είναι γύρω στα 60-65 εκατοστά (έχω και καιρό που διάβασα το πρότυπο, πανάθεμά με). Πάντως για τον κούκλο της φώτο δεν μπορούμε να στηριχθούμε στο πρότυπο. Δεν το ακολουθεί σε άλλα, άρα πιθανόν ούτε και στο ύψος.

@The wolf, με συγχωρείς, αν έβγαλα βιαστικό συμπέρασμα για το δέσιμο. Δεν έγραψα κάτι με κακία πάντως. :)
 
  • Like
Reactions: Rigal my baby


The wolf

Member
30 Μαρτίου 2016
5
1
34
@Rigal my baby το ύψος το μετράμε από τη γη μέχρι το ακροώμιο, κι όχι μέχρι το κεφάλι. Σε ένα καθαρόαιμο, αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτό είναι γύρω στα 60-65 εκατοστά (έχω και καιρό που διάβασα το πρότυπο, πανάθεμά με). Πάντως για τον κούκλο της φώτο δεν μπορούμε να στηριχθούμε στο πρότυπο. Δεν το ακολουθεί σε άλλα, άρα πιθανόν ούτε και στο ύψος.

@The wolf, με συγχωρείς, αν έβγαλα βιαστικό συμπέρασμα για το δέσιμο. Δεν έγραψα κάτι με κακία πάντως. :)
καταλαβαινω ...απλα εχω τσακωθει με πολυ κοσμο που δενουν τα σκυλια τους και για αυτο καταλαβα εξ αρχης τις προ8εσεις σου μη σκας ...περναω καποιες φωτο απο την μανα του και τον πατερα του
 
  • Like
Reactions: Orilis


Rigal my baby

Member
30 Μαρτίου 2016
18
3
32
Το ειπα στο περιπου.<<Σιγα μωρε για 10εκατ .>>

Εγω π.χ Orilis δενω το ροτβαιλερ μου μονο οταν ειναι να καθαρισω την αυλη (γιατι το σκασμενο παταει στα νερα και ξαναλερωνει ) ή οταν ειναι να αφησω καμια πορτα ανοιχτοι για πολι ωρα.(γτ βγαινει εξω ξαι κυνηγαει τους ανθρωπους.για να παιξει

Orilis ποσα σκυλια εχεις ή γενικα κνα ζωω?ετσι για να λεμε!εσυ The wolf?
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Orilis




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα μπασταρδάκο κι ένα σατανόγατο έχω.
The wolf, κάπου παίζει ένα θέμα με τίτλο "γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας". Έχει κάποια πράγματα που θα ήταν καλό να τα διαβάσεις, να τα λάβεις υπόψιν και, γιατί όχι, να τα μοιραστείς με αυτούς που έχουν τους γονείς του έρωτά σου.

Edit: Το βρήκα το θέμα, ορίστε και το λινκ http://www.dogforum.gr/community/threads/Γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρώνουμε-τα-σκυλιά.273/
 


The wolf

Member
30 Μαρτίου 2016
5
1
34
Ένα μπασταρδάκο κι ένα σατανόγατο έχω.
The wolf, κάπου παίζει ένα θέμα με τίτλο "γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας". Έχει κάποια πράγματα που θα ήταν καλό να τα διαβάσεις, να τα λάβεις υπόψιν και, γιατί όχι, να τα μοιραστείς με αυτούς που έχουν τους γονείς του έρωτά σου.
γινε λιγο ποιο ξεκαθαρος..γιατι δν καταλαβα το λογω που δν επρεπε να χαν ζευγαρωσει