Καλη τροφη Golden Retriever


19 Οκτωβρίου 2015
9
2
37
Γεια σας

Σε λιγες μερες αποκτω ενα κουταβι golden retriever και θα ηθελα να μου πειτε μια καλη ξηρα τροφη που να το ταιζω. Και λεγοντας καλη εννοω ποιοτικη και καταλληλη για την φυλη.
 




19 Οκτωβρίου 2015
9
2
37
Μου δινει την Royal Cannin Golden Retriever junior αλλα ειναι ακριβη δυστυχως και δεν θα μπορω να την κρατησω για πολυ καιρο. Μολις το φερω σπιτι εννοειται πως θα εχω την τροφη του εκτροφειου αλλα μετα τα εξοδα ειναι πολλα για αυτη τη τροφη. Τι μου προτεινεις σαν αλλη τροφη;
 






Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
επειδή έτσι δε θα βγάλουμε άκρη, πες μας πόσα εισαι διατεθειμένος να δίνεις το μήνα.

υπολόγισε πως για 4-5 μήνες τουλάχιστον, και έως 10-12 μηνών 1 σακί το μήνα δε θα σε φτάνει
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Mεχρι 50-60 ευρω τον μην μπορω να δινω για τροφή.

Δηλαδή για 1 μήνα μπορεί να χρειαστώ παραπάνω από 1 σακί;
σίγουρα για κάποιους μήνες θα χρειαστείς παραπάνω από ένα σακί.

ο εκτροφέας σου τί εναλλακτική τροφή σου προτείνει? δεν το συζητήσατε καθόλου ?

στα 60κάτι (προ αλλαγής ΦΠΑ τώρα δεν ξέρω που έχουν φτάσει οι τιμές) θα πρότεινα την Arden Grange Large Puppy
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Όλες οι φυλές ανήκουν στο ίδιο είδος -ΣΚΥΛΟΣ- και συνεπώς έχουν το ίδιο πεπτικό σύστημα και τις ίδιες θρεπτικές ανάγκες. Το μόνο που αλλάζει είναι σε περιπτώσεις δυσανεξιών και ασθενειών όπου είναι λογικό ένας συγκεκριμένος σκύλος, ανεξαρτήτου φυλής, να χρειάζεται μία συγκεκριμένου τύπου τροφή. Όταν ο σκύλος μας δεν εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία κρίνουμε -όσο μπορούμε- τις τροφές με βάση τα συστατικά τους και τις αξιολογούμε. Κάποιες "τίμιες" τροφές με βάση αυτό το κριτήριο και με καλή σχέση ποιότητας- κόστους είναι: Barking Heads, N&D, Arden Grange, Sam's Field, Belcando, naturea και πολλές άλλες... Γενικά το συγκεκριμένο θέμα είναι πολυσυζητημένο. Ψάξε στο forum και θα βρείς πολλές πληροφορίες πάνω στην διατροφή χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις νέο θέμα.

Υ.Γ.Αν θές κοίτα και πιό φυσικές διατροφές όπως η BARF και το μαγειρευτό.
Υ.Γ.2 Με το καλό να 'ρθει σπίτι το κούταβι σου! Από ποιό εκτροφείο το πήρες;
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Εχω την εντύπωση ότι το ποσό που υπολογίζεις για τροφή είναι μικρό, τουλάχιστον για μια αξιοπρεπή τροφή.
60 ευρώ το 12 κιλο είναι ρεαλιστική προσδοκία. Να ταίζεις ένα κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής με 60 ευρώ το μήνα συνολικά, μάλλον είναι λίγο δύσκολο. Για μια τίμια ξηρή τροφή πάντα
'Ισως υπάρχουν κάποιες, αλλά προσωπικά θα ζητούσα βοήθεια απ τον εκτροφέα για την επιλογή. Δε μπορεί να μην έχει και κάτι άλλο να προτείνει πέρα από ένα συγκεκριμένο κωδικό της royal canin
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Καλώς να δεχτεις τον Κούταβο...
Είναι υπέροχα σκυλιά...
Καλο ειναι να τον κρατησεις στην ιδια τροφή τωρα που θα αλλάξει περιβάλλον και αφού συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον του την αλλαζεις αν θες.
Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ ακριβη για τα σκουπιδ... ουπς!! συστατικα που περιεχει...
Εγώ τη δικιά μου την είχα ξεκινησει με Fromm LBP και τα πηγαινε καλα αλλά στους 5 μήνες τη γυρισα σε Farmina N&D Adult Chicken και τα πήγε ακόμα καλύτερα.
Απέφυγε τροφές με καλαμπόκι, σόγια, ζωικα υποπροϊόντα.
 


19 Οκτωβρίου 2015
9
2
37
Όλες οι φυλές ανήκουν στο ίδιο είδος -ΣΚΥΛΟΣ- και συνεπώς έχουν το ίδιο πεπτικό σύστημα και τις ίδιες θρεπτικές ανάγκες. Το μόνο που αλλάζει είναι σε περιπτώσεις δυσανεξιών και ασθενειών όπου είναι λογικό ένας συγκεκριμένος σκύλος, ανεξαρτήτου φυλής, να χρειάζεται μία συγκεκριμένου τύπου τροφή. Όταν ο σκύλος μας δεν εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία κρίνουμε -όσο μπορούμε- τις τροφές με βάση τα συστατικά τους και τις αξιολογούμε. Κάποιες "τίμιες" τροφές με βάση αυτό το κριτήριο και με καλή σχέση ποιότητας- κόστους είναι: Barking Heads, N&D, Arden Grange, Sam's Field, Belcando, naturea και πολλές άλλες... Γενικά το συγκεκριμένο θέμα είναι πολυσυζητημένο. Ψάξε στο forum και θα βρείς πολλές πληροφορίες πάνω στην διατροφή χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις νέο θέμα.

Υ.Γ.Αν θές κοίτα και πιό φυσικές διατροφές όπως η BARF και το μαγειρευτό.
Υ.Γ.2 Με το καλό να 'ρθει σπίτι το κούταβι σου! Από ποιό εκτροφείο το πήρες;
Κατ αρχας να ευχαριστησω για τις απαντησεις. Το κουταβι θα το αποκτησω ενα εκτροφειο ιδιωτη που δεν εχει επωνυμια απλα εκτρεφει golden retriever και δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω ονομα. Παντως νομιζω ειχε συμμετασχει σε μια εκπομπη του Παρα Τριχα στο σκαι
 


19 Οκτωβρίου 2015
9
2
37
Καλώς να δεχτεις τον Κούταβο...
Είναι υπέροχα σκυλιά...
Καλο ειναι να τον κρατησεις στην ιδια τροφή τωρα που θα αλλάξει περιβάλλον και αφού συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον του την αλλαζεις αν θες.
Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ ακριβη για τα σκουπιδ... ουπς!! συστατικα που περιεχει...
Εγώ τη δικιά μου την είχα ξεκινησει με Fromm LBP και τα πηγαινε καλα αλλά στους 5 μήνες τη γυρισα σε Farmina N&D Adult Chicken και τα πήγε ακόμα καλύτερα.
Απέφυγε τροφές με καλαμπόκι, σόγια, ζωικα υποπροϊόντα.
Ευχαριστω πολυ! Το ξερω ειναι καταπληκτικη φυλη! Τα προιοντα που αναφερεις στο τελος να φανταστω ειναι υλικα στα οποια ειναι αλλεργικος ο σκυλος γενικοτερα σωστα;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Κατ αρχας να ευχαριστησω για τις απαντησεις. Το κουταβι θα το αποκτησω ενα εκτροφειο ιδιωτη που δεν εχει επωνυμια απλα εκτρεφει golden retriever και δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω ονομα. Παντως νομιζω ειχε συμμετασχει σε μια εκπομπη του Παρα Τριχα στο σκαι
ΒΥΒ ??

η επωνυμία δεν είναι απαραίτητη για εκτροφέα, μπορεί να έχει και το ονοματεπώνυμό του
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κατ αρχας να ευχαριστησω για τις απαντησεις. Το κουταβι θα το αποκτησω ενα εκτροφειο ιδιωτη που δεν εχει επωνυμια απλα εκτρεφει golden retriever και δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω ονομα. Παντως νομιζω ειχε συμμετασχει σε μια εκπομπη του Παρα Τριχα στο σκαι

εκτροφείο ιδιώτη αποκλείεται.
Το εκτροφείο εξ ορισμού -όπως νοείται κυνολογικά- έχει επωνυμία, ενώ ο ιδιώτης είναι το άτομο που χωρίς επωνυμία και χωρίς τα απαραίτητα προαπαιτούμενα της κάθε φυλής, βάζει γέννες για να βγάζει έτσι το κατιτις του.

Να μην πάρεις από αυτή την πηγή σκύλο. Μην στηρίζεις τέτοιες γέννες, γιατι μελλοντικά είναι πολλές οι πιθανότητες να το μετανιώνεις.... τότε όμως θα είναι αργά και θα βασανίζεται και το σκυλί σου.
 


19 Οκτωβρίου 2015
9
2
37
Οχι οχι δεν το πηρα απο byb απο αναγνωρισμενο εκτροφεα του κοε συμφωνησα να τον παρω απλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω το ονομα εδω δημοσια!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο παρά τρίχα, πάντως, μια εκπομπή με Γκόλντεν, γυναίκα εκτροφέα δείχνει με κανονικότατη επωνυμία εκτροφείου. Ούτε άντρα ούτε ιδιώτη.
 
  • Like
Reactions: johnk