Καλυτερη σκυλοτροφη!!!


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Λίγα και χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη είναι οφελιμα. Υπάρχουν τα τελευταία χρόνια, αρκετές έρευνες που συσχετιζουν τις gf με μια συγκεκριμένη καρδιοπαθεια.
αυτή που του δίνω δεν έχει σιτηρα μέσα? γιατί μπερδεύτηκα τωρα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Δεν χρειάζεται να έχει πολλά ποσοστά πρωτεΐνης ..να έχει φυσικα αλλά εγω δεν θα έδινα τόσα πολλά.σκυλι μέσα στο σπιτι κ με 3 βόλτες την ημέρα τι να την κάνει;30 κ 40% ποσοστά πρωτεΐνης είναι εξαιρετικες..κ μιλάμε για αυτές τις κατηγορίες χωρίς υποπροϊόντα
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
αυτή που του δίνω δεν έχει σιτηρα μέσα? γιατί μπερδεύτηκα τωρα.
αυτήν εννοείς?από συστατικα δεν μου γεμίζει το μάτι.καλη σκυλοτροφη δεν είναι αυτή που περιλαμβάνει περισσοτερο κρεας ?και αυτή που δεν έχει πολύ υψηλά επίπεδα πρωτεινης?
αυτή της acana δεν έχει πολύ κρεας.
Είναι πολυ καλή. Μια χαρά κρέας έχει,25 ειναι"γευμα",δλδ αφυδατωμενο. Πολυ πιο ρεαλιστικό από φρέσκο, που μετά το μαγείρεμα καταβαραθρωνεται το ποσοστό γιατί το φρέσκο περιλαμβάνει και το νερό στους ιστούς. Οπότε μην ψαρώνεις με το 70% φρέσκο.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Δεν χρειάζεται να έχει πολλά ποσοστά πρωτεΐνης ..να έχει φυσικα αλλά εγω δεν θα έδινα τόσα πολλά.σκυλι μέσα στο σπιτι κ με 3 βόλτες την ημέρα τι να την κάνει;30 κ 40% ποσοστά πρωτεΐνης είναι εξαιρετικες..κ μιλάμε για αυτές τις κατηγορίες χωρίς υποπροϊόντα
δεν κατάλαβα για ποιες λες ότι έχουν πολύ πρωτεινη.για την platinum?
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Είναι πολυ καλή. Μια χαρά κρέας έχει,25 ειναι"γευμα",δλδ αφυδατωμενο. Πολυ πιο ρεαλιστικό από φρέσκο, που μετά το μαγείρεμα καταβαραθρωνεται το ποσοστό γιατί το φρέσκο περιλαμβάνει και το νερό στους ιστούς. Οπότε μην ψαρώνεις με το 70% φρέσκο.
δηλαδή το γεύμα και το αφυδατωμενο είναι καλύτερο από το φρέσκο?η orijen δηλαδή που λέει σε όλα φρέσκο κρεας έχει λιγότερο κρεας από την acana που λέει γευμα?το γεύμα ήξερα ότι δεν είναι καλό.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
δεν κατάλαβα για ποιες λες ότι έχουν πολύ πρωτεινη.για την platinum?
Γενικά το λεω :giggle: όλες αυτές καλές είναι.τωρα το θέμα είναι πως θα κάτσει στο σκυλάκι σας.εμενα πάντως πολλές πρωτεΐνες μπερδεμένες δεν της δεχετε.τα πάμε καλα με μονοπρωτεινική.κ εσείς απο hills μήπως θα του κάτσουν βαριές;μια σκέψη κανω.θα επιμείνω ότι είστε πιο πολύ για Brit Fresh
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
δηλαδή το γεύμα και το αφυδατωμενο είναι καλύτερο από το φρέσκο?η orijen δηλαδή που λέει σε όλα φρέσκο κρεας έχει λιγότερο κρεας από την acana που λέει γευμα?το γεύμα ήξερα ότι δεν είναι καλό.
πολλες τροφες έχουν κ τα δυο κ φρεσκο κ αφυδατωμενο
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Γενικά το λεω :giggle: όλες αυτές καλές είναι.τωρα το θέμα είναι πως θα κάτσει στο σκυλάκι σας.εμενα πάντως πολλές πρωτεΐνες μπερδεμένες δεν της δεχετε.τα πάμε καλα με μονοπρωτεινική.κ εσείς απο hills μήπως θα του κάτσουν βαριές;μια σκέψη κανω.θα επιμείνω ότι είστε πιο πολύ για Brit Fresh
οι πρωτεϊνικες τι ειναι?brit είχα δοκιμάσει στο παρελθόν νομίζω διαφορετική από αυτή που μου έστειλες και δεν την έτρωγε.
αν κρίνω από τις πρώτες μέρες που τρωει platinum του έκατσε κάπως βαριά.γιατι έχει πιο μαλακά περιττώματα.
επίσης να ρωτήσω κάτι που θα ακουστεί χαζό αλλά αλήθεια δεν ξέρω.η platinum λέει ποσοστο φρέσκο κρέατος 70 % και στις αναλύσεις κάτω λέει πρωτεινη 25,80.
Η πρωτεινη δεν σχετίζεται με το ποσοστο κρέατος που εχει μέσα?
 

Attachments



Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
οι πρωτεϊνικες τι ειναι?brit είχα δοκιμάσει στο παρελθόν νομίζω διαφορετική από αυτή που μου έστειλες και δεν την έτρωγε.
αν κρίνω από τις πρώτες μέρες που τρωει platinum του έκατσε κάπως βαριά.γιατι έχει πιο μαλακά περιττώματα.
επίσης να ρωτήσω κάτι που θα ακουστεί χαζό αλλά αλήθεια δεν ξέρω.η platinum λέει ποσοστο φρέσκο κρέατος 70 % και στις αναλύσεις κάτω λέει πρωτεινη 25,80.
Η πρωτεινη δεν σχετίζεται με το ποσοστο κρέατος που εχει μέσα?
Μονοπρωτεινικη ήθελα να γραψω :LOL: Brit από τις άλλες δεν έχουμε δοκιμάσει.η fresh είναι σε κατηγορία ολιστικής.
ναι είναι διαφορετικά τα ποσοστά.
το ένα είναι η συνθεση κ το άλλο ανάλυση στα 100 γρ.τι ποσοστά έχει.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Μονοπρωτεινικη ήθελα να γραψω :LOL: Brit από τις άλλες δεν έχουμε δοκιμάσει.η fresh είναι σε κατηγορία ολιστικής.
ναι είναι διαφορετικά τα ποσοστά.
το ένα είναι η συνθεση κ το άλλο ανάλυση στα 100 γρ.τι ποσοστά έχει.
Μονοπρωτεινικη δηλαδή με ένα είδος κρέατος?η platinum τέτοια δεν είναι?
επίσης γιατί πχ η platinum λέει ποσοστο κρέατος 70% και ακατέργαστη πρωτεινη 25,80
ενώ η orijen για παράδειγμα με τα ίδια ποσοστα κρέατος έχει ακατέργαστη πρωτεινη πολύ παραπανω?έχω δει δηλαδή σε κωδικους να φτάνει και στο 38 που ειπες και εσύ πριν ότι δεν υπάρχει λόγος σε σκυλάκια σε διαμέρισμα με 3 βόλτες την ημέρα να δινουμε τόση πρωτεινη.
εγώ για αυτό επέλεξα την platinum γιατι λέει ναι μεν ότι έχει πολύ κρεας αλλά στις αναλύσεις έχει το μέσο όρο της πρωτεινης που χρειάζεται.
Η κάπου κάνω λάθος η τα έχω μπερδεμένα ακόμη.
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Η brit και αυτή λέει φρέσκο κρεας 40 που σημαίνει όπως είπες πριν ότι μετά θα πέφτει πολύ το ποσοστο του κρέατος
Έχει επιπλεον κ 10% αφυδατωμένο και συκώτι απλα το φρέσκο μόνο του είναι 40
 






Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Έχει συνδυασμό σας λέω .ειναι αρκετό για το σκυλάκι σας
σας ρώτησα και πιο πάνω κάτι αν μπορούσατε να μου απαντήσετε γιατι τα έχω πολύ μπερδεμένα νομίζω όλα.
 
Last edited:


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
σας ρώτησα και πιο πάνω κάτι αν μπορούσατε να μου απαντήσετε γιατι τα έχω πολύ μπερδεμένα νομίζω όλα.
Κατανοητό που είναι μπερδεμένα ..κιεγω διάβαζα πολύ καιρό..όλοι θελουμε το καλύτερο για τα σκυλάκια μας
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Κατανοητό που είναι μπερδεμένα ..κιεγω διάβαζα πολύ καιρό..όλοι θελουμε το καλύτερο για τα σκυλάκια μας
σας ξανά ρωτάω γιατί μάλλον δεν το είδατε το πιο πάνω μήνυμα.
Η platinum πχ λέει φρέσκο κρεας 70% και από κάτω πρωτεινη ακατέργαστη 25,8 θεωρω πολύ καλή τιμή γιατί είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια πρωτεινης.
Η orijen πχ που εχει το ίδιο ποσοστο κρέατος περίπου πως γινεται να έχει ακατέργαστη πρωτεινη 38 και βάλε?υπάρχουν κάποιοι κωδικοι που φτάνουν τα 30 και πάνω και όπως μου είπατε πιο πάνω γιατί να δινουμε σε σκυλάκια με μικρή δραστηριότητα τόση πρωτεινη.
γενικά τι άλλο κοιτάμε στις καλές τροφες?από ότι θυμάμαι εσείς δίνετε την pooch
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Λοιπόν ξαναδιάβασα την OriJen κ γράφε και φρέσκο κ αφυδατωμένο.
αυτες είναι οι πρώτες ύλες.
ας πούμε οτ σε μια κατσαρόλα βάζει όλα τα ωμά κ τα αφυδατωμένα και τα μαγειρευουν.
τα φρέσκα συστατικά θα αφυδατωθουν και αυτά κ θα μείνει ένα ποσοστό ενώ το αφυδατωμενο δεν έχει να στεγνώσει άλλο.
καπως ετσι φανταστείτε το.
ελπιζω να κατάλαβα τι εννοείτε . :love:
ναι εγω δίνω εδώ κ ένα 5μηνο pooch σε ξηρα κ lilys κονσέρβα μια κουτάλια.κ τωρα πήρα κ λαδι σολομού για επιπλέον συμπλήρωμα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Επισης εγω κοιτάζω να έχει προβιοτικά ,λιπαρά ω3 κ όχι υπερβολικά ω6 κ να μην έχει πολύ τεφρα.να μην έχει υποπροϊόντα κ οχι καλαμπόκι κτλ.
όχι πολύ πρωτεΐνη κ λιπαρα
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Λοιπόν ξαναδιάβασα την OriJen κ γράφε και φρέσκο κ αφυδατωμένο.
αυτες είναι οι πρώτες ύλες.
ας πούμε οτ σε μια κατσαρόλα βάζει όλα τα ωμά κ τα αφυδατωμένα και τα μαγειρευουν.
τα φρέσκα συστατικά θα αφυδατωθουν και αυτά κ θα μείνει ένα ποσοστό ενώ το αφυδατωμενο δεν έχει να στεγνώσει άλλο.
καπως ετσι φανταστείτε το.
ελπιζω να κατάλαβα τι εννοείτε . :love:
ναι εγω δίνω εδώ κ ένα 5μηνο pooch σε ξηρα κ lilys κονσέρβα μια κουτάλια.κ τωρα πήρα κ λαδι σολομού για επιπλέον συμπλήρωμα.
πάλι μπερδεύτηκα και σας το παραθέτω
Οrijen λέει Φρέσκα κρεατα 52 % και αφυταδωμενα 20 % με πρωτεινη 38
Platinum λέει Φρέσκο κρεας 70% με πρωτεινη 25.8
ποια η διαφορά?
το καλυτερο δεν ειναι το μικρότερο ποσοστό για τον σκυλο σε ακατέργαστη πρωτεινη?
υποθετικά ότι στην platinum επειδή είναι όλο φρέσκο ας πουμε ότι θα μείνει το μισό κρεας.
στην orijen θα μείνει το 20% που ειναι αφυδατωμενο και το 52 ας πουμε θα μείνει το μισο που ειναι φρέσκο.
Η διαφορά του ποσοστού πρωτεινης που έγκειται?και ποιο θεωρειται πιο καλό?
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf