Καλό σου ταξίδι φίλε Johnk!


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το μόνο αντίο είναι το στερνό.
Και πόσοι πρόλαβαν να το ψελλίσουν?
Και τι θα σήμαινε το κατευόδιο γι αυτούς και για τον Γιάννη?
Ίσως πολλά, ίσως ελάχιστα....πάντως διαφορετικά για τον καθένα....
Η γυναίκα του και τα παιδιά του γνωρίζουν τις αρετές του, και αυτό το φόρουμ του χρωστάει μερικά από τα ποιο ζεστά χρώματα.
Καλά είναι που τα λέμε, καλά είναι που τα θυμόμαστε.
Αλλά αυτό που φαίνεται να συντονίζει όλων τις προσλαμβάνουσες για τον Γιάννη είναι ένα:
Η αγάπη.
Μέτοχος της αγάπης εμφανώς και προς το πλήρωμά της πορεύεται.
Αντίο φίλε μου....
a Dieu vous comant.....
 






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αυτος ο μισος χρόνος και κάτι που ειμαι μέλος στο Φόρουμ αποδείχθηκε υπεραρκετος για να εκτιμήσω τις γνώσεις και το επίπεδο του ως άτομο.
Όπως πολλοί ή από εδώ μέσα δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω προσωπικά, αλλά τα γραπτά του και οι απόψεις του πιστεύω πως στιγμάτισαν όλα τα μέλη. Πληθώρα γνώσεων, δομή, ευγένεια...ολα όμορφα συνδυασμένα διαμόρφωναν ποστ αξία της προσοχής και πολλές φορές ακόμη και του θαυμασμού όλων μας! Μια τέτοια πηγή πληροφοριών διαθέσιμη σε ένα φόρουμ...μπορεί να ήταν σεντόνια ή ότι άλλο, παρόλα αυτά κατ εμέ ποτέ δεν τους έλλειπε η ποιοτητα και αναμφίβολα η αξιοπιστία!

Δεν είχαμε μιλήσει ποτέ επί προσωπικού ούτε γνώριζα πολλά για τη ζωή του. Από τα λιγα όμως που έμαθα, ξέρω τι άτομο ηταν και τι σχεσεις αγάπης είχε με τα ζωάκια...

Λυπάμαι πολυ ειλικρινά για την ξαφνική αυτή απώλεια. Καλό παράδεισο κ.johnk και ελπίζω να βρισκεστε τώρα μαζί με όλα τα σκυλουνια σε ένα μέρος απίστευτο όπως το επιθυμούσατε...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Ενας σπανιος ανθρωπος εφυγε τοσο ξαφνικα,τοσο αδικα...
Γιατι τετοιους ανθρωπους εχουμε αναγκη...με την ευαισθησια του για αυτες τις ψυχουλες...για τις τοσες γνωσεις του που παντα μας φωτιζαν και μαθαιναμε απο αυτον...
Εμαθα πολλά απο σενα φιλε Γιαννη..με συμβουλεψες πολλες φορες οταν ζητουσα τη γνωμη σου πανω στο θεμα σκυλος...
Κι ομως...εφυγες βιαστικα για να βρεις το δικο σου παραδεισο..εκει που ειναι ολα τα σκυλακια και να φτιαξετε ενα δικο σας παραδεισο...
Πραγματι εκει θα ηθελα να παω κι εγω...στο μερος οπου θα ειναι τα σκυλακια οταν πεθαινουν...
Καλο παραδεισο λοιπον..καλη ανταμωση!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μου χει κολλήσει στο μυαλό η ατάκα από ένα μέλος με τρομερό χιούμορ που πέρασε από εδώ για πολύ λίγο και που είχε μαζέψει ένα αδέσποτο ντογκ ντε μπορντώ, σκύλο σε μέγεθος θερμοσίφωνα όπως έλεγε και πάλευε να τα βγάλει πέρα... Είχε γράψει λοιπόν για τον Γιάννη:

"Κάθε φορά που γράφει αυτός ο Μόκας και τον διαβάζω, τρέχω και δίνω μπισκοτάκι στο θερμοσίφωνα".

Νομίζω ότι αυτή η φράση τα λέει όλα για την αγάπη του που είχε και μετέδιδε για το σκύλο...

Φράση από έναν "άσχετο" με το φόρουμ, που πρόλαβε και διάβασε μόλις 3 γραμμές. Από μικρό κι από τρελλό και από “πρωτάρη” στην περίπτωσή μας θα ακούσεις την αλήθεια όπως λένε...

Με συγκλονίζει και με σοκάρει το γεγονός ότι ένας άνθρωπος, την ώρα που δίνει τον δικό του (τελευταίο) αγώνα, ασχολείται και μαζεύει στο σπίτι του και περιθάλπτει την Φλόξυ την αδέσποτη γριούλα... Πόση δύναμη και τι ήθος θέλει για να το κάνεις τη δεδομένη χρονική στιγμή?

Όταν εδώ μέσα τρώγαμε τα μουστάκια μας, οι "παλιοί" με τους "νέους", οι φιλο-εκτροφικοί με τους εχθρο-εκτροφικούς και όλα τα άλλα αντίπαλα πεδία, ο Γιάννης ήταν πάντα ο συνδετικός κρίκος διαλόγου. Αυτός που τον ακούγαμε και οι δύο πλευρές, αυτός που τον σεβόμαστε και οι δύο πλευρές ακόμη κι όταν είχαν βγει τα μαχαίρια.

Συναίσθημα, γνώση, ευγένεια, αξιοπρέπεια. Σεβασμός από όλους – σπάνιο φαινόμενο.

Νιώθω τεράστιο θυμό. Γιατί ΑΝ υπάρχει κάποιος εκεί πάνω που κουμαντάρει ποιος φεύγει, πότε και πως, τότε δεν ξέρει τι του γίνεται... Από την άλλη ελπίζω να υπάρχει αυτό το μέρος με τα ροζ συννεφάκια - αν υπάρχει τότε ο Γιάννης είναι σίγουρα εκεί μαζί με τις αγαπημένες του και αγαπημένες μας ουρές...

Το φόρουμ δεν θα είναι ποτέ το ίδιο.

YΓ. Κάθε φορά που μου ανέβαινε η πίεση στο οακα με τα λυτά σκυλιά που ήθελαν να φάνε τις δικές μου, έλεγα “A ρε θα σας φέρω το Γιάννη με τον Κάσπερ». Το σκέφτηκα και σήμερα και χαμογέλασα με πίκρα...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ξέρετε τί παρατήρησα; Ότι φεύγοντας ένας ποιητής άφησε άλλους ποιητές πίσω του, που μπορεί να μην ξέρουν καν ότι είναι ποιητές... Τελικά ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα σου αφήσει κληρονομιά και τι κληρονομιά θα είναι αυτή...
 


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Είναι μία από τις λίγες φορές που συγκινούμαι τόσο πολύ για κάποιον που δεν ήξερα καθόλου.
Είχα κλάψει και είχα γελάσει πολλές φορές με τα κείμενά του.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ηρεμία, την πραότητα και την φυσική ευγένεια που εξέπεμπαν τα γραπτά του και είμαι σίγουρη ότι είχε και στην ζωή του.
Ένας άνθρωπος με χιούμορ και άποψη, την οποία δεν χρειαζόταν να αντιπαρατεθεί για να επιβάλει, ένας άνθρωπος που κέρδιζε αυθόρμητα την εκτίμηση και τον σεβασμό ακόμα και όσων διαφωνούσαν, ένας άνθρωπος πλήρης συναισθημάτων και καλοσύνης, της αυθεντικής και όχι αυτής που γίνεται γλυκανάλατη...
Είμαι σίγουρη για αυτά, ακόμα και αν δεν είχαμε ανταλλάξει ούτε μία λέξη.

Θα κρατήσω αυτό.
Το φόρουμ δεν θα είναι ποτέ το ίδιο.
Καλό ταξίδι...
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Μπαίνω στο thread, ξανά-μπαίνω, ξανά-ματά-μπαίνω και δεν μπορώ να το πιστέψω.. Διαβάζω τις αναρτήσεις και η πλειοψηφία εκφράζει αυτό που νιώθω και εγώ.. :cry: Πραγματικά αν υπαρχει κάποιος εκεί πάνω που αποφασίζει ποιός θα ταξιδέψει, εχει πολύ λάθος κριτήριο, ο κόσμος μας ειναι φτωχότερος.. Κουράγιο και δύναμη εύχομαι στην οικογένειά του, ελπίζω οτι μας βλέπει και χαμογελάει..

Κύριε Γιαννη θα μας λείψετε, καλό ταξίδι.. :(
 




Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Απο χθες που το εμαθα νιωθω οτι εχασα εναν δικο μου ανθρωπο ασχετως αν δεν τον γνωρισα ποτε...
βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι ο κυριος Γιαννης ηταν"δικος μας"απο την στιγμη που μας ξεδιπλωσε την ψυχη του,αυτο εφτανε για να μπει στην καρδια μας.
Καλο ταξιδι...:cry:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Tα 10-15 λεπτά που τα είπαμε από κοντά ήταν αρκετά για να καταλάβω ....
Καλή αντάμωση Γιάννη, είμαι σίγουρος ότι κάποτε, κάπου αλλού, θα ξανακάνουμε καλή παρέα ...
 






dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Διαβάζω το φόρουμ κοντά ένα χρόνο....δε συμμετέχω πολύ, με τον κ.Γιάννη δεν έχω συνομιλήσει καν.....παρόλα αυτά απλά πάγωσα όταν είδα τον τίτλο του ποστ.
Τον θαύμαζα απλά....Καλό ταξίδι κ.Γιάννη....
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
"Τυχεροί" όσοι πιστεύουν στο ότι υπάρχει συνέχεια, όποια κι αν είναι αυτή. Αν υπάρχει πάντως, σίγουρα είναι εκεί που θα ήθελε να είναι. Στον "παράδεισο που πάνε οι σκύλοι" όπως είχε πει. Μια απώλεια ενός όμορφου ανθρώπου που δεν ήξερα τόσο όσο άλλοι, όμως μου είχε δοθεί η ευκαιρία να του μιλήσω λίγο παραπάνω τους τελευταίους μήνες λόγω της δουλειάς μας. Πριν λίγες μέρες ήταν αγχωμένος για κάποιες προθεσμίες, αν θα προλάβει, αν όλα θα πάνε καλά..Γι ακόμα μια φορά επιβεβαιώνεται πόσο ασήμαντα είναι όλα αυτά τα "άγχη" τελικά. Καλό ταξίδι και καλό κουράγιο στην οικογένεια του..
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ο άνθρωπος που ήξερε οτι η καλητερη διαδρομή για το Αθήνα
Saloniki ειναι μέσω Ιωαννίνων. Άλλωστε σημασία εχει το ταξίδι.
Ο άνθρωπος που εξέφραζε την πιο γλυκιά υπερβολή σαν σου
έλεγε: "μείνε δεν θα χάσεις μαζι θα φτιάξουμε τα πιο όμορφα
σκαριά για το ταξίδι". Ο άνθρωπος που μας έδινε τον βηματισμό
και ήξερε τον πιο όμορφο τροπο να μοιράζετε την πληροφορία.
Ο άνθρωπος που ήξερε να σε ταξιδεύει πάνω στο μαγικό χαλί
του σκυλου με τις σεντονάρες του που διαβάζονταν δυο και τρεις
φορές μονορούφι.
Συγκροτημένος, συντεταγμένος, κατασταλαγμένος, διαβασμένος,
ακούραστος με επιμονή και υπομονή ποιμένα-δάσκαλου
ήξερε να σκύβει πάνω σε καθε προβλημα σε καθε ζήτημα
απλόχερα για να παντρέψει το παλιό με το καινούργιο την
γνώση με την αμάθεια τους πιστούς με τους αταιριαχτους.
Για μένα (κλασικός αταίριαχτος) ηταν ενας απο τους βασικούς
λόγους που κρατήθηκα σε αυτο το φορουμ.
Θα ήθελα πολυ να τον είχα συναντήσει απο κοντά να
ανταλλάξουμε μερικα... σεντόνια.

Ο ξαφνικός χαμός αυτού του Ανθρώπου αίσθημα ορφάνιας μας γεμίζει.

Εμείς οι λιγο παλιότεροι Πόντιοι δεν χρήσημοποιουμε την λέξη
"Κύριε" αλλα προς ένδειξη σεβασμού στους μεγαλύτερους
και ειδικά σε αυτους που σε αποκαλούν "παιδάκι μου" λεμε
την λέξη "θείε" θα επαναλάβω λοιπον και απο εδω....


Καλο ταξίδι θείο Γιάννη δάσκαλε.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το "A dieu" μου το εξέφρασε χτες με τον δικό μου τρόπο... εδώ θέλω να αφιερώσω στον Γιάννη με τον δικό του τρόπο ένα τραγούδι που από καιρό εις καιρόν μας παρέθετε κι αυτός μερικούς στοίχους
ένα τραγούδι που νομίζω πως εξέφραζε την αγάπη του για τα σκυλιά και την πιστη του σε αυτά...

 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αυτο το ξαφνικο νεο μας εχει μουδιασει ολους.
πως να εκφρασεις την συμπαρασταση σου στην οικογενεια του,
πως να πεις αντιο.
Ευχομαι να ειναι δυνατοι σημερα στον αποχαιρετισμο και εκει που
πας Jonk να βρεις ολους τους τετραποδους φιλους μας και να τους
προσεχεις! Ξερεις εσυ πως!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU