Καλύτερη λιχουδιά?




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η ερώτησή σου αποσκοπεί σε κάτι συγκεκριμένο; Γιατί έχει συζητηθεί αρκετές φορές, σε διάφορα θέματα κατά καιρούς και το πιθανότερο είναι, να πάρεις δεκάδες διαφορετικές απαντήσεις. Τόσες, που στο τέλος το thread θα μοιάζει περισσότερο με λίστα για ψώνια στο σούπερ μάρκετ.
Εκτός αν θέλεις να εκμαιεύσεις κάτι πιο ειδικό...
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
εγω της δινω αυτες κατα την εκπαιδευση



Να θυμασαι οτι για τα σκυλια σημασια εχει η ποιοτητα και οχι ποσοτητα, μην δινεις μεγαλα κομματια λιχουδιας αλλα μικρα

τις εχουν λιγα πετ σοπ
στοιχιζουν 8 ευρω περιπου, ειναι 200 γραμμαρια αλλα κρατανε πολυ καιρο...

και μαλλον εχουν και πολυ ωραια γευση αφου βλεπω πως τρελενεται η μικρη μου


Να ξερεις οτι το καλυτερο ειναι η ιδια η ξηρα τροφη
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη λιχουδιά ως ανταμοιβή, η ίδια η ξηρά τροφή είναι ότι το χειρότερο.

Η λιχουδιά της ανταμοιβής πρέπει να είναι κάτι διαφορετικό απ' ότι τρώει το σκυλί συνήθως, κάτι το εξαιρετικά εύγευστο και κάτι μαλακό (όχι σε μορφή αποξηραμένης τροφής) για να μη "χάνεται" το σκυλί προσπαθώντας να μασήσει και να καταπιεί.

Εγώ χρησιμοποιώ λουκανικάκια φρανκφούρτης, κομμένα σε μικρά κομμάτια

:)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ναι και εγώ αυτής της άποψης είμαι,καλύτερα να υπάρχει μία ουσιαστική διαφορά μεταξύ τροφής και λιχουδιάς που θα χρησιμοποιείται γιια λόγους εκπαίδευσης!Βέβαια την δουλειά σου μπορείς να την κάνεις και με ξηρά τροφή αλλά ίσως το σκυλί να βαρεθεί πιο εύκολα,οπότε δεν θα έχεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα!
Άρα καλύτερα λιχουδιές!
Εγώ της δίνω κάποιες trixie κάτι λέγονται τις κόβω μάλιστα σε τρία κομματάκια καθώς είναι προτιμότερο να δίνεις ελάχιστη ποσότητα λιχουδιάς κατα την διάρκεια της εκπαίδευσης,μην φουσκώσει κιόλας απο τις λιχουδιές,γιατί ούτε τότε θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα :p
Κυκλοφορούν πολλών ειδών λιχουδιες στα καταστήματα (pet shop) σε καλές τιμές,κάνε μία έρευνα!! :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πάνε πάρε 4 φιλέτα κοτόπουλο από τον κρεοπώλη και βράστα και να δεις τι ωραίες τεμενάδες θα κάνει μετά!

Ή λουκανικάκια από αυτά που αναφέρει ο kkranis πιο πάνω!

Έχε υπόψιν σου,και οι λιχουδιές με μέτρο έτσι?
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα ούτε λουκάνικάκια ουτε κοτοπουλάκι ουτε τπτ δεν δεχεται στην βόλτα σαν επιβράβεση!
Μυριζει το λουκανικάκι και φεύγει!

Στην βόλτα βάζει κεφάλι κάτω και μονο μυρίζει χορτάρι κλπ!Μπορει να εχει κατω φαγητό και απλά να το προσπεράσει.

Εν μέρη καλό , απτην άλλη δυσκολεύει την εκπαίδευση στην βόλτα.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
εγω της δινω αυτες κατα την εκπαιδευση



Να θυμασαι οτι για τα σκυλια σημασια εχει η ποιοτητα και οχι ποσοτητα, μην δινεις μεγαλα κομματια λιχουδιας αλλα μικρα

τις εχουν λιγα πετ σοπ
στοιχιζουν 8 ευρω περιπου, ειναι 200 γραμμαρια αλλα κρατανε πολυ καιρο...

και μαλλον εχουν και πολυ ωραια γευση αφου βλεπω πως τρελενεται η μικρη μου


Να ξερεις οτι το καλυτερο ειναι η ιδια η ξηρα τροφη
Ο δικός μου τα συγκεκριμένα, ουτε να τα μυρίσει δεν θέλει.

Εγώ του δίνω παριζάκι γαλοπούλα κομμένο σε μικρά κυβάκια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καλα κ τα φαγητα ,αλλα μην ξεχναμε οτι επιβραβευση μπορει να θεωρει το σκυλι πολλα πραγματα.σε καποια σκυλια μαλιστα ,οι καλυτερες επιβραβευσεις ειναι αυτες που δεν εχουν να κανουν με φαγητο.ανταποκρινονται καλυτερα σε χαδια η μπαλακια,παρα σε λουκανικα.κατα τα αλλα,η ξηρα τροφη δεν θεωρειται τοσο επιβραβευση...συμφωνω δλδ με τα παιδια πιο πανω.επισης εχε υποψιν οτι καλο ειναι να την αλλαζεις κατα καιρους.μην κομμησεις σε μια γευση.

θα το ξεχνουσα παραλιγο...προσεχε να μην δινεις ανεξελεγκτα γραμμαρια λιχουδιας κ τις μερες της εκπαιδευσης ,αναλογα κ με το τι εχεις δωσει ,θα μειωνεις λιγο απο την ξηρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
καλα κ τα φαγητα ,αλλα μην ξεχναμε οτι επιβραβευση μπορει να θεωρει το σκυλι πολλα πραγματα.σε καποια σκυλια μαλιστα ,οι καλυτερες επιβραβευσεις ειναι αυτες που δεν εχουν να κανουν με φαγητο.ανταποκρινονται καλυτερα σε χαδια η μπαλακια,παρα σε λουκανικα.κατα τα αλλα,η ξηρα τροφη δεν θεωρειται τοσο επιβραβευση...συμφωνω δλδ με τα παιδια πιο πανω.επισης εχε υποψιν οτι καλο ειναι να την αλλαζεις κατα καιρους.μην κομμησεις σε μια γευση.

θα το ξεχνουσα παραλιγο...προσεχε να μην δινεις ανεξελεγκτα γραμμαρια λιχουδιας κ τις μερες της εκπαιδευσης ,αναλογα κ με το τι εχεις δωσει ,θα μειωνεις λιγο απο την ξηρα.

Ακριβώς.
Γι' αυτό ρώτησα εξ' αρχής που θέλει να καταλήξει... Τι θέλει να πετύχει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σε εμάς - επειδή δεν ταίζουμε πολύ ξηρά - εκτελούν και με ξηρά. Όμως δεν ενδείκνυται γιατί μέχρι να μασουλήσει το σποράκι, ξέχασε γιατί το πήρε... Οπότε παριζάκι light σε μικρά κυβάκια.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Για τα κοτοπουλοσκυλα (=σκυλια που λατρευουν το κοτοπουλο) υπαρχει σε γνωστη γερμανικη αλυσιδα super market ολοκληρο κοτοπουλο- το οποιο το βραζεις και το κοβεις σε μπουκιτσες- μονο με 3, 5 ευρώ/κοτοπουλο!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Για τα κοτοπουλοσκυλα (=σκυλια που λατρευουν το κοτοπουλο) υπαρχει σε γνωστη γερμανικη αλυσιδα super market ολοκληρο κοτοπουλο- το οποιο το βραζεις και το κοβεις σε μπουκιτσες- μονο με 3, 5 ευρώ/κοτοπουλο!
μια χαρα ειναι ητιμη.προς το παρον δινω μονο φιλετο(ασε που το λιγουρευομαι καιθε φορα).οταν μεγαλωσει λιγο και η μικρη θα το τιμησω
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
μια χαρα ειναι ητιμη.προς το παρον δινω μονο φιλετο(ασε που το λιγουρευομαι καιθε φορα).οταν μεγαλωσει λιγο και η μικρη θα το τιμησω
Το μισο κοτοπουλο το έχω φαει εγω στο σταδιο της παρασκευης :D
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλα κ τα φαγητα ,αλλα μην ξεχναμε οτι επιβραβευση μπορει να θεωρει το σκυλι πολλα πραγματα.σε καποια σκυλια μαλιστα ,οι καλυτερες επιβραβευσεις ειναι αυτες που δεν εχουν να κανουν με φαγητο.ανταποκρινονται καλυτερα σε χαδια η μπαλακια,παρα σε λουκανικα.κατα τα αλλα,η ξηρα τροφη δεν θεωρειται τοσο επιβραβευση...συμφωνω δλδ με τα παιδια πιο πανω.επισης εχε υποψιν οτι καλο ειναι να την αλλαζεις κατα καιρους.μην κομμησεις σε μια γευση.

θα το ξεχνουσα παραλιγο...προσεχε να μην δινεις ανεξελεγκτα γραμμαρια λιχουδιας κ τις μερες της εκπαιδευσης ,αναλογα κ με το τι εχεις δωσει ,θα μειωνεις λιγο απο την ξηρα.

Ω ναι συμφωνω! την ζαιρα την εμαθα με λιχουδιες - αμα δεν ειχα λιχουδιες με ειχε γραμμενη η Ζαιρα.. πλησιαζε κοιταζε τα χερια μου και φφσστ! Αλεκος αμα ητα αδεια.. Σε αντιθεση με τον σαγκα ο οποιος εμαθε με χαδια - στερησα τα ασκοπα χαιδολογηματα και τα κερδιζε με την αξια του - δεν εγινε ποτε κοιλιοδουλος σαν την αλλη, και τον κερδισα καλυτερα... Καμια φορα στην βολτα και λογω μαγαζιου ολο και κατι θα καβατζωσω να δοκιμασω.. ο σαγκα δεν δινεικαι πολυ σημασια - αλλη μολις καταλαβει οτι εχω κατι στην τσεπη -- ου στρατιωτακι! μολις αυτο το κατιο τελειωσει .. παλι αλεκος...

εχει βγαλει η ρουαγιαλ κατι training snack "educ" νομιζω λεγονται που ειναι χαμηλα σε θερμιδες και αναγραφει την ημερισια ποσοτητα που μπορεις να δινεις στον σκυλο σου, ειναι μαλακα και τα κανουν χλουπ με την μια.. - μη γελασετε - δοκιμασα μισο και ειναι νοστιμοτατα!!! α! και δεν ειναι πολυχρωμα που συνηθως αποφευγω..
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Τη Ζαιρα με ξηρα τροφη την επιβραβευω...δεν χανει καθολου χρονο για μασημα ,τη καταπινει με τη μια !Ειναι πολυ μικρα τα σπορακια της.Κραταω λιγα καθε φορα που τη βαζω να φαει για να εχω να επιβραβευω.
Σαν τρελη κανει για την ξηρα της,γιατι πχ να το αλλαξω με σαλαμακι αφου ενθουσιαζεται το ιδιο;
Το σαλαμακι το πλακωνω εγω ,οποτε δε με συμφερει κ πολυ ,θα δινω ενα κομματακι στη Ζαιρα 10 8α τρωω εγω !:p