Καλώς ήρθα!


Caveman

Member
24 Δεκεμβρίου 2008
5
0
21o km Δράμας-Σερρών
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.Ονομάζομαι Σωτήρης,είμαι από ένα χωρίο των Σερρών(Αλιστράτη),έχω τρέλα με τα σκυλιά και με τα ζώα γενικότερα.Έχω δύο θηλυκά ελβετικά ποιμενικά(μάνα και κόρη).Την Alba και την Luna.Η Alba είναι 3 χρονών και 4 μηνών και έχει ακριβώς 2.5 χρόνια διαφορά με την κόρη της.Ούτε μέρα παραπάνω!
Αυτά απο μένα!
Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους μας!
 












chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Καλώς ήλθες, να χαίρεσαι τα σκυλιά σου και χαιρετίσματα στο όμορφο χωριό σου με το υπέροχο σπήλαιο
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ρε λιζακι ρε λιζακι! δεν το κανεις ετσι!

ξεκινας καπως ετσι

καλως ηρθες , κουκλια ειναι !

συνεχιζεις καπως ετσι

αληθεια που βρηκες αρσενικο και την ζευγαρωσες γιατι ειναι δυσευρετη φυλη και δεν την εχω δει ποτε σε εκθεσεις? αληθεια δεν σε εχω δει ποτε!

και μετα αναλογα με την απαντηση συνεχιζεις!

κατευθειαν τον πηρες απο τα μουτρα τον ανθρωπο αφιλοξενη!!!
 




Caveman

Member
24 Δεκεμβρίου 2008
5
0
21o km Δράμας-Σερρών
Έχει δίκαιο ρε Λιζάκι!Δεν τον πιάνεις τον άλλον από τα μούτρα επειδή ζευγάρωσε μια φορά το σκύλο του.Μπορείς να αφήσεις να περάσουν 2-3 postαρίσματα και μετά ορμάς.Δεν είναι ότι καλύτερο για μένα που μπαίνω πρώτη φορά σε αυτό το forum να δέχομαι "επίθεση" με το καλημέρα.
Όχι δεν είμαι εκτροφέας.Μια φορά την ζευγάρωσα με αρσενικό εισαγωγής που βρήκα ύστερα από υπόδειξη της κτηνιάτρου μου,το οποίο δεν κατεβαίνει σε εκθέσεις(ούτε εγώ ασχολούμαι με εκθέσεις).Την ζευγάρωσα αφού έκανα πρώτα όλες τις απαραίτητες ενέργιες και όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μας επέβλεπε φυσικά η κτηνίατρος μου.Εξάλλου δεν θα μπορούσα να κάνω το αντίθετο αφού ο λόγος που πήρα την απόφαση να την ζευγαρώσω, ήταν ότι πρώτα για μένα ήθελα να κρατήσω ένα κουτάβι.Και δεν θα ήθελα με τίποτα να κρατήσω ένα κουτάβι που στην πορεία θα μου παρουσίαζε προβλήματα που μπορεί να προέρχονται από τους γεννήτορες δηλαδή από δικό μου σφάλμα.Αν θες περισσότερες πληροφορίες για την γέννα, έκανε 9(!) κουτάβια τα περισσότερα από τα οποία τα χάρισα και συνεχίζω να έχω επαφές μαζί τους και να ενημερώνομαι.Τρία από αυτά τα πούλησα σε συμβολική θα έλεγα τιμή και ύστερα από ιερά εξέταση στους νέους κατόχους.Τα μεγάλωσα με Royal,την ειδική γραμμή για λυκόσκυλα γιατί είναι η καλύτερη κατά την άποψη μου από αυτές που μπορώ να βρώ.Εχμμμ...Τι άλλο? Δεν έχω σκοπό να την ξαναζευγαρώσω και να πω την αλήθεια ίσως έπρεπε από την αρχή να εισάγω ένα κουτάβι ,και να μην βάλω την Alba και εμένα σε όλη αυτήν την διαδικασία!Αυτά νομίζω. Ελπίζω να σε κάλυψα.Το αν σου άρεσαν αυτά που άκουσες τώρα είναι αλλο θέμα τώρα.Επίσης αν δεν σε κάλυψα εδώ είμαι να απαντήσω!
Χρόνια Πολλά!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σωτήρη χαίρομαι για την απόφαση να μην ξαναζευγαρωσεις τις σκύλες σου!
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το φόρουμ μένουμε στην ουσία των συζητήσεων και δεν πολυαναλωνωμαστε σε «γλυκουλινιες» και άνευ ουσίας και χρησιμότητας δημοσιεύσεις.

Δεν έχει νόημα, για παράδειγμα, να σου γράψω «Αχχχχ, τι κουκλίτσες που είναι οι ζουζουνίτσες σου!», έχει νόημα όμως να σου εξηγήσω ΓΙΑΤΙ δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας.
Εάν μείνεις μαζί μας θα διαπιστώσεις πως το κύριο μέλημα μας είναι η έγκυρη ενημέρωση του κόσμου και όχι το χάϊδεμα των αφτιών. Σου εύχομαι καλή παραμονή στο φόρουμ και καλές συζητήσεις! :)
 




elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
9 ε???ζωη να χουν!
ενημερωτικα, μην το παρεις για επιθεση ή ειρωνια, τα καναδεζικα λυκοσκυλα δεν κατεβαινουν σε εκθεσεις γιατι δεν ειναι αποδεκτα κ αναγνωρισμενα.στο λεω για να μην σε δουλεψει ποτε κανενας με τα δικα του. ξερεις ''ο αρσενικος μου ειναι εκθεσιακων προδιαγραφων, θες να τα ζευγαρωσουμε?'' κ αλλα τετοια που ακουμε καθημερινα...
χρονια πολλα κ να τα χεραισαι!!!!!:)
 


Caveman

Member
24 Δεκεμβρίου 2008
5
0
21o km Δράμας-Σερρών
Rottie πραγματικά δεν χρειάζομαι κανέναν να μου χαιδέψει τα αυτάκια.Πολύ καλά κάνεται και λειτουργείτε με αυτόν τον τρόπο.Ίσως δεν πρέπει όμως τόσο απότομα(από το πρώτο post εννοώ).Τέσπα εγώ δεν ενοχλούμαι από τέτοια γιατί καταλαβαίνω τον λόγο.Και γω δεν είμαι υπέρ της αναπαραγωγής από μη πλήρως ενημερωμένα και αρμόδια άτομα και επειδή όσο και αν προσπάθησα να προσφέρω τα πάντα στην όλη διαδικασία σίγουρα κάποια πράγματα θα παρέληψα γιατί δεν είμαι επαγγελματίας.Και αυτός είναι ο λόγος που δεν πρόκειται να την επαναλάβω.Για μένα όμως δεν σημαίνει και ότι ο κάθε εκτροφέας είναι και σωστός επαγγελματίας.Αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.
elenamagna τα καναδέζικα λυκόσκυλα έχουν αναγνωριστεί από το Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο (FCI) από το Νοέμβριο 2002 σαν Λευκά Ελβετικά Ποιμενικά(White Swiss Shepherd Dog) αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε αν είναι αναγνωρισμένα ούτε οι εκθέσεις.Αυτά είναι για τους εκτροφείς και επιβάλλεται να είναι.Εγώ διάλεξα αυτά τα σκυλιά κυρίως με βάση χαρακτήρα αλλά και εμφάνιση και όχι με βάση το όνομα.:)
 




elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
elenamagna τα καναδέζικα λυκόσκυλα έχουν αναγνωριστεί από το Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο (FCI) από το Νοέμβριο 2002 σαν Λευκά Ελβετικά Ποιμενικά(White Swiss Shepherd Dog) αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε αν είναι αναγνωρισμένα ούτε οι εκθέσεις.Αυτά είναι για τους εκτροφείς και επιβάλλεται να είναι.Εγώ διάλεξα αυτά τα σκυλιά κυρίως με βάση χαρακτήρα αλλά και εμφάνιση και όχι με βάση το όνομα.:)
:confused:μαλλον εχω μινει πισω τοτε στο θεμα....
παντως αυτα μην τα βλεπεις αποκλιστικα θεματα των εκτροφεων, ειναι για ολους τους κυνοφιλους, εκτροφεις κ μη.
χρονια πολλα να χουμε!:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχει δίκαιο ρε Λιζάκι!Δεν τον πιάνεις τον άλλον από τα μούτρα επειδή ζευγάρωσε μια φορά το σκύλο του.Μπορείς να αφήσεις να περάσουν 2-3 postαρίσματα και μετά ορμάς.Δεν είναι ότι καλύτερο για μένα που μπαίνω πρώτη φορά σε αυτό το forum να δέχομαι "επίθεση" με το καλημέρα.
Καλέ πότε σου έκανα επίθεση? :confused::confused::confused::confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν σου εκανε κανεις επιθεση, απλα αν κανεις μια βολτα στο φορουμ θα δεις οτι με τοσα που βλεπουν τα ματια μας η υπομονη ειναι λιγο "κουρασμενη" και οταν ακουμε για ζευγαρωματα χτυπανε καμπανακια..!!!
 


maria p

Active Member
21 Δεκεμβρίου 2008
28
0
Χαλάνδρι
χρόνια πολλά και καλώς ήρθες κι απο μένα.
κι εγώ φυσικά συμφωνώ με την συζήτησή σας να μην ζευγαρώνουμε τα ζώα μας, (μια φορά που το έκανα μετάνοιωσα πολύ μια και δυσκολεύτηκα με την υιοθεσία των κουταβιών και για κάποια δεν ξέρω την τύχη τους),όμως είναι ένα αρκετά εξηγήσιμο "παράπτωμα", γιατί ειναι κάπως ενστικτώδες να επιθυμείς να βιώσεις μια γέννα και την χαρά των κουταβιών όταν είσαι γενικά άτομο που νοιώθει τρυφερότητα για τα ζώα.
Έτσι θέλει μεγάλη ενημέρωση, συνειδητοποίηση και έμπειρο τρόπο να εξηγηθούν και να γίνουν αντιληπτοί οι λόγοι που δεν θα πρέπει να γίνεται αυτό.
Συγγνώμη αν είπα τ αυτονόητα αλλά διαβάζοντας έννοιωσα να συμφωνώ με όλους.
Γειά σας
Μαρία