Καλώς σας Βρήκα


SouKi

Member
12 Ιουνίου 2013
5
0
Καλησπέρα.

Είμαι από Βόλο και πρόσφατα προχώρησα σε αγορά σκυλιού.

Ο πρώτος μου σκύλος ήταν ένα κυνηγόσκυλο ( αδέσποτο το βρήκα κοντά στον πρώτο μήνα ) το οποίο το πήρα το μεγάλωσα μέχρι τον 4/5 μήνα και το έδωσα σε έναν φίλο κυνηγό.

Μετά από καιρό πήραμε ένα πανέμορφο Boxer με την κοπέλα μου( αδέσποτο ) εβδομάδων.
Δεθήκαμε πολύ γρήγορα με το σκυλάκι.
Μια μέρα όμως έγινε το μοιραίο. Το δάγκωσαν δυο σκυλιά ενός φίλου ( pitbull / με προιστορία το ένα ) ώπου με την ζημιά που το κάναν το σκυλί δεν σωζόταν. Μόλις 3 μηνών το έκανα ευθανασία και το έθαψα σε ένα βουνό. Από τότε πάω που και που εκεί που το έθαψα και το σκέφτομαι.

Πρόσφατα τώρα πήρα ένα αδέσποτο από έναν φίλο ( χρώματα rotweiller ) και αγόρασα και ένα αρσενικό Dogo Argentino.

Το ( Rotweiller - Όνομα: Mars ) μετά από τρεις κτηνιάτρους που μόνο ο ένας μας είπε τι ακριβώς είχε ( τρια διαφορετικά είδη ψωρίασης ) τώρα είναι καλά και μεγαλώνει ραγδαία. Το ( Dogo - Όνομα: Rarou ) μόλις έκανε το πρώτο εμβόλιο δυο μέρες πριν.

* Πολύ συχνά μπερδεύομαι με τα σκυλιά και τα φωνάζω ( SouKi ) απ'το Boxer.

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Καλησπέρα,
Για το μποξεράκι τι να πώ? πάντως άμα ηταν δικός μου φίλος θα του έκοβα την καλημέρα.
Ελπίζω να σου έγινε μάθημα και να δώσεις μεγαλύτερη προσοχή στο θέμα κοινωνικοποιήσης σε αυτά τα σκυλιά που έχεις τώρα.
Και εγώ σχετικά καινούργιος είμαι εδώ, αλλά μαθαίνεις πολλά σε αυτό το φόρουμ για να κάνεις πιο εύκολη τη ζωή σου και του σκύλου σου, οπότε κάτσε και διάβαζε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Περίεργα και μπερδεμένα πράγματα...

Το rottweiller αρσενικό υποθέτω. Τι ηλικία έχει; Ο φίλος σου δηλαδή το βρήκε αδέσποτο και το χάρισε σε σένα;
To dogo, κοριτσάκι; Από που το αγόρασες;
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καλωσήρθες Souki. Μου κάνει εντύπωση το μοιραίο που αναφέρεις. Εφόσον ο σκύλος του φίλου σου, είχε προϊστορία επιθετικότητας με άλλα σκυλιά πώς και ήρθε σε επαφή με το δικό σου σκύλο?
Τώρα, έχεις δυο σκυλιά, που συγκαταλέγονται στις κυριαρχικές φυλές. Και μάλιστα, είναι και τα δύο αρσενικά. Ελπίζω να έχεις αρκετές γνώσεις περί δυναμικών φυλών, διαφορετικά θα έχεις αρκετά προβλήματα....
 




Dogspirit

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2012
205
0
28
Θεσσαλονικη
Καλώς ήρθες! Παιδιά η Σούκι λέει οτι απλά τα χρώματα του σκύλου ειναι στα χρώματα του ροτβαιλερ, οχι οτι είναι ροτ, απο ότι κατάλαβα εγώ δηλαδή...
 


SouKi

Member
12 Ιουνίου 2013
5
0
Ο Mars βρέθηκε στα σκουπίδια μαζί με δυο θηλυκά. Τα πήρε ο φίλος μου σε ένα χωράφι που είχε και πήρα το αρσενικό.

@Silver τα σκυλιά είχαν ξανά κάτσει μαζί. Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο κάναν κίνηση τα pitbull.

@Dogspirit είμαι ο Souki :=)


Ορίστε και μερικές photo's από τον Mars:


 
Last edited:


Dogspirit

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2012
205
0
28
Θεσσαλονικη
Πολύ γλυκούλι!!! Σορρυ για το "η" αλλά το Σούκι είναι θυλικό και νόμιζα πως είσαι κορίτσι!
 
Last edited by a moderator: