Καμαρώστε έναν υπάνθρωπο!


v3ntL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
88
0
Τη μεγαλύτερη αλεπού στην ιστορία της Βρετανίας κυνήγησε και σκότωσε ένας αγρότης. Η αλεπού είχε μέγεθος σχεδόν διπλάσιο από... το συνηθισμένο, με το μήκος της να φτάνει το 1,5 μέτρο και το βάρος της τα 17 κιλά.

«Ήμουν έξω με το γιο μου, πρέπει να πυροβολούμε τις αλεπούδες για να μην μας σκοτώνουν τα πρόβατα», δήλωσε ο αγρότης. «Ήταν αργά τη νύχτα και προσέξαμε τη συγκεκριμένη αλεπού ακριβώς λόγω του μεγέθους της. Κάναμε έναν ήχο για να τραβήξουμε την προσοχή της και μετά την πυροβολήσαμε. Μετά την πλησιάσαμε και μας εντυπωσίασε το πόσο μεγάλη ήταν. Μόνο για λίγο κατάφερα να τη σηκώσω τόσο βαριά που ήταν», είπε.

«Εάν το είχα σκεφτεί καλύτερα εκείνη τη στιγμή ίσως να είχα πάει την αλεπού σε έναν ταριχευτή για να την κρατήσω σαν ανάμνηση, αλλά τη θάψαμε όπως κάνουμε και με όλες τις υπόλοιπες αλεπούδες», πρόσθεσε.

tromaktiko..jpg


Το θεωρεί και κατόρθωμα ο στόκος!

Εδώ η φώτο του..

http://3.bp.blogspot.com/-MOey41dsW8c/T1TZE39GEzI/AAAAAAADJsE/Fs6_iacJLtE/s1600/tromaktiko.jpg

Αναρωτιέμαι ώρες ώρες αυτοί οι άνθρωποι γιατί δεν τιμωρούνται; Το ίδιο θα μπορούσαν να κάνουν και σε άνθρωπο..
 

Attachments



tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Σε κάποιες περιοχές-χώρες λόγω υπερπληθυσμού, και επειδή κάνουν ζημιές σε κοτέτσια κτλ, το κράτος σε πληρώνει για να τις σκοτώσεις...
Και νομίζω για να πληρωθείς πρέπει να πας την ουρά ως απόδειξη...
Εννοείται ΔΕΝ είμαι Υπέρ....
 


v3ntL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
88
0
Σε κάποιες περιοχές-χώρες λόγω υπερπληθυσμού, και επειδή κάνουν ζημιές σε κοτέτσια κτλ, το κράτος σε πληρώνει για να τις σκοτώσεις...
Και νομίζω για να πληρωθείς πρέπει να πας την ουρά ως απόδειξη...
Εννοείται ΔΕΝ είμαι Υπέρ....
..και μετα αναρωτιομαστε γιατι εκδικειται η Φυση..

Τι να πω μπορουσαν με τοσα λεφτα που δινουν για αυτα τα ανουσια πραγματα να κανουν να περιφραξουν τους χωρους αλλα μερικοι στο μυαλο εχουν σκ***
 


Νick.M

Member
23 Φεβρουαρίου 2012
17
0
Παιδια μην βλεπετε παντα τη μια πλευρα.Η αλεπου δεν ειναι εξημερωμενο ζωο μπορει ανετα να φαει ενα μικρο παιδι και να τραυματισει εναν ενηλικα.Απο την εποχη του νεαντερταλ ο ανθρωπος κυνηγαει ή για να ζησει ή για να προστατευσει. Αυτο ειναι το λογικο. Ουτε βγηκε με χημικα οπλα και σκοτωσε ολοκληρο πληθυσμο αλεπουδων ουτε τιποτα.Ημαρτον
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
και εγω ειμαι κατά σε αυτην την ηληθια συμπεριφορά ....
αλλά στο χωριό του πεθερου μου αν εβλεπες μία γιαγια που τις σκοτωσε μια αλεπού 20 κοτες ( φτωχή γιαγια) αμα εβλεπες την λυπη της και την στεναχωρια της θα εβλεπες οτι δεν ζουνε ολοι στις πολεις και το ζωικό τους κεφάλαιο ειναι σημαντικότερο από οποιαδηποτε αλεπού ....
Ασε που ο πλυθησμός τους επειδή δεν εχουν εχθρους εχει αυξηθεί δραματαικά και στην Ελλαδα ....
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Ξερεις πολλες επιθεσεις αλεπους (οχι με λυσσα) σε ανθρωπο ;
Γιατι εγω οσες φορες εχω δει αλεπου, εχει γινει "καπνος";
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
H Aλεπου εκτος του οτι είναι ο κύριος φορέας της λύσσας, εκτός ότι κάνει ζημιά στα οικόσιτα, κάνει πολύ μεγάλη ζημιά στα πουλια που κάνουν την φωλιά τους στην γή όπως πχ τα ορτύκια και οι πέρδικες καταστρεφοντας τις φωλιές και τρώγοντας τα αυγά ή τους νεοσούς.
Την ίδια μεγάλη ζημιά κάνει και στους λαγούς.
Καλό το να λέμε α! τι όμορφη αλεπουδίτσα αλλά να σκεπτόμαστε και λίγο για τα προβλήματα που προκύπτουν από την υπερβολική αύξηση του πληθυσμού της.

Υποθέτω ότι έαν στην φωτογραφία κρατούσε ένα μεγάλο ψάρι τότε δεν θα υπήρχαν οι χαρακτηρισμοί, «υπάνθρωπος», «αμόρφωτος», «στόκος» και διαπιστώσεις του τύπου «αφού το έκανε στο ψάρι το ίδιο θα έκανε και σε άνθρωπο».
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Παιδια μην βλεπετε παντα τη μια πλευρα.Η αλεπου δεν ειναι εξημερωμενο ζωο μπορει ανετα να φαει ενα μικρο παιδι και να τραυματισει εναν ενηλικα.Απο την εποχη του νεαντερταλ ο ανθρωπος κυνηγαει ή για να ζησει ή για να προστατευσει. Αυτο ειναι το λογικο. Ουτε βγηκε με χημικα οπλα και σκοτωσε ολοκληρο πληθυσμο αλεπουδων ουτε τιποτα.Ημαρτον
Ουτε ο λυκος ειναι εξημερωμενο ζωο και ουτε θα ειναι ποτε.
Αν επιτεθει ας πουμε σε ανθρωπο φανταζεσαι τι θα μπορουσε να γινει ετσι;
Ουτε η τιγρης ειναι,ουτε το λιονταρι κτλ κτλ
Αυτο λοιπον σημαινει τι;
Πως οποιο ζωο θα μπορουσε να σκοτωσει ανθρωπο επειδη ειναι ποιο δυνατο, θα πρεπει να το εξαλειψουμε; Που ειναι ο σεβασμος στη φυση, στην τροφικη αλυσιδα;
Καθε ζωντανος οργανισμος πρεπει να τραφει για να επιβιωσει σαν ειδος και απο τη στιγμη που οι αλεπουδες η οι λυκοι η οι τιγρεις η οι αρκουδες, δεν εχουνε στρωμενα τραπεζια να τους περιμενουν καθε μεσημερι και καθε βραδυ στο σπιτι, πρεπει να σκοτωσουν για να επιβιωσει το ειδος τους οπως αυτο συμβαινει εδω και μερικα δισεκατομμυρια χρονια.
Αρα λοιπον ασε τα χημικα και τις ιστοριες γιατι τα χημικα, τον δυναμιτη για το ψαρεμα, τις φωτιες προκειμενου να καταστραφουν κατι χιλιαδες στρεματα δασους και ολα αυτα τα ανηθικα, ανανδρα και υπουλα ''παιχνιδια'' τα παιζει μονο ο ανθρωπος....
Ημαρτον...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Και για να λέει ο άνθρωπος ότι του πειράζουν τα ζωντανά κάτι θα ξέρει.

Πάντως πρόσφατα που ήμουν Λονδίνο είδα πάρα πολλές αλεπούδες και που φάνηκε περίεργο ανάμεσα σε σπίτια και πολυκατοικίες, λες και ήμουν στο χωρίο.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Ρε παιδια ολοι εχουμε δικιο και ολοι αδικο αναλογα απο την οπτικη γωνία που το βλεπουμε

ο Πεθερός που εχει περασει κατοχή και μεγαλωσε σε χωριο δυστυχως την αλεπου την βλέπει απειλή και μεγαλη μαλιστα γιατι τους εκανε και τους κανει ζημιές ... εγω δεν την βλέπω σαν απειλη και μου αρεσουν πολύ

Αντε αλλαξε του μυαλό ......
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Παιδιά καλημέρα. Επειδή μένω σε χωριό και βλέπω αλεπούδες, πλέον έχουν "ψιλοφοβηθεί", και δεν πλησιάζουν σε χωριά μέσα, παρ' όλο που είναι ΠΑΡΑ πολλές. Οπότε για αυτήν την πράξη, όχι μόνο δεν πρέπει να καμαρώνει αυτός ο βλάκας, αλλά και να τιμωρηθεί... Τώρα, εκεί δεν ξέρω τι συμβαίνει που είναι αυτός, αλλά εδώ πάνω-κάτω αυτό συμβαίνει.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κοίτα όταν είμαι και εγώ στο χωρίου μου που έχουμε κότες τις βλέπω σαν απειλή όπως και οι νυφίτσες. αν της δω κάπου τυχαία της λατρεύω αλλά στα χωρία είναι όντως απειλή
Πάνε πάρε αποζημίωσης για επίθεση από αλεπού και να μην είσαι αγρότης-κτηνοτρόφος, τι θα κάνεις;
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, και όπως λέει και ο christosp, όλοι το βλέπουν από μια οπτική γωνία.. Δεν μπορείς να αλλάξεις την άποψη κάποιου (πχ. ενός παππού όπως λέει πιο πάνω) Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
  1. στην Αγγλία δεν υπάρχει λύσσα
  2. η αλεπού δεν πειράζει το άνθρωπο
    και το σημαντικότερο
  3. δεν έχει νόημα γιατί όταν μειώνεται ο πληθυσμός της κάνει περισσότερα μικρά
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Τον άνθρωπο σίγουρα δεν τον πειράζει. Απλά το πρόβλημα είναι με τα ζώα (κότες, κουνέλια κ.ά.) Αν και δεν πλησιάζουν πολύ στα χωριά πλέον(τουλάχιστον εδώ σε μας).
 




Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Η μόνη σωστή λύση είναι να προστατεύσουν τα ζώα τους.
Τα προστατευουν λες να μην τα προστατευουν απλά καποιες φορες βρισκει τροπο ειναι πολύ εξυπνο ζωντανό η αλεπού ....

Α να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για φτωχούς ανθρωπους και φυσικά προστατευουν με οτι μέσα έχουν
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Σχεδόν έτσι είναι, απλά ορισμένες φορές, όσο και να τα προστατεύσεις, κάτι θα σκαρφιστεί...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Η μόνη σωστή λύση είναι να προστατεύσουν τα ζώα τους.
Μπαίνει από σημεία που δεν το περιμένεις η περίφραξη δεν κάνει τίποτα από κάπου θα μπει, και μερικά ζώα όπως τα πρόβατα που έχει ο συγκεκριμένος τα αφήνουν έξω και το βράδυ, κάποιες φορές.

Και να έχεις στο μυαλό σου ότι μιλάμε για φτωχούς ανθρώπου όπως είπε και ο Christosp φέτος με το πετρελαίο στο 1 ευρώ πολύ το γύρισαν στις ξυλόσομπες και όσοι δεν το κάνανε φέτος του χρόνου σίγουρα.