Καναδέζικο Λυκόσκυλο - White Shepherd


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Δεν το είπα εγώ!
Όσο για τη δική μου έγραψα ότι είναι ακόμα μικρή αλλά από αυτό που βλέπω... Για παράδειγμα το ροδεσιανο που έχει ένας φίλος και το ζω από τη πρώτη μέρα που το πήρε καταλαβαίνει κάποιος εύκολα εάν προστατεύει ή όχι! Και δεν το λέω για τώρα που είναι 50 κιλά. Από 2,5 3 μηνών φάνηκε!
Τέλος πάντων θα δω την εξέλιξη και θα σας πω. Αν και μεταξύ μας αχρειαστο να ναι! Προτιμώ να την προστατευω εγώ παρά να χρειαστεί ποτέ να με προστατέψει
 


XaraL

Active Member
22 Μαϊου 2015
38
21
Με αυτήν διαφωνώ όχι με εσένα :).
Τώρα για την 'προστασία', ένα μη εκπαιδευμένο σκυλί δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποτρέψει ενεργητικά και αποτελεσματικά - δλδ να επιτεθεί και να ακινητοποιήσει / τραυματίσει επιτυχώς αυτόν που επιτίθεται - αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό, μα στα ένστικτα φύλαξης.

Σίγουρα, μακρυά από μας/σας κλπ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παίδες το πρότυπο αναφέρεται στα καθαρόαιμα δείγματα της εκάστοτε φυλής και όχι στα ημίαιμα...
Για να ξέρουμε τι μιλάμε έτσι?
 
  • Like
Reactions: ioanna a




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ποια ημίαιμα; Η Αμερικάνα θεωρείται πολύ καλή εκτροφέας Ελβετικών.
Προφανως ο st3li0s οταν λεει ημίαιμο ,το λεει (σωστα!) για την Bianca
Αλλα ας περιμενουμε να μας δωσει καμοια πληροφορια ο εκτροφεας της Λαμιας.
25 χρονια πειρας (με καθαροαιμα ) ειναι αυτα.
Ας τον ειδοποιησει καποιος οτι μιλαμε για το παθος του εδω.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προφανως ο st3li0s οταν λεει ημίαιμο ,το λεει (σωστα!) για την Bianca
Αλλα ας περιμενουμε να μας δωσει καμοια πληροφορια ο εκτροφεας της Λαμιας.
25 χρονια πειρας (με καθαροαιμα ) ειναι αυτα.
Ας τον ειδοποιησει καποιος οτι μιλαμε για το παθος του εδω.
Μήπως να το λυνατε το θεματακι σας εκτος φορουμ γιατι εχει καταντησει λίγο γραφικη η υποθεση;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μήπως να το λυνατε το θεματακι σας εκτος φορουμ γιατι εχει καταντησει λίγο γραφικη η υποθεση;
Ωπα ,εγω αυτο που εγγραψα το εννοω. Δεν το ειπα ειρωνικα.
Εαν "βγηκε" ετσι ,ζητω ταπεινα συγγνωμη!

Αμα εχεις την τυχη να υπαρχει εδω εκτροφεας με 25 χρονια πειρας στη φυλη, τι να τη κανω την αμερικανα? Αν μη τι αλλο γλιτωνεις την μεταφραση.
Σε ενα αλλο τοπικ ,για τα χασκυ, διαβασα μια κουβεντα μεταξυ 2 ανθρωπων για γραμμες κτλ κτλ που θα με ενδιεφερε παρα πολυ να μαθω για τα swiss
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κώστα, αν δεν στο πει το DNA test oti η Bianca ειναι ημιαιμα, τότε δεν μπορεί κανείς άλλος να το πει. Μόνο σ´ αυτό το φόρουμ έχω ακούσει αυτήν την περίεργη ιδεα που δεν δέχεται κανείς επιστήμονας, ούτε καν δηλαδή οι αμερικανικοί ομιλοι. Εδω ρώτησα φιλενάδα μου που ειναι director at the National Academies, ειναι κτηνίατρος με διδακτορικό και ασχολείται με τη Γενετική, άσε που άλλες φυλές έχουνε μέχρι και ινστιτούτα που μελετάνε τα γενετικά προβλήματα των φύλων αυτών και φυσικά και σκυλιά χωρίς πεντιγκρι. Δεν ξέρουν αυτοί και ξέρουν εδω μέσα;

Είπαμε ότι ειναι καλό και ασφαλές να υπάρχει πεντιγκρι, ειναι όμως εργαλείο μέχρι ενός σημείου, δεν αντικαθιστά όμως τη βιολογία.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ελαχιστα με ενδιαφερει προσωπικα το DNA, τα αιματα, οι τιτλοι και το ενδοξο παρελθον του καθε σκυλου. Ας το λεει ο,τι θελει το σκυλι του αν αυτο τον κανει να το αγαπαει και να το φροντιζει περισσοτερο.

Χαζοταμπλετ παιρνει πρωτοβουλιες
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@Sara εγω δεν εχω προβλημα, προς αποφυγη εντασεων, να δεχτω οτι το σκλυλι μου ,ως μη εχων pedigree, δεν ειναι ...ενδεικτικο δειγμα της ρατσας!
Κανενα προβλημα! Το λεω εγω πρωτος :cool:
Δεν πειραζει!

Κατα τα αλλα...εγω μαζι σου !
Ευχομαι να μη μου ζητησει κανενας DNA Test για να γραφω σε αυτο το τοπικ :LOL::D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η ύπαρξη pedigree δεν σημαίνει πως ο σκύλος είναι και τυπικό δείγμα της φυλής του.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ελαχιστα με ενδιαφερει προσωπικα το DNA, τα αιματα, οι τιτλοι και το ενδοξο παρελθον του καθε σκυλου. Ας το λεει ο,τι θελει το σκυλι του αν αυτο τον κανει να το αγαπαει και να το φροντιζει περισσοτερο.

Χαζοταμπλετ παιρνει πρωτοβουλιες
Ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί έγραψες αυτό που έγραψες?!
Κατάλαβες εσύ από κάπου ότι εγώ το σκυλί μου θα το αγαπώ - φροντίζω περισσότερο ανάλογα με το εάν το θεωρώ ράτσας ή όχι!!!
Τι να πω...:notworthy::confused:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αλλα @Sara προσπερνας οτι αυτη η νοοτροπια συνοδεύεται απο εκεινη που κάνει τον αλλον να σκεφτει, "καθαρόαιμο ειναι, κριμα δεν ειναι να μη ζευγαρωσει και να κρατησω ενα και να δωσω τα κουταβια στους φιλους (στην καλύτερη)
@kostillos
δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου. Δεν αναφερομαι καν σε σενα. Αφορμη παιρνω αυτο που λες. Κακως δεν το διευκρινισα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχώς το γυρνάμε στην αγάπη που έχουμε στα σκυλιά εν τέλει!
Κάντε μία συζήτηση περί pedigree, δεν κακό, μία αναφορά έκανα εφόσον μιλάτε για pedigree, ότι λαμβάνουμε υπόψιν τα καθαρόαιμα δείγματα της εκάστοτε φυλής! Απλά για να μην χάσουμε την μπάλα.

Από την γενετική μέχρι το ημίαιμο υπάρχουν πολλά σκαλοπάτια! Γι'αυτό και η γενετική δεν έχει μπει μέσα στην εκτροφή, ακόμα!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ελαχιστα με ενδιαφερει προσωπικα το DNA, τα αιματα, οι τιτλοι και το ενδοξο παρελθον του καθε σκυλου. Ας το λεει ο,τι θελει το σκυλι του αν αυτο τον κανει να το αγαπαει και να το φροντιζει περισσοτερο.

Χαζοταμπλετ παιρνει πρωτοβουλιες
Εννοείται. Αλλά προσωπικά με ενοχλεί να βλέπω αντιεπιστημονικές δηλώσεις από άσχετους με την επιστήμη. Είναι σαν κάτι αμερικάνικες σταφίδες που δεν έχουνε σπουδάσει διαιτητική και βγαίνουν με ύφος 100 καρδιναλίων και λένε στις γυναίκες να τρώνε Γκέρμπερ για μωρά ούτως ώστε να φτάσει το βάρος τους υπό του μηδενός.

Όσο για τη νοοτροπία του ζευγαρώματος, αυτή είναι τελείως άσχετη με την επιστήμη. Δεν σημαίνει ότι για να σταματήσουμε τους ηλιθίους άσχετους από το να ζευγαρώνουν, θα πρέπει να παραπληροφορούμε τον κόσμο κάνοντας αντιεπιστημονικές δηλώσεις. Σε χώρες που τα ανεξέλεγκτα ζευγαρώματα δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, δεν έχει επιτευχθεί αυτό επειδή αντιτάσσονται στην επιστήμη. Για μένα το να ζευγαρώνει κανείς σκυλιά στα κουτουρού είναι ανευθυνότατο δεδομένου ότι πρώτον καταλήγουν πολλά από αυτά αδέσποτα, το οποίο είναι πρόβλημα από πολλές απόψεις, και δεύτερον οι διάφορες παθήσεις στους σκύλους είναι σοβαρότερες από αυτές των ανθρώπων. Και πάλι όμως ακόμα και στους ανθρώπους είναι ανεύθυνη η τεκνοποιία όταν υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας. Αντιτίθεμαι στο να κάνουν απογόνους και σέβομαι, π.χ. τέσσερεις γνωστούς μου, οι οποίοι έχουνε βαρειά κληρονομικότητα σχιζοφρένειας στην οικογένειά τους, και είπανε ότι αυτό είναι και το γονίδιο θα πεθάνει μαζί τους και ότι θεωρούν τον εαυτό τους τυχερό που τουλάχιστον δεν την πατήσανε κι αυτοί όπως οι γονείς, θείοι και/ή τα αδέρφια τους. Από την άλλη μεριά έχω φίλο που έπαθε τραλαλά διότι κληρονόμησε μέσω της οικογένειάς του μια πάρα πολύ σοβαρή ασθένεια που σκότωσε τα τρία του αδέλφια σε νεαρή ηλικία και με απεχθέστατο τρόπο. Ο ίδιος περιμένει κάποτε να την πάθει και αυτός, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε το βλάκα να αραδιάσει τρία παιδιά, και η γυναίκα του να τα κάνει για να μην την αφήσει, τα οποία σίγουρα θα πεθάνουν στο μέλλον με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που πέθαναν και τ' αδέρφια του και ο πατέρας του και ο παπούς του και ο προπαπούς του. Θα μπορούσε να είχε υιοθετήσει. Ή να μην κάνει καθόλου παιδιά. Δεν θα ξυκέψει πια το ανθρώπινο γένος όπως δεν θα ξυκέψει ούτε το σκυλίσιο.

Οι παραπάνω άνθρωποι που ανέφερα προφανώς και δεν είναι ημίαιμοι, ούτε τα τυχόν παιδιά τους είναι. Απλώς οι τέσσερεις είναι υπεύθυνοι και ο πέμπτος ανεύθυνος και εγωκεντρικός, όπως άλλωστε δηλώνει και ο ίδιος.

Και πάρτε και ένα άλλο ενδιαφέρον: ο Χίτλερ είχε έναν ανηψιό που τον απεχθάνονταν, πήγε στην Αμερική, έγινε Αμερικάνος και πέρασε το χρόνο του πριν και κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου δίνοντας διαλέξεις με τον τίτλο "Γιατί ο θείος μου είναι κάθαρμα και τον σιχαίνομαι". Έκανε και τρία παιδιά, τα οποία αλλάξανε όνομα, προκόψανε πολύ στη ζωή τους, αλλά αποφασίσανε να μην κάνουνε παιδιά για να μην συνεχιστεί το γένος Χίτλερ. Υπερβολικό ίσως, αλλά είναι τρομερό να έχεις τέτοιο θείο στην οικογένεια.
 
Last edited:




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αλλά προσωπικά με ενοχλεί να βλέπω αντιεπιστημονικές δηλώσεις από άσχετους με την επιστήμη.
Ποια όμως ειναι η αντιεπιστημονικη δηλωση; Ότι αν δεν υπάρχει το pedigree δεν υπάρχει τρόπος να πιστοποιηθεί η καθαροαιμία; Ή ότι το pedigree πιστοποιεί την καθαροαιμία;
Είναι λίγο λάθος να μπλέκονται στις συζητησεις ανθρωποι και ζώα. Οι άνθρωποι εχουν ελέυθερη βουληση (οι γονείς τουλάχιστον :)), για τα ζωα αποφασίζουμε εμεις.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Κώστα, αν δεν στο πει το DNA test oti η Bianca ειναι ημιαιμα, τότε δεν μπορεί κανείς άλλος να το πει. Μόνο σ´ αυτό το φόρουμ έχω ακούσει αυτήν την περίεργη ιδεα που δεν δέχεται κανείς επιστήμονας, ούτε καν δηλαδή οι αμερικανικοί ομιλοι. Εδω ρώτησα φιλενάδα μου που ειναι director at the National Academies, ειναι κτηνίατρος με διδακτορικό και ασχολείται με τη Γενετική, άσε που άλλες φυλές έχουνε μέχρι και ινστιτούτα που μελετάνε τα γενετικά προβλήματα των φύλων αυτών και φυσικά και σκυλιά χωρίς πεντιγκρι. Δεν ξέρουν αυτοί και ξέρουν εδω μέσα;

Είπαμε ότι ειναι καλό και ασφαλές να υπάρχει πεντιγκρι, ειναι όμως εργαλείο μέχρι ενός σημείου, δεν αντικαθιστά όμως τη βιολογία.
δηλαδη; θες μηπως να πεις περισσοτερα για αυτο; [καινουριο τοπικ πχ. Τι σου ειπε αυτην ακριβως;]