Καταγγελία Στην Πάρο


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Έτσι έτσι ακριβώς ,μόλις φάγαμε σήμερα την πρώτη μας καταγγελίαστο Λιμενικό ,το οποίο όπως όφειλε ήρθε να μας ενημερώσει .Πάμε λίγο τηνιστορία από την αρχή ,μετά την παραλία Μαρτσέλο (οργανωμένη) κοντά στην Παροικιά, υπάρχουν μη οργανωμένες παραλίες ,δύο στον αριθμό και από την Δευτέραπου βρισκόμαστε εδώ κάνουμε το μπανάκι μαςείτε στην μια είτε στην άλλη ,με κάποιες μικρομουρμούρες αλλά τίποτα το ιδιαίτερο .Σήμερα λοιπόν,για να μην τηνμπούμε στο μάτι των λουομένων, αποφασίσαμε να δείξουμε την δεινή μας κολυμβητικήικανότητα ανάμεσα στις δύο αυτές παραλίεςσε να κομμάτι 7-10 μέτρων με βράχια – πέτρες – και λίγο άμμο, φαντάζοντας ότιεκεί δεν θα μας την πει κανείς, αλλά και εμείς να ηρεμίσουμε λιγάκι από ταπερίεργα μάτια …..και βέβαια να αφήσουμε τελείως ελεύθερη την Μπελλα να παίξειμε τα μπαλάκια της αλλά και να είναι συνέχεια στην θάλασσα όπως της αρέσει .Αφούμε τα δυσκολίας βάλαμε τις δύο ομπρέλες μας (η μια είναι της Μπελλίνας διότι μετά της 11 φωνάζει ο μπαμπάς της να μην κάθεται στονήλιο) αρχίσαμε με μεγάλη χαρά και ικανοποιήσει ότι επιτέλους δεν θα έχουμε γκρίνιααλλά και πρόβλημα να παίζουμε να κολυμπάμε να βγάζουμε τα απαραίτητα βίντεο κα φωτογραφίεςκαι γενικά να περνάμε καλά. Γύρω στις 11άκουσα μια φωνή ‘’δέσε τον σκύλο σου ‘’ κοιτάζοντας προς τα πάνω ,γιατί για να κατέβειςστην υποτιθέμενη αυτή παραλία πρέπει να πηδήξεις ένα βράχο μισό μέτρο περίπου,βλέπουμε ένα ζευγάρι αρκετά ηλικιωμένων …..μα καλά του λέω 10 χιλιόμετραπαραλία γύρω γύρω εδώ βρήκατε να έρθετε του λέω ,πάρε τον σκύλοσου μου λέει, δεν παίρνω τίποτα του λέω ,άντε ρε βλάκα μου λέει η κυριούλα , δεν απαντώ,θα φωνάξω την αστυνομία μου λέει, στις παραλίες είναι υπεύθυνο το λιμενικό τουλέω, θα σου πω εγώ μου λέει (όχι δεν μουείπε το κλασικό ξέρεις ποιος είμαι εγώ).. θέλετε να τους πάρετε από το κινητόμου τους λέω? Ρε θα σου πω εγώ μου ξανά λέει και πήγε λίγο πιο εκεί , 20-30 μέτρα καιαφού πέρασε κάτι βράχια όπου χωρίζει το μικρό αυτό κομμάτι με μια παραλία200-300 μέτρων .Μετά από λίγο και αφού ο κύριος έκανε για κάνα 20 λεπτο τομπανάκι του βλέπω μια μοτοσυκλέτα του λιμενικού με 2 όργανα να κατεβαίνουν και αυτή τα γκρέμιακαι να έρχονται προς το μέρος μας…εγώ εκείνη την ώρα ήμουν μέσα στην θάλασσα μετον σκύλο και παίζαμε… έρχεστε να σας πω λίγο μου λεει,να έρθω του λέω … έχουμεμια καταγγελία κτλ κτλ ε ναι του λεω βλέπεις καμιά οργανωμένη παραλία του ,λέω ?όχι μου λεει,ε τοτε τι τα θέλεις τα στοιχεία μου του λεω,αφου υπάρχει καταγγελίαμου λέει (ούτε παραγγελία για σουβλάκια να ήταν) ,μα καλά ο νόμος αναφέρει για οργανωμένες παραλίες του λέω (δεν ήξεραντον νόμο 100%)κοιταξτε μου λέει ,εάν σας δικαιώνει ο νόμος κανένα πρόβλημα ,οκτου λέω θα έρθω εγώ μόλις τελειώσω το μπάνιομου,δεν είναι ανοιχτα τα γραφεία μου λεει…ελα Χριστέ και Παναγία του λέω ,καιπως έκανε την καταγγελία ο κύριος του λέω …δεν απάντησε …αφού του έδωσα ταστοιχεια μου,καταλήξαμε ότι εάν δεν με καλύπτειο νόμος θα με καλέσουν ….καλά του λέω εδώθα με βρείτε και αύριο, γιατί εκεί θα ξαναπάμε και αύριο και μεθαύριο και μέχριτην Πέμπτη που θα φύγουμε

Ε ρε πλάκα που θα πάθει ο παππούς μόλις μας ξανά δει εκεί αύριο
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μ' αρέσει που το λιμενικό δεν ήξερε αν σε δικαιώνει ο νόμος ή όχι. Έ ρε γλέντια..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλή συνέχεια στα μπάνια σας!

Εκτός του νόμου είσαστε και διακριτητικοί όσον αφορά ότι μεριμνήσατε από πριν περί "σκύλος+θάλασσα" και θέλατε να πάτε κάπου που να μην ενοχλείτε, οπότε είναι ένα + και αυτό!

Τώρα τα υπόλοιπα περάστε τα στο ντούκου...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλού-κακού τραβήξτε μερικές φωτό του μέρους.
Και του ζεύγους να προσπαθούν να κατέβουν τα βράχια, για να σας την πουν.
Και σημείωνε μέρες και ώρες, που γίνονται οι "καταγγελίες" με...κλειστά τα γραφεία...
Και γενικώς, όσα περισσότερα στοιχεία πιστεύεις, ότι μπορεί κάποτε να σου φανούν χρήσιμα.
Επίσης, για να σου κάνει καταγγελία θα πρέπει να αποδείξει ότι ο σκύλος είναι μέσα στην θάλασσα. Ακόμη και βρεγμένος να είναι στην στεριά, μπορεί άνετα να τον έχετε καταβρέξει για να μην ζεσταίνεται. Δεν θέλει κόπο. Θέλει τρόπο ;-)
 
Last edited:


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Τράβηξα βιντεο και φωτος...μιλαμε οτι αμα δεις που καθομασταν θα γελασεις...και να ελεγαν σε καποιον σε πληρωνω για να κανεις μπανιο εδω δεν θα καθοταν...μονο και μονο για να μας την σπασουν...ποιος ξερει θα ειναι κανα πλουσιο ζευγαρι που μενει μονιμα στο νησι και θα εχουν κανα γνωστο...βρηκαν ανθρωπο τωρα να κολωσει....σημασια εχει οτι περναμε καλα με τον σκυλο μας ...δεν πειραζει ας μου κανουν και μηνυση...θα παω και τον χειμωνα στα δικαστηρια της Συρου ;P
 




apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Καλού-κακού τραβήξτε μερικές φωτό του μέρους.
Και του ζεύγους να προσπαθούν να κατέβουν τα βράχια, για να σας την πουν.
Και σημείωνε μέρες και ώρες, που γίνονται οι "καταγγελίες" με...κλειστά τα γραφεία...
Και γενικώς, όσα περισσότερα στοιχεία πιστεύεις, ότι μπορεί κάποτε να σου φανούν χρήσιμα.
Επίσης, για να σου κάνει καταγγελία θα πρέπει να αποδείξει ότι ο σκύλος είναι μέσα στην θάλασσα. Ακόμη και βρεγμένος να είναι στην στεριά, μπορεί άνετα να τον έχετε καταβρέξει για να μην ζεσταίνεται. Δεν θέλει κόπο. Θέλει τρόπο ;-)
Τωρα μεταξυ μας,ο νομος δεν λεει με σαφήνεια ότι απαγορεύεταιο σκυλος να κανει μπάνιο ετσι δεν είναι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Απαγορεύεται να είναι μέσα στην θάλασσα. Οχι έξω μαζί σου.
Εξω στην πλαζ, κοντά σου και να μην ενοχλεί, μπορεί να είναι ακόμη και στην Ψαρρού.
Αυτή είναι η μόνη καταγγελία που μπορεί να σου κάνουν.
Αν τον δουν μέσα στην θάλασσα να πλατσουρίζει.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Γιατι δεν κανεις εσυ ενα τηλεφωνο στην ηγεσια του Λιμενικου Σωματος να ζητησεις διευκρινησεις για το αν μπορεις ή οχι να παιρνεις τον σκυλο μεσα στην θαλασσα μαζι σου?

τηλ 41 91 700 / 41 91 561. Ειναι το τηλεφωνικο τους κεντρο.
 




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Έτσι έτσι ακριβώς ,μόλις φάγαμε σήμερα την πρώτη μας καταγγελίαστο Λιμενικό ,το οποίο όπως όφειλε ήρθε να μας ενημερώσει .Πάμε λίγο τηνιστορία από την αρχή ,μετά την παραλία Μαρτσέλο (οργανωμένη) κοντά στην Παροικιά, υπάρχουν μη οργανωμένες παραλίες ,δύο στον αριθμό και από την Δευτέραπου βρισκόμαστε εδώ κάνουμε το μπανάκι μαςείτε στην μια είτε στην άλλη ,με κάποιες μικρομουρμούρες αλλά τίποτα το ιδιαίτερο .Σήμερα λοιπόν,για να μην τηνμπούμε στο μάτι των λουομένων, αποφασίσαμε να δείξουμε την δεινή μας κολυμβητικήικανότητα ανάμεσα στις δύο αυτές παραλίεςσε να κομμάτι 7-10 μέτρων με βράχια – πέτρες – και λίγο άμμο, φαντάζοντας ότιεκεί δεν θα μας την πει κανείς, αλλά και εμείς να ηρεμίσουμε λιγάκι από ταπερίεργα μάτια …..και βέβαια να αφήσουμε τελείως ελεύθερη την Μπελλα να παίξειμε τα μπαλάκια της αλλά και να είναι συνέχεια στην θάλασσα όπως της αρέσει .Αφούμε τα δυσκολίας βάλαμε τις δύο ομπρέλες μας (η μια είναι της Μπελλίνας διότι μετά της 11 φωνάζει ο μπαμπάς της να μην κάθεται στονήλιο) αρχίσαμε με μεγάλη χαρά και ικανοποιήσει ότι επιτέλους δεν θα έχουμε γκρίνιααλλά και πρόβλημα να παίζουμε να κολυμπάμε να βγάζουμε τα απαραίτητα βίντεο κα φωτογραφίεςκαι γενικά να περνάμε καλά. Γύρω στις 11άκουσα μια φωνή ‘’δέσε τον σκύλο σου ‘’ κοιτάζοντας προς τα πάνω ,γιατί για να κατέβειςστην υποτιθέμενη αυτή παραλία πρέπει να πηδήξεις ένα βράχο μισό μέτρο περίπου,βλέπουμε ένα ζευγάρι αρκετά ηλικιωμένων …..μα καλά του λέω 10 χιλιόμετραπαραλία γύρω γύρω εδώ βρήκατε να έρθετε του λέω ,πάρε τον σκύλοσου μου λέει, δεν παίρνω τίποτα του λέω ,άντε ρε βλάκα μου λέει η κυριούλα , δεν απαντώ,θα φωνάξω την αστυνομία μου λέει, στις παραλίες είναι υπεύθυνο το λιμενικό τουλέω, θα σου πω εγώ μου λέει (όχι δεν μουείπε το κλασικό ξέρεις ποιος είμαι εγώ).. θέλετε να τους πάρετε από το κινητόμου τους λέω? Ρε θα σου πω εγώ μου ξανά λέει και πήγε λίγο πιο εκεί , 20-30 μέτρα καιαφού πέρασε κάτι βράχια όπου χωρίζει το μικρό αυτό κομμάτι με μια παραλία200-300 μέτρων .Μετά από λίγο και αφού ο κύριος έκανε για κάνα 20 λεπτο τομπανάκι του βλέπω μια μοτοσυκλέτα του λιμενικού με 2 όργανα να κατεβαίνουν και αυτή τα γκρέμιακαι να έρχονται προς το μέρος μας…εγώ εκείνη την ώρα ήμουν μέσα στην θάλασσα μετον σκύλο και παίζαμε… έρχεστε να σας πω λίγο μου λεει,να έρθω του λέω … έχουμεμια καταγγελία κτλ κτλ ε ναι του λεω βλέπεις καμιά οργανωμένη παραλία του ,λέω ?όχι μου λεει,ε τοτε τι τα θέλεις τα στοιχεία μου του λεω,αφου υπάρχει καταγγελίαμου λέει (ούτε παραγγελία για σουβλάκια να ήταν) ,μα καλά ο νόμος αναφέρει για οργανωμένες παραλίες του λέω (δεν ήξεραντον νόμο 100%)κοιταξτε μου λέει ,εάν σας δικαιώνει ο νόμος κανένα πρόβλημα ,οκτου λέω θα έρθω εγώ μόλις τελειώσω το μπάνιομου,δεν είναι ανοιχτα τα γραφεία μου λεει…ελα Χριστέ και Παναγία του λέω ,καιπως έκανε την καταγγελία ο κύριος του λέω …δεν απάντησε …αφού του έδωσα ταστοιχεια μου,καταλήξαμε ότι εάν δεν με καλύπτειο νόμος θα με καλέσουν ….καλά του λέω εδώθα με βρείτε και αύριο, γιατί εκεί θα ξαναπάμε και αύριο και μεθαύριο και μέχριτην Πέμπτη που θα φύγουμε

Ε ρε πλάκα που θα πάθει ο παππούς μόλις μας ξανά δει εκεί αύριο
Και καλά τον νόμο δεν τον ξέρουν. Τους κάνουν μία καταγγελία, είναι κόπος να ελέγξουν την εγκύκλιο;;;; ΕΛΕΟΣ!! Είμαι σίγουρη πως ήταν ευγενικοί και μπλα μπλα μπλα αλλά εγώ τα στοιχεία μου δεν θα τα έδινα, γιατί έτσι παίρνει θάρρος και ο κάθε κομπλεξικός που καταγγέλει τα πάντα για ψύλου πήδημα!!
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Και του ζεύγους να προσπαθούν να κατέβουν τα βράχια, για να σας την πουν.
Aυτό καλού κακού να ΜΗΝ το κάνει, γιατί αν το ζευγάρι έχει όρεξη μπορεί να το τραβήξει, που τους πήραν φωτογραφία χωρίς την συγκατάθεσή τους!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν όμως το ζευγάρι σε βρίσει, πες τους ότι θα βρεις τα στοιχεία τους από την καταγγελία και θα κάνεις μηνυση για εξυβριση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Aυτό καλού κακού να ΜΗΝ το κάνει, γιατί αν το ζευγάρι έχει όρεξη μπορεί να το τραβήξει, που τους πήραν φωτογραφία χωρίς την συγκατάθεσή τους!
Σε δημόσιο χώρο;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δυστυχώς το ζευγάρι που έψαχνε για ιστορίες έχει τον νόμο με το μέρος του. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές ότι έστω και ένας λουόμενος να διαμαρτυρηθεί και να ενοχληθεί πρέπει να βγάλουμε τον σκύλο μας από την θάλασσα. (δεμένο στην ακτή δεν υπάρχει πρόβλημα)
Όταν μιλάμε για οργανωμένες παραλίες δεν εννοούμε του ΕΟΤ αλλά παραλίες με κολυμβητές. Είναι παράλογο το ξέρω αλλά έτσι μου είπαν πέρσι από την λιμενική αστυνομία όταν μία τύπισσα μου έκανε το ίδιο σε μία ερημική παραλία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι αν τους τραβήξει, πρεπει να εχει τη συγκατάθεση τους κανονικά. Γενικά ειναι μπλέξιμο μεγάλο αυτό το θέμα.
Εγώ πάντως, θα παρίστανα ότι τους τραβάω. Και άστους να ωρύονται.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ πάντως, θα παρίστανα ότι τους τραβάω. Και άστους να ωρύονται.
Και εγώ θα το εκανα για να τους προκαλέσω να με βρίσουν και να τους πάω για εξύβριση μετα!
(εδώ εχω βάλει το γιορκι σε σ/μ και η ταμίας μου ζητησε και συγγνώμη στο τελος :p )
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Σε δημόσιο χώρο;
Nαι! Δεν παίζει ρόλο ο χώρος. Αν το άτομο δεν εκτίθεται στα φώτα της δημοσιότητας (τραγουδιστής, πολιτικός κλπ) δεν έχεις το δικαίωμα να το φωτογραφήσεις γιατί μπορεί να κάνει μήνυση για παραβίαση ιδιωτικότητας και διάφορα άλλα τέτοια.
 


kiriakos22

Well-Known Member
26 Μαϊου 2012
224
0
Εγω παντως θα ελεγα να εχεις τα ματια σου 14 οταν ξαναπας γιατι αυτοι οι καλοι ανθρωποι δεν το εχουν σε τιποτα να γεμισουν φολες την παραλια...Οποτε το σκυλι απο κοντα μην βρει τιποτα και το φαει.