Κατασκευή κλουβιου μεταφοράς σε αυτοκίνητο


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μιας και ο σκύλος πρέπει στο αυτοκίνητο να είναι σε κλουβί σκέφτηκα την κατασκευή κλουβιου το οποίο θα βιδωνει στην βάση του καθίσματος (το ένα κάθισμα θα βγει ) έχει κάνει κανείς ποτέ κάτι παρόμοιο είναι ασφαλές?
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Την κατασκευή του κλουβιου ναι( έχω φτιάξει και άλλα κλουβιά όχι για σκύλο) την βάση όχι απλά θα το βάζω όταν ταξιδεύω και θα βγενει για να το έχω σαν κρειτ αν πχ πάω διακοπές η γενικότερα κάπου εκτός σπιτιού μιας και το κουτάβι κοιματε μόνο εκει
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Τώρα, για να μην παίζουμε και το παιχνίδι των ερωτήσεων :LOL: αν δεν είναι η δουλειά σου αυτή, τουλάχιστον απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία. Υπάρχουν μαστόρια για custom made κλουβιά με όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας πρωτίστως και φυσικά σε όποια διάσταση και σχέδιο εξυπηρετεί τον πελάτη. Κοστίζουν βέβαια, αλλά υποθέτω πως ούτε εσένα θα σου πάει πολύ φθηνότερα, μαζί με την εργασία που έχεις να ρίξεις.

Αν επιτρέπεται σε τι αμάξι προσπαθείς να χωρέσεις κλουβί για dogo ε; και χρειάζεται να ξηλώσεις το αμάξι για να χωρέσει κάποιο του εμπορίου; Ετσι, ακαδημαικά.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Mitsubishi Outlander είναι το αυτοκίνητο θέλω να είναι μεγάλο το κλουβι το κόστος δεν είναι το θέμα μου απλά να γίνει σωστά όπως πρεπει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Πίστευα ότι έχεις smart ή κάτι αντίστοιχο έτσι που τα λες :ROFLMAO:

Κρίμα βρε παιδί μου, να "χαλάσεις" χώρο του αμαξιού.
Δεν μπορεί να μην υπάρχει εναλλακτική.
Εδώ χωράμε άλλα κι άλλα, σε...άλλα αμάξια :LOL:
Αλλά επειδή η απόφαση είναι δική σου, αν το κόστος δεν είναι πρόβλημα και είσαι Αθήνα και θέλεις, πήγαινε μια βόλτα από τον Μιχάλη τον Κουφόπουλο, να μην παιδευτείς και να γίνει σίγουρα σωστή δουλειά.

www.olympicdogs.gr

Εγώ εν Αθήναις, αυτόν μόνο γνωρίζω και βέβαια έχω δει δουλειά του!
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είναι πολύ μακριά αλλά αν αξίζει... Απλά ένα box μεταφοράς πιστεύω ότι δεν θα είναι τόσο σταθερό όσο αν μπει σε βάση από κάθισμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θέλεις όντως να το συζητήσουμε κάπως, ή είναι ειλημμένη η απόφασή σου να ξηλώσεις το ωραίο το αμαξάκι σου, οπότε δεν έχει νόημα;

Τι εννοείς "δεν θα είναι τόσο σταθερό";
Ειδικά ένα μεγάλο box πλαστικό ή συρμάτινο κλουβί, είναι αρκετά σταθερά, γιατί δεν έχουν πολλά περιθώρια μετακίνησης μέσα στο αμάξι, σχεδόν ότι και να γίνει. Επίσης θα το σταθεροποιήσεις εσύ ακόμη περισσότερο αν χρειάζεται, με διάφορους ιμάντες, χταπόδια κλπ.
Προσωπικά θα προτιμούσα box πλαστικό (όχι αυτοκινήτου), αν ο σκύλος δεν προβλέπεται να το καταστρέψει.
Αλλιώς, συρμάτινο.
Εχεις λόγο που δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον χώρο του πορτμπαγκάζ;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ο λόγος είναι ότι επειδή όταν πάω διακοπές κυριολεκτικά γεμίζει με πράγματα μιας και οι διακοπές μας κρατάνε σχεδόν 2 μήνες αυτός είναι ο λόγος αλλιώς δεν θα είχα θέμα
 
  • Like
Reactions: mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εάν χωράει στο αυτοκίνητο σου το Altas 100 είναι το ιδανικό για το μέγεθος της σκύλας σου ως ενήλικη. Εμείς την πατήσαμε για 2 εκ... :sick:
Είναι σίγουρα καλύτερα να γεμίζεις με πράγματα το πίσω κάθισμα παρά το πορτ μπαγκάζ , μεγαλύτερος όγκος (δοκιμασμένο)
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Απλά στο πορτμπαγκάζ δεν θα είναι τόσο άνετα και επειδή συνήθως τα ταξίδια μόνο με το αυτοκίνητο είναι τουλάχιστον 7 ώρες θέλω να είναι άνετο 2 άτομα πίσω χωράνε άνετα έτσι κ αλλιώς το πορτμπαγκάζ που έχει είναι πραγματικά τεράστιο αλλά ο λόγος που δεν θέλω το κλουβί εκεί είναι ότι το καλοκαίρι δεν θα ψύχεται τόσο καλά εννοώ με το κλιματιστικό του αυτοκινήτου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ενιαίος χώρος δεν είναι;
Γιατί δεν θα ψύχεται όσο η καμπίνα;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ναι απλά επειδή είναι τα καθίσματα μπροστά και έχει και ένα διαχωριστικό δεν είναι τόσο καλή η ψύξη δηλαδή αν μέσα στο αυτοκίνητο έχει 20 βαθμούς εκεί μπορεί να έχει 23 -24 θα βάλω θερμόμετρο να δω το μεσημέρι αν σήμερα φτάσει 34 έξω θα δω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Το σκέφτεσαι υπερβολικά και παιδεύεσαι χωρίς λόγο :)
Εχεις έναν υγειή (νεαρό) σκύλο, που δεν ανήκει στις προβληματικές αναπνευστικά φυλές.
Δεν θα έχει πρόβλημα. Μην χαλάς την διαρρύθμιση του αυτοκινήτου σου, αν αυτός είναι ο μόνος λόγος, που θέλεις να το κάνεις. Στο κλουβί του (πλαστικό καλύτερα αν ρωτάς εμένα) και στο πορτμπαγκάζ, αν βέβαια χωράει. Από άποψη θερμοκρασίας θα είναι εντάξει. Αν έχεις φιμέ τζάμια θα είσαι ακόμη καλύτερα. Αν δεν έχεις, απλά φρόντισε, να μην πέφτει ο ήλιος απευθείας πάνω του. Βάλε αν θέλεις, κι ένα ανεμιστηράκι στο box και that's it. Θα είναι όλα σούπερ, για όσες ώρες θέλεις. Αλλωστε θα κάνετε και στάσεις για ξεμούδιασμα και νερό.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για να πούμε λίγο τα πράγματα σταρατα.
Είτε κουμπωτο με σαμάρι σε θέση αυτοκινήτου, είτε σε box, την κακια στιγμή θα πάθει κάτι το σκυλί.
Με το σαμάρι πιθανόν να είναι τέτοια η ορμή που μπορεί να τον βλάψει. Στο μποξ πιθανόν να σπάσει κάνα κεφάλι, πόδι δεν ξέρω γω τι. Αν είναι και σε συρμάτινο ακόμα χειρότερο.
Χρόνια μαθαίνω στα σκυλιά να κάθονται στο κάθισμα με σαμάρι και κλιπ στην ζώνη ασφαλείας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
@BiggBilly διαφωνώ κάθετα, οριζόντια ΚΑΙ διαγώνια.
Για ποιό λόγο μέσα σε box μπορεί να τραυματιστεί περισσότερο απ'όσο απλά δεμένος σε κάθισμα;
Επίσης, το να είναι σε box έχει κι άλλα οφέλη εκτός της ασφάλειας.
Ο καθένας βέβαια στην τελική, κάνει ότι θέλει με τον σκύλο και το αμάξι του, αλλά κουβέντα να γίνεται.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι μεγάλες οι δυνάμεις σε χτύπημα mareco. Αν με απασχολούσε κάθαρα η ασφαλεια πιθανόν να επέλεγα μποξ αλλά όσο γίνεται πιο μικρό. Δεν θα είναι άνετα ο σκύλος όμως.
Σκοπός είναι να μη γίνει η στραβή εξαρχής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Είναι μεγάλες οι δυνάμεις σε χτύπημα mareco.
Αναμφισβήτητα.

Σκοπός είναι να μη γίνει η στραβή εξαρχής.
Ακόμη πιο αναμφισβήτητα.

Αν με απασχολούσε κάθαρα η ασφαλεια πιθανόν να επέλεγα μποξ αλλά όσο γίνεται πιο μικρό. Δεν θα είναι άνετα ο σκύλος όμως.
Ετσι κι αλλιώς, το box δεν είναι για να κόβει βόλτες μέσα ο σκύλος. Ούτε βέβαια να μην μπορεί να πάρει ανάσα. Πρέπει να είναι όσο προστάζουν οι προδιαγραφές τους. Τόσο όσο, να στέκεται όρθιος, να χωράει ξαπλωτός και να μπορεί να στρίψει.

Το ιδανικό αν με ρωτάς, είναι custom made αλουμινένιο κλουβί. Απείρως πιο ανθεκτικό απ' οτιδήποτε άλλο. Ακριβώς στις διαστάσεις τόσο του σκύλου, όσο και του αυτοκινήτου. Αξίζει τα λεφτά του αν έχεις να τα δώσεις.

Αλλά το να είναι απλά δεμένος ο σκύλος μέσα στο αμάξι...ανατριχίλα :eek:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki