Κατασκευή κλουβιου μεταφοράς σε αυτοκίνητο


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι και γω δεν θα επέλεγα να τον δέσω μέσα στο αμάξι θα πάρω μποξ μεταφοράς έτσι κ αλλιώς για μικρές αποστάσεις κάθεται στο κάθισμα κανονικά
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σε ατύχημα που είχαμε με το αυτοκίνητο και όλα τα σκυλιά μας μέσα, ο ένας σκύλος ήταν σε πλαστικό κλουβί ο δεύτερος σκύλος μπροστά από το πλαστικό κλουβί του πρώτου σκύλου και το μικρόσωμο στα πόδια μου κάτω. Το αμάξι μας τότε ήταν αρκετά μικρό για κάτι καλύτερο απο αυτό.

Το πάνω μέρος του πλαστικού κλουβιού έσπασε και έπεσε στο κεφάλι του σκύλου, ευτυχώς το κάτω μέρος του μποξ σφήνωνε με κάποιο τρόπο, δεν πήγαινε δεξιά αριστερά δηλαδη και με όλη αυτή τη περατζάδα που φέραμε δεν χτύπησε ο 2ος σκύλος. Το μικρόσωμο απο τα πόδια μου βρέθηκε στο πορτπαγκαζ.
Όταν ανοίξαμε το πορτπαγκαζ ο σκύλος που ήταν μέσα στο κλουβί που είχε σπάσει και είχε εγκλωβιστεί είχε τρομάξει τόσο πολύ που κατέβηκε και άρχισε να τρέχει. Αν δεν είχε απόλυτη υπακοή ή ήταν ενας φοβικός σκύλος που στον πανικό του δεν θα άκουγε ακόμα θα τον ψάχναμε.

@theodss1 Όλα αυτά έγιναν σε κατοικημένη περιοχή, εμείς πηγαίναμε με 30 αλλά έτρεχε πάρα πολύ αυτός που μας χτύπησε. Η απόσταση που έπρεπε να διανύσουμε ήταν περίπου 2χλμ και το τρακάρισμα έγινε κάπου στη μέση. Δεν είναι ασφαλές τα σκυλιά να είναι χύμα στο αμάξι ούτε και σε κοντινές αποστάσεις. Δεν φανταζόμουν ποτέ πόσο εκτεθειμένος ήταν ακόμα και ο σκύλος που ήταν μέσα στο πλαστικό κλουβί, για τα άλλα δυο βέβαια δεν το συζητώ καθόλου. Αν το μικρόσωμο το είχα να κοιτάει έξω απο το παράθυρο όπως βλέπω πολλά μικρόσωμα στον δρόμο, θα είχε φύγει όσο φέρναμε σβούρες.

Νομίζω ότι ο ασφαλέστερος τρόπος μεταφοράς είναι ειδικό αλουμινένιο κλουβί που δύσκολα θα πάθει κάτι εκείνη την ώρα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αν είναι το καλύτερο ένα αλουμινίου τότε θα πάρω από κάποιον ένα custom πως θα το βάλω θα δω ίσως με κάποια βαση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δεν χρειάζονται βάση.
Στο φτιάχνει ακριβώς στα μέτρα του χώρου που θέλεις να το βάλεις.
Εκτός αν πάρεις πάλι αλουμινένιο αλλά έτοιμο, που απλώς θα πρέπει να δεις αν σου χωράει εκεί που θέλεις.
Αν το σηκώνει η τσέπη σου, πήγαινε και φτιάξε ένα, ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις.
Εγώ, θα το έφτιαχνα με τις πλευρές του όσο γίνεται μασίφ. Οχι όλο κάγκελα δηλαδή. Να γλυτώνεις όσο περισσότερο γίνεται, τα νέφη τρίχας εντός του αμαξιού, από παράθυρα ανοιχτά πχ. Γιατί του dogo η τρίχα, όπου καρφωθεί, μένει για πάντα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αυτο είναι σίγουρο έφτυσα αίμα να καθαρίσω το αμάξι θα το κάνω custom τότε καλύτερα να πάρω κάτι σωστό από την αρχή
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Και για όταν θέλεις περισσότερο χώρο, βάλε μπαγκαζιέρα από πάνω και θα είσαι άρχοντας.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σε ατύχημα που είχαμε με το αυτοκίνητο και όλα τα σκυλιά μας μέσα, ο ένας σκύλος ήταν σε πλαστικό κλουβί ο δεύτερος σκύλος μπροστά από το πλαστικό κλουβί του πρώτου σκύλου και το μικρόσωμο στα πόδια μου κάτω. Το αμάξι μας τότε ήταν αρκετά μικρό για κάτι καλύτερο απο αυτό.

Το πάνω μέρος του πλαστικού κλουβιού έσπασε και έπεσε στο κεφάλι του σκύλου, ευτυχώς το κάτω μέρος του μποξ σφήνωνε με κάποιο τρόπο, δεν πήγαινε δεξιά αριστερά δηλαδη και με όλη αυτή τη περατζάδα που φέραμε δεν χτύπησε ο 2ος σκύλος. Το μικρόσωμο απο τα πόδια μου βρέθηκε στο πορτπαγκαζ.
Όταν ανοίξαμε το πορτπαγκαζ ο σκύλος που ήταν μέσα στο κλουβί που είχε σπάσει και είχε εγκλωβιστεί είχε τρομάξει τόσο πολύ που κατέβηκε και άρχισε να τρέχει. Αν δεν είχε απόλυτη υπακοή ή ήταν ενας φοβικός σκύλος που στον πανικό του δεν θα άκουγε ακόμα θα τον ψάχναμε.

@theodss1 Όλα αυτά έγιναν σε κατοικημένη περιοχή, εμείς πηγαίναμε με 30 αλλά έτρεχε πάρα πολύ αυτός που μας χτύπησε. Η απόσταση που έπρεπε να διανύσουμε ήταν περίπου 2χλμ και το τρακάρισμα έγινε κάπου στη μέση. Δεν είναι ασφαλές τα σκυλιά να είναι χύμα στο αμάξι ούτε και σε κοντινές αποστάσεις. Δεν φανταζόμουν ποτέ πόσο εκτεθειμένος ήταν ακόμα και ο σκύλος που ήταν μέσα στο πλαστικό κλουβί, για τα άλλα δυο βέβαια δεν το συζητώ καθόλου. Αν το μικρόσωμο το είχα να κοιτάει έξω απο το παράθυρο όπως βλέπω πολλά μικρόσωμα στον δρόμο, θα είχε φύγει όσο φέρναμε σβούρες.

Νομίζω ότι ο ασφαλέστερος τρόπος μεταφοράς είναι ειδικό αλουμινένιο κλουβί που δύσκολα θα πάθει κάτι εκείνη την ώρα.
Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου, μιας και σημερα εγινε το δικαστηριο για το συγκεκριμένο τρακάρισμα, θα πω ότι τα σκυλια πρέπει να είναι σε κλουβι για παν ενδεχόμενο.
Προς μεγάλη μας εκπληξη σημερα κατηγορηθηκαμε απο την δικηγορο της αλλης πλευρας οτι το τρακαρισμα προκληθηκε λογω της φασαριας και της κινησης των σκυλων μεσα στο αμαξι.
Δηλαδή το οτι ο "κατηγορουμενος" περασε το στοπ χωρις να ελεγξει και να σταματησει και μας χτυπησε με μεγάλη ταχυτητα εφταιγαν τα σκυλια μας.
Και στη δική μας περίπτωση ηταν ξεκάθαρο οτι δεν φταιγαμε, επειδη ομως μπορει να μην ειναι ξεκαθαρο πάντα και σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιηθεί εναντιον σας, τα σκυλια πάντα σε κλουβι να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι τρομακτικό πόσο εφευρετικός μπορεί να γίνει κάποιος προκειμένου να φορτώσει τις ευθύνες του σε κάποιον άλλο :(
Ελπίζω να έχει αίσιο τέλος έστω και τώρα η ταλαιπωρία σας @Hlianna
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μη χειρότερα!!!
Μέσα από το κλουβί τους δηλαδή, δεν μπορούν να κάνουν υπερφασαρία;
Τότε τι θα έλεγε; Οτι κακώς ήταν τα σκυλιά στο αμάξι;
Δεν είμαστε καλά. Από την άλλη, λογικό, προκειμένου να υπερασπιστεί τον πελάτη του.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Από την στιγμή που ήταν σε κλουβιά τα σκυλιά δεν μπορεί να κάνει τίποτα άσε που αν δεν τελείωσε το δικαστήριο θα πάρει χρόνια μέχρι να βγει απόφαση εύχομαι απλά να τελειώσει με το καλύτερο για εσάς αποτέλεσμα
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου, μιας και σημερα εγινε το δικαστηριο για το συγκεκριμένο τρακάρισμα, θα πω ότι τα σκυλια πρέπει να είναι σε κλουβι για παν ενδεχόμενο.
Προς μεγάλη μας εκπληξη σημερα κατηγορηθηκαμε απο την δικηγορο της αλλης πλευρας οτι το τρακαρισμα προκληθηκε λογω της φασαριας και της κινησης των σκυλων μεσα στο αμαξι.
Δηλαδή το οτι ο "κατηγορουμενος" περασε το στοπ χωρις να ελεγξει και να σταματησει και μας χτυπησε με μεγάλη ταχυτητα εφταιγαν τα σκυλια μας.
Και στη δική μας περίπτωση ηταν ξεκάθαρο οτι δεν φταιγαμε, επειδη ομως μπορει να μην ειναι ξεκαθαρο πάντα και σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιηθεί εναντιον σας, τα σκυλια πάντα σε κλουβι να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.
Να υποθέσω ότι τελικά ότι η υπαιτιότητα κρίθηκε ότι ήταν του άλλου σωστά?? άσχετα με τις μ...του δικηγόρου..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π