Καταστρέφει τον κόσμο!


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Είναι πολύ πιθανό να παίζει ρόλο η στύση του γιατί μιλάμε για ορμόνες! Ωστόσο αυτό δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα, απλά εικάζω, γιατί όπως κι στους ανθρώπους έτσι και στα ζώα εκκρίνονται ορμόνες που δρουν διεγερτικά! Όσο για το πιπέρι, αν βάλεις στο λάστιχο και γενικότερα όπου θες να μην πηγαίνει δεν θα πηγαίνει λόγω μυρωδιάς! Πρέπει να καταλάβει πως δεν ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει! Αυτός είναι ο σκοπός του πιπεριού! Λειτουργεί αποτρεπτικά, δείχνοντας στο σκύλο να καταλάβει πως αυτό που κάνει είναι κακό! Καταλαβαίνω πως ίσως να μην έχεις το κουράγιο να τον κυνηγάς με τις ζημιές του, αλλά ως αφεντικό μιας απίστευτα ζημιάρας, αλλά πάντα γλυκήτατης τετραποδίτσας σου λέω πως αν δώσεις στο σκυλί τον χρόνο που πρέπει θα γίνει υπάκουο και πιο πειθαρχημένο!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτο που θελει ειναι πειθαρχια. Να εισαι παρα πολυ αυστηρη μαζι του και να εισαι σταθερη, οχι τι μια ετσι την αλλη αλλιως ειτε επειδη βαριεσαι ειτε επειδη σε ξεγελαει με τη φατσα τη θλιμενη. Επειδη εχει σηκωμαρες πρεπει να σου γ......ει το σπιτι; Οταν λειπεις περιορισε τον και μην τον λυπασαι καθολου, μην τον αφηνεις να εχει προβαση παντου μεχρι να σου δωσει καλα δειγματα γραφης. Οταν εισαι εκει και τον πιασεις στα πρασα να κανει τη μαλακια τον αρπαζεις και τον περιοριζεις εκεινη τη στιγμη. Η τιμωρια να εχει μικρη διαρκεια, γυρω στα 10 λεπτα. Αν το ξανακανει ακολουθεις την ιδια τακτικη. Θα με θυμηθεις. Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Αυτο που θελει ειναι πειθαρχια. Να εισαι παρα πολυ αυστηρη μαζι του και να εισαι σταθερη, οχι τι μια ετσι την αλλη αλλιως ειτε επειδη βαριεσαι ειτε επειδη σε ξεγελαει με τη φατσα τη θλιμενη. Επειδη εχει σηκωμαρες πρεπει να σου γ......ει το σπιτι; Οταν λειπεις περιορισε τον και μην τον λυπασαι καθολου, μην τον αφηνεις να εχει προβαση παντου μεχρι να σου δωσει καλα δειγματα γραφης. Οταν εισαι εκει και τον πιασεις στα πρασα να κανει τη μαλακια τον αρπαζεις και τον περιοριζεις εκεινη τη στιγμη. Η τιμωρια να εχει μικρη διαρκεια, γυρω στα 10 λεπτα. Αν το ξανακανει ακολουθεις την ιδια τακτικη. Θα με θυμηθεις. Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη.

Αυτό ισχύει! Όταν μάλωνα την Κιάρα έτρεχε στην αδερφή μου, η οποία είναι συνταγματικά ανίκανη να μαλώσει σκύλο!! Περιττό να πω λοιπόν πως όποτε τη μάλωνα έτρεχε στη Φάλλια γιατί ήξερε πως εκεί θα βρει καταφύγιο! Ακόμα και τώρα όποτε τη μαλώνω και είναι κοντά, πηγαίνει στην αδερφή μου τρέχοντας!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Eγω δε θα χρησιμοποιουσα crate σε κηπο 600 τμ ...αστειο θεαμα μου φαινεται.

Μπορεις να του φτιαξεις ενα κενελ (κοτετσι) και μεσα εκει να του βαλεις και το σπιτακι του ...η πορτα του κενελ θα ειναι ανοικτη οταν εσυ θες και κλειστη οταν δε θες ο σκυλος να τριγυρνα...απλα πραγματα.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Καταρχάς την καλημέρα μου και να σας ευχαρηστήσω ΟΛΟΥΣ για τις πραματικά πολύτιμες συμβουλές. Σας έχω και νέα. Καταρχάς να πω οτι έχω κάνει και μερικές σημαντικές παραλείψεις στα δεδομένα που σας έδωσα. Αυτά που ξέχασα πάνω στον πανικό μου είναι ότι 1) πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) απέκτησα και 3 γατάκια, οπότε παίζει το σενάριο του ζηλιάρη σκύλου? 2) Στη Ζάκυνθο που πήγα για 10 μερες ηταν περιορισμένος σε "κοτέτσι" και μόνο 2 μονόωρες βόλτες την ημέρα.

Τώρα... τα νέα. Τον άφησα ελέ'υθερο το πρω'ι μετά τη βόλτα και μου ξέσκισε ένα πλέγμα, ανέβικε στην πάνω αυλη που απαγορεύεται και έχω φραγμένες τις εισόδους και έσκισε μια σακούλα με κάρβουνα. ΕΠίσης έφαγε το φαγητό των γατιών, ενώ το δικό του το άφησε. Των μάλωσα και τον έδεσα.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Eγω δε θα χρησιμοποιουσα crate σε κηπο 600 τμ ...αστειο θεαμα μου φαινεται.

Μπορεις να του φτιαξεις ενα κενελ (κοτετσι) και μεσα εκει να του βαλεις και το σπιτακι του ...η πορτα του κενελ θα ειναι ανοικτη οταν εσυ θες και κλειστη οταν δε θες ο σκυλος να τριγυρνα...απλα πραγματα.
Πολυ ευχαρίστως να του φτιάξω ένα. Ξέρεις περίπου τι διαστασεις να έχει για ένα beagle? Μη το κάνω πολύ μικρό ή πολύ μεγάλο. Φαντάζομαι θα βρωόδηγίες στο ιντερνετ μιας και πιάνει το χέρι μου.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να μην συνδιασει τον προσωπικο του χωρο με τιμωρια. Δηλαδη αν κανει μαλακιες δεν θα τον περιοριζεις για τιμωρια στον χωρο του, βρες κατι αλλο.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Τιμωρία = δέσιμο και έντονο ύφος στη φωνή. Θα πρέπει να του φτιάξω kennel τελικά, γιατί μάλλον θα συνδιάσει τον χώρο του με τιμωρία... :( Και τελικά δεν βρήκα οδηγίες για το πως να το φτιάξω. Βρήκα όμως kennel 180X180X180 με σκέπαστρο 330€. Πανάκριβο πλέον για μένα γιατί είμαι άνεργη... Είπα να φτιάξω ένα. Κάτι έχω στο νού μου όσον αφορά τον κλωβο (τεχνοτροπία http://www.youtube.com/watch?v=svfIpO9EcfM&feature=fvsr Χ 4 με μεταλικά προστατευτικά για να μη φάει τις γωνίες), αλλά σκεπή? Τι λέτε για κάτι τέτοιο? Θα βάλω και το σπιτάκι του μέσα και όλα ζάχαρη?
 
Last edited:


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να μην συνδιασει τον προσωπικο του χωρο με τιμωρια. Δηλαδη αν κανει μαλακιες δεν θα τον περιοριζεις για τιμωρια στον χωρο του, βρες κατι αλλο.
Εμένα πάντως που όταν τη μάλωνα την έστελνα σπίτι της (χωρίς να ξέρω βέβαια πως δεν πρέπει) όταν κάνει βλακεία το καταλαβαίνει και τρέχει σπίτι της. Αλλά πάει εκεί με άνεση και χαλαρώνει και κοιμάται παράλληλα! :) Αλλά το δικό μου είναι και ανισόρροπο! :))
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Καταρχάς την καλημέρα μου και να σας ευχαρηστήσω ΟΛΟΥΣ για τις πραματικά πολύτιμες συμβουλές. Σας έχω και νέα. Καταρχάς να πω οτι έχω κάνει και μερικές σημαντικές παραλείψεις στα δεδομένα που σας έδωσα. Αυτά που ξέχασα πάνω στον πανικό μου είναι ότι 1) πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) απέκτησα και 3 γατάκια, οπότε παίζει το σενάριο του ζηλιάρη σκύλου? 2) Στη Ζάκυνθο που πήγα για 10 μερες ηταν περιορισμένος σε "κοτέτσι" και μόνο 2 μονόωρες βόλτες την ημέρα.

Τώρα... τα νέα. Τον άφησα ελέ'υθερο το πρω'ι μετά τη βόλτα και μου ξέσκισε ένα πλέγμα, ανέβικε στην πάνω αυλη που απαγορεύεται και έχω φραγμένες τις εισόδους και έσκισε μια σακούλα με κάρβουνα. ΕΠίσης έφαγε το φαγητό των γατιών, ενώ το δικό του το άφησε. Των μάλωσα και τον έδεσα.
Νομίζω πως το τετραποδάκι σου ζηλεύει απλά!! Και απαιτεί την προσοχή σου με κάθε τρόπο!! :))
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Αυτό φοβάμαι, αν και πλέον έχω φτάσει στο σημείο απλά να ταίζω τις γάτες και να ζουζουνίζω όλη μέρα με τον Φιντέλ... :( Χάλσασα το σκυλάκαι μου ρε γαμώτο? Ηταν πολύ καλός! Είχα να λέω οτι ήταν υπόδειγμα καλής συμπεριφοράς και τώρα... Αχ... Και πως το σιχαινομαι όταν τον δένω!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Αχ μωρέ μν στενοχωριέσαι! Είναι μικρούλης ακόμα, μέχρι να βρει την θέση του θέλει λίγη προσπάθεια. Είναι κ αρσενικό κ θα του πάρει λίγο χρόνο να ωριμάσει. Η ουσία είναι ότι το ψάχνεις κ δν τν αφήνεις στν τύχη του!
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Δεν γίνεται να το αφήσω στη τύχη του γιατί θα γκρεμίσει όλο το σπίτι! Επίσης έχει ήδη αρχίσει να εκνευρίζεται το αγόρι με το οποίο συζώ και, αν δεν κάνω κάτι σύντομα, θα πρέπει να αποχωριστώ έναν από τους 2. :( :( :(
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
παντως να ξερεις,αν σας τα ριμαξει ολα κ πλησιασει κ προς το σπιτι μου,θα βγαλω καραμπινα!!!!!!!!!

δεν χρειαζεται να αποχωριστεις κανενα απο τους δυο,απλα να στρωσεις κ τους δυο!οποιος σου κανει τα πιο πολλα χατηρια θα παραμενει στο σπιτι!μπορεις να κανεις κ ψηφοφορια για το κοινο!
 




anastasishellas

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
69
0
Αθήνα
και εμενα η δικια μου σε αυτη την ηλικια τα ιδια εκανε! επαιρνε στυλους,πακετα απο τσιγαρα,αναπτηρες,αρκουδακια κλπ και τους εβγαζε τα ματια!
τωρα που ειναι 3,5 χρονων εχει ηρεμησει καπως αλλα οταν τρελενεται αρχιζει και ξινει τους καναπεδες και πεταει τα μαξιλαρια!

υγ: αυτο ακριβως [video=youtube;1meDHoLLl6I]http://www.youtube.com/watch?v=1meDHoLLl6I&feature=feedf[/video]
 


anastasishellas

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
69
0
Αθήνα
επισης πριν απο λιγο ειχε παρει ενα κομματι γυαλι και ετρεχε απο εδω και απο εκει.... μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι μεχρι να της το βγαλω απο το στομα ευτηχως που δεν το καταπιε... αποτελεσμα: να κοπω στο δαχτυλο μου...
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Γιατι δεν το βαζεις μεσα στο σπιτι??
Αυτό θα ήταν ιδανικό, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα.
Αν καταστρέφει τα πάντα έξω από το σπίτι, φαντάσου τι θα γίνει μέσα... Άσε που το έτερον ήμισυ μάλλον θα φύγει μια ώρα νωρίτερα....