Καταχωρηση microchip στον Πανλ.Κτηνιατρικο Συλλογο


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω ότι ο κάθε κτηνιατρος κρατάει μάλλον όποιο θέλει!
Και εγώ ροζ έχω!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το τσιπ του μικρού, δεν έχει καταχωρηθεί ακόμη, ένα εξάμηνο περίπου μετά.
Η κοπέλλα όμως που το σήκωσε, ήταν ευγενέστατη, εξυπηρετικότατη και προθυμότατη να βοηθήσει για ταχύτερη ενημέρωση. Οπότε, αύριο της στέλνω με mail το αντίγραφο προς άμεση καταχώρηση,την ξαναπαίρνω και τηλέφωνο να επιβεβαιώσω ότι το έλαβε και θεωρητικά είμαστε ok.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Γιατί άργησε τόσο πολύ και χρειάζεται να ξαναστείλεις τα στοιχεία, σου είπε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν χρειάζεται να τα ξαναστείλω.
Κάποια στιγμή θα τον πάρουν τον δρόμο τους.
Προφανώς υπάρχει φόρτος εργασίας ή άλλα θέματα που δεν με απασχολούν.
Δεν είναι κάτι που με επείγει. Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα γίνει. Δεν βιάζομαι.
Η κοπέλλα, θέλοντας να με εξυπηρετήσει μια ώρα αρχύτερα, ζήτησε να της τα στείλω και εγώ, για να το τακτοποιήσει άμεσα, ακριβώς επειδή της είπα, ότι έχει περάσει τόσος καιρός.

Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τον τρόπο της και γι'αυτό έγραψα το ποστ :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Α, σορρυ, τώρα κατάλαβα. Ναι κι εγώ που πήρα τις προάλλες μίλησα με μια ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη κοπέλα, είναι καλό να το αναφέρουμε ομολογουμένως.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Διαβάζοντας ένα άρθρο από όσα κυκλοφορούν τις τελευταίες μέρες για τους ελέγχους που λέει θα κάνει η Δημ. Αστυνομία κ για τα πρόστιμα που θα επιβάλλονται, παρατήρησα πως τιμωρείται με πρόστιμο η παράλειψη προσκόμισης στο δήμο αντιγράφου της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης.

Πρέπει να πηγαίνουμε στο δήμο αντίγραφο..;;;
Δεν το αναφέρω για το πρόστιμο, απλά σαν διαδικασία..
Ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωσε για κάτι τέτοιο..τοποθέτησε το chip , μου είπε ότι αναλαμβάνει την υπόλοιπη διαδικασία κ τέλος.
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γίνεται από την πλευρά μας..;;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Διαβάζοντας ένα άρθρο από όσα κυκλοφορούν τις τελευταίες μέρες για τους ελέγχους που λέει θα κάνει η Δημ. Αστυνομία κ για τα πρόστιμα που θα επιβάλλονται, παρατήρησα πως τιμωρείται με πρόστιμο η παράλειψη προσκόμισης στο δήμο αντιγράφου της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης.

Πρέπει να πηγαίνουμε στο δήμο αντίγραφο..;;;
Δεν το αναφέρω για το πρόστιμο, απλά σαν διαδικασία..
Ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωσε για κάτι τέτοιο..τοποθέτησε το chip , μου είπε ότι αναλαμβάνει την υπόλοιπη διαδικασία κ τέλος.
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γίνεται από την πλευρά μας..;;
Όχι, από όσο ξέρω είναι για άμα σου κάνουν έλεγχο στο δρόμο για οποιονδήποτε λόγο και σου πουν "οκ, περάστε από το τμήμα να προσκομίσετε το αντίγραφο του τσιπ". Κοινώς το πρόστιμο αφορά αυτούς που δεν έχουν βάλει τσιπ στα σκυλιά τους. Επειδή ε στο δρόμο δεν περιμένουν να κουβαλάς τα σέα και τα μέα του σκύλου αν θεωρηθεί ότι συντρέχει λόγος για τέτοιο έλεγχο σου ζητάνε να προσκομίσεις το αντίγραφο στο τμήμα. Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο ας πει!
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Όχι, από όσο ξέρω είναι για άμα σου κάνουν έλεγχο στο δρόμο για οποιονδήποτε λόγο και σου πουν "οκ, περάστε από το τμήμα να προσκομίσετε το αντίγραφο του τσιπ". Κοινώς το πρόστιμο αφορά αυτούς που δεν έχουν βάλει τσιπ στα σκυλιά τους. Επειδή ε στο δρόμο δεν περιμένουν να κουβαλάς τα σέα και τα μέα του σκύλου αν θεωρηθεί ότι συντρέχει λόγος για τέτοιο έλεγχο σου ζητάνε να προσκομίσεις το αντίγραφο στο τμήμα. Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο ας πει!
Ευχαριστώ, αλλά είδα σε άλλο θέμα που τρέχει(που δεν θυμάμαι τώρα :p )
ότι αναφέρεται σε διαδικασία που θα ισχύσει, όταν δημιουργηθεί η αντίστοιχη βάση στο υπουργείο..
θα το βρω κ στο ποστάρω..
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
9/4/2013
Η διαδικασια επιβεβαιωσης καταγραφης MICROCHIP , δια μεσου τηλεφωνου , χρειαστηκε μολις 15 δευτερα και η κυρια στο τηλεφωνο ηταν ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ..
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Ευχαριστώ, αλλά είδα σε άλλο θέμα που τρέχει(που δεν θυμάμαι τώρα :p )
ότι αναφέρεται σε διαδικασία που θα ισχύσει, όταν δημιουργηθεί η αντίστοιχη βάση στο υπουργείο..
θα το βρω κ στο ποστάρω..
Για δες εδώ , το βρήκα..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Για δες εδώ , το βρήκα..
Ευχαριστω! Και πάλι δεν είχα καταλάβει πάντως μέχρι που είδα στην τελευταία σελίδα αυτό:

Ψυχραιμία... :)

Ο νέος νόμος ορίζει ότι ο κτηνίατρος που θα προβεί στην πράξη σήμανσης και καταγραφής του ζώου στην Διαδικτυακή βάση δεδομένων του Υπουργείου Αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων (όταν και αν αυτή δημιουργηθεί), οφείλει να προσκομίσει στον Δήμο αντίγραφο του πιστοποιητικού της ηλεκτρονικής ταυτοποίησης. Αυτό γίνεται για να επιβληθεί στο μέλλον ανταποδοτικό τέλος, μέχρι 3 ευρώ ανά σημαινόμενο ζώο.
Είναι προφανές λοιπόν ότι η διαδικασία δεν αφορά στα ήδη τσιπαρισμένα σκυλιά, και ότι την ευθύνη της δήλωσης, την έχει ο κτηνίατρος και άρα το πρόστιμο των 300 ευρώ έχει να κάνει με την παράλειψή αυτής της ενέργειας.

Βεβαίως, όμως ισχύει το πρόστιμο των 300 ευρώ σε περίπτωση που έχουμε παραλείψει την εμπρόθεσμη σήμανση του σκύλου

1)Δηλαδη ο κτηνιατρος ειναι υποχρεωμενος να στειλει αντιγραφο ηλεκτρονικης ταυτοποιησης για σκυλους που θα δηλωνονται αποκαποια συγκεκριμενη ημερομηνια και μετα? 2)Και οσοι εχουμε ηδη δηλωσει τον σκυλο μας και εχει καταχωρηθει στον ΠΚΣ θα πρεπει να δωσουμε οι ιδιοι αντιγραφο στον δημο οπου διαμενουμε?Ουσιαστικα θα πρεπει να βγαλουμε φωτοτυπια το χαρτι που εχουμε παρει απο τον κτηνιατρο ως αντιγραφο?
Σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη, διαβάζοντας μόνο τον νόμο...

Στο 1) Ναι
Στο 2) Δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη προς το παρόν. Στο μέλλον, Θα δούμε αν αλλάξει κάτι...
Οπότε? Βλέποντας και κάνοντας μέχρι νεοτέρας να υποθέσω?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Ευχαριστω! Και πάλι δεν είχα καταλάβει πάντως μέχρι που είδα στην τελευταία σελίδα αυτό:

Οπότε? Βλέποντας και κάνοντας μέχρι νεοτέρας να υποθέσω?
ακριβώς αυτό, καταλαβαίνω κ εγώ..
θα δείξει..
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Χαίρεται!
Για να μην ανοίγω νεο θέμα!
Περσυ υιοθέτησα εναν σκύλο!
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου εχει δώσει το βιβλιάριο κ το διαβατήριο της αλλα το μικροτσίπ ειναι στο ονομα του.
Πως θα το αλλάξω; Χρειάζεται κάποιο κόστος για να γίνει η μεταβίβαση;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λογικά θα πρέπει να πληρώσεις το παράβολο στον κτηνίατρό σου, κι εκείνος θα πράξει τα απαιτούμενα.
Αν είναι very typically correct όπως ο δικός μου, θα πρέπει να σου ζητήσει, υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, ότι σου "παραχωρεί" τον σκύλο του. Δεν ξέρω μήπως, είναι και υποχρεωτικό από τον Νόμο. Θα σου πει. Θα συμπληρώσει τα στοιχεία σου, θα σου δώσει το δικό σου αντίγραφο [στο βιβλιάριο έχεις αντίτυπα του αυτοκόλλητου;] και καλό θα είναι σε κανά 6μηνο, να κάνεις ένα τηλέφωνο στον σύλλογο, να επιβεβαιώσεις την καταχώρηση.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Και ποσο παει αυτο το παράβολο;
Μου ειχε πει ο κτηνίατρος οπότε θέλω να πάω να κανω μεταβίβαση οπότε νομίζω δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής!
Και πάλι πάντως εκει που της εχει πει παει το τσιπακι σιγα μην βρουν οτι εχει!
Με τον κτηνιατρο το ψάχναμε κανά 10 λεπτό ώσπου με ρώτησε βρε εισαι σίγουρη οτι εχει;
 




Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Μου αρέσει που εγώ κοιμόμουν ήσυχη στο θέμα αυτό,γιατί την μέρα που τον πήραμε απο τη φιλοζωική εδώ και δυομισυ χρόνια δλδ,εκαναν επιτόπου το τσιπάρισμα και μας έδωσαν ένα πράσινο χαρτί!!!
Μάλλον πρέπει να επικοινηνωνήσω κι εγώ με το σύλλογο να βεβαιωθώ!!
Γέλασα πολύ με την απάντηση αυτή!


Ωστόσο παιδιά επειδή κι εγω πλακα πλάκα θορυβήθηκα με το θέμα... εγώ το μόνο που έχω είναι το "πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης" το οποίο ειναι πορτοκαλο/ροζ με νούμερο τσιπ επανω σφραγίδα κλπ, 2 επιπλέον αυτοκόλλητα με το νούμερο του τσιπ +την απόδειξη. Δεν χρειάστηκε να στειλω κάτι με ελτα κλπ κλπ.
Εκτός απο το τηλέφωνο, υπάρχει κάποια ηλεκτρονική πλατφόρμα που να μπορώ να κάνω αναζήτηση;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γέλασα πολύ με την απάντηση αυτή!


Ωστόσο παιδιά επειδή κι εγω πλακα πλάκα θορυβήθηκα με το θέμα... εγώ το μόνο που έχω είναι το "πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης" το οποίο ειναι πορτοκαλο/ροζ με νούμερο τσιπ επανω σφραγίδα κλπ, 2 επιπλέον αυτοκόλλητα με το νούμερο του τσιπ +την απόδειξη. Δεν χρειάστηκε να στειλω κάτι με ελτα κλπ κλπ.
Εκτός απο το τηλέφωνο, υπάρχει κάποια ηλεκτρονική πλατφόρμα που να μπορώ να κάνω αναζήτηση;
μμ θες και ηλεκτρονικη πλατφορμα????

Κανονικά το ενα από το διπλοτυπο το στέλνει ο κτηνιατρος και το αλλο με τα εξτρά αυτοκολλητα (αν αλλάξεις βιβλιάριο να εχεις αλλο αυτοκολλητο κλπ) το κρατάς εσύ.
Εμένα ευτυχως στο μηνα ειχε ηδη καταχωρηθει. Και στο τηλ ξεμπερδεψα αμέσως.... εξυπηρετικοτατη η τηλεφωνητρια.