Κατουριόμαστε πάνω μας...


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εχει δοκιμάσει κανείς υποστρωματα πλενομενα επαναχρησιμοποιούμενα?
Τετοιου τυπου η και σε ανθρωπινο κατι
Εντυπωσεις?


s-l1600-8.jpgs-l1600-9.jpg
 
  • Wow
Reactions: marytherion




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Με τον Κούκη χρησιμοποιούσαμε πάνες αδιάβροχες (ανθρώπινες για κρεβάτι- είναι πιο φτηνές). Ούτε να πλένεις ούτε τίποτα, πετάς και βάζεις άλλη.
Αυτο κανω και τωρα αλλα επειδη χρειάζεται 3 πακέτα την εβδομαδα ( και θα παει χρονια) ελεγα μηπως εβρισκα καμια πιο οικολογική εναλλακτικη. :giggle:
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αυτο κανω και τωρα αλλα επειδη χρειάζεται 3 πακέτα την εβδομαδα ( και θα παει χρονια) ελεγα μηπως εβρισκα καμια πιο οικολογική εναλλακτικη. :giggle:
Στο μπαλκονι και πλυσιμο :LOL:. Εχει αλλα κακα βεβαια.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Έχω χρησιμοποιήσει εναναχρησιμοποιούμενα-πλενόμενα και συνεχίζω να χρησιμοποιώ κατά διαστήματα. Έχει αρνητικά και θετικά, όπως όλα. Είναι λίγο χειρότερα στη συγκράτηση μυρωδιάς από τα μιας χρήσης. Αν τα αλλάζεις συχνά όμως αυτό δεν είναι ιδιαιτετα πρόβλημα. Όταν τα έβαλα πρώτη φορά μετά από χρήση κατευθείαν στο πλυντήριο δεν καθάρισαν σωστά. Έπρεπε να το φανταστώ εδώ που τα λεμε. Από τοτε τα ξεβγαζω πρώτα 1-2 χέρια με σκέτο νερό ή 2 φορές στο πλυντήριο.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Στο μπαλκονι και πλυσιμο :LOL:. Εχει αλλα κακα βεβαια.
Το γκρεμλιν αν χρειαστει παει, τον εχω εκπαιδευσει. Η κοντη υπαρχουν μερες που μπορει να παει 10-12 φορες και σιγουρα οταν κοιμαμαι ή λειπω 8 ωρο θα παει ενδιαμεσα, δεν ειναι δυνατον για λόγους ασφαλειας να εχω ανοικτα (συν οτι εχω και 2 γατες και ενα γκρεμλιν που θα σηκωσει τη γειτονια) ή να κανω τον πορτιέρη. ;)


Έχω χρησιμοποιήσει εναναχρησιμοποιούμενα-πλενόμενα και συνεχίζω να χρησιμοποιώ κατά διαστήματα. Έχει αρνητικά και θετικά, όπως όλα. Είναι λίγο χειρότερα στη συγκράτηση μυρωδιάς από τα μιας χρήσης. Αν τα αλλάζεις συχνά όμως αυτό δεν είναι ιδιαιτετα πρόβλημα. Όταν τα έβαλα πρώτη φορά μετά από χρήση κατευθείαν στο πλυντήριο δεν καθάρισαν σωστά. Έπρεπε να το φανταστώ εδώ που τα λεμε. Από τοτε τα ξεβγαζω πρώτα 1-2 χέρια με σκέτο νερό ή 2 φορές στο πλυντήριο.

Καταλαβα ευχαριστω.:) Η μυρωδια ειναι ενα θεμα που οντως με απασχολει καθως και η ποσότητα που συγκρατει, η μικρη κανει λίμνες, οσο το ψαχνω θεωρω οτι μαλλον δε θα με βολεψουν.
 
  • Like
Reactions: Ans


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δεν νομίζω να σε βολέψουν. Αν χρειάζεστε 5-6 πάνες την ημέρα, θέλεις τουλάχιστον 15 από αυτά, ώστε να προλαβαίνουν να στεγνώσουν. Χρησιμοποιούσα σελτέ όταν το 3κιλο ήταν κουτάβι (μη βλέπεις τώρα που μεγάλωσε και θέριεψε!! :LOL:) και είχα σιχαθεί τη ζωή μου!
Αν παίρνεις τις 60*90, ίσως σου έρθει οικονομικότερα να παίρνεις τις 90*180 και να τις διπλώνεις, ή να τις κόβεις (αν δεν τις κάνει κρόσσια, εννοείται...). Είναι ελαφρώς πιο ακριβές, αλλά θα χρειάζεσαι τα μισά πακέτα...
 
  • Like
Reactions: medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf