Καυγάδες


Λίνα27*

Member
15 Νοεμβρίου 2020
5
0
32
Καλησπέρα παιδιά... είμαι καινούρια εδώ... ψάχνω βοήθεια... έστω μια συμβουλή... έχω τρία σκυλιά εντός σπιτιού έχω ένα γερμανικό ποιμενικό και τα άλλα δύο αδέσποτα..τα βρήκα στη γειτονιά μου με έναν χρόνο διάφορα.και τα τρία θηλυκά..το γερμανικό είναι 5 χρονών και οι άλλες δύο άγνωστης "ράτσας" 4..το πρόβλημα είναι πως το γερμανικό ποιμενικό με το ένα αδέσποτο τσακώνονται σχεδόν πάντα για βλακείες...μια για την γάτα που περπατάει μπροστά τους μια για μια μπουκιά ψωμί που μπορεί να δώσω... ενώ μεγάλωσαν σχετικά μαζί και εννοώ τα έχω 4 χρόνια τα αδέσποτα από 8 μηνών μαζί της(εννοώ με το γερμανικό ποιμενικό) τσακώνονται και μπαίνουμε όλη η οικογένεια και τα χωρίζουμε... αφού περάσει η μέρα και ξεχαστεί ας πω είναι όλα καλά αλλά νιώθω πάντα μια κακή στάση από το γερμανικό.. όλοι μου λένε ότι είναι λόγω αρχηγίας.. ότι το αδέσποτο έχει τάσεις αρχηγίας και η άλλη δεν το δέχεται... εμένα πλέον αυτό ψυχολογικά με έχει ρημάξει...τα αγαπάω και τα δύο άλλα δεν αντέχω αυτές τ συμπεριφορες...το γερμανικό έχει εκπαιδευτεί ελάχιστα...δεν είναι δικό μου αλλά τ αδερφής μου που μένουμε στο ίδιο σπίτι... γενικά κλαίω και από φόβο μην σκοτωθούν καμία ώρα και επειδή όλοι μου λένε να δώσω το παιδάκι μου...τι θα βοηθούσε?... έχω χάσει τον μπουσουλα....από την μια έλεγα μακάρι να μην την είχα βρει ποτέ μου την μικρή και ίσως να ήταν σε καλύτερα χέρια σας παρακαλώ πείτε μου κάτι που ίσως βοηθήσει την συμβίωση τους..σας εκλιπαρώ γτ δεν θέλω να χάσω την μπουμπούκα μου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες Λίνα :)

Γιατί καλέ να το δώσετε το σκυλί;

Το γερμανικό απ'ότι καταλαβαίνω κι αυτό ημίαιμο, πρώην αδέσποτο ήταν;
Γιατί σταματήσατε την εκπαίδευση;
Είναι στειρωμένες; Ολες;
Crate υπάρχουν στο σπίτι, ώστε να μπορούν τα σκυλιά να περιορίζονται όταν ανάβουν τα αίματα, ή όταν λείπετε και φοβάστε για το τι γίνεται πίσω;
Μέχρι να καταφέρετε να το διαχειριστείτε (γιατί όλα θέμα απόφασης, επιμονής και προγράμματος είναι) μην τους δημιουργείτε προκλήσεις. Μη δίνετε λιχουδιές, παιχνίδια, γάτες :LOL: χάδια, και ότι άλλο μπορεί να δημιουργήσει σύρραξη. Βάλτε όρια σε όλα τα ζώα. Αρχηγοί πρέπει να είστε εσείς στο σπίτι. Οχι τα ζώα σας.

Βάλε καμιά φωτό. Συστησέ τες κανονικά και με τον νόμο :)
 


Λίνα27*

Member
15 Νοεμβρίου 2020
5
0
32
Όχι το γερμανικό ποιμενικό είναι καθαρόαιμο... λέγεται νάλα...το αδέσποτο που τσακώνεται μαζί της λέγεται μπουμπα... όχι δεν έχω στειρώσει καμία γτ οικονομικά δεν υπάρχει υποστήριξη...και θα μου πεις αφού λεφτά δεν έχεις τι τα θες 3 σκυλιά και θα σ πω πως τα αδέσποτα τα μάζεψα και θα τα έδινα για υιοθεσία... αλλά τλκ έμειναν σπίτι γτ δ βρήκαμε να τα δώσουμε...δεν εκπεδευτηκαν ποτε παράνομο κάποια βασικά... τσακώνονται για τ κυριαρχία όλο και πιο συχνά και θεωρώ πως δεν θα γίνουν ποτέ τα πράγματα όπως πρίν...δεν θέλω να τραυματιστεί καμία από τ δύο για αυτό θέλω να το δώσω το σκυλί μου...σας φαίνεται αδιανόητο ίσως αλλά θεωρώ ότι ίσως κάποιος άλλος του δώσει το κατάλληλο περιβάλλον..ενω κάθονται μαζί όπως εδώ... που είναι και μιας εβδομάδας φωτογραφία σχεδόν όλο τρώγονται..δεν αντέχω άλλο και εννοώ ότι είναι ψυχοφθόρο...received_832807327455524.jpeg
 


Λίνα27*

Member
15 Νοεμβρίου 2020
5
0
32
Τώρα το βράδυ τσακώθηκαν πάλι εγώ έλειπα από το σπίτι... καθόταν η μαμά μου και έτρωγε και καθοντουσαν η μία αριστερά της και η άλλη δεξιά της.. φεύγει η δικιά μου περνάει κάτω από το τραπέζι πάει δίπλα στην άλλη της γριλιζει και πλακωθηκαν... πάλι καλά που έχω τον πατέρα μου σπίτι μπαίνει ανάμεσα αυτός και τις χωρίζουμε.. διαφορετικά όπως μου λένε η νάλα θα μπορούσε να την σκοτώσει... τεσπά γενικά όλη αυτή η κατάσταση μου προκαλεί κρίσεις πανικού... μιλάω ειλικρινά σκέφτομαι αυτό οοοολη μέρα... αγχώνομαι και όταν απλά μυρίζονται...που μπορώ να απευθυνθώ για να βρώ ένα καλύτερο μέρος στο σκυλί μους...δεν είναι αστείο πλέον.. όχι ότι ήταν ποτέ... αλλά μετά από αυτό αλήθεια έχω αρχίσει να φοβάμαι τα σκυλιά.. άχρηστη και ανεύθυνη που θεωρουμαι και φιλοζωη.. πόσο στενάχωρη κατάσταση και ψυχοφθόρα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Λίνα πάρε ανάσες για αρχή :)

Δεν μπορώ να μην ξεκινήσω από την ερώτηση που με τρώει...από ποιό εκτροφείο είναι η Νάλα;
Τι pedigree έχει;

Από κει και πέρα, υπάρχουν μια σειρά από πράγματα που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, πριν δώσεις τον σκύλο που έχεις 4 χρόνια μαζί σου! Χρειάζεται σίγουρα κόστος, χρόνος, κόπος.
Πότε ξεκίνησαν να τσακώνονται; Από πάντα; Και ζουν όλα χωρίς να λείπει μια τούφα; Μάλλον κάτι δεν κάνουν καλά! Για κυριαρχία θα είχαν σκοτωθεί πολύ νωρίτερα. Οχι ξαφνικά 4 χρόνια μετά. Μήπως νομίζετε ότι θα σκοτωθούν αν τις αφήσετε να λύσουν μόνες τους τις διαφορές τους, χωρίς να παρέμβετε καθόλου; Είσαστε σίγουροι γι'αυτό το μεταξύ τους που βλέπετε, ότι είναι τόσο άγριο;

Θα έπρεπε να σας δει όλους από κοντά ένας σοβαρός εκπαιδευτής. Εστω για ένα ραντεβού βρε Λίνα, να βγάλει όσα συμπεράσματα μπορέσει και να σας δώσει έστω κάποιες συμβουλές. Δεν είναι τόσο τεράστιο το κόστος.

Σου είπα...περιορίστε τα σκυλιά αν νομίζετε ότι θα σκοτωθούν. Ηρεμήστε τα πνεύματα. Αν δεν μπορείτε να ψωνίσετε crate, βρείτε έναν τρόπο να τις έχετε περιορισμένες, μακριά την μία από την άλλη. Αυτό βέβαια δεν είναι λύση. Είναι κουκούλωμα του προβλήματος, μέχρι να... Εφαρμόστε αυστηρή βασική υπακοή και κανόνες. Δεν πρέπει να επιτρέπεται σε κανένα, να κάνει τσαμπουκάδες. Επειδή όμως υποψιάζομαι, ότι δεν μπορείτε να κρίνετε ποιά πραγματικά φταίει, μην βάζετε και λάδι στην φωτιά. Είναι αδιανόητο να υπάρχουν αυτές οι εντάσεις που λες και να τις έχει η μαμά σου, γύρω από το τραπέζι την ώρα που εκείνη τρώει. Φαντάζομαι όλα αυτά τα χρόνια, όλο και κάτι τις φιλεύει. Ολοι σας δηλαδή. Μακριά λοιπόν τα σκυλιά από τέτοιες πειρασμούς. Να μην έχουν καν, οπτική επαφή με το φαγητό σας. Μην ανάβετε εσείς το τσακμάκι του καυγά. Το φαγητό είναι βασικός λόγος καυγά. Ποιά κυριαρχία μωρέ λες...;
Η τρίτη σκύλα τι κάνει όταν αυτές βρίζονται;

Αν βέβαια δεν προτίθεσαι να προσπαθήσεις για τίποτα, φτιάξε μια ωραία αγγελία και να εύχεσαι να βρεθεί κάποιος να την θέλει. Αλλά βρε Λίνα, δεν βρέθηκε αυτός ο κάποιος, όταν η Μπούμπα ήταν ένα γλυκό μωρό. Πιστεύεις θα βρεθεί τώρα; Τι να πω...δοκίμασε. Τι έχεις να χάσεις;
 
  • Like
Reactions: Estranged and sis


Λίνα27*

Member
15 Νοεμβρίου 2020
5
0
32
Μένουμε σε δυοροφο σπίτι όλο δικό μας με ταράτσα που μπορούν και οι τρείς να ξεσκανε αν θέλουν...την νάλα τ πήραμε από πετ σοπ και μας είπαν ότι είναι από Βουλγαρία αλλά φαίνεται καθαρόαιμο... βέβαια τόσα ξέρω τόσα λέω... η τρίτη η μπέμπα δλδ τα έχει πάρα πολύ καλά με την Μπούμπα μου.. είναι φιλενάδες καλες...με τ νάλα ψιλοαδιαφορει..η Μπούμπα με την μπέμπα γλυφωνται μαζί καμιά φορά τρώνε από το ίδιο πιάτο χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα.. νομίζω είναι ένας με ενάμιση χρόνο που τσακώνονται... πάντα τ χωρίζουμε γτ απλά δεν θέλουμε να τ αφήσουμε να σκοτωθούν...η νάλα έχει πρόβλημα με τα αυτιά τ και δ ακούει πολύ καλά αλλά ακολουθεί θεραπεία.γενικα έχασα τον γάτο μου από φόλα και ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω...και δεν θέλω να χάσω ένα ζώο από εγωισμό...στην αρχή έλεγα θα την πάρω να φύγουμε γτ θα εμένα με το αγόρι μου αλλά από τότε μας έχουν πάει όλα στραβά..δεν θυμάμαι ποιος ήταν ο πρώτος καυγάς και γτ αλλά κατά κύριο λόγο είναι όταν μαλώναμε τ μπουμπα η λέγαμε δυνατά μπουμπα πχ αν θέλαμε απλά να κατέβει από την ταράτσα τ φωνάζαμε αυτή μια χαρουλα κατέβαινε και ξαφνικά έβλεπες τ νάλα να τ ορμάει και πάντα αυτή να ανταποδίδει....η μπουμπα είναι λγ ζηλιάρα θέλει χάδια από όλους είναι ύπνος φαι χάδια ... είναι λίγο ατσουμπαλη κι όσοι με ξέρουν λένε ότι μου μοιάζει...μου κάνει κ εμένα τρομερή εντύπωση γτ να θέλει ξαφνικά τ αρχηγεία.. κάτσε να σας δείξω και την μπέμπα μου που κατά τ γνώμη μου από τις τρεις είναι το πιο καλοκάγαθο σκυλί εβερ...IMG_20201101_145820.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Απλά για τους τύπους, η Νάλα δεν είναι καθαρόαιμη. Δεν μοιάζει άλλωστε με καθαρόαιμο γπ. Φέρνει όμως αρκετά. Καλό πάντως, είναι να μην λες ότι είναι καθαρόαιμη. Το χειρότερο είναι, ότι την πήρατε από pet shop. Ελπίζω πλέον, να έχεις μάθει καλύτερα.

Ολα τα υπόλοιπα, είναι στο χέρι σας οικογενειακώς. Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις. Η κρατάς το σκυλί σου και κάνεις ότι χρειαστεί για να φτιάξουν τα πράγματα, ή αποφασίζεις να προσπαθήσεις να την δώσεις. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση.
 


Λίνα27*

Member
15 Νοεμβρίου 2020
5
0
32
Είναι από γερμανικά ποιμενικά γονείς και μέσω του πετ σοπ την αγοράσαμε... αυτά που ξέρω λέω..δεν είμαι ειδικός αλλά εμένα ξεκάθαρα μου θυμίζει γερμανικό ποιμενικό.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3