Καύκασιο Κουτάβι 5 μηνών θέλω την συμβουλή σας


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Σε κατι τετοια θέματα (και οχι μονο) φαίνεται οτι... κάποιος λείπει

Διάβασε το το παρακάτω θεμα πιστευω να σε βοηθήσει για αρχη.

http://www.dogforum.gr/community/threads/sar-planinac-με-Καυκάσου-Καλησπέρα.29984/
Συμφωνώ απόλυτα !!! Μήπως θα πρέπει να ρωτήσουμε τον @admin εάν το ban του Κούρου είναι μόνιμο ;; η περιορισμένου χρόνου ; Ευχαριστώ !!
 


richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
Συμφωνώ απόλυτα !!! Μήπως θα πρέπει να ρωτήσουμε τον @admin εάν το ban του Κούρου είναι μόνιμο ;; η περιορισμένου χρόνου ; Ευχαριστώ !!
Δε νομίζω πως ο ISKENDER εννοούσε τον κουρο..κι εγω συμφωνω πως καποιος αλλος λειπει παρα πολυ!!!!!
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δε νομίζω πως ο ISKENDER εννοούσε τον κουρο..κι εγω συμφωνω πως καποιος αλλος λειπει παρα πολυ!!!!!
Ίσως να εννοούσε τον συγχωρεμένο , η κάποιο άλλο μέλος , εγώ πάντως εννοούσα τον Κουρο , ο οποίος παρα τον αμφιλεγόμενο τρόπο επικοινωνίας , έχει τεράστιες γνώσεις κ τεράστια εμπειρία .
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ίσως να εννοούσε τον συγχωρεμένο , η κάποιο άλλο μέλος , εγώ πάντως εννοούσα τον Κουρο , ο οποίος παρα τον αμφιλεγόμενο τρόπο επικοινωνίας , έχει τεράστιες γνώσεις κ τεράστια εμπειρία .
Αν κ νέα στο φόρουμ , νομίζω ο kouros και ο johnk λείπουν πολύ ... Ειδικά ο δεύτερος δεν καταλαβαίνω γιατί σταμάτησε να συμμετέχει .
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Αν κ νέα στο φόρουμ , νομίζω ο kouros και ο johnk λείπουν πολύ ... Ειδικά ο δεύτερος δεν καταλαβαίνω γιατί σταμάτησε να συμμετέχει .
Ο κύριος Γιάννης δυστυχώς δεν είναι πια εν ζωή :(
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν και ειμαστε σε σκυλοφορουμ όταν στο σπιτι υπαρχουν παιδια και ερχετε ενας σκυλος που δεν ξερουμε αν ο φοβος ειναι γεννετικος η απο ελειψη εμπειριων, ειδικα οταν αυτος ο σκυλος δεν ειναι μαλτεζ αλλα καυκασου, τότε θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι εινια ελλειψη εμπειριών και να ασχοληθουμε πολυ παρα πολυ και με εναν παρα πολυ καλό επαγγελματια.
Ενας φοβικός σκυλος που βγαζει αμυνα απο τετοια ηλικία εινια μια βομβα στο σπιτι μας που δεν ξερουμε ποτε και προς τα που θα σκασει .
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλημερα, αν καταληξετε στο να κρατησετε τον σκυλο ΠΟΤΕ χωρις επιβλεψη τα παιδια μαζι του.. ακομα ειναι κουταβι, αλλα θα μεγαλωσει ο καυκασιος και θελει ειδικο χειρισμο. Αν αυτη η φοβια και επιθετικοτητα μεγαλωσει μαζι του, φανταζεσαι πως θα εξελιχθει νομιζω...
Το μονο που εχω να πω, ειναι μεγαλη , μα πολυ μεγαλη προσοχη στην επιλογη εκπαιδευτη! εχει βρωμισει ο τοπος και το ιντερνετ απο εκπαιδευτες, προσοχη γιατι το θεμα σας δεν ειναι ενα κουταβακι και πως θα τα κανει στην πανα του, αλλα η ασφαλεια ολων σας. Γενικα μιλωντας ενας σκυλος φυλακας δεν ειναι ευκολη υποθεση οπως πολλοι νομιζουν, ποσο μαλλον ενας φυσικος φυλακας, τα σκυλια αυτα ειναι "φτιαγμενα" ετσι ωστε να παιρνουν μονα τους πρωτοβουλιες... με οτι αυτο συνεπαγεται. Δεν σηκωνουν πολλα πολλα και δεν σηκωνουν λαθη!
Νομιζω πως υπαρχουν μελη που ασχολουνται με πιο κυριαρχικες φυλες και με πμ θα μπορουσαν να σας προτεινουν εκπαιδευτες.
θα σας στειλω εναν που νομιζω πως εχει καλη εμπειρια.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Θα τολμήσω να προτείνω τον Κώστα Μαρτίνη, σαν εκπαιδευτή. Εμπειρία από Καυκάσιο δεν γνωρίζω αν έχει, από τα λίγα που ξέρω όμως, έχει εμπειρία σε δύσκολα σκυλιά. Δεν χάνετε κάτι να του κάνετε ένα τηλέφωνο..
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Για ποιο λογο να την δωσουν αρον αρον,ένας θεος ξέρει σε ποιόν,λες κ ειναι χαλασμενο παιχνιδι?
Σε ενα σκυλοφορουμ...τετοιες συμβουλες...
Τι σημαίνει ακριβώς αυτό?
Ένα σκυλοφόρουμ πρέπει να λειτουργεί σαν κυνολογικό Cosmopolitan?
"Να προσπαθήσετε και θα τα καταφέρετε, μόνο η αγάπη μετράει"?
Και όταν έχουμε μια φορά τον χρόνο συζήτηση για σκυλί οικογένειας-φίλου κλπ που μούνταρε παιδάκι?
Κι ο Kouros αν σας λείπει, κάτι τέτοιο θα έγραφε: "δώσε το κοπέλα μου, δεν το έχεις, το σκυλί είναι too much για σένα".
Και πιστεύετε ότι το σκυλί θα κακοπεράσει αν πάει να φυλάει ένα κοπάδι πρόβατα μαζί με άλλα σκυλάκια, και είναι καλύτερο να ζει σε σπίτι με τον κίνδυνο της ευθανασίας?
Πολλοί θα μπορούσαν να τα καταφέρουν κι ας είναι πρώτο σκυλί τους, κι ας είναι και τσιτωμένο. Προσωπικά, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το θέμα, από τον τρόπο που γίνονται οι ερωτήσεις, απ το γεγονός ότι δεν βλέπω τον άντρα κάπου στην υπόθεση, απ το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές μεταβλητές (πολλοί άνθρωποι-κακή παιδική σκυλοηλικία-φυλή με τσιτωμένα νεύρα). Δεν καταλαβαίνω τους αναγκαστικούς γάμους, συνήθως καταλήγουν σε άσχημα διαζύγια....
 
Last edited:








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κατα την ταπεινη μου αποψη σε ενα σκυλοφορουμ δεν θα πρεπε η αμεση απαντηση να ειναι "δωστο"
Ετσι βεβιασμενα κ με συνοπτικες διαδικασιες...
Το αντικειμενο "μας" ειναι η ευζωία του σκυλου πρωτίστως κ θα πρεπε πρωτα να εξαντλησουμε τα παντα κ αφου δουμε οτι ΔΕΝ εκει να πανε κ στα παρακάτω...
Εαν η γυναίκα ειχε θεμα με τα παιδια της θα εγραφε υποθετω σε κανα mommy&me να την συμβουλεψουν αλλες μαμαδες,εδω ζηταει γνωμες "σκυλαδων" ομως...
Τεθηκαν πολυ απλοικα ζητηματα κ μονο κ μονο επειδή προκειται για την συγκεκριμένη φυλη κατευθειαν η απαντηση ηταν δωστο λες κ ημαστε η Πηθεια...αμα ηταν κανα πομερανιαν οι αντιδρασεις θα ηταν μακραν διαφορετικές...κ δεν καταλαβαίνετε κιολας οτι πιθανως να καταδικαζετε ενα 5 ΜΗΝΩΝ κουταβι εαν η θεματοθετρια ηταν καμια πυροβολημενη!
Δεν ειδα κανεναν να λεει ετσι ελαφρα την καρδια "αγαπες κ λουλουδια"
Τονισαμε τα της σοβαρότητας της υποθεσης ακριβως επειδη ανηκει στην φυλη αυτη,τονισαμε την αναγκαιοτητα ενός επαγγελματια εκπαιδευτη,ειπωθηκε ξανα κ ξανα ποση προσοχη απαιτείται...δλδ τι αλλο?
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κατα την ταπεινη μου αποψη σε ενα σκυλοφορουμ δεν θα πρεπε η αμεση απαντηση να ειναι "δωστο"
Ετσι βεβιασμενα κ με συνοπτικες διαδικασιες...
Το αντικειμενο "μας" ειναι η ευζωία του σκυλου πρωτίστως κ θα πρεπε πρωτα να εξαντλησουμε τα παντα κ αφου δουμε οτι ΔΕΝ εκει να πανε κ στα παρακάτω...
Εαν η γυναίκα ειχε θεμα με τα παιδια της θα εγραφε υποθετω σε κανα mommy&me να την συμβουλεψουν αλλες μαμαδες,εδω ζηταει γνωμες "σκυλαδων" ομως...
Τεθηκαν πολυ απλοικα ζητηματα κ μονο κ μονο επειδή προκειται για την συγκεκριμένη φυλη κατευθειαν η απαντηση ηταν δωστο λες κ ημαστε η Πηθεια...αμα ηταν κανα πομερανιαν οι αντιδρασεις θα ηταν μακραν διαφορετικές...κ δεν καταλαβαίνετε κιολας οτι πιθανως να καταδικαζετε ενα 5 ΜΗΝΩΝ κουταβι εαν η θεματοθετρια ηταν καμια πυροβολημενη!
Δεν ειδα κανεναν να λεει ετσι ελαφρα την καρδια "αγαπες κ λουλουδια"
Τονισαμε τα της σοβαρότητας της υποθεσης ακριβως επειδη ανηκει στην φυλη αυτη,τονισαμε την αναγκαιοτητα ενός επαγγελματια εκπαιδευτη,ειπωθηκε ξανα κ ξανα ποση προσοχη απαιτείται...δλδ τι αλλο?
εσυ ειδικα αυτο ακριβως εκανες στο αρχικο σου post #14, μονο αγαπες και λουλουδια ("δωστε της χωρο κ χρονο,μπολικη αγαπη" και δεν ειπωθηκε ΠΟΥΘΕΝΑ απο σενα οτι απαιτειται καμια προσοχη.
Ακριβως αυτο σου σχολιασα στο post μου #16 , αλλά εκτος που ξεχνας τι και πως τα εχεις γραψει εσυ η ιδια, μαλλον δεν διαβαζεις και τα posts των αλλων...
Και επανερχεσαι για να την πεις οτι καταδικαζουμε ενα 5 μηνων κουταβι (ποιος,που,πως το καταδικασε; με το να φυγει απο μια οικογενεια που δειχνει να μην εχει την εμπειρια να το χειριστει και να παει καπου που θα ταιριαζει περισσοτερο; ), ενω εσυ προτεινεις να ρισκαρουν ας πουμε την ακεραιοτητα των ιδιων τους των παιδιων με ενα φοβικο σκυλι αγνωστου προελευσης, γιατι "το αντικειμενο "μας" ειναι η ευζωία του σκυλου πρωτίστως". Ενταξει, δεν παμε καλα...σηκωνω τα χερια ψηλα....
Ναι, 5 μηνων ειναι ακομα και προφανως το σκυλι θα φτιαχνεται, αλλα ποιος θα το φτιαξει; Εχεις εσυ να προτεινεις τον καταλληλο εκπαιδευτη και να δεσμευτεις οτι θα αναλαβει να εκπαιδευσει επιτυχως τον σκυλο αλλα κυριως τους ιδιοκτητες; Αν ναι, οριστε, γραψε το ονομα του και δηλωσε υπευθυνα οτι δεν θα συμβει κανενα ατυχημα ποτε σε αυτο το σπιτι.
Τωρα αν οι "σκυλαδες" σε ενα σκυλοφορουμ, δεν αντιλαμβανονται οτι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ αλλη θα ειναι η συμβουλη στο πομερανιαν και αλλη στο Καυκασου, ειλικρινα παω πασο...
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
[QUOTE="Μαρια&Ηρα, post: 874690, member: 14085]
Ετσι κ αλλιώς,με τετοιες φυλες,παντα χρειαζονται εμπειροι ανθρωποι να καθοδηγησουν
Τουτέστιν εκπαιδευτής!
Απλα τωρα επισκεφτείτε τον νωρίτερα!
Απλα να ειναι εκπαιδευτης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ
κ οχι γιαλαντζι...

Αυτο να το κοιταξετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Αμα πειτε που βρισκεστε πολλοί αποδω θα εχουν να προτείνουν!

υπομονη πολυ (οπως κ με τα παιδια σας)
δωστε της χωρο κ χρονο,μπολικη αγαπη
και ναι,επενδύστε πανω της,κ απευθυνθείτε σε εναν επαγγελματία!

[/QUOTE]

Πως αλλιως να τα λεγα κατα την γνωμη σου?

(That awkward time when you need to quote your own self...)

Που ξερεις εσυ,εγω,ο καθενας εαν εχει εμπειρια ή οχι η οικογενεια?
Βγαλαμε πορισμα απο 2-3 προτάσεις?

Που αναφερθηκε οτι ρισκαρει την ακεραιοτητα των παιδιων?που εγραψε οτι ειναι το σκυλι επιθετικο απεναντι στα παιδια?
Αυτα ειναι δικα σας συμπερασματα,αυθαιρετα...
Εκπαιδευτης αν θυμαμαι καλα προτάθηκε κ μαλιστα ενας απτους καλυτερους (εαν δεν απατωμαι)
Μηπως θες να σου δηλωσω κ σενα υπευθυνα οτι ολα στην ζωη σου θαναι εφορου ζωης ροδινα?
Ναχει κ το γνησιο της υπογραφης ή δε χρειαζεται?

Κανετε την τριχα τριχια...αυτο εχω να πω εγω!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι βρε παιδια δικιο εχετε.. απολυτως κατανοητα ολα.
Ομως ας μη ξεχναμε οτι ειμαστε ολοι αγνωστοι μεταξυ μας και μπορει να αποφασισουν να τον κρατησουν τον σκυλο αγνοωντας τις συμβουλες αγνωστων.
Ας κρατησουμε και το ενδεχομενο οτι ισως και τον τον κρατησουν... σιγουρα δε θα φτασουν στο επιθυμητο αποτελεσμα με απλετες αγκαλες και αγαπες , αλλα με την βοηθεια επαγγελματια.
Και on the other hand π λεν και στο χωριο μ , δεν καταλαβαινω γιατι καποιος αναλαμβανει ευθυνη επειδη προτεινει εκπαιδευτη.

(Αν θελετε ας συζητησουμε στα ανοιχτα για τους εκπαιδευτεςπου προταθηκαν. εγω ειπα για τον Σπυρο Βαιτσοπουλο - χρονια στου κουρμπετι , καλος ανθρωπος αγαπη για σκυλια μεγαλη και με αρκετα μεγαλη εμπειρια)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
[QUOTE="Μαρια&Ηρα, post: 874690, member: 14085]
Ετσι κ αλλιώς,με τετοιες φυλες,παντα χρειαζονται εμπειροι ανθρωποι να καθοδηγησουν
Τουτέστιν εκπαιδευτής!
Απλα τωρα επισκεφτείτε τον νωρίτερα!
Απλα να ειναι εκπαιδευτης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ
κ οχι γιαλαντζι...

Αυτο να το κοιταξετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Αμα πειτε που βρισκεστε πολλοί αποδω θα εχουν να προτείνουν!

υπομονη πολυ (οπως κ με τα παιδια σας)
δωστε της χωρο κ χρονο,μπολικη αγαπη
και ναι,επενδύστε πανω της,κ απευθυνθείτε σε εναν επαγγελματία!


Πως αλλιως να τα λεγα κατα την γνωμη σου?

(That awkward time when you need to quote your own self...)

Που ξερεις εσυ,εγω,ο καθενας εαν εχει εμπειρια ή οχι η οικογενεια?
Βγαλαμε πορισμα απο 2-3 προτάσεις?

Που αναφερθηκε οτι ρισκαρει την ακεραιοτητα των παιδιων?που εγραψε οτι ειναι το σκυλι επιθετικο απεναντι στα παιδια?
Αυτα ειναι δικα σας συμπερασματα,αυθαιρετα...
Εκπαιδευτης αν θυμαμαι καλα προτάθηκε κ μαλιστα ενας απτους καλυτερους (εαν δεν απατωμαι)
Μηπως θες να σου δηλωσω κ σενα υπευθυνα οτι ολα στην ζωη σου θαναι εφορου ζωης ροδινα?
Ναχει κ το γνησιο της υπογραφης ή δε χρειαζεται?

Κανετε την τριχα τριχια...αυτο εχω να πω εγω!
Όσα χρωματα και ότι μέγεθος να βαλεις στο quote του εαυτου σου, μονο τον εαυτο σου θα καταφερεις να πεισεις ότι η αναφορα σου σε "εκπαιδευτη" και "εκπαιδευτη", απότελει καμπανα συναγερμου για την οικογενεια,τουλαχιστον ωσπου εκπαιδευτεί ο σκυλος και οι ιδιοι οι ανθρωποι του.

Το πως πρεπει να εκφρασεις την αποψη σου, είναι δικο σου θεμα, δεν θα σου πω εγω.

Αλλα όπως ξεκινησες να κρινεις τις συμβουλες των αλλων με απαξιωτικό τροπο ("Σε ενα σκυλοφορουμ...τετοιες συμβουλες..."), ετσι να δεχτεις και συ την κριτικη πανω στα δικα σου γραπτα.
Αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λεω, αντι να γραφεις εξυπνάδες περι τριχων και γνησιων υπογραφης, διαβασε το post #17 του @AGRIAN μπας και αντιληφθείς ποσο διαφορετικα προτεινει και αυτος να το προσπαθησουν με εκπαιδευτη. Ποση αναλυση κανει στις ειδικες παραμέτρους του συγκεκριμενου θεματος, προειδοποιώντας για τους κινδυνους που βγαζουν ματι. Αλλιως μπορεις να συνεχισεις να δινεις ετσι ανεύθυνα (κατά την γνωμη μου) τις συμβουλες σου (συμφωνα με οσα εχω διαβασει ότι γραφεις γενικα, αν αυριο μεθαύριο το Καυκασιο ριξει καμια δαγκωνια στον αερα, η συμβουλη σου θα είναι να του σκασουν μια μπατσα για να το βαλουν στην θεση του, ε; ) και να κατηγορεις αυτους που διαφωνουν μαζι σου ότι γραφουν για χαλασμένα παιχνίδια...ο,τι να'ναι...
I am out.
 
  • Like
Reactions: elverg and AGRIAN


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ενταξει?αισθανεσαι καλυτερα τωρα?
Το βγαλες απο μεσα σου?

Καλο θα ηταν να μην ανακατεύεις αυτο το θεμα με απαντησεις που εχω δωσει σε αλλα θεματα,γιατι δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να παρακολουθει παραλληλα ολα τα θεματα που συμμετεχω,κ το μονο που καταφέρνεις ειναι να μπερδευεις τον κοσμο!

Δεν εχω κανενα πρόβλημα με την κριτικη,
ισα ισα,
με ενοχλει ομως οταν βάλλονται κατα μου μονο κ μονο επειδη εναντιωθηκα σε προηγουμενα ποστ...
κ δεν ησουν ο μονος που συμβουλεψες να το δώσουν...
αλλα δεν βλεπεις κανενα αλλο να το πηρε ετσι πατριωτικα οπως εσυ...

Εις το επανιδείν!