Κι αν σου κάτσει;;;


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Μάλλον παρεξήγησες αυτό που έγραψα. Δεν υπονόησα οτι ο σκύλος δεν ειναι προτεραιότητα σας, απλά αυτό που εννοούσα ειναι θα ταν ωραίο να εχει ένα όνομα π.χ. Τζάκ, Έκτορας κλπ..
Να τον χαίρεστε!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Yπέροχος σκύλος και υπέροχη οικογένεια! Να τον χαίρεστε!


Eδώ που μένω εγώ το 50-60% των σκύλων κυκλοφορούν με halter
upload_2018-1-16_15-38-18.jpeg

Xθς μάλιστα είδα έναν με 2 επανιέλ να έχει στο ένα τον οδηγό τυλιγμένο μια φορά γύρω απο τη μέση του. Το σκυλί ενω ήταν εμφανώς γεμάτο ενέργεια κι έτοιμο να του βγάλει το χέρι δεν τολμούσε να τραβήξει γιατί αυτόματα έσφιγγε ελαφρά τη μέση του και το σταματούσε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το σκυλί ενω ήταν εμφανώς γεμάτο ενέργεια κι έτοιμο να του βγάλει το χέρι δεν τολμούσε να τραβήξει γιατί αυτόματα έσφιγγε ελαφρά τη μέση του και το σταματούσε.
Θα τολμήσω την εικασία, ότι ήταν αγοράκι και δεν του έσφιγγε την...μέση :D
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Yπέροχος σκύλος και υπέροχη οικογένεια! Να τον χαίρεστε!


Eδώ που μένω εγώ το 50-60% των σκύλων κυκλοφορούν με halter
View attachment 65696

Xθς μάλιστα είδα έναν με 2 επανιέλ να έχει στο ένα τον οδηγό τυλιγμένο μια φορά γύρω απο τη μέση του. Το σκυλί ενω ήταν εμφανώς γεμάτο ενέργεια κι έτοιμο να του βγάλει το χέρι δεν τολμούσε να τραβήξει γιατί αυτόματα έσφιγγε ελαφρά τη μέση του και το σταματούσε.
Θα τολμήσω την εικασία, ότι ήταν αγοράκι και δεν του έσφιγγε την...μέση :D
Και μόνο στην σκέψη πονεσα!!
Περα απ'την πλάκα, ειναι ασφαλής αυτη η τεχνική ή ειναι βασανιστήριο για το ζωντανο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μια χαρά ασφαλής είναι.
Ασε που μπορεί αντιθέτως, να του αρέσει και να...τραβάει ακόμη πιο πολύ :ROFLMAO:
Πλάκα κάνω. Στόχος είναι η ενόχληση, όχι ο πόνος. Μπας και ενοχλείται τόσο, ώστε να μην τραβάει :)
 
  • Like
Reactions: Nizinny




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θα τολμήσω την εικασία, ότι ήταν αγοράκι και δεν του έσφιγγε την...μέση :D
Κορίτσια ήταν και τα δύο και το πιο νεαρό φαινόταν παλαβιάρικο, το σκέφτηκα κι εγώ και κοίταξα. :D Δεν φαινόταν να δυσαρεστείται ο σκύλος σε σημείο να πονάει απλά την έβλεπες ότι προσπαθούσε να κοντρολάρει μόνη της την ενέργειά της που ήταν και το επιθυμητό.
 
  • Like
Reactions: mareco


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Νομίζω ότι το σφίξιμο σε αυτό το σημείο, νομίζω, προκαλεί αντανακλαστικά κάθισμα στο σκύλο. Οπότε του σπάνε τα νευρά κάτσε σήκω και έτσι αναγκάζεται να το κοντρολάρει μόνος του.

Ο σκύλος σας είναι ένας τυχερός κούκλος! Φτου να μη σας ματιάσω οικογενειακώς!!!
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κορίτσια ήταν και τα δύο και το πιο νεαρό φαινόταν παλαβιάρικο, το σκέφτηκα κι εγώ και κοίταξα. :D Δεν φαινόταν να δυσαρεστείται ο σκύλος σε σημείο να πονάει απλά την έβλεπες ότι προσπαθούσε να κοντρολάρει μόνη της την ενέργειά της που ήταν και το επιθυμητό.
μας βαζεις ιδεες .... αλλα το σκασμενο μου θα μεινει χωρις στομαχι πρωτα και μετα θα υποκυψει

Προς τον θεματοθετη ...πολυ συγκινιτικη ιστορια. Ηταν πολυ τυχερος ο σκυλακος που σας βρηκε!!! Και φαινεται πολυ χαρουμενος! Να εισαστε παντα ευτυχισμενοι μαζι.
 
  • Like
Reactions: alexouli and mareco


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Εκπαιδευτικό κολάρο σκύλου με δονηση. (οχι με ρευμα)
http://www.a-store.gr/katikidia-kin...ekpedeysis-skilon/d-control-professional-2000

Σύμφωνα με τις γνώσεις μου, μερικά κωφαλά σκυλιά αντιδρούν πολύ καλά στη δόνηση,
αλλά άλλοι δυσκολεύονται ή μόνο περιστασιακά να αντιδρούν σε αυτήν.
(και μπορεί να φοβίσει τον κωφο σκύλο σε περίπτωση λανθασμένης χρήσης)

Νομίζω όμως ότι πρέπει να το δοκιμάσετε, διότι αν λειτουργήσει αξιόπιστα, μπορεί φυσικά να
βοηθήσει πολύ, εξαρτάται απλώς από τη φύση και το χαρακτήρα του σκύλου και ειδικά
από αυτό που θέλετε να εκπαιδεύσετε με τη δονητική συσκευή.

(ενα blog στα ελληνικα με το θεμα δονηση)
Πως να εκπαιδεύσετε ένα κωφό σκυλί. Σημαντικές συμβουλές και τεχνικές.

Σας εύχομαι μεγάλη επιτυχία.
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Εκπαιδευτικό κολάρο σκύλου με δονηση. (οχι με ρευμα)
http://www.a-store.gr/katikidia-kin...ekpedeysis-skilon/d-control-professional-2000

Σύμφωνα με τις γνώσεις μου, μερικά κωφαλά σκυλιά αντιδρούν πολύ καλά στη δόνηση,
αλλά άλλοι δυσκολεύονται ή μόνο περιστασιακά να αντιδρούν σε αυτήν.
(και μπορεί να φοβίσει τον κωφο σκύλο σε περίπτωση λανθασμένης χρήσης)

Νομίζω όμως ότι πρέπει να το δοκιμάσετε, διότι αν λειτουργήσει αξιόπιστα, μπορεί φυσικά να
βοηθήσει πολύ, εξαρτάται απλώς από τη φύση και το χαρακτήρα του σκύλου και ειδικά
από αυτό που θέλετε να εκπαιδεύσετε με τη δονητική συσκευή.

(ενα blog στα ελληνικα με το θεμα δονηση)
Πως να εκπαιδεύσετε ένα κωφό σκυλί. Σημαντικές συμβουλές και τεχνικές.

Σας εύχομαι μεγάλη επιτυχία.
Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Οτι γράφει το άρθρο που μου εστειλες τα εχω διαβάσει ήδη σε ξένα sites και είναι ολα πολύ χρήσιμα.

Το πρόβλημα είναι οτι οι γονεις μου δεν εχουν ουτε τις γνώσεις ουτε την υπομονή να ασχοληθούν με την εκπαίδευση του σκύλου. Ετσι ολο το βάρος πέφτει σε μένα που διάθεση εχω, γνώσεις παίρνω απο οπουδήποτε μπορώ, αλλα τον σκύλο το βλέπω μόνο τα σαββατοκυριακα.

Θα προσπαθήσω να τελειοποιήσω όσο μπορώ την βασική εκπαίδευση και στην συνεχεία ανάλογα με την πρόοδο που θα εχω θα σκεφτώ αν εχει νόημα να αγοράσω κάποιο κολάρο με δόνηση.
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE


Περιγραφή Front Pull σαμαράκι: (δεσιμο του λουριου στο μπροστινο μερος)

Το Front Pull σαμαράκι δεν κάνει θαύματα, αλλά λειτουργεί επειδή βασίζεται στη φυσική
συμπεριφορά του σκύλου στη μέση ενός κοπαδιού.

Ο σκύλος δεν έχει επιτυχία με το Front Pull όταν τραβάει:
Δεν έρχεται περαιτέρω προς τα εμπρός, αλλά σπρώχνει τον εαυτό του στα πλαγια.

Το Front Pull χρησιμοποιεί το ένστικτο της φυσικής ηγεσίας των σκύλων,
(γνωστό από τα άλογα), δίνετε την κατεύθυνση με την κίνηση του λουρίου
και ακολουθεί, "τον αρχηγό".

Δειτε τη διαφορά στη συμπεριφορά, δεσιμο εμπρός και πίσω ενος σκύλου.

----------
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Yπέροχος σκύλος και υπέροχη οικογένεια! Να τον χαίρεστε!


Eδώ που μένω εγώ το 50-60% των σκύλων κυκλοφορούν με halter
View attachment 65696

Xθς μάλιστα είδα έναν με 2 επανιέλ να έχει στο ένα τον οδηγό τυλιγμένο μια φορά γύρω απο τη μέση του. Το σκυλί ενω ήταν εμφανώς γεμάτο ενέργεια κι έτοιμο να του βγάλει το χέρι δεν τολμούσε να τραβήξει γιατί αυτόματα έσφιγγε ελαφρά τη μέση του και το σταματούσε.
Φίλε μου Nizinny, δοκίμασα το σαββατοκυριακο την πατέντα που μου είπες με τον οδηγό τυλιγμένο μια φορά γύρω απο τη μέση, και κάνει θαύματα!!!
Πάλι βέβαια ψιλοτραβαει αλλά καμιά σχέση με πριν(y)(y)(y)
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Είχα σκοπό να φτιάξω ενα βιντεακι με τις εντολές που έχω μάθει στον σκύλο (@myEnzo , @Μάρθα & Σίλβα ) αλλα επειδή είχα καλεσμένους σπίτι, ο σκύλος ήταν μόνιμα υπερενθουσιασμενος και δεν ήταν ιδιαίτερα υπάκουος:ROFLMAO:
Αντ' αυτού ανεβάζω μερικές φωτογραφίες που έβγαλα.

Μεγάλη του αγάπη η κάθε είδους πρασινάδα, θα την φάει, θα τριφτεί, θα ξαπλώσει και όταν έχει πολλή όρεξη παίζει και να την ξεριζώσει:cool:


Όπου νερά και λάσπη πάντα θα ξαπλώσει για να δείξει πόσο βρωμικουλας μπορεί να γίνει!!

 




sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
Είχα σκοπό να φτιάξω ενα βιντεακι με τις εντολές που έχω μάθει στον σκύλο (@myEnzo , @Μάρθα & Σίλβα ) αλλα επειδή είχα καλεσμένους σπίτι, ο σκύλος ήταν μόνιμα υπερενθουσιασμενος και δεν ήταν ιδιαίτερα υπάκουος:ROFLMAO:
Αντ' αυτού ανεβάζω μερικές φωτογραφίες που έβγαλα.

Μεγάλη του αγάπη η κάθε είδους πρασινάδα, θα την φάει, θα τριφτεί, θα ξαπλώσει και όταν έχει πολλή όρεξη παίζει και να την ξεριζώσει:cool:


Όπου νερά και λάσπη πάντα θα ξαπλώσει για να δείξει πόσο βρωμικουλας μπορεί να γίνει!!

Τί γλύκας !!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Υπέροχη ιστορία, υπέροχος σκύλος, υπέροχη σχέση έχεις χτίσει.
Μπράβο για όλα, εύχομαι να ζήσετε πολλά υπέροχα χρόνια παρέα.