Κλώτσησε τον Brain μου


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
:mad:
Βρισκόμασταν στην είσοδο σου ”πάρκου”(πάμε κάθε μέρα κ συγκεκριμένη ώρα όπου ως συνήθως βρίσκονται και συγκεκριμένη σκυλογονείς με τα τετράποδα τους ) κατεβαίνουμε από το αμάξι όπου έχω τον brain στο λουρί.

Βλέπω στο διπλανό αυτοκίνητο και κατεβαίνει ένα ζευγάρι με ένα mini yorkshire και ένα παιδί.

Ο brain ολόχαρος θέλει να παίξει μαζί του και μιξοκλαίει ,δεν τον αφήνω να το πλησιάσει γιατί ξέρω πως αυτά τρομάζουν εύκολα λόγω μεγέθους.

Μπαίνουμε στο πάρκο που είναι περιφραγμένος χώρος και αφήνω τον braintako ελεύθερο καθώς έχει γνωριστεί με όλα τα υπόλοιπα σκυλιά που ήταν μέσα και παίζουν ΚΑΘΕ μέρα.
Μόλις έχω αρχίσει να μιλάω με τα παιδιά, βλέπω το ζευγάρι και μπαίνει μέσα (η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να μπουν μέσα γιατι τα περισσότερα σκυλιά ήταν μεγαλόσωμα)και τον brain να πηγαίνει κατά πάνω τους,( πάντα με καλή διάθεση γιατί είναι παιχνιδιάρης.)

Του φωνάζω να γυρίσει εννοείτε πως δεν με ακούει (όταν βλέπει άλλα σκυλιά τρελαίνεται από την χαρά του ΛΑΘΟΣ),τρέχω γιατί ωστόσο να τον μαζέψω και βλέπω τον κύριο να κάνει σουτάρισμα του σκυλάκου μου. Κυριολεκτικά λες και ήταν στο champions league .ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ και του φωνάζω:

-τι κάνεις εκεί ?άμα σου κλωτσήσω το δικό σου με τον ίδιο τρόπο θα πάει για βουτιά στην θάλασσα. είσαι σοβαρός? τολμάς να έχεις σκύλο και να κλωτσάς το δικό μου?

Γυρίζει και με σπρώχνει και μου λέει:

-να μαζέψω το σκυλί μου και άμα δεν
μπορώ να το ελέγχω να μην το αφήνω ελεύθερο.
-μην ξανακουμπήσεις τα χέρια σου απάνω μου γιατί θα στα σπάσω .

Και μου λέει ποια νομίζεις θα σε εξαφανίσω και εσένα και το κοπρόσκυλό σου…..

Και μου πε… και του πα… και επειδή η κυρία του, χειροτέρευε τη κατάσταση ωρυόταν σαν την στριμμένη. παίρνω τον brain και φεύγω.

Τα υπόλοιπα παιδιά έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό μου λέγανε να μείνω και να μην δώσω άλλη σημασία αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

Πείτε μου φταίω? κάπου?

Την σκέφτομαι πολύ την μήνυση .
Μα να μου κλωτσήσει το σκυλί?:mad::mad::mad:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαλά έπεσες σε μεγάλη περίπτωση, ναι μεν σε αυτά τα πάρκα θα συναντήσεις κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά τέτοια φάση όταν πήγαινα συστηματικά δεν μου είχε τύχει ποτέ.
δεν θα το άφηνα να περάσει έτσι το περιστατικό αυτό.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
TEN TEN 0 - ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΟΙ EΠΙΣΚΕΠΤΕΣ 1

εαν ήταν ο άλλος μέλος του φόρουμ μάλλον θα ακούγαμε διαφορετική αφήγηση των γεγονότων.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
TEN TEN 0 - ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΟΙ EΠΙΣΚΕΠΤΕΣ 1

εαν ήταν ο άλλος μέλος του φόρουμ μάλλον θα ακούγαμε διαφορετική αφήγηση των γεγονότων.

πες μου γιατί ?δεν θα τσατιστώ απλά θέλω να ξέρω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984

εαν ήταν ο άλλος μέλος του φόρουμ μάλλον θα ακούγαμε διαφορετική αφήγηση των γεγονότων.
Όντως. Αλλά αν ήταν ο άλλος μέλος του φόρουμ και έλεγε ότι έριξε σουτ στο σκύλο δε νομίζω ότι θα υπήρχε συναίνεση ε? Ο εκάστοτε σκύλος άλλωστε δεν έχει καμιά ευθύνη για να υποστεί οποιαδήποτε συνέπεια.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
απο την δικιά τους πλευρά δεν θα μπορούσαν να ξέρουν τις προθέσεις του σκύλου σου γιατί δεν τις ξέρουν, αλλά έκαναν την απερισκεψία να μπουν σε χώρο που δεν γνωρίζουν τα σκυλιά που παίζουν εκεί, και αυτό και μόνο δείχνει την χαζομάρα τους υπάρχουν πολλοί εκεί έξω.

το λάθος σου ήταν οτι έφυγες απο τον χώρο, εγώ δεν θα το έκανα.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
:mad:

Του φωνάζω να γυρίσει εννοείτε πως δεν με ακούει (όταν βλέπει άλλα σκυλιά τρελαίνεται από την χαρά του ΛΑΘΟΣ),

Πείτε μου φταίω? κάπου?

Την σκέφτομαι πολύ την μήνυση .
Νομίζω σε αυτό που φταις είναι στο ότι δεν επέστρεψε ο σκύλος σου όταν τον φώναξες....

Στη μήνυση που σκέφτεσαι, από την στιγμή που ο σκύλος του άλλου ήταν στο λουρί, και ο δικός σου ελεύθερος, βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση....
Ο άλλος θα ισχυριστεί ότι πήγε να δεχθεί επίθεση από τον "λυτό" σκύλο, οπότε έπαιξες και έχασες.....

Επίσης σκέψου και το άλλο σενάριο...Πες πως έμπαινε μέσα ένα άκρως επιθετικό σκυλί, και όταν πλησίαζε ο δικός σου, σου τον "έκοβε" στην μέση.....Τι θα του έλεγες μετά???? Πάλι εσύ θα έφταιγες που είχες λυτό τον σκύλο σου....

Το ότι τον κλώτσησε εννοείται είναι απαράδεκτο.....
Έχεις τα δίκια σου, Αλλά......
 






τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
έφυγα γιατί θα γινόταν τα χειρότερα.

πραγματικά η κυρία του σε αλλόφρον κατάσταση μου ερέθιζε πολύ το νευρικό μου σύστημα ,παρά αυτός με τις κλωτσιές και τα σπρωξίματα !

το θεωρώ ηλίθιο από μέρος του να βάλει σκυλάκι 1-2 κιλά με τα υπόλοιπα που ο μικρότερος ήταν ο δικός μου 22 κιλά...καταλαβαίνεται πως το λέω?

γιατί βλέπω πως τα μικρόσωμα παίρνουν με το παραμικρό αγκαλιά χωρίς καν να δυσανασχετήσουν και έτσι γίνονται και "μυγιάγγιχτα "
που το σκυλάκι τους βέβαια δεν φάνηκε φοβισμένο παρά μόνο αυτοί.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σε ένα παρομοίο περιστικό που είχα εγώ, φοβήθικα για τον σκύλο μου μην αρπάξει κανένα μπατσάκι από τον μάγκα με τα μεγάλα κάκαλα, επειδή ήμουν και εγώ στα νεύρα και έτοιμος να αρπακτώ κτλ...
Την επόμενη φορά που θα σου τύχη παρόμοιο σκηνικό μάζεψε το ζωντανο δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει αν σε ξαναδεί σε τέτοια φάση.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οταν ξαναπάς εκεί ή βάλε μια πινακίδα στην πόρτα "ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ"
ή κλείστε την πόρτα και κάντε face control
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Νομίζω σε αυτό που φταις είναι στο ότι δεν επέστρεψε ο σκύλος σου όταν τον φώναξες....

Στη μήνυση που σκέφτεσαι, από την στιγμή που ο σκύλος του άλλου ήταν στο λουρί, και ο δικός σου ελεύθερος, βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση....
Ο άλλος θα ισχυριστεί ότι πήγε να δεχθεί επίθεση από τον "λυτό" σκύλο, οπότε έπαιξες και έχασες.....

Επίσης σκέψου και το άλλο σενάριο...Πες πως έμπαινε μέσα ένα άκρως επιθετικό σκυλί, και όταν πλησίαζε ο δικός σου, σου τον "έκοβε" στην μέση.....Τι θα του έλεγες μετά???? Πάλι εσύ θα έφταιγες που είχες λυτό τον σκύλο σου....

Το ότι τον κλώτσησε εννοείται είναι απαράδεκτο.....
Έχεις τα δίκια σου, Αλλά......

πρώτον τον είχα λυτό σε χώρο που μας έχει παραχωρήσει ο δήμος για να τα έχουμε ελεύθερα ,δεν τον είχα ελεύθερο κάπου ανεξέλεγκτα.
δεύτερον όταν πάω κάπου για πρώτη φορά βολιδοσκοπώ την κατάσταση και μετά τον αφήνω ελεύθερο.
τρίτον εάν ο δικός μου δεν ταιριάζει στα κυβικά τον άλλων ξέρω ότι μπορεί συμβεί το μοιραίο θα πρέπει είμαι σε επιφυλακή για όλα. οχι όμως να κλωτσήσω το σκύλο και να σπρώξω την κοπέλα που τον συνοδεύει !ένα έντονο ξουτ να του έκανε θα έφευγε,ένα φύγε να του πεις φεύγει.

τέταρτον έχω μάρτυρες.
πέμπτον ΌΛΟΙ ξέρουν πόσο παιχνιδιάρης είναι σε σημείο που μας κοροϊδεύουν που είναι τόσο μπουνταλούδικο σκυλί;)
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
πρώτον τον είχα λυτό σε χώρο που μας έχει παραχωρήσει ο δήμος για να τα έχουμε ελεύθερα ,δεν τον είχα ελεύθερο κάπου ανεξέλεγκτα.
δεύτερον όταν πάω κάπου για πρώτη φορά βολιδοσκοπώ την κατάσταση και μετά τον αφήνω ελεύθερο.
τρίτον εάν ο δικός μου δεν ταιριάζει στα κυβικά τον άλλων ξέρω ότι μπορεί συμβεί το μοιραίο θα πρέπει είμαι σε επιφυλακή για όλα. οχι όμως να κλωτσήσω το σκύλο και να σπρώξω την κοπέλα που τον συνοδεύει !ένα έντονο ξουτ να του έκανε θα έφευγε,ένα φύγε να του πεις φεύγει.

τέταρτον έχω μάρτυρες.
πέμπτον ΌΛΟΙ ξέρουν πόσο παιχνιδιάρης είναι σε σημείο που μας κοροϊδεύουν που είναι τόσο μπουνταλούδικο σκυλί;)
Βρε εγώ σου λέω πως έχεις δίκιο.....Μαζί σου είμαι....
Δεν είμαι 100% σίγουρος πως θα το βρεις μέσω μήνυσης που σκέφτεσαι να κάνεις....
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Μπορω να καταλάβω τους λόγους που έχεις εκνευριστει στο θεμα του σκυλου και αστυνομια να εφερνες μαλλον δεν θα εβγαζες ακρη.αλλα πιστεύω οτι δεν έπρεπε να τον αφήσεις να ασκήσει βία σε εσένα και έπρεπε να φέρεις την αστυνομια
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Οταν ξαναπάς εκεί ή βάλε μια πινακίδα στην πόρτα "ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ"
ή κλείστε την πόρτα και κάντε face control

δεν το χω σε τίποτα για αυτήν την πινακίδα!
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Σε ένα παρομοίο περιστικό που είχα εγώ, φοβήθικα για τον σκύλο μου μην αρπάξει κανένα μπατσάκι από τον μάγκα με τα μεγάλα κάκαλα, επειδή ήμουν και εγώ στα νεύρα και έτοιμος να αρπακτώ κτλ...
Την επόμενη φορά που θα σου τύχη παρόμοιο σκηνικό μάζεψε το ζωντανο δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει αν σε ξαναδεί σε τέτοια φάση.

μπάαα δεν ξανακάνω πίσω ! ήδη έμαθα το όνομά του και πριν προχωρήσω σε μήνυση θα τον "μηνύσω" πως να με πλησιάζει ...όταν με βλέπει!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπορω να καταλάβω τους λόγους που έχεις εκνευριστει στο θεμα του σκυλου και αστυνομια να εφερνες μαλλον δεν θα εβγαζες ακρη.αλλα πιστεύω οτι δεν έπρεπε να τον αφήσεις να ασκήσει βία σε εσένα και έπρεπε να φέρεις την αστυνομια
Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ κολντεψε να χτυπήσει εσένα ο τύπος. Έπρεπε να αντιδράσεις εκείνη την στιγμή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Πείτε μου φταίω? κάπου?
Το μόνο που με φρενάρει απ'το να σου πω, ναι...σε όλα...και 100%, είναι που λες, ότι ο χώρος είναι ειδικά παραχωρημένος γι'αυτή την χρήση και που ο άλλος, άπλωσε χέρι πάνω σου. Για το δεύτερο, κι εγώ δεν θα το άφηνα έτσι, αλλά μην στηρίζεσαι και πολύ σε μάρτυρες. Οταν τους χρειάζεσαι, συνήθως σφυρίζουν αδιάφορα. Και για το πρώτο, φροντίστε για ταμπέλες προειδοποιητικές, όπως σου είπαν. Είναι μια καλή ιδέα. Εχω να σου πω πάντως, πως κι εγώ πλέον αν είμαι σε χώρο με τα σκυλιά μου δεμένα, και έρθει κατά πάνω μου τρέχοντας μαλλιοκούβαρα άλλος σκύλος και μάλιστα μεγάλου μεγέθους, είμαι σε απόλυτη ετοιμότητα, για κλωτσιές. Επειδή θεωρώ εαυτόν φιλόζωο και κάπως γνώστη, σε σχέση με άλλους, μπορεί και να κοντοσταθώ για μερικά δευτερόλεπτα, δίνοντας την ευκαιρία στον ιδιοκτήτη του, να αντιδράσει. Αλλά...sorry...μέχρι εκεί.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το σκυλί μου είναι περίπου 7 κιλά και το αφήνω μα παίζει με σαρπει, πιτμπουλ και άλλα μεγαλόσωμα. Αλλά αν ερχόταν πάνω μας ένα ανεξέλεγκτο μεγάλο σκυλί που δεν θα ήξερα της προθέσεις του, όπως λέει και mareco, και εγώ θα ήμουν έτοιμη για κλωτσιά, πόσο μάλλον αν είχα ένα γιόρκι. Το μόνο λάθος του είναι που σε έσπρωξε - εδώ μπορείς να του κάνεις μήνυση. Και δουλίτσα θέλει για να έρχεται το σκυλί όταν το φωνάζεις.