Κοιταξτε τι εκανε


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Παιχνιδι. Δεν καταλαβε τι εκανε και οτι θα προκαλουσε πονο ιδιως απο τη στιγμη που ουτε η μαμα της της το εδειξε ουτε και εγω με το σωστο τροπο
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
Rania said:
Παιχνιδι. Δεν καταλαβε τι εκανε και οτι θα προκαλουσε πονο ιδιως απο τη στιγμη που ουτε η μαμα της της το εδειξε ουτε και εγω με το σωστο τροπο
μπραβο μπραβο!!!! ελπιζω να μην υπάρξει αλλο πρόβλημα. οσο σκεφτομαι πως σε 1-2 βδομάδες( που θα εχω σκυλο) δεν θα σταματαω τα posts για οτι δεν κάθετε καλα στο ματι μου..... παει ο server...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ΜΠΡΑΒΟ ρε Δωρα μου.Χαιρομαι.ευχομαι ν ειναι καλα και να εχετε μια χαρουμενη συμβιωση. :D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rania said:
Λοιπον... πριν λιγο εφυγε η εκπαιδευτρια και ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ :D :D :D

Μια χαρα ειναι η Ρανια και αυτο το γρυλισμα εινα γρυλισμα παιχνιδιου. Δεν ειναι επιθετικη απλα πρεπει εγω να της δειξω τα ορια της και μου ειπε το πως :)
Δηλαδή τι σου είπε? Πως θα της δείξεις τα όρια της?
Σε περίπτωση που ξανασυμβεί κάτι ανάλογο, σας είπε πώς να αντιδράσετε?
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Καλημερα σε ολους :)

Την επαιδευτρια μου τη συστησε μια φιλη (μαμα συμμαθητριας της κορης μου) που ειχε ζητησει και κεινη τη βοηθεια της για το δικο τους σκυλο. Τη Ρανια θα την αναλαβει και θα ξεκινησουμε επαιδευση μολις κλεισει το 2ο μηνα στο δικο μας χωρο. Το σκυλακι μου δε θα φυγει καθολου μακρυα μου :) .

Οσο αφορα τα ορια της μου ειπε οτι μολις δαγκωνει δυνατα (γιατι αρχικα πρεπει να μαθει τι διαφοαρα του μη αποδεκτου δαγκωματος)ειτε ρουχο ειτε εμας, θα την πιανω απο το σβερκο ελαφρα (χωρις να την ποναω), να λεω δυνατα ΜΗ και να την αφηνω μονη στο δωματιο της προκειμενου να καταλαβει οτι μη αποδεκτη συμπεριφορα σημαινει στερηση παρεας. Γενικα, μου ειπε οτι για καποιο λογο, το σκυλακι εχει χασει τα ορια του κυριως με μενα και αυτο ειναι που πρεπει να αποκατασταθει και θα γινει και με την εκπαιδευση. Επισης, η κοπελα μου ειπε οτι μπορω να επικοινωνω μαζι της για οτιδηποτε :) .

Τελος, να αναφερω οτι δεν προκειται να χρησιμοποιηθει πνικτης, κολλαρο ή οποιοδηποτε βιαιο μεσο για την εκπαιδευση τη Ρανιας και οτι οι τιμωριες θα ειναι σε επιπεδο απομονωσης μεχρι να ηρεμησει το σκυλι. Οποτε οπως ολοι καταλαβαινετε, βρηκα μια εκπαιδευτρια που "ταιριαζει" πολυ με τα πιστευω μου :)
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
Rania said:
Δυστυχως, η μικρη μου ανεφερε κατι παρομοιο αλλα σαφως λιγοτερο επικινδυνο.

Την αρπαξε χθες το μεσημερι που ελειπα, απο την καλτσα και της γρυλιζε και δεν την αφηνε μεχρι που η κορη μου εβγαλε την καλτσα και της την εδωσε. Μετα το παιδι εφυγε απο το δωματιο.
ποσο χρονων ειναι η κορη σου?
κοιτα,το περιστατικο αυτο μπορει να φαινεται λιγοτερο επικινδυνο,κατα την αποψη μου ομως,δεν ειναι...το μονο που λειπει απο το περιστατικο ειναι το δαγκωμα που εκανε σε σενα κι αυτο αργα η γρηγορα θα γινει εαν δεν αλλαξει η τακτικη σας και σε ρωταω,γιατι να μην γινει απο την στιγμη που το σκυλι καθε φορα βγαινει νικητης?
χωρις να θελω να αμφισβητησω κανεναν,αυτα που περιγραφεις με αυτα που λεει ο εκπαιδευτης,προσωπικα δεν μου "κολλανε",δεν μπορει να ισχυουν και τα δυο δηλαδη οπως τα λες κατα την αποψη μου.
δεν ειναι συμπεριφορα παιχνιδιου αυτη που εχει το κουταβι,προσωπικα δεν την εχω συναντησει ποτε...ακομη και το πιο κυριαρχικο μου κουταβι,εφτανε στο σημειο να πιασει το χερι μου με γρυλισμα,χωρις να σφιξει πανω τα σαγονια κι αυτο μονο για πολυ ουσιωδεις γι αυτο διεκδικησεις και οχι για μπαλακια,καλτσες κλπ και οχι σε αυτη την ηλικια.
δεν εχω καταλαβει εαν και το "σβερκωμα" το θεωρεις βια και τι σου ειπε ο εκπαιδευτης να κανεις σε αναλογο περιστατικο ξανα ,επισης τι σου ειπε για το παιδι,ομως με ουρλιαχτα και απομακρυνση σας σε αλλο χωρο,δεν λυνεται αυτο το προβλημα,απεναντιας το κανεις μεγαλυτερο.
το κουταβακι δυστυχως κατι εχει, η ψυχολογια σου δεν το βοηθα και η παρουσια του παιδιου το εντεινει...το να μην χρησιμοποιησεις "βια" οπως λες και να προτιμας να το αποχωριστεις,κατσε και σκεψου οτι δεν θα λυσει το προβλημα του κουταβιου,θα λυσει μονο το δικο σας.
διοτι εαν το αγαπας(αρα και γι αυτο δεν θες να το πονεσεις οπως θα το "πονουσε" η μανα του σε αναλογη συμπεριφορα),πως θα βοηθηθει δινοντας το σε αλλο σπιτι ,οταν μολις δαγκωσει,το πιο πιθανον θα ειναι να καταληξει αδεσποτο?
το σκυλακι δυστυχως εχει εντονο προβλημα,ευτυχως ειναι νωρις,πρεπει ομως εσυ πρωτα να σκεφτεις καποια πραγματα και να αλλαξεις τακτικη...σε αυτο θα σε βοηθησει ο εκπαιδευτης,αποψη μου ομως ειναι πως δεν ειναι "οοοοολα καλαααα "οπως στα ειπε-τα λες,ουτε ειναι παιχνιδι αυτο που κανει.
το παιδι πρεπει να το επιτηρεις οταν ειναι με τον σκυλο και να παρατηρεις καλα (χωρις να εισαι η μαμα η η ιδιοκτητρια του σκυλου,σαν τριτος,ασχετος εντελλως,οσο μπορεις πιο αντικειμενικα),την συμπεριφορα του παιδιου και την αναλογη του κουταβιου στην μεταξυ τους σχεση,ωστε να επισημανεις τα λαθη και τα προβληματα...
μεγαλη προσοχη σε παρακαλω πολυ,γιατι εαν χθες του γρυλλισε και του αρπαξε την καλτσα,χωρις να την αφηνει μεχρι να του την δωσει,αυριο που θα ειναι στον καναπε και σε πιο ιση αποσταση,μπορει να το κανει στο προσωπο του...δεν θελω να σε τρομαξω,ειναι ομως κι αυτη μια πιθανοτητα αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα.
 




Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Η κορη μου παιζει τελειως λαθος με το σκυλο και το καταλαβα χθες που μου το επεσημανε η επαιδευτρια. Χρησιμοποιει το σωμα της, ειτε με το κυνηγητο ειτε τα χερια της για να ξεσηκωσει το σκυλο. Αυτο ειναι που πρεπει να αλλαξει. Εννοειται οτι μεχρι να ολοκληρωθει η εκπαιδευση το παιδι δεν θα παιξει ξανα με τη Ρανια χωρις την επιβλεψη ειτε τη δικη μου ειτε του πατερα της.

Απο κει και περα... σιγουρα ο γραπτος λογος ο δικος μου δεν μπορει να ειναι ισος με τα αντικειμενικα συμπερασματα ενος επαγγελματια ο οποιος παρακολουθησε τη συμπεριφορα του σκυλου δια ζωσης.

Και παλι, ειλικρινα ευχαριστω για το ενδιαφερον
 






galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
ενταξει,αρκετα καλη ηλικια ωστε να καταλαβει αυτα που θα της πειτε :wink:
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
galazia η εκπαιδευτρια τον ειδε τον σκυλο απο κοντα οπως μας λεει εδω η Δωρα. Αρα το ποιο λογικο ειναι οτι ηταν σωστή η αποψη της. Ασε που ο κάθε εκπαιδευτης εχει τον δικο του τροπο. Και ειναι και επαγγελματίας. Στην τελική δεν εχουμε δικαίωμα να κατακρινουμε τις κινήσεις του κάθε ιδιοκτήτη γιατι δικος της ειναι ο σκυλος και οτι θελει θα τον κανει. (ποσο μ αρεση αυτο το απολυτο μεσα σ αυτο το φορουμ)
 








Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Συμπαθεστατοι μου συμφορουμιτες, :)

εμπιστευομαι απολυτα την εκπαιδευτρια μου και οχι γιατι συμφωνω με τον τροπο δουλειας της μονο, αλλα και γιατι ειδα και τα αποτελματα της στο σκυλο της γνωστης μου. Καταννοω τις πιθανες ανησυχιες σας αλλα και σεις θα ηθελα να συνειδητοποιησετε οτι επειδη ειμαι τελειως απειρη (ειναι το 1ο κουταβι που μεγαλωνω) ισως και υπερβολικη να ημουν ισως και λαθη να εκανα. Σαφως, σε αυτη τη φαση το καλυτερο που πιστευω οτι εχω να κανω ειναι να δουλεψω με μια επαγγελματια για το καλο και της οικογενειας μου και του σκυλου μου.

Θα σας παρακαλουσα, λοιπον, να μην αναλωνεστε σε μεταξυ σας σχολια που καλλιεργουν μια οχι και τοσο θετικη εικονα στο φορουμ.

Ευχαριστω :)
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
Rania said:
Συμπαθεστατοι μου συμφορουμιτες, :)

εμπιστευομαι απολυτα την εκπαιδευτρια μου και οχι γιατι συμφωνω με τον τροπο δουλειας της μονο, αλλα και γιατι ειδα και τα αποτελματα της στο σκυλο της γνωστης μου. Καταννοω τις πιθανες ανησυχιες σας αλλα και σεις θα ηθελα να συνειδητοποιησετε οτι επειδη ειμαι τελειως απειρη (ειναι το 1ο κουταβι που μεγαλωνω) ισως και υπερβολικη να ημουν ισως και λαθη να εκανα. Σαφως, σε αυτη τη φαση το καλυτερο που πιστευω οτι εχω να κανω ειναι να δουλεψω με μια επαγγελματια για το καλο και της οικογενειας μου και του σκυλου μου.

Θα σας παρακαλουσα, λοιπον, να μην αναλωνεστε σε μεταξυ σας σχολια που καλλιεργουν μια οχι και τοσο θετικη εικονα στο φορουμ.

Ευχαριστω :)
Διπλοματιας η Δωρα

καλά κανεις που ακούς τον εκπαιδευτή. και δεν μαλώναμε βρε απλά είπα πως στην θεση σου θα εκανα το ιδιο
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rania said:
Τελος, να αναφερω οτι δεν προκειται να χρησιμοποιηθει πνικτης, κολλαρο ή οποιοδηποτε βιαιο μεσο για την εκπαιδευση τη Ρανιας και οτι οι τιμωριες θα ειναι σε επιπεδο απομονωσης μεχρι να ηρεμησει το σκυλι. Οποτε οπως ολοι καταλαβαινετε, βρηκα μια εκπαιδευτρια που "ταιριαζει" πολυ με τα πιστευω μου :)
Φιλική συμβουλή.
Ο εκπαιδευτής του σκύλου μας πρέπει να "ταιριάζει" με τις ιδιαιτερότητες του σκύλου μας και όχι με τα πιστεύω μας. Ο πνικτης και το ηλεκτρικό κολάρο είναι εργαλεία εκπαίδευσης και όχι όργανα βασανιστηρίων. Μην επιτρέπεται σε κανένα να σας παραπληροφορεί σχετικά με την χρήση τους και να σας πουλάει φούμαρα περί μη βιαίας εκπαίδευσης. Εκπαίδευση χωρίς βία δεν μπορεί να υπάρξει. Το σβερκωμα και η απομόνωση είναι ΚΑΙ αυτά βία, ας μη γελιόμαστε.

Καλή επιτυχία με το σκυλάκι σου. :)
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
δλδ για να υπαρχει σωστή εκπαίδευση πρέπει να υπάρχει βια???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981