Κομπλεξικοί στην θάλασσα


milgr

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
163
9
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, λόγο φωτο αλλεργίας στον Ήλιο, έχω κατι σπυράκια στην πλάτη...... οπότε:
Παράλια Αρμενιστή Χαλκιδική, είμαστε στην άκρη στα βράχια και βάζουμε τον Alfie μέσα....για λίγο .οι τριγύρω μούτρα
απαγορεύονται τα σκυλιά στην θάλασσα!!!
ναι κυρία μου δεν θα κάνει μακροβούτια λίγο να δροσιστεί και θα τον βγάλω( λέει η κοπέλα μου)
Ναι αλλά είναι όλο μικρόβια τα σκυλιά
Καλά σας πειράζει ο σκυλος που έχει και βιβλιάριο υγείας ? και δεν σας πειράζει ο φίλος μου που έχει λέπρα στην πλάτη......?????????????????
Τελικά μείναμε μονοί....... και απολαύσαμε το μπάνιο μας
 
Last edited:




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ααααχχχ...πονεμενο θεμα τουτο....
Δημιουργουν μονιμως προβλημα...

1. Γιαγιαδες
2. Φοβικες με σκυλια μαμαδες υπερπροστατευτικες....
Επαθε μπροστα μου μια υστερια και τσιριζε τοσο ωστε μαζεψα κι εδεσα το σκυλο και της εκανα αερα να μη μας μεινει...πικρα η γυναικα...
ουτε δεινοσαυρο να εβλεπε...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Οι δικες μου οι τσουπρες δεν την πλησιαζουν την θαλασσα ουτε για να βρεξουν τα ποδια τους.
Ετσι και εμεις προτιμουμε να τις αφησουμε σπιτι απο το να τις ταλαιπωρησουμε μεσα στην ζεστη.
Στον Λιμνιωνα που πηγαμε και τις ειχαμε μαζι μας ηταν δεμενες με 8μετρο σκοινι και με εξαιρεση μια παρακληση να μην πλησιασουν απο τους διπλανους γιατι ειχαν τροφιμα (ελευθερο καμπινγκ) δεν ειχαμε κανενα προβλημα.
Και παρολο που ηταν πολυς κοσμος στην παραλια ακομα και οταν μπηκαν στην θαλασσα κανεις δεν μας ειπε τιποτα.
Ισως τους φανηκε αστειο να κουβαλαω αγκαλια εναν εναν σκυλο για να τον βουτηξω μεσα στην θαλασσα να δροσιστει και μετα ξανα αγκαλια για να τον βαλω και παλι κατω απο την ομπρελα! Γιατι τα κοριτσια καιγοντουσαν στην αμμο και δεν θελαν να πατανε.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Απο την στιγμη που ετσι και αλλιως δεν παμε σε οργανωμενες παραλιες με τα κοριτσια και απο την στιγμη που δεν κολυμπανε ας χτυπιουνται οσο θελουν.
Αν καποιος ειχε προβλημα το μονο που θα αλλαζα ειναι οτιι δεν θα τις δροσιζα στην θαλασσα και απλα θα τους εριχνα νερο στα ποδια και στην κοιλιτσα με το κουβαδακι
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
το θεμα με εμενα ειναι οτι οχι απλως μπαινει, αλλα δεν βγαινει κι ολας απο το νερο...
το καλο ειναι οτι δεν εχοχλει κανεναν (με την πραγματικη εννοια εννοω....θελω να πω οτι δεν παει σε αλλους ουτε κολυμπα προς αυτους)...
το μονο που θελει ειναι να της πετω ξυλα και να τα βγαζει εξω και φτου κι απ'την αρχη....
εννοειται οτι ενοχλει βεβαια εκεινους που δεν θελουν τα σκυλια στο νερο...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Και εμενα με ενοχλουν οι μαμαδες που οταν το πιτσιρικι τους θελει να παει προς "νερου" του το στελνουν μεσα στην θαλασσα αλλα τι να κανουμε.

Ωραια θα ηταν να υπηρχαν παραλιες που να επιτρεπονται οι σκυλοι αλλα μεχρι να ανεβει αρκετα η παιδεια μας καλυτερα που δεν υπαρχουν. Αλλιως θα γεμιζαν σκατουλες οπως τα αντιστοιχα παρκα.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
εγω θα σας πω οτι αφου το λεει ο νομος ας τον τηρησουμε ετσι και αλλιως υπαρχουν λυσεις .
1) δεν πας σε παραλια τιγκα στο καταμεσημερο -η αυγουστιατικα
2)ολο το χρονο ειναι η θαλασσα για τα σκυλια
3) τον περιεργο τον βλεπεις απο μακρια και πρατεις αναλογως
εγω τωρα και τις 22 μερες ο σκυλος μαζι μου στη θαλασσα αλλα ετυχε εκει που ημουν να μην εχει κανεις προβλημα
και μονο ενας ψαρας μου εκανε παραπονο γιατι του τρυπησε το τσαμαδουρι ο σκυλος αλλα του το αντικατεστησα
ο σκυλος εβλεπε τη σημασουρα και την περναγε για μπαλα και την δαγκωνε
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
καλησπερα παιδια...η αληθεια ειναι πως και εγω εχω τσακωθει απειρες φορες γι αυτο το θεμα και δε βγαζω ποτε ακρη...πριν 2 χρονια θυμαμαι ημουν συρο και ειχα παει με τον τζακ στα κατσαβραχα,πιο βραχια δε γινοταν και κολυμπουσε μια παλιογρια για να βγει εξω(φανταστειτε ετσι,δεν ειχα καν επαφη με παραλια) και μου λεει τι δουλεια εχει εδω ο σκυλος και μας γεμιζει μικροβια και και και...της λεω λοιπον εσυ εισαι σαπια εντελως τοσο χρονων που εισαι βρωμογρια,εσυ εισαι που μολυνεις την θαλασσα οχι ο σκυλος μου που ειναι εμβολιασμενος και πεντακαθαρος παλιοσιχαμενη....εκεινη την στιγμη κολυμπουσε ενα ζευγαρι να βγει και εκεινο εξω και πεταγεται ο αντρας και της λεει πριν που κατουρησα διπλα σου δεν ειδα να σε πειραζει....χαχααχχαχα και βαζω κατι γελια....η αληθεια ειναι οτι υπαρχει πολυ παλιοκοσμος..καλυτερα να πηγαινετε τα σκυλια η πολυ πρωι θαλασσα,οπως καθιερωσαμε εμεις,6 η ωρα ειμαστε στη παραλια και δεν εχει ψυχη εκεινη την ωρα το πρωι η να βρειτε καποια παραλια απομονωμενη εντελως....δυστηχως η ευτυχως ολο και καποιος θα βρισκεται και η αποψη μου οταν ειστε σωστοι ειναι να το αγνοειται με παντελη αναισθησια!!!
O άνδρας της της την είπε ωραία, αλλά προσωπικά επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με τον τρόπο σου! Το ότι ο άλλος είναι αγενής ή εμπαθής δεν σημαίνει πως πρέπει να είμαστε κι εμείς! Εγώ τους τη "λέω" καλύτερα όταν μιλάω βάσει νόμου παρά με άλλες συμπεριφορές. Εκεί ο άλλος μαζεύεται! Κατανοώ όσο φιλόζωη και να είμαι πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν τα θέλουν τα σκυλιά κι αυτό είναι δικαίωμά τους! Αλλά από την άλλη αν ο άλλος είναι κομπλεξικός, θα είναι όπου και να είναι. Τις προάλλες πήγαινα βόλτα τα σκυλάκια μου, 2 δικά μου ένα της αδερφής μου και πετάγονται δύο και λένε "ο κόσμος δεν έχει να φάει κι εσείς μαζεύεται σκυλιά! Δώστε τα λεφτά στα παιδιά και όχι στα ζώα!" Στο άσχετο και χωρίς λόγο! Αν ο άλλος είναι κομπλεξικός δεν αλλάζει! Και αυτό το υπογράφω και με την επαγγελματική μου ιδιότητα! Οι κάλοι στον εγκέφαλο παιδιά δεν φεύγουν εύκολα! :)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συμφωνω με Avraki.
Οι μεγαλοι ανθρωποι ειναι αλλιως μαθημενοι με τα σκυλια και τα ζωα γενικοτερα.
Στις παλιες εποχες ο σκυλος ηταν μονο για χρηστικους λογους (φυλαγε τα κοπαδια κλπ).
Τον ειχαν ολη μερα εξω, του πεταγαν και κανα κοκκαλο και ουτε που πλησιαζαν κοντα αφου "σκυλοβρωμουσε" και ηταν γεματος παρασιτα.

Ειδικα αν πεσεις σε γρια/γερο ενα χαμογελο σ' αυτα που λεει ειναι αρκετο. Φυσικα μετα συνεχιζετε το κολυμπι. :)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
να προσθεσω στο χρησιμο Post του χρηστη avraki οτι εκτος απο το κομπλεξ εκεινο που δεν φευγει ευκολα ειναι και ο φοβος...
οταν ο αλλος φοβαται πρεπει να τον αντιμετωπιζουμε με κατανοηση και υπομονη....η υστερια που προκαλειται απο το φοβο ειναι ενα απολυτα δικαιολογημενο συναισθημα...υστερικοι μπορουμε ολοι να γινουμε σε κατι που μας φοβιζει...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν νομίζω ότι είναι θέμα του καθενός μας η ψυχοθεραπεία των υπόλοιπων ανθρώπων
δηλαδή δεν με απασχολεί αν ο άλλος δικαιολογείται να έχει φόβους κόμπλεξ μανίες ιδεοληψίες και ότι άλλο
έχω δικαιώματα
όπως και ο άλλος
και ένα απο τα δικαιώματά μου είναι να υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου
κι ο κάθε προβληματικός(μαζί κι εγώ,σε ότι είμαι προβληματικός) να τραβήξει τον δρόμο του χωρίς να με ενοχλεί-εφόσον δεν τον ενοχλώ.

κι αν έχει όρεξη για ατάκες......εγώ να δείς :lol:
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Kokoni αν εσυ εχεις λοξα να βγαινεις βολτα με 5-6 ταραντουλες επανω σου (γιατι ετσι τη βρισκεις ρε παιδακι μου. Γουσταρεις ταραντουλα.. :) ) δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση να μπαινεις και στο Μετρο... Πώς να το κανουμε. Πρεπει να σεβομαστε τους αλλους και να μην τους προσβαλουμε.

Ειναι η αρχη της Δημοκρατιας.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
δεν μιλαμε για θεραπεια....απλα για σεβασμο (μιλαω για τον φοβο)....δεν λεμε να λυσεις το προβλημα τους...απλα να το σεβαστεις...
Συμφωνώ απόλυτα!! Ο φόβος παιδιά είναι πολύ βασικός και ως άτομο που έχει περάσει το ψυχολογικό του (άκουγα τη λέξη ψειρες και για ώρες ξυνόμουν και έβαζα και τα κλάματα) αλλά και ως ψυχολόγος είναι μεγάλο πράγμα να δείχνεις σεβασμό στον φόβο του άλλου! Όταν εσύ είσαι σε πλεονεκτικότερη θέση, αυτό δεν πρέπει να το εκμεταλλεύεσαι, αλλά να το διαχειρίζεσαι σωστά για να βοηθήσεις και τον άλλον!
 




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
δεν νομίζω ότι είναι θέμα του καθενός μας η ψυχοθεραπεία των υπόλοιπων ανθρώπων
δηλαδή δεν με απασχολεί αν ο άλλος δικαιολογείται να έχει φόβους κόμπλεξ μανίες ιδεοληψίες και ότι άλλο
έχω δικαιώματα
όπως και ο άλλος
και ένα απο τα δικαιώματά μου είναι να υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου
κι ο κάθε προβληματικός(μαζί κι εγώ,σε ότι είμαι προβληματικός) να τραβήξει τον δρόμο του χωρίς να με ενοχλεί-εφόσον δεν τον ενοχλώ.

κι αν έχει όρεξη για ατάκες......εγώ να δείς :lol:

Το θέμα δεν είναι να βρίζουμε, γιατί τέτοιες συμπεριφορές εξαγριώνουν τις αντιδράσεις κατά των ζώων! Το θέμα είναι να προσπαθούμε με λογικά επιχειρήματα να διαχειριζόμαστε τις καταστάσεις!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ειναι βεβαια και ο τροπος...
το "παρε το βρωμοσκυλο σου απο κοντα μου" απο το "σας παρακαλω επειδη φοβαμαι κρατατε λιγο το σκυλο σας" εχουν διαφορα....
και την αναλογη αντιδραση....
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Το θέμα δεν είναι να βρίζουμε, γιατί τέτοιες συμπεριφορές εξαγριώνουν τις αντιδράσεις κατά των ζώων! Το θέμα είναι να προσπαθούμε με λογικά επιχειρήματα να διαχειριζόμαστε τις καταστάσεις!
Λογικά επιχειρήματα απέναντι σε παράλογα κόμπλεξ είναι μια τρύπα στο νερό.

Συμφωνώ 100% με τον kokoni και αποτέλεσμα αυτού είναι το οτι επιλέγω να μην παίρνω το σκύλο μαζί μου σε πολυσύχναστες παραλίες (όπως εξήγησα παραπάνω).