Κορωνοιος και κατοικίδια


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Συγνώμη αν υπάρχει αλλού ή ερώτηση αυτή αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο θέμα ανοιγμένο ψάχνοντας.
Θέλω να ρωτήσω αν ο κορωνοιος μεταδίδεται στο κατοικίδιο με τον ίδιο εύκολο τρόπο όπως και στον άνθρωπο και πως μπορεί να το καταλάβει κανείς αν τυχόν ο ίδιος δε νοσεί. Εγώ προφυλάσσω το σκυλάκι μου καθημερινά από τους διάφορους κινδύνους που κυκλοφορούν αλλά τώρα πραγματικά έχω ανησυχία και για εκείνο αλλά και για μένα γενικότερα
 




jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ετσι ήξερα κι εγώ αλλά κυκλοφορεί μια είδηση ότι ένα σκυλάκι με ιδιοκτήτη φορέα του ιού έχει κάποια συμπτώματα αλλά δε μπορεί να γίνει διάγνωση λόγω έλλειψης διαγνωστικού για τετράποδα και έτσι είναι σε αναμονή και με έπιασε ανησυχία για το μικρούλη. Καλύτερα να πάθω εγώ κάτι πάρα εκείνος.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τετοιες φημες δυστυχως μονο κακο κανουν στα σκυλακια. Σε λιγο θα τα εγκαταλειπουν και με αφορμη τον ιο. :cry:

Εαν θες να παραμεινεις και ψυχικα υγειης, ψυχραιμια, κοινη λογικη και να ενημερωνεσαι μονο απο εγκυρες (οσο το δυνατον με τοση αχρηστη πληροφορια γυρω μας ) πηγες. :sneaky:
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Εriana


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Τετοιες φημες δυστυχως μονο κακο κανουν στα σκυλακια. Σε λιγο θα τα εγκαταλειπουν και με αφορμη τον ιο. :cry:

Εαν θες να παραμεινεις και ψυχικα υγειης, ψυχραιμια, κοινη λογικη και να ενημερωνεσαι μονο απο εγκυρες (οσο το δυνατον με τοση αχρηστη πληροφορια γυρω μας ) πηγες. :sneaky:
Αυτοί που θα τα εγκατέλειπαν δε περίμεναν τον ιό γισ αφορμή. Εγώ το δικό μου σκυλάκι ποτέ δε θα το άφηνα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Από τη WHO:

While there has been one instance of a dog being infected in Hong Kong, to date, there is no evidence that a dog, cat or any pet can transmit COVID-19. COVID-19 is mainly spread through droplets produced when an infected person coughs, sneezes, or speaks. To protect yourself, clean your hands frequently and thoroughly.

WHO continues to monitor the latest research on this and other COVID-19 topics and will update as new findings are available.
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Άρα λοιπόν δε κινδυνεύουμε εμείς από τα ζώα αλλα εκείνα από εμάς. Το ίδιο κακο είναι για όποιον έχει ζωάκι και το αγαπάει
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Άρα λοιπόν δε κινδυνεύουμε εμείς από τα ζώα αλλα εκείνα από εμάς. Το ίδιο κακο είναι για όποιον έχει ζωάκι και το αγαπάει
Ειναι για την ερωτηση εαν μπορουμε να κολλήσουμε εμεις απο τα κατοικιδια. Η απαντηση ειναι πως οχι. Οποτε αν δεν τον μεταδιδουνε, μαλλον δεν κολλανε. Και να σου πω την αληθεια δυσκολο να κολλανε, αλλιως θα ακουγαμε για κρουσματα και σιγουρα δεν θα τα αφηναν απ’ την καραντινα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Στο σκυλί στο Χογκ Κογκ πάντως έγινε εξέταση αίματος και δε βρέθηκε ιικό φορτίο, αρνητικό εντελώς. Η πρώτη εύρεση ήταν από δείγμα σάλιου. Συγνώμη, δεν κράτησα την πηγή, τις τελευταίες μέρες το διάβασα. Το κρατούσανε όμως ακόμα καραντίνα για σιγουριά, πιθανόν να ακολουθήσει κι άλλο τεστ.

Είναι προφανές, και χωρίς αυτή την περίπτωση, ότι μπορεί να το μεταφέρει μέσω σάλιου, ίσως κ αλλιώς (όπως μια μολυσμένη επιφάνεια), γι'αυτό συνιστάται προσοχή. Το ότι ο ιός βρέθηκε στα σωματικά του υγρά αλλά δεν προσβλήθηκε το ζώο (σύμφωνα με την πρώτη εξέταση αίματος) είναι σίγουρα πολύ θετική ένδειξη.
 
  • Like
Reactions: Berna


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πιστεύουν ότι είχε προσβληθεί (μάλλον είχε κάποια συμπτώματα) αλλά με πολύ χαμηλό φορτίο. Οι σκύλοι δε θεωρούνται καλοί ξενιστές του ιού και δεν θεωρείται πιθανό να τον μεταδίδουν.

“It wouldn’t be surprising for this to be a low-grade infection because dogs are not thought to be very good hosts for this virus.”

 
  • Like
Reactions: noni_papa and sis


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

@Berna πώς είναι η κατάσταση γενικότερα στην Σερβία;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το πομέριαν από το Χονγκ Κονγκ, ηλικίας 17 ετών, απεβίωσε.

Μόλις διαδοθεί θα μας κοιτάνε στο δρόμο με τον σκύλο ως λεπρούς ..... Ελπίζω να βγω ψεύτης.
 
  • Sad
  • Like
Reactions: jannisb and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το πομέριαν από το Χονγκ Κονγκ, ηλικίας 17 ετών, απεβίωσε.

Μόλις διαδοθεί θα μας κοιτάνε στο δρόμο με τον σκύλο ως λεπρούς ..... Ελπίζω να βγω ψεύτης.
διαφορα τετοια στορυ παιζουν ολημερις και μαλιστα σε σελιδες φιλοζωικου ενδιαφεροντος

δες και το θετικο, δε θα μας πλησιαζει κανεις.

ΥΣ. Η λαικη σημερα στα μερη μας ηταν φουλ στα γεροντια, ο κοροναιος εκανε παρτυ...αλλα ο σκυλος θα τους φταιει μετα :LOL:
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Αφορμές για τους κλασικούς απαίδευτους της χώρας μας, να μας κοιτάνε με μισό μάτι και να βγάζουν κακία.
Και επίσης αφορμή, για να παρατάνε τα ζωάκια στους δρόμους !!!!!

εδω τόσα χρόνια Τα λένε βρομόσκυλα.... τώρα θα κολλήσουν;;;;;;
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν ξέρω τι να πω. Σήμερα βλέπω φωτογραφίες που μιλάνε για πλήθος κόσμου που πλημμύρισε χθες την μαρίνα στον φλοίσβο και μετράω το πολύ 50 άτομα σε μια πόλη τεσσάρων εκατομμυρίων. Στις φωτογραφίες και ένα άστεγος που τόλμησε ( ; !! ) να κοιμάται έξω.

Αύριο μπορεί να βγει φωτογραφία με πλήθος φροντιστών σκύλων ( ας πούμε εγώ με την @medusa ) που τους βγάζουν βόλτα. Με πρόσχημα τα σκυλιά βολτάρουν οι ανεύθυνοι.

Του ύψους ή του βάθους πάμε.

* Τώρα που άκουσα τα νέα μέτρα για τους κατόχους κατοικίδιων τα 2 μέτρα απόσταση. Πάω να πάρω το μέτρο απ' την αποθήκη να το κρατώ στο χέρι. Οι συναθροίσεις πάνω από 10 άτομα έχουν πρόστιμο 1000€ το άτομο, άρα σε πάρκο σκύλων μέχρι εννέα άνθρωποι ( αν και έχω καιρό να πάω ).
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Δεν ξέρω τι να πω. Σήμερα βλέπω φωτογραφίες που μιλάνε για πλήθος κόσμου που πλημμύρισε χθες την μαρίνα στον φλοίσβο και μετράω το πολύ 50 άτομα σε μια πόλη τεσσάρων εκατομμυρίων. Στις φωτογραφίες και ένα άστεγος που τόλμησε ( ; !! ) να κοιμάται έξω.

Αύριο μπορεί να βγει φωτογραφία με πλήθος φροντιστών σκύλων ( ας πούμε εγώ με την @medusa ) που τους βγάζουν βόλτα. Με πρόσχημα τα σκυλιά βολτάρουν οι ανεύθυνοι.

Του ύψους ή του βάθους πάμε.

* Τώρα που άκουσα τα νέα μέτρα για τους κατόχους κατοικίδιων τα 2 μέτρα απόσταση. Πάω να πάρω το μέτρο απ' την αποθήκη να το κρατώ στο χέρι. Οι συναθροίσεις πάνω από 10 άτομα έχουν πρόστιμο 1000€ το άτομο, άρα σε πάρκο σκύλων μέχρι εννέα άνθρωποι ( αν και έχω καιρό να πάω ).
Θα πηγαίνουμε στο παρκο όπως στα σουπερμάρκετ με αριθμούς!!!!! Χαχα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

@Berna πώς είναι η κατάσταση γενικότερα στην Σερβία;
Μόλις μπήκαμε όλοι μέσα γιατί απ' τις 8 το βράδυ μέχρι τις 5 το πρωί απαγορεύεται η κυκλοφορία.
Σύνορα κλείσανε, σχολεία - πανεπιστήμια επίσης, σε άτομα 65 + απαγορεύεται να βγουν από τα σπίτια τους, εστιατόρια, καφετέριες, ξενοδοχεία κλείνουν σιγά σιγά ένας ένας και τους επιτρέπεται να δουλεύουν μέχρι τις 5, κλείσαμε κι εμείς μιας και το 80% των πελατών μας είναι ΧΟΡΕΚΑ, από σήμερα καθόμαστε σπίτια μας σε stand-by αν παραγγείλει κάποια αντιπρόσωπος κάτι...
Αναμένεται να κοπεί και η συγκοινωνία, επίσης αν χειροτερέψουν τα πράγματα βλέπω να γινόμαστε Ιταλία να μην μπορούμε να βγούμε και καθόλου έξω.

Οσον αφορά τα κρούσματα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, μέχρι στιγμής 89 κρούσματα, εκ των οποίων 4 σοβαρά, 0 νεκροί.

Ο αδερφός μου είναι Θεσσαλονίκη και μου λέει πως τα πράγματα εκεί είναι χαλλλλλαρά;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα σε όλους.
Τις προάλλες μίλησε μια κτηνίατρος στον Χατζηνικολαου για το συγκεκριμένο θέμα.
Κορωνοϊοι προσβάλλουν τους σκύλους, αλλά είναι διαφορετικοί από αυτούς που προσβάλλουν τους ανθρώπους. Στο συγκεκριμένο σκυλάκι πήραν δείγμα από τη μύτη του και το τρίχωμά του και βρέθηκε θετικός όχι γιατί νοσουσε από τον ιό, αλλά επειδή ζούσε στον ίδιο χώρο με την αφεντικινα του που είχε προσβληθεί από τον ιό. Οποιαδήποτε επιφάνεια και αν εξεταζαμε στο ιδιο σπίτι θα είχε πάνω της τον ιό.

Χθες διάβασα πως το σκυλάκι πέθανε.
Η ιδιοκτήτρια (σύμφωνα με τα δημοσιεύματα) δεν ήθελε να γίνει νεκροψία. Ήταν 17 ετών.
Το σκυλάκι όλο αυτό το διάστημα ήταν σε καραντίνα και αποδεσμεύτηκε όταν και σε 2 τεστ που υποβλήθηκε, βγήκε αρνητικό.
Από πουθενά δεν προκύπτει πως η αιτία του θανάτου ήταν ο ιός.

Θεωρώ πως αν υπήρχε οποιαδήποτε υποψία πως ο ιός προσβάλλει σκύλους, ολο και κάποιο περιστατικό θα είχε δημοσιευθεί.

Καλή δύναμη σε ολους
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βεβαια, το πλυσιμο των χεριων μετα απο χαδια πρεπει να μου γινει συνηθεια γιατι δεν το κανω. Απο τη στιγμη που ο ιος μενει σε επιφανειες για καποιες μερες γιατι να μην ισχυει το ιδιο για τη γουνα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf