Κουτάβια από γέννα ιδιώτη στο δρόμο.....


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Να ρωτήσω κάτι...
Σου ζήτησε η ROTTIE τα τηλέφωνα της "κυρίας αυτής" που τυχαίνει νά'ναι και προισταμένη σου..
ΕΣΥ μόνο ξέρεις για τις @@κίες της ή το γνωρίζει κανένας άλλος?
Γιατί αν το γνωρίζει και κάποιος άλλος τότε θα μπορέσεις να ισχυριστείς ότι εσύ δεν έκανες τίποτα και ότι άλλος ήτανε ο "χαφιές"(στην περίπτωση μας κάθε άλλο παρά χαφιές)
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εάν τουλάχιστον μπορείς να καλυφθείς και ταυτόχρονα να σώσεις και τα μικρά , μη διστάσεις;)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σε πιο σημείο διακρίνεις ότι είσαι μέρος της λύσης?
Μονο στο ότι την έπεισα να στειρώσει τη σκύλα και να σκεφτεί το θέμα κάπως πιο υπεύθυνα.... αν δεν κάνω τίποτα και τους αφήσω στο έλεος τους (οπως έγινε τις προηγούμενες δυο φορές) θα έχω βοηθήσει λιγότερο.

Πάντως δε με παίρνει επαγγελματικά να την καταγγείλω. Και δε θέλω να μην κάνω τίποτα ακόμα κι αν κάποιοι θεωρούν ότι αυτό που θα κάνω είναι ανεπαρκές και ίσως συμβάλει και στν αλυσίδα (δε νομίζω ότι το τελευταίο ισχύει απο τη στιγμή που θα στειρωθεί η σκύλα).

Οσο για την καταγγελία, ναι το ξέρουν κι άλλοι στο γραφείο, αλλά δεν διατίθεμαι να ρίξω το βάρος σε αλλον. Αν την κάνω κάποτε, θα της το πω στα ίσια.

Η οποία σκύλα παρεπιπρόντως παίζει να μην περνάει και καταπληκτικά, αλλά αυτό ούτε θέλω να το σκεφτώ.... ελπίζω ότι περνάει καλύτερα απ'οτι σε κλουβί κέννελ.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν ασχοληθεί η Rottie με το θέμα - και επειδή την ξέρω μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική σε κάτι τέτοια :D - δεν είναι απαραίτητο να "σε δώσει".
Εφ' όσον μάλιστα το ξέρουν κι άλλοι στο γραφείο, φαντάζομαι θα το ξέρουν και γείτονές της, συγγενείς της κ.ο.κ, δύσκολο να αποδείξει ότι το έκανες εσύ.
Σε καταλαβαίνω βέβαια, είναι δύσκολο να "πολεμήσεις" το αφεντικό...
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επικοινώνησα με το καταφύγιο που ξέρω.... έχει ήδη 7+ 5 κουτάια και δεν μπορεί να φροντίσει άλλα....:(:(

Τι κάνω τώρα? Αλλο σωματείο ή κεννελ φαντάζομαι....

Εντωμεταξύ, η συνάδελφος έχει σοβαρό προβλημα υγείας και δεν έχει έρθει αυτή τη βδομάδα στο γραφείο..... οπότε δεν είχα και την ευκαιρία να της πω να βγάλει φωτογραφίες, τα μικρά με τη μαμά τους, μπας και αρχίσουμε να προωθούμε...... :(:(
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Από όσο ξέρω τα περισσότερα σωματεία δεν δέχονται κουτάβια ιδιωτών (και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε). Δίνουν προτεραιότητα στα αδέσποτα.

Δεν μπορείς να την πείσεις να τα κρατήσει μέχρι να υιοθετηθούν και απλά να την βοηθήσεις στο postάρισμα των αγγελιών?
 




Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Eαν πεταξει τα σκυλακια εξω απο κανενα σχολείο και παλι τοτε θα της γίνει μηνυση κ οφείλεςι να δωσεις τα στοιχεια της!!ΔΗΛΑΔΗ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΖΩΑ?Δως μου τα στοιχεια της κ θα πω εγω οτι την ειδα οταν τα πεταγε!:mad:
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
και τι ιδεα να τα αφηνει εξω απο σχολειο????!!!!!! με ποιο σκεπτικο?? α κοιτα μαμα τι ωραιο να το παρουμε! το οτι θα κανουν σειρα τα μικρα ποιο θα τα πρωτοπαρει αγκαλια και το κατσιασμα που θα τραβηξουν! ανευθυνη εντελως!!!! πρεπει να την καταγγειλεις!!! αναρωτιεμαι πως τετοιοι ανθρωποι που αντιμετωπιζουν ετσι τα σκυλια εχουν και δικο τους!!!
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι αυτό το σκηνικό που κάνει είναι εξοργιστικό και κάποιος πρέπει να της κόψει τη φόρα. Γνωρίζεις σε πιο σχολείο θα πάει να τα αφήσει; Μήπως και την κάνεις καρφωτή επιτόπια και γίνει ρόμπα από καθηγητές, μαθητές και γονείς; τα κουτάβια δεν έχουν πιθανότητες επιβίωσης στο δρόμο. Επίσης κάποιος πρέπει να της πάρει και το σκύλο. Δεν αξίζει να το έχει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, νέα:

Τη ρώτησα σήμερα τι έγινε και μου είπε ότι βρήκαν να τα δώσουν... σε ένα εργοστάσιο λέει που τα θέλανε για φύλακες..... κρατήσανε μόνο ένα εκείνοι για τον εαυτό τους.....

Ο θεός κι η ψυχή τους....

:(
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μην πιστεύεις πως θα τη στειρώσει, απλά επειδή το είπε.
ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ.

Αν δεν ασχολιόσουν καθόλου ίσως να ήταν καλύτερα τελικά!
Μάλλον, αντι να τα αφήσει στο σχολείο τα παράτησε στην Πεντέλη.

Εγώ με ΤΙΠΟΤΑ δεν πιστεύω πως βρέθηκε κάποιος βλάκας (και ΑΜΕΣΩΣ) να πάρει μια ολόκληρη γέννα με ημίαιμα και καλά για φύλακες. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Τα πέταξε στο βουνό και σου είπε ψέμματα να μην ακούει την γκρίνια σου.

Σημείωσε στο ημερολόγιό σου πότε θα γίνει η επόμενη γέννα (γιατί θα γίνει).
Αν η σκύλα της ζει στο δρόμο εγώ θα την ΕΚΛΕΒΑ για λίγο, και θα την πήγαινα για στείρωση προσωπικά (χωρίς να της το πω καν).

Χάρη θα της κάνεις της βλαμμένης (κακό αυτό) αλλά τουλάχιστον θα σταματήσει η ταλαίπωρη σκύλα να γεννάει (και τα κουτάβια της να υποφέρουν).

Αν και πιστεύω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να την καταγγείλεις.
ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν μάρτυρες. Γιατί δεν αφήνεις να πει η Ρόττι πως είναι μάρτυρας (για να μην ανακατευτείς) και να την απειλήσει με μήνυση;

Να της πει πχ:
"Σε παρακολουθώ καιρό που πετάς κουτάβια στον δρόμο. Ξέρω και πότε έχει οίστρο η σκύλα σου , Σκύλα!":mad: "Έτσι και ξαναπετάξεις κουτάβια θα σε καταγγείλω!"

Δεν πάτε τώρα να μαζεύψετε τα κουταβάκια από την Πεντέλη; Κάνει κρύο...:mad::(
Τα άμηρα....

Ακου κει "τα πήρε όλα ένας για φύλακες".... Θα γέλαγα, αν μπορούσα να βγάλω τα παγωμένα από το κρύο κουταβάκια απο το μυαλό μου!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σημείωσε στο ημερολόγιό σου πότε θα γίνει η επόμενη γέννα (γιατί θα γίνει).
Αν η σκύλα της ζει στο δρόμο εγώ θα την ΕΚΛΕΒΑ για λίγο, και θα την πήγαινα για στείρωση προσωπικά (χωρίς να της το πω καν).


Αν και πιστεύω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να την καταγγείλεις.
ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν μάρτυρες. Γιατί δεν αφήνεις να πει η Ρόττι πως είναι μάρτυρας (για να μην ανακατευτείς) και να την απειλήσει με μήνυση;

Να της πει πχ:
"Σε παρακολουθώ καιρό που πετάς κουτάβια στον δρόμο. Ξέρω και πότε έχει οίστρο η σκύλα σου , Σκύλα!":mad: "Έτσι και ξαναπετάξεις κουτάβια θα σε καταγγείλω!"

Δεν πάτε τώρα να μαζεύψετε τα κουταβάκια από την Πεντέλη; Κάνει κρύο...:mad::(
Τα άμηρα....

Ακου κει "τα πήρε όλα ένας για φύλακες".... Θα γέλαγα, αν μπορούσα να βγάλω τα παγωμένα από το κρύο κουταβάκια απο το μυαλό μου!
Δεν ξέρω καν που μένει..... κάπου στο Μαραθώνα..... αλλα ιδέα δεν έχω που..... και υποτίθεται ότι η σκύλα είναι στον κήπο της..... οχι στο δρόμο.... οπότε δεν παίζει να την απαγάγω για τη στείρωση..... :(:(

Τι να πω ρε παιδιά.... πιο πολύ τα λέω για να πω τον πόνο μου κάπου που καταλαβαίνουν!
Αν έχει βγει κάτι καλό από την όλη ιστορία, είναι ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο γραφείο για τα αδέσποτα και ελπίζω ότι έχουν ευαισθητοποιηθεί και πέντε άνθρωποι παραπανω...... μια κοπέλα μάλιστα που ήταν να πάρει σκυλάκι από πετσοπ, τώρα το αποκλείει και σκέφτεται αδεσποτάκι, μιας και απλώς θέλει κάτι μικρό και καλοσυνάτο....
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Σιγά μη τα έδωσε σε εργοστάσιο ...

Ελπίζω στην επόμενη γέννα να δώσεις τα στοιχεία της είτε στην/στον Stray.gr είτε στην ROTTIE
:(