Κουτάβια και βάρος...


14 Μαρτίου 2018
18
8
44
Ναι παιδιά δεν το είχα ψάξει ποτέ τοσο πολύ πάντα εμπιστεύομουν τον κτηνίατρο...... Πότε δεν ειναι αργά βέβαια.....
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οπου δεν υπαρχει αναμεσα στα συστατικα φρεσκο κρεας σε ικανοποιητικη ποσοτητα (συνολικα τα φρεσκα και τα απξηραμενα κρεατα πρεπει να βγαζουν περιπου 70% των συστατικων), η τροφη ειναι για τον π@τσο..
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ μπαρφ δινω. Σαφως και αξίζει. Σαν να συγκρινεις σπιτικο φαγητο με πατατακια.
Ορεξη να εχεις να ασχολεισαι. Υπαρχει καπου ενα θέμα "barf για αρχαριους" θα βρεις πολλα εκει... :)
 




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Θεωρώ το βάρος λίγο. Αν και δεν ξέρω βάρος-ύψος. Μπορείς να ανεβάσεις κάποια πρόσφατη φωτό?

Εμένα είναι 4,5 μηνών. Καμία σχέση φυσικά με ακίτα. Υπολογίζουμε τελικό βάρος 40-45 κιλά. Τώρα είναι γύρω στα 25. Αλλά επειδή το ψάχνω (την ανάπτυξη), γι αυτό ζήτησα φωτό.
 




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Από τις φωτό δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερο θέμα, συγκρινόμενη με τη σωματική διάπλαση (φυσικά δε βοηθάνε και πολύ, όταν κάθεταιή είναι ξαπλωμένη). Φαίνεται καλά διανεμημένο το βάρος της.
Αν όμως έχει θέμα ύψους/μήκους, αυτό είναι άλλο, και πρέπει να κοιτάξεις τα στάνταρ της ράτσας, για να έχεις μέτρο σύγκρισης.
Και η τροφή παίζει σημαντικό ρόλο!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παντως το σκυλακι δε φαινεται κοκαλιαρικο....
μη το πλακωσεις και στο φαι απο αποψη μεγαλης ποσοτητας και του δημιουργησεις παραπανω θεματα.
οσο ειναι προδιαγεγραμμενο να παρει θα το παρει , παραπανω δε παιζει. Ειπες οτι και η αδερφη της ειναι μικροσωμη. Με αμφιβολες εκτροφες αυτα συμβαινουν, θα διαβασεις θεματα περι εκτροφης καποια στιγμη και θα καταλαβεις. Δε μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι 100% ακιτα ποτε αρα δε μπορεις να περιμενεις και απαραιτητα οτι θα φτασει το μεγεθος του προτυπου.
Δωσε απλα μια καλυτερη απο ποιοτητα τροφη πχ την Profine που δοκιμασες ή και λιγο καλυτερη κατα την αναπτυξη αν σε περνει, κοιτα την υγεια του και σωστες αποπαρασιτωσεις και μην αγχωνεσαι . Οσο και να γινει το ιδιο θα το αγαπας :)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ενταξει δεν φαινεται να ειναι αδυνατη αλλα αλλο το βαρος κι αλλο η αναπτυξη. Μπορει κι ενα ανθρωπινο παιδι να δειχνει παχουλο αλλα να υστερει στο υψος στην κινητικοτητα κλπ. Γι αυτο λεμε μια καλη τροφη ειναι το παν γτ εχει βιταμινες, ιχνοστοιχεια οπως το ασβεστιο κλπ. Συν το οτι δεν ξερεις και πολλα για την υγεια των προγονων της, ενας λογος παραπανω να προσεχεις πολυ.
Δες πως θα τα παει με μια καλη τροφη, ακομα κι αν μεινει πιο μικροσωμη απο οτι πρεπει τουλαχιστον θα ειναι υγιης.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο που περιγράφεται ο ιδανικός - ιδεατος εκπρόσωπός της.
Oι εκτροφείς έχουν σαν στόχο με τις επιλογές τους να δημιουργήσουν σκύλους που ταυτόχρονα να πλησιάζουν όσο γίνεται περισσότερο σε αυτό το ιδεατό, να είναι υγιείς και να έχουν και τον τυπικό χαρακτήρα της φυλής τους.
Τα κιλά που αναφέρονται στο πρότυπο κάθε φυλής, αφορούν ενήλικο σκύλο
Ακόμα και εκτροφικός να ήταν ο σκύλος ποτέ δεν βασίζεσαι στα κιλά που αναφέρονται στο εκάστοτε πρότυπο.
Κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και ενδέχεται η κατασκευή του να είναι τέτοια που τα κιλά του προτύπου να του είναι λίγα ή να του είναι πολλά. Για την κατασκευή του, τον σωματότυπό του.
Και όλα αυτά εξαρτώνται από γονίδια.

Ποτέ δεν ζορίζεις έναν σκύλο να φτάσει στα κιλά του προτύπου. Είτε ταΐζοντας τον παραπάνω, είτε κάνοντάς του αυστηρή δίαιτα ΑΝ η κατασκευή του είναι τέτοια που δεν υποστηρίζει αυτά τα κιλά.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σκύλο που αναπτύσσεται.

Αυτό που κάνεις είναι να βλέπεις τον σκύλο σου να είναι φυσιολογικός - κανονικός για την κατασκευή του, όχι για την φυλή του. Να μην είναι ούτε παχύς, ούτε όμως και αδύνατος.

Και εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται το σκυλάκι!
Να σου ζήσει (y)
 


14 Μαρτίου 2018
18
8
44
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!
Απλα είναι σαν έχεις παιδί και σαφώς τώρα που είναι στην ανάπτυξη πρέπει να του δώσεις ότι καλύτερο...., αφενός γνωρίζω πολύ λίγα για τα σκυλιά και αφετέρου τώρα ειναι η πιο κρίσιμη ηλικία....Για αυτο εξεφρασα τις ανησυχίες μου..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Στις φωτο μια χαρα φαίνεται το σκυλάκι να σου ζησει και να το
χαιρεσαι. Οσο νανε κανένα προπάππου χάσκι θα τον ειχε :)
Απο τροφες οτι διαλέξεις πάνω απο 50€ τα 12 κιλά ειναι όλες καλές.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και πολύ καλά έκανες Θοδωρή (y)
Στα μεγαλόσωμα σκυλιά, χρειάζεται λίγο παραπάνω προσοχή κατά την διάρκεια της ανάπτυξης, να μην πάρουν απότομα βάρος, οπότε προσπάθησε να είσαι τυπικός με την ποσότητα που δίνεις.
Εχε σαν μπούσουλα την ποσότητα που αναγράφεται στην συσκευασία της τροφής που θα επιλέξεις.
Επίσης καλο είναι σε τέτοιες ηλικίες να δίνεις μια καλή τροφή.
Λεπτομέρειες θα σου πουν πολύ πιο ειδικοί από μένα.
 


saganofski

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
24
45
42
Φιλε μου ενα τετοιο παρομοιο προβλημα μπορω να πω πως ειχα ισως και εχω ακομη οχι με ακιτα αλλα με ροττβαιλερ.εγω το πηρα 3μιση μηνων σχεδον ούτε 5 κιλα 4.900 για την ακριβεια.οχι απο εκτροφειο αλλα απο καποιον γνωστο μου.ο πατερας του 57 κιλα και η μανα του 45.οταν τον πηρα του εδινα ξηρα.eukanuba royal canin τις οποιες δεν μπορω να πω πως τις ετρωγε με ορεξη.αποφασισα να δωσω burf.εκει μερα με την μερα ειδα ενα αλλο σκυλο.ετρωγε με ορεξη και αρχιζε να αναπτυσετε.τωρα ειναι 6 μηνων και ειναι σχεδον 30 κιλα.ξερω πως και παλι ειναι πιο κατω απο το φυσιολογικο αλλα και με τον κτηνιατρο που μιλησα μου ειπε πως σε μικρη ηλικια τα πολλα κιλα μονο κακο κανουν και πως αυτα τα σκυλια αναπτυσοντε μεχρι και 18 μηνες.μπορω να καταλαβω το ανχος σου γιατι καπως ετσι ημουν και εγω.
 
  • Like
Reactions: Eroe


14 Μαρτίου 2018
18
8
44
Φιλε μου ενα τετοιο παρομοιο προβλημα μπορω να πω πως ειχα ισως και εχω ακομη οχι με ακιτα αλλα με ροττβαιλερ.εγω το πηρα 3μιση μηνων σχεδον ούτε 5 κιλα 4.900 για την ακριβεια.οχι απο εκτροφειο αλλα απο καποιον γνωστο μου.ο πατερας του 57 κιλα και η μανα του 45.οταν τον πηρα του εδινα ξηρα.eukanuba royal canin τις οποιες δεν μπορω να πω πως τις ετρωγε με ορεξη.αποφασισα να δωσω burf.εκει μερα με την μερα ειδα ενα αλλο σκυλο.ετρωγε με ορεξη και αρχιζε να αναπτυσετε.τωρα ειναι 6 μηνων και ειναι σχεδον 30 κιλα.ξερω πως και παλι ειναι πιο κατω απο το φυσιολογικο αλλα και με τον κτηνιατρο που μιλησα μου ειπε πως σε μικρη ηλικια τα πολλα κιλα μονο κακο κανουν και πως αυτα τα σκυλια αναπτυσοντε μεχρι και 18 μηνες.μπορω να καταλαβω το ανχος σου γιατι καπως ετσι ημουν και εγω.
 


14 Μαρτίου 2018
18
8
44
Καλησπέρα,...
Σήμερα την πήγα σε κτηνίατρο και την ζύγισα, είναι 12.100 τις δώσαμε χάπια για εσωτερικά παράσιτα και το απόγευμα εφαγε profine σολωμό γιατί όλη μέρα την παλιά τροφή δεν πλησίαζε.... Το βραδυ της εδωσα πρώτη φορά barf και την έφαγε...
Η δική μου βλέψη και προτεραιότητα ειναί το σκυλί να χαίρει άκρας υγείας και να είμαστε μέσα στα σωστα χαρακτηριστικά όσο το δυνατόν περισσότερο...
Πιστεύω και εγώ πως θα στρώσει, μπαίνω και σίγα σιγά στη "φάση" γύρω από το σκύλο οποτε όλα καλά!!!
 
  • Like
Reactions: spyv and saganofski