Κουτάβι και τουαλέτα..


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Καλησπέρα, εχω ενα κουταβακι εδω και περιπου 1 μηνα, ακομη δε βγαινει βολτα.
Ξεκινησα βαζοντας του πανα στο δωματιο, και οποτε τον εβλεπα να τα κανει αλλου τον πηγαινα στην πανα, αλλα χωρις επιτυχια.Δε τη χρησιμοποιει καθολου, οταν λειπω πλεον βγαινει στη βεραντα και τα κανει παντου στη βεραντα, και επισης το βραδυ κοιμαται στο κρεβατι και κατεβαινει μονος του 1 φορα μεστη νυχτα για να τα κανει στο δωματιο φυσικα εκτος πανας..
Δε ξερω αν αυτα τα θεματα θα λυθουν μολις αρχισει να πηγαινει βολτες ή αν θα του μεινει το κουσουρι να τα κανει οπου βρει στη βεραντα.
Καμια βοηθεια;
Υ.Γ εχω παρει παρκο αλλα κανει σα τρελο μεσα, και γενικως κανει την πανα χαρτοπολεμο.
Επισης καμια συμβουλη για δαγκωμα; Δαγκωνει μπατζακια χερια αστραγαλους τα παντα, και στο ΜΗ δεν δινει καμια σημασια, συνεχιζει να χοροπηδαει πανω μου.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Καλησπέρα, εχω ενα κουταβακι εδω και περιπου 1 μηνα, ακομη δε βγαινει βολτα.
Ξεκινησα βαζοντας του πανα στο δωματιο, και οποτε τον εβλεπα να τα κανει αλλου τον πηγαινα στην πανα, αλλα χωρις επιτυχια.Δε τη χρησιμοποιει καθολου, οταν λειπω πλεον βγαινει στη βεραντα και τα κανει παντου στη βεραντα, και επισης το βραδυ κοιμαται στο κρεβατι και κατεβαινει μονος του 1 φορα μεστη νυχτα για να τα κανει στο δωματιο φυσικα εκτος πανας..
Δε ξερω αν αυτα τα θεματα θα λυθουν μολις αρχισει να πηγαινει βολτες ή αν θα του μεινει το κουσουρι να τα κανει οπου βρει στη βεραντα.
Καμια βοηθεια;
Υ.Γ εχω παρει παρκο αλλα κανει σα τρελο μεσα, και γενικως κανει την πανα χαρτοπολεμο.
Επισης καμια συμβουλη για δαγκωμα; Δαγκωνει μπατζακια χερια αστραγαλους τα παντα, και στο ΜΗ δεν δινει καμια σημασια, συνεχιζει να χοροπηδαει πανω μου.
Το θεμα δεν ειναι να τα κανει αλλου και να τον πας στην πανα. Το θεμα ειναι να μην τα κανει αλλου εξαρχης, να τα κανει στην πανα και να τον επιβραβευσεις. Πρεπει το κουταβι να ειναι περιορισμενο οταν λειπεις και οταν δεν μπορει να εχει επιβλεψη. Οταν εισαι σπιτι εχε τον δεμενο με το λουρακι. Καθε το πολυ 15 λεπτα η μολις φαει-πιει πηγαινε τον στην πανα με το λουρι και περιμενε εκει μεχρι να τα κανει η αλλιως 5 λεπτα με το ρολοι και οταν τα κανει λες μπραβο και δινεις λιχουδια. Υπαρχουν και πανες που εχουν μυρωδια για να πηγαινει το σκυλι εκει καποιοι λενε οτι ειναι καλες εγω δεν εχω δοκιμασει. Ειναι πολυ δυσκολη δουλεια αλλα εγω που το εκανα ευλαβικα σε ουτε 2 βδομαδες πηγαινε αποκλειστηκα στην πανα χωρις ατυχηματα ουτε το βραδυ. Αμα παλι δεν ειναι για τα νευρα σου να το κανεις αυτο θα το υποστεις μεχρι να βγαινει βολτες. Υπαρχει περιπτωση να μεινει κουσουρι αλλα δεν ειναι και πολυ μεγαλη και οταν λεω κουσουρι εννοω να αργησει αρκετα να το σταματησει οχι οτι δεν θα το σταματησει ποτε καποια στιγμη θα καταλαβει. Παντως οσο πιο νωρις μαθει τοσο το καλυτερο γιατι τωρα συνηθιζει και θα θελει να πηγαινει εκει. Για το δαγκωμα την κλασικη τσιριδα και υπομονη.
 
  • Like
Reactions: EiriniKt




EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Τωρα ειναι 3 μηνων, το πηρα 2 μηνων.
Του χω παρει και παρκο για να εχω την πανα μεσα μηπως και μαθει ετσι, αλλα το φερνει τουμπα το παρκο.Επισης στην τσιριδα στο δαγκωμα δε δινει καμια σημασια με αγνοει πληρως και συνεχιζει :)
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Τωρα ειναι 3 μηνων, το πηρα 2 μηνων.
Του χω παρει και παρκο για να εχω την πανα μεσα μηπως και μαθει ετσι, αλλα το φερνει τουμπα το παρκο.Επισης στην τσιριδα στο δαγκωμα δε δινει καμια σημασια με αγνοει πληρως και συνεχιζει :)
Εγω και να σηκωνομαι και να του γυρναω την πλατη δουλευε με το δαγκωμα.
 
  • Like
Reactions: EiriniKt






Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Εγω θα εβγαζα βασικα την πανα στην βεραντα σε ενα σημειο που παει ηδη και οταν παει αρχισε να τον επιβραβευεις. Γιατι 1 μηνα ακομα αυτη η κατασταση δεν ειναι καλη
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Το σκεφτηκα κι εγω να το δοκιμασω αυτο με τη βεραντα, θα το κανω τωρα που το λες.
Και το βραδυ; Το βραδυ κοιμαται στο δωματιο στο κρεβατι και κατεβαινει 1 φορα για να παει να τα κανει, και προφανως τα κανει στο δωματιο, εκτος πανας..Δεν υπαρχει η επιλογη να εχει προσβαση στη βεραντα το βραδυ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Το σκεφτηκα κι εγω να το δοκιμασω αυτο με τη βεραντα, θα το κανω τωρα που το λες.
Και το βραδυ; Το βραδυ κοιμαται στο δωματιο στο κρεβατι και κατεβαινει 1 φορα για να παει να τα κανει, και προφανως τα κανει στο δωματιο, εκτος πανας..Δεν υπαρχει η επιλογη να εχει προσβαση στη βεραντα το βραδυ
Αρχιαε απο το πρωι και βλεπεις το βραδυ. Αφου και τωρα που την εχεις μεσα δεν παει. Αν μαθει εκει δεν θα θελει αλλου
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Το σκεφτηκα κι εγω να το δοκιμασω αυτο με τη βεραντα, θα το κανω τωρα που το λες.
Και το βραδυ; Το βραδυ κοιμαται στο δωματιο στο κρεβατι και κατεβαινει 1 φορα για να παει να τα κανει, και προφανως τα κανει στο δωματιο, εκτος πανας..Δεν υπαρχει η επιλογη να εχει προσβαση στη βεραντα το βραδυ
Και εσυ οταν κατεβαινει αφου ειναι μια φορα κιολας σηκω και πηγαινε τον στην πανα δεν ειναι δυσκολο αυτο
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Οκει ευχαριστω , αρα προτεινεις 1 πανα μεσα και 1 εξω μπαλκονι; Μεχρι να αρχισει βολτες
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Οκει ευχαριστω , αρα προτεινεις 1 πανα μεσα και 1 εξω μπαλκονι; Μεχρι να αρχισει βολτες
Ναι και εγω ετσι ειχα ( ο δικος μου βεβαια εκανε τουλαχιστον 3 φορες και δεν κοιμοταν μαζι μου για να καταλαβω αν κατεβει απο το κρεβατι) μεχρι που εβγαλα τη μεσα και αρχισε να ξυνει το μπαλκονι για να παει εξω. Αμα ομως δεν καταλαβαινει την πανα σαν αντικειμενο και παει απλα σε ενα μερος στην βεραντα που ειναι η πανα ισως να ειναι πιο ευκολο να βγαινεις και εσυ μαζι του αφου ουτως η αλλως θα σηκωνεσαι για να τον πας στην πανα και μεσα. Και λιγοτερο καθαρισμα γιατι και μς την πανα λερωνεται το πατωμα δυστυχως
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Γενικά καλό είναι να πάρεις ένα crate για το κουτάβι σου και να το περιορίζεις σε ώρες χωρίς επίβλεψη.
Αν κάνει την πάνα χαρτοπολεμο,όσο τον έχεις χωρίς επίβλεψη δε τον αφήνεις μόνο του με την πάνα.
Σίγουρα βγαίνουν πολλά αν.
Και εγώ κουτάβι έχω,και απλά το πόσο διαφορετικά είναι τα κουτάβια τρελαίνομαι.
Ο δικός μου από την πρώτη μέρα τα κάνει στην πάνα,πιο πριν έμενε σε αυλή με άλλα σκυλιά, οπότε τα έκανε μόνιμα έξω, προσαρμόστηκε γρήγορα.
Είχα βάλει ορμόνες (σταγόνες της trixie) και μου είχε πετύχει. Μπερδεύε τα χαλιά με την πάνα που και που αλλά σταδιακά το έφτιαξε. Μπορούσα να βάλω και δύο πάνες στο σπίτι,αλλά επειδή μάθαινε το καταφέραμε.
Δεν έχω δουλέψει με πάρκα σκύλων,αλλά αν ο σκύλος σου πειράζει την πάνα καλό είναι να την βγαλεις από το πάρκο.
Τα σκυλιά στο μεγαλύτερο ποσοστό δε πάνε τουαλέτα εκεί που τρώνε,οπότε αν του περάσεις ότι το πάρκο είναι μέρος που τρώει,ίσως μάθει να κρατιέται.
Στην ηλικία που είναι το κουτάβι έως και καθόλου δε μπορεί να κρατιέται. Εδώ 6 μηνών ακόμα ζοριζονται τα πιο πολλά.
Επιβράβευση μόλις αφού κάνει την ανάγκη,ποτέ κατά την διάρκεια που την κάνει.
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Να δοκιμασω καποιο σπρει λετε ; Απ αυτα που υποτιθεται τα προσελκυουν στην πανα;
 




EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Καλημέρα!
Να σας πω εξελιξεις με το εγχειρημα..
Λοιπον ο μικρος παει βολτα μεσημερι-βραδυ, δυστυχως πρωι φευγω πολυ νωρις και δεν προλαβαινω με τιποτα.
Το πρωι οταν ξυπναει τον πηγαινω στην πανα για κατουρημα και το πετυχαινουμε , βεβαια απι μονος του δεν παει εκει.
Το αλλο το κραταει μεχρι το μεσημερι που γυρναω απο δουλεια και τα κανει στη βολτα κανονικα.
Οταν φευγω πρωι τον ταιζω και τον βαζω στο κρειτ, εκει κρατιεται, το πολυ πολυ να κατουρησει στην πανα που του εχω μεσα, τα υπολοιπα στη μεσημεριανη βολτα οποτε καλα μεχρι εδω.
Γυρνωντας απ τη μεσημεριανη βολτα τον ξαναταιζω , στο μεταξυ μεχρι τη βραδινη βολτα θα κατουρησει κανα 2 3 φορες παλι σε ακυρα σημεια, καθως δε δειχνει πότε ειναι να κατουρησει οποτε δε τον προλαβαινω για να τον παω στην πανα..
Δε τον αφηνω πλεον να σουλατσαρει στη βεραντα οποτε κρατιεται πολυ περισσοτερο(αμα πετυχει ανοιχτη βεραντα θα κατουρησει και θα τα κανει με τη μια) αλλα και παλι κατουραει μεσα.
Το χοντρο το κραταει σιγουρα μεχρι τη βραδινη βολτα οποτε το πετυχαινουμε εκει περα.
Μετα σπιτι υπνος κλπ
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Δοκιμασε μετά την μεσημεριανή βόλτα,να τον βάζεις πάλι crate και να τον βγάζεις,έξω ανά μια ωρα,βόλτα εννοω. Οταν τα κάνει έξω,θα επιβραβεύεις φουλ. Μετά σπίτι κ μετα απο λιγο crate για μια ώρα κλπ. Μετα το crate, λουρι κατευθείαν κ εξω. Κουραστικο, αλλά νομίζω σε λίγες μέρες θα το πιάσει το νόημα. Εν τω μεταξύ, μείωνε χρόνο στο crate σταδιακά,ανάλογα κ πως πάει. το εγχείρημα στο μπλοκάρει η πανα. Προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς καθόλου πάνες,βγάλτε κ από crate. Αν μπορείς,έστω μια 5λεπτη πρωί έξω,όχι πανα,μπερδεύεται..
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Δυστυχως το ανα 1 ωρα βολτα το απογευμα μου ειναι πολυ δυσκολο, ειμαι ιατρικη σε περιοδο εξεταστικης οποτε καταλαβαινετε
Πως αλλιως μπορω να το κανω;
 


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Την 1η του βολτα την παω κατα τις 3-4 το μεσημερι οταν γυρναω, φευγω 8 παρα οποτε στο ενδιαμεσο σιγουρα θα κατουρηθει στο κρειτ ..Το χοντρο το κραταει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf