Κουτάβι, λέρωμα και παιχνίδι


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Από την στιγμή που απέκτησες σκυλί θα πρέπει να βρεις αντοχές για όλα τα υπόλοιπα χρόνια. Τα παιδιά μεγαλώνουν και με τον καιρό δεν χρειάζονται τόση φροντίδα, τα σκυλιά είναι εξαρτημένα απο εμάς για πάντα. Βρέχει, χιονίζει, φυσάει ο σκύλος χρειάζεται την βόλτα του.

Όταν γίνουν όλα τα εμβόλια και μπορείς να την βγάζεις θα σου συνιστούσα να την πηγαίνεις έξω ανά τρεις ώρες για τις ανάγκες της. Εγώ αυτό έκανα και έμαθε να μην λερώνει μέσα στο σπίτι, ξύπναγα κάθε τρεις ώρες.

Σαν κουτάβι θα δαγκώνει τα πάντα αλλά σιγά σιγά θα σταματήσει, είναι καλό που είσαι μαζί της όλη μέρα. Η συμπεριφορά θα αρχίσει να αλλάζει αλλά μην ξεχνάς πως τα λαμπραντόρ ωριμάζουν αργά, δείχνουν εύκολα ενθουσιασμό, ζητούν συνέχεια παρέα και είναι πολύ λαίμαργα.

Όσο μεγαλώνει να προσέχεις τα κιλά, έχω δει θηλυκά που μοιάζουν σαν "βαρελάκια".

Με τον καιρό άρχισε μόνη σου τις βασικές εντολές, ίσως ο εκπαιδευτής να μην χρειαστεί.

ΥΓ.
Κάποια στιγμή θα "σαλτάρεις" με το πόση τρίχα βγάζουν :)
Αντοχές εννοείται, απλά δεν θέλω να μένω στη νοοτροπία ότι ένας τέτοιος σύντροφος είναι μόνο υποχρεώσεις και ευθύνες. Όσο περνάει ο καιρός θα συνηθίζουμε περισσότερο η μία την άλλη, θα αγαπηθούμε περισσότερο. Απλά αυτή τη στιγμή επικεντρώνομαι μόνο στις ευθυνες και δεν απολαμβάνω όσο θα έπρεπε τη συμβίωση. Και αντικειμενικά...δεν πιστεύω πως όλα τα σκυλιά ξυπνουν το βράδυ ανά δυο ωρες για παιχνίδι επί 15 χρόνια... με αυτήν την ένοια μίλησα για αντοχές.

Γενικά δεν λερώνει μέσα, είναι μετρημένες οι φορές, απλά το έχει άνει και 3-4 στο κρειτ, που δεν τ περίμενα.

Ήδη προσεχουμε τη διατροφη σε συνεργασίια και με τον κτηνίατρο... είναι κάτι που δουλεύω ήδη, έστω όσο μπορώ, το να μην αποτελούν μόνοοι λιχουδιές επιβράβευση, να μην κινείται όλο το παιχνίδι γύρω από το φαγητό και σίγουρα το να μην ορμάει στο φαγητό μόλις το φέρω, αλλά πρώτα κάθεται και έπειτα το αφήνω, ωστε να μετριάσουμε τον ενθουσιασμό για το φαγητό καθώς τώρα στα 7 κιλά είναι γλυκούλι, ότααν όμως πέφτουν 30 κιλά πάνω μου κάθε φορά που θα φέρνω φαγητό δεν θα είναι και οτι πιο ευχάριστο.

Σχετικά με βασικές εντολές ήδη έχουμε κατά 90% το κάτσε και 80% μη, κάτω...
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Όχι. Σίγουρα όχι.
Δεν εννοώ χρόνο χωρίς εκπαίδευση, αλλά με σταθερή εκπαίδευση ότι ίσως λόγω ηλικίας θέλει παραπάνω χρόνο για να κατακτήσει κάποια πράγματα
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Δεν εννοούσα αυτό, είναι κουτάβι τώρα δίνει όσο έχει να δώσει. Ο εγκέφαλος της δεν έχει φτάσει κάν στον εγκέφαλο ενήλικου σκύλου. Περιμένουμε κουταβίσιες συμπεριφορές αλλά εσύ πρέπει να δίνεις παρόν συνέχεια με ένα κατανοητό τρόπο. Σιγά σιγά η σχέση θα αναπτυχθεί. Το παιχνίδι με το σκύλο είναι ένας από τους πιο βασικούς τρόπους για να αναπτύξετε την σχέση σας.

Σχετικά με βασικές εντολές ήδη έχουμε κατά 90% το κάτσε και 80% μη, κάτω...
Μην βιάζεσαι, δεν είναι τόσο απλό. Έχει πολλά στάδια ανάπτυξης ακόμη!!

Ο κτηνίατρος που ανάφερες ότι προσέχει την διατροφή του, μήπως πρότεινε την royal canin puppy ή hills puppy;
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Ο κτηνίατρος που ανάφερες ότι προσέχει την διατροφή του, μήπως πρότεινε την royal canin puppy ή hills puppy;
όχι, καμία από τις δύο. η αλήθεια είναι ότι το πήγαμε με βάση τα συστατικά και την επιτρεπτή ποσοτητα, τον διαχωρισμό των γευμάτων κλπ και όχι με βάση τη μάρκα

Μην βιάζεσαι, δεν είναι τόσο απλό. Έχει πολλά στάδια ανάπτυξης ακόμη!!
Ναι, εννοείτααι αυτό. άλλωστε και η οποια εκπαίδευση γινεται στο σπίτι, επομένως ακόμη και σε νατουραλιστικό περιβάλλον θα υπάρξουν παρεκτροπές.. απλά μέχρι στιγμής τις 8-9 φορές στις 10ακούει
 
  • Like
Reactions: alexxela


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
όχι, καμία από τις δύο. η αλήθεια είναι ότι το πήγαμε με βάση τα συστατικά και την επιτρεπτή ποσοτητα, τον διαχωρισμό των γευμάτων κλπ και όχι με βάση τη μάρκα
Τέλεια! Δεν το έχω ακούσει να το κοιτάζει έτσι ξανά κτηνίατρος, χαίρομαι :)
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Τέλεια! Δεν το έχω ακούσει να το κοιτάζει έτσι ξανά κτηνίατρος, χαίρομαι :)
η αλήθεια είναι πως σε αυτό το θέμα ήμουν πολύ τυχερή, εκπληκτικός επαγγελματίας και η μικρή λατρεύει τη βόλτα στον κτηνίατρο
 
  • Like
Reactions: alexxela


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
( οφτόπικ: σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα για να σε ρωτήσω τα στοιχεία της )
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη