Κουτάβι μόνο στο σπίτι


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dio said:
Δεν ξέρω.....το θέμα κλουβί και τόσες ώρες δεν μου φαίνονται καλό. Και όταν είχα την Ζήνα μέσα μερικές φορές έκλαιγε και αμέσως την άφηνα έξω. Τι θα λέγατε αν έπερνα ένα παρκάκι μωρού? ώστε να έχει περισότερο χώρο να μετακινείτε? Ξέρω ότι πρωτρέχω πολύ ενώ ακόμα καλά καλά δεν έχω πάρει το κουτάβι αλλά θέλω να είμαι πολύ καλά προετοιμασμένος αυτή τη φορά και να της παρέχω της κουταβούλας μου ότι καλύτερο.
Aυτο που εγραψες εδω...
έχω ένα μεγάλο δωμάτιο το οποίο θα γίνει ή γραφείο ή ξενώνας ο οποίος μπορεί και να το κάνω δωμάτιο για το σκυλί για όσο είναι κουτάβι
...ειναι η καλυτερη,και η πιο ιδανικη λυση,αφου εχεις τετοιο χωρο γιατι να την βαζεις σε κλουβι για 7-8 ωρες?
Κλουβι μπορεις να αγορασεις και να την εκπαιδευσεις να μπαινει καποια ωρα που θες εσυ να την μεταφερεις η να ησυχασει αλλα το δωματιο αδειο απο επικινδυνα για το κουταβακι πραγματα ειναι οτι καλυτερο!!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Dio:
Τι θα λέγατε αν έπερνα ένα παρκάκι μωρού?
Ξέχνα τέτοιο παρκάκι – το κουτάβι να σου το καταστρέψει με τα δοντάκια του, για αυτό μιλάμε για κλουβί από σύρμα επειδή είναι ανθεκτικό.
Εφόσον μπορεί να παίξει ολόκληρο δωμάτιο για πάρτι του κουταβιού μην αγχώνεσαι τόσο, και στην ποριά βλέπεις αν χρειάζεται και το κλουβάκι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η savra έχει απόλυτο δίκιο!
Και ΄γω αυτό είχα κάνει στην αρχή! Του είχα διαμορφώσει τον ξενώνα! Άδειασα το δωμάτιο από τα έπιπλα για να μπορώ να το καθαρίζω εύκολα, έβαλα σε μια άκρη τα μαξιλαράκια του, την κουβέρτα και τα παιχνίδια του, δίπλα το νερό του και το υπόλοιπο πάτωμα το έστρωσα με εφημερίδες.
Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση! :wink:
 


Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
Γεια σου και από μένα Dio, έχουμε μιλήσει ξανά. Δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στα σκυλιά, τώρα μεγαλώνω το πρώτο μου, αλλά με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι με τόσο άγχος που έχεις δεν θα βρεις άκρη. Για αρχή ηρέμησε. Αν πάρεις ένα κουτάβι στην κατάσταση που είσαι τώρα θα κάνεις πολλά λάθη στο μεγάλωμά του, και όταν κάποια στιγμή τα καταλάβεις, θα δυσκολευτείς να τα διορθώσεις.
Βρες σωστούς επαγγελματίες και ανθρώπους πάνω απ' όλα να έχεις δίπλα σου. Βρες από τώρα έναν εκπαιδευτή να σε καθοδηγήσει σωστά.
Ένα συρμάτινο κλουβί -όχι μεταφοράς- για μέσα στο σπίτι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Έχω έναν μεγαλόσωμο γερμ. ποιμενικό και τον έχω σε ένα τέτοιο κλουβί. Χωράει όρθιος ακόμα κι αν ψηλώσει 20 πόντους ακόμα -πράγμα αδύνατο-, κοιμάται απλωμένος με τα 4 πόδια όπου θέλει και χωράει να πάρει όσες στροφές θέλει. Το βρίσκεις βάναυσο; Σε πληροφορώ ότι αν το βράδυ τον αφήσω λίγο παραπάνω στην αυλή, κλαίει να τον μαζέψω.
Και επιπλέον είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσεις την εκπαίδευση του σε πολλά θέματα, με πρώτο και καλύτερο τις ανάγκες του.
Έκανα η ίδια πολλά λάθη γι αυτό στο λέω. Μη μπαίνεις στη διαδικασία 'ωχ, το κουτάβι κλαίει, ωχ γαβγίζει, άχου πόσο παραπονιάρικα με κοιτάζει' δεν βγάζει πουθενά. Να το λυπηθείς όταν πραγματικά πρέπει. Ένα καλοταϊσμένο, καθαρό, υγιές, γεμάτο αγάπη κουτάβι, δεν έχεις κανέναν λόγο να το λυπάσαι.
Σου ξαναλέω, όλα αυτά τα έμαθα από δικά μου λάθη. Βρες τον κατάλληλο εκπαιδευτή πριν αποκτήσεις το κούταβο να σε καθοδηγήσει πολύ πριν τη βασική υπακοή. Ψάξε όμως. Εγώ στάθηκα τυχερή σ' αυτό το θέμα. Πιστεύω πως διόρθωσα αρκετά λάθη και δεδομένου του χαρακτήρα του δικού μου κουταβιού, νομίζω πως κάτι έχω κάνει.
Τέλος, το κουτάβι σου θα είναι ήρεμο, ευτυχισμένο και ισορροπημένο όσο εσύ είσαι καλά. Νιώθουν πολλά περισσότερα απ' ότι μπορείς να φανταστείς και σίγουρα δεν τους αρέσει η αβεβαιότητα στο αφεντικό τους.
Η σχέση με ένα ζωάκι έχει τόσα πολλά όμορφα πράγματα να σου δώσει. Χαλάρωσε λοιπόν για να το απολαύσεις.
:wink:
 


Dagan

Member
11 Μαϊου 2007
11
0
Jema συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επίσης βρίσκω ενδιαφέρουσα τη λύση "ξενώνας" όμως είναι σίγουρο πως θα μάθει να λερώνει έξω κάποια στιγμή; Ή θα περιμένει να γυρίσει στο σπίτι (στην τουαλέτα του) για να τα κάνει;
Dio εάν θέλεις να το βολέψεις στον ξενώνα, κάνε όπως νιώθεις εσύ καλύτερα. Όμως αργά ή γρήγορα είμαι της γνώμης πως θα πρέπει να του μάθεις και το κλουβάκι για πολλούς λόγους. Ίσως να το ξεκινούσες όταν θα είσαι σπίτι και για λίγη ώρα στην αρχή μόνο και μόνο για να συνηθίζει. Είναι σίγουρο πως θα έρθει η στιγμή στο μέλλον που θα το χρειαστείς.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κατ'αρχήν συμφωνώ με αυτό, καθώς και με όλο το ποστ :D
Γεια σου και από μένα Dio, έχουμε μιλήσει ξανά. Δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στα σκυλιά, τώρα μεγαλώνω το πρώτο μου, αλλά με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι με τόσο άγχος που έχεις δεν θα βρεις άκρη. Για αρχή ηρέμησε.
Επίσης να σου πώ ότι πριν γραφτώ στο forum και ενώ διάβαζα την ιστορία σου με την προηγούμενη σκυλίτσα σκεφτηκα : τσ,τσ,τσ, τι λέει το παιδί, η κατάσταση σώνεται από 15 μεριές, κρίμα...''

Τώρα ξαναλέω:

Το δωμάτιο δεν θα διδάξει την τουαλέτα, θα γίνει τουαλέτα (έχεις καθαρίσει τοίχο από ακαθαρσίες??)

Στο δωμάτιο ο σκύλος θα παίζει μόνος του, κάτι πολύ λάθος για την ανατροφή του, ο σκύλος πρέπει να παίζει μαζί μας ή με άλλα σκυλιά...
αλλιώς δεν γίνεται ανθρωποκεντρικός, αλλά μοναχικός και ανυπάκουος και πολύ δύσκολος στην εκπαίδευση...Στο κλουβί δεν παίζει...

Τί πάτωμα έχει το δωμάτιο?
αν έχει πλακάκι - μάρμαρο κατάστρεψες το σκυλί.
αν έχει ξύλο - μοκέτα κατάστρεψες το δωμάτιο.

Τι θα λέγατε αν έπερνα ένα παρκάκι μωρού?
Αν σε ενοχλέι η λέξη κλουβί, δεκτό!! Πάρε ένα παρκάκι κουταβιού!!!
Οχι μωρού γιατί θα χαλάσει και θα είναι και αχρηστο για τις μετέπειτα διακοπές σου - μετακινήσεις - εκθέσεις?
Το πάρκο του σκύλου λοιπόν σε μεγάλο μέγεθος είναι μεγαλύτερο από του μωρού..

Αν κλαίει ΤΟ ΑΓΝΟΕΙΣ ούτε καν το κοιτάς, αλλιώς ότι σου λέμε εδώ είναι αερας....
Αν δεν μπορείς, μήν πάρεις σκύλο, προφανώς δεν θα μπορείς να κάνεις και άλλα σημαντικά πράγματα σε ότι αφορά τη συμβίωση - εκπαίδευση.
αν μπορείς θα ξεμπερδέψεις σε 2ώρες έως 2 μέρες με το κλάμα, για πάντα...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Το δωμάτιο δεν θα διδάξει την τουαλέτα, θα γίνει τουαλέτα (έχεις καθαρίσει τοίχο από ακαθαρσίες??)
.
Denis δεν ξερω αν καταλαβα,θες να πεις οτι αν παρει κλουβι η παρκο δεν θα λερωνει το κουταβι εκει? :? Οπου και να το βαλεις για πανω απο 2 ωρες θα λερωσει,δεν μπορει να κρατηθει παραπανω.


Στο δωμάτιο ο σκύλος θα παίζει μόνος του, κάτι πολύ λάθος για την ανατροφή του, ο σκύλος πρέπει να παίζει μαζί μας ή με άλλα σκυλιά...
αλλιώς δεν γίνεται ανθρωποκεντρικός, αλλά μοναχικός και ανυπάκουος και πολύ δύσκολος στην εκπαίδευση...Στο κλουβί δεν παίζει...
Ολα τα σκυλια μου τα μεγαλωσα με την ιδια μεθοδο που περιγραφει η Rottie,και παντα με περιμεναν να γυρισω με μεγαλη χαρα,οταν εχεις ενα δωματιο αδειο σχεδον,με μονο το κρεβατι του και λιγα παιχνιδια δεν νομιζω αυτα να ειναι πιο σημαντικα για το κουταβακι :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Denis δεν ξερω αν καταλαβα,θες να πεις οτι αν παρει κλουβι η παρκο δεν θα λερωνει το κουταβι εκει? Οπου και να το βαλεις για πανω απο 2 ωρες θα λερωσει,δεν μπορει να κρατηθει παραπανω.
Ναι αλλά το αποφεύγει... και πρέπει να το βγάζεις κάθε 2 ώρες όπως λες, γι'αυτό καλύτερα οι πρώτες μέρες να είναι σαββατοκύριακο...Τις καθημερινές καλύτερα να καθαρίζεις το κλουβί παρά όλο το σπίτι ή το δωμάτιο...

με μονο το κρεβατι του και λιγα παιχνιδια δεν νομιζω αυτα να ειναι πιο σημαντικα για το κουταβακι
Οχι αλλά γίνεται το λάθος που ο καθένας ίσως να μην μπορεί να το χειριστεί όπως εσύ...υπάρχει σίγουρα πρόβλημα τώρα τί βαθμού εξαρτάται από το σκύλο, τα παιχνίδια, τις ώρες, τον ιδιοκτήτη, και πολλά άλλα...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
denis said:
Στο δωμάτιο ο σκύλος θα παίζει μόνος του, κάτι πολύ λάθος για την ανατροφή του, ο σκύλος πρέπει να παίζει μαζί μας ή με άλλα σκυλιά...
αλλιώς δεν γίνεται ανθρωποκεντρικός, αλλά μοναχικός και ανυπάκουος και πολύ δύσκολος στην εκπαίδευση...
Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Εννοώ ότι αν περνάμε αρκετή ώρα με το σκύλο μας και παίζουμε μαζί του είναι αρκετό για να μη γίνει μοναχικός. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου με ένα σκύλο που καταστρέφει πράγματα για να ξεπεράσει την ανοία του είναι ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Εννοώ ότι αν περνάμε αρκετή ώρα με το σκύλο μας και παίζουμε μαζί του είναι αρκετό για να μη γίνει μοναχικός. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου με ένα σκύλο που καταστρέφει πράγματα για να ξεπεράσει την ανοία του είναι ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια.
Mα είπα:

Οχι αλλά γίνεται το λάθος που ο καθένας ίσως να μην μπορεί να το χειριστεί όπως εσύ...υπάρχει σίγουρα πρόβλημα τώρα τί βαθμού εξαρτάται από το σκύλο, τα παιχνίδια, τις ώρες, τον ιδιοκτήτη, και πολλά άλλα...
Και η καταστροφικότητα είναι άλλο πρόβλημα, πολύ μεγάλο και αυτό.
Ετσι κι αλλιώς ο σκύλος καταστρέφει πράγματα, για να παίξει, τι να κάνει να το πετάει το μπαλάκι στον τοίχο και να τρέχει να το πιάνει? Το θέμα είναι να μην έχει τη δυνατότητα να παίξει όταν είναι μόνος του. Αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος των βιβλίων, αν βάλουμε ένα κουτάβι μιας ράτσας ενεργητικής π.χ. Rottweiler σε ένα δωμάτιο και το αφήσουμε μόνο του με ένα παιχνίδι, θα παίξει για λίγο και μετά θα το παρατήσει, για κάποιον ανεξήγητο λόγο αυτό γίνεται πάντα, προτιμάει να κάνει βόλτες στο δωμάτιο και να κλαίει, παρά να ασχοληθεί επισταμένα με το παιχνίδι. Παρατηρείστε επίσης ενήλικους σκύλους σε τί ποσοστό παίζουν μόνοι τους. Καθόλου. αυτό γίνεται γιατί ο σκύλος είναι κοινωνικό ζώο, δεν θα παίξει με ένα λουλούδι όπως ένα γατάκι. ο σκύλος δεν παίζει ΜΕ την μπάλα αλλά ΜΕΣΩ της μπάλας.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
denis said:
Στο δωμάτιο ο σκύλος θα παίζει μόνος του, κάτι πολύ λάθος για την ανατροφή του, ο σκύλος πρέπει να παίζει μαζί μας ή με άλλα σκυλιά...
αλλιώς δεν γίνεται ανθρωποκεντρικός, αλλά μοναχικός και ανυπάκουος και πολύ δύσκολος στην εκπαίδευση...
Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Εννοώ ότι αν περνάμε αρκετή ώρα με το σκύλο μας και παίζουμε μαζί του είναι αρκετό για να μη γίνει μοναχικός. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου με ένα σκύλο που καταστρέφει πράγματα για να ξεπεράσει την ανοία του είναι ότι μπορεί να του γίνει συνήθεια.
Σωστο!Γιαυτο το κουταβακι ειναι καλο να το φερνουμε στο σπιτι σε περιοδο που θα μπορουμε να το βλεπουμε-εκπαιδευουμε-παιζουμε μαζι τους καθε 2-3 ωρες.
Αν αυτο γινει με προγραμμα,μεσα σε 15 μερες,θα εχει εκπαιδευτει και στην καθαριοτητα,αλλα και στην σταδιακη απουσια μας οταν χρειαστει να γυρισουμε στην δουλεια.
Τα κουταβακια(οπως και οι ανθρωποι) μαθαινουν και συνηθιζουν οτι τους κανει να ξεπερνουν την ανοια και το στρες τους,οπως εγραψες,και στο χερι μας ειναι με σωστο και ηρεμο τροπο να μαθουμε το κουταβακι που και πως να διοχετευει το στρες και την ανοια του οταν λειπουμε εμεις.
Με ολιγολεπτη βολτα,και λιγο παιχνιδι,χαδι,εκπαιδευση,καθε 3 ωρες,που ολα αυτα δεν θα διαρκουν πανω απο 15-20 λεπτα καθε φορα,θα εχουμε ενα κουταβι ευτυχισμενο και προπαντως κουρασμενο για να κανει καταστροφες στο σπιτι :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Επιπρόσθετα, Σαύρα, ένα ασφαλές μασητικό παιχνίδι θα ήταν χρήσιμο για να κρατήσει το κουτάβι απασχολημένο όσο λείπουμε, χωρίς να είναι απόλυτη λύση ή υποκατάστατο του παιχνιδιού με το αφεντικό.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
Επιπρόσθετα, Σαύρα, ένα ασφαλές μασητικό παιχνίδι θα ήταν χρήσιμο για να κρατήσει το κουτάβι απασχολημένο όσο λείπουμε, χωρίς να είναι απόλυτη λύση ή υποκατάστατο του παιχνιδιού με το αφεντικό.
και πολυ καλο βρηκα το kong,μπορουμε να βαλουμε οτι ειδους λιχουδιες θελουμε μεσα,οπως μπισκοτακια,αλλα να κανουμε μιξεις φτιαχνοντας στο μπλεντερ ενα πολτο πχ. απο τυρι-γιουρτι-κοτοπουλο-λαχανικα κλπ και να το παγωσουμε(μαζι με το κονγκ) στην καταψυξη,θα γινει σαν παγωτο και θα παρει αρκετη ωρα για να λειωσει,ωστε να κρατα απασχολημενο το κουταβακι για αρκετη ωρα οταν εμεις λειπουμε :wink:

http://www.kongcompany.com/worlds_best.html
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παρόμοια δουλεία κάνει και η μπάλα με τις τρύπες!
Πρόκειται για λαστιχένια μπάλα, η οποία έχει τρύπες γύρω –γύρω. Γεμίζεις την μπάλα με ξηρή τροφή και την δίνεις στο κουτάβι. Το κουτάβι παίζει με την μπάλα και όπως η μπάλα κυλάει στο πάτωμα, απελευθερώνεται σταδιακά η τροφή από τις τρυπούλες.
Το κουτάβι συνεχίζει να παίζει με την μπάλα για να τρώει την τροφή και πριν καλά καλά το καταλάβει πέφτει εξουθενωμένο για ύπνο!
Καλό και δοκιμασμένο! :wink:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
ROTTIE said:
Παρόμοια δουλεία κάνει και η μπάλα με τις τρύπες!
Πρόκειται για λαστιχένια μπάλα, η οποία έχει τρύπες γύρω –γύρω. Γεμίζεις την μπάλα με ξηρή τροφή και την δίνεις στο κουτάβι. Το κουτάβι παίζει με την μπάλα και όπως η μπάλα κυλάει στο πάτωμα, απελευθερώνεται σταδιακά η τροφή από τις τρυπούλες.
Το κουτάβι συνεχίζει να παίζει με την μπάλα για να τρώει την τροφή και πριν καλά καλά το καταλάβει πέφτει εξουθενωμένο για ύπνο!
Καλό και δοκιμασμένο! :wink:
Πολύ ωραίο αυτό και το Kong μπορει να τα δοκιμάσω όταν έρθει η ώρα, στο θέμα κλουβιού ρε παιδιά το έκανα θέμα γιατί όπως μου είχατε πει και παλιά είναι πολύ κακό να κλείνεις 7-8 ώρες το σκυλί σε κλουβί, δεν θα έχει και που να κάνει την ανάγκη του και δεν πρέπει να την κάνει στο κλουβί του, άρα για αυτό σκέυτικα το παρκάκι, δεν ήξερα ότι υπάρχει παρκάκι σκύλου, για αυτό ανέφερα του μωρού, αλλα΄αφού υπάρχει και σκυλιού και αυτό δεν θα κάνει την δουλειά του?

Και όταν επιστρέφω σπίτι θα την βγάζω απο εκεί και θα την πάω βόλτα και μετά θα την έχω ελεύθερη στο σπίτι μαζί μου.

Και την Ζήνα όταν την πήρα κανόνισα έτσι ώστε οι πρώτες 3 μέρες να είναι Παρασκευή/Σαββάτο/κυριακή ώστε να είμαι μαζί της συνέχεια, και πέρας της μάνας μου το πρόβλημα με τα κωλοφυτά της δεν είχα άλλο πρόβλημα, αλλα αυτή τη στιγμή που εγώ φυτά δεν έχω και δεν τα γουστάρω έτσι και αλλιώς δεν θα χω το ίδιο πρόβλημα όπως πρίν.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dio said:
[στο θέμα κλουβιού ρε παιδιά το έκανα θέμα γιατί όπως μου είχατε πει και παλιά είναι πολύ κακό να κλείνεις 7-8 ώρες το σκυλί σε κλουβί, δεν θα έχει και που να κάνει την ανάγκη του και δεν πρέπει να την κάνει στο κλουβί του, άρα για αυτό σκέυτικα το παρκάκι, δεν ήξερα ότι υπάρχει παρκάκι σκύλου, για αυτό ανέφερα του μωρού, αλλα΄αφού υπάρχει και σκυλιού και αυτό δεν θα κάνει την δουλειά του?

Και όταν επιστρέφω σπίτι θα την βγάζω απο εκεί και θα την πάω βόλτα και μετά θα την έχω ελεύθερη στο σπίτι μαζί μου.

.
Εγω στο ξαναλεω οτι η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σκεφτηκες με τον δικο του δωματιο,η διαφορετικα η κλουβα.
Το παρκακι ειναι καλο αλλα μονο για πολυ λιγο,δεν φανταζομαι ενα τετοιο παρκακι να μπορει να κρατησει μεσα ενα 4-5 μηνων γκολντεν.Συνηθως τα χρησιμοποιουν οσοι εχουν γεννα και θελουν να κρατησουν 5-10 κουταβακια μαζεμενα μεχρι την ηλικια των 2-3 μηνων περιπου.
Ειναι πιο κοντα απ'οτι τα παρκακια που χρησιμοποιουμε για τα μωρα,εκτος αν υπαρχει καποιος αλλος τυπος για μεγαλυτερα σκυλια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oνόμασα το κλουβί ''πάρκο σκύλου'' για να σου τονίσω ότι αν σε ενοχλεί η λέξη κλουβί, πες το κι έτσι. Μην πάρεις τα πανάκριβα και άχρηστα πάρκα κουταβιών. Κλουβί ή δωμάτιο τέλος πάντων... 8) 8)
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Για το δωμάτιο no prob, αλλά βρε παιδιά αν πάρω το μεγάλο κλουβί και το κλείσο μέσα το κουτάβι, που θα κάνει την ανάγκη του όσο θα λείπω? Μέσα στο κλουβί του? Είναι σωστό αυτό?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dio said:
Για το δωμάτιο no prob, αλλά βρε παιδιά αν πάρω το μεγάλο κλουβί και το κλείσο μέσα το κουτάβι, που θα κάνει την ανάγκη του όσο θα λείπω? Μέσα στο κλουβί του? Είναι σωστό αυτό?
Τελικα μηπως σε μπερδεψαμε περισσοτερο με τις συμβουλες μας? :D Αν μενει μονο του 7-8 ωρες ειναι σιγουρο οτι θα βρεις λερωμενο και το δωματιο και το κλουβι,δεν ειναι δυνατον το κουταβι να κρατηθει τοσες ωρες παρα οταν πια ενηλικιωθει,και καλυτερα να του βαλει εφημεριδες σε μια γωνια του δωματιου να πηγαινει εκει,παρα να τα κανει μεσα στην κλουβα και να μαθει να κοιμαται πανω τους.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Άμα είναι για οχτάωρο καλύτερα στο δωμάτιο. Για την ακρίβεια προτείνω αντί για κρεβατάκι να χρησιμοποιήσεις το κλουβί με ανοιχτή την πόρτα, ώστε να κοιμάται εκεί αλλά να μην κάνει την ανάγκη του μέσα σ' αυτό.