Κουτάβι στο ίδιο σπίτι με άλλο σκύλο


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
Καλησπέρα! Έχω ένα σκυλάκι 3 χρονών,θηλυκό, ημιαιμο και μικρόσωμο. Σκέφτηκα για να έχει παρέα και επειδή αγαπώ πολύ τα σκυλιά να υιοθετήσω ένα ακόμα κουταβάκι, θηλυκό και αυτό. Το κουταβάκι ήρθε χθες βράδυ αλλά το πρώτο δεν το δέχτηκε ευχάριστα! Αρχικά το είχα μεσα στο κλουβάκι μεταφοράς και άφησα να το μυρίσει. Μετά απο κάποια λεπτά το έβγαλα απο το κλουβί. Ήταν πολύ νευρική, γρύλιζε και γαύγιζε. Επειδή φοβήθηκα έβαλα το κουταβάκι στο crate. Αυτό που κάνω τώρα είναι να έχω κάποια ώρα το κουταβάκι στο crate στο σαλόνι και το αλλο σκυλάκι να κυκλοφορεί κανονικά. Και μετά από λίγο όταν ξυπνήσει το κουταβάκι και δυσανασχετεί βάζω το μεγαλύτερο σκυλάκι σε άλλο δωμάτιο και το κουταβάκι κυκλοφορεί στο σαλόνι. Επίσης παίρνω το κουταβάκι αγκαλιά και κάθομαι στον καναπέ και έρχεται το άλλο σκυλάκι και το μυρίζει. Δεν έχει αγριέψει προς το παρόν ξανά αλλά εγώ φοβάμαι. Αν κάποιος έχει γνώση για το συγκεκριμένο θέμα η βοήθεια του θα ήταν πολύ χρήσιμη... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
κακως δεν τα συστησες εξω σε ουδετερο χωρο. τωρα εγινε το "κακο". αν υπαρχει δευτερο ατομο στο σπιτι, δοκιμαστε να τα βγαλετε μαζι βολτα, ο καθενας απο ενα, και να μυριστουν και να συναναστραφουν στη βολτα. αν τα βρουν, στο σπιτι μετα θα ναι πιο ευκολα.
 


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
κακως δεν τα συστησες εξω σε ουδετερο χωρο. τωρα εγινε το "κακο". αν υπαρχει δευτερο ατομο στο σπιτι, δοκιμαστε να τα βγαλετε μαζι βολτα, ο καθενας απο ενα, και να μυριστουν και να συναναστραφουν στη βολτα. αν τα βρουν, στο σπιτι μετα θα ναι πιο ευκολα.
Ναι πράγματι πολύ κακώς αλλά δεν το γνώριζα... Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα,
ερώτηση πρώτη...
το ενήλικο ζώο είναι θυληκό και μικρόσωμο
το κουταβάκι όταν ενηλικιωθεί τι μέγεθος θα έχει?
ερώτηση δεύτερη...
το κουταβάκι τι ηλικία έχει αυτή τη στιγμή και τι κτηνιατρική κάλυψη έχει μέχρι στιγμής? (εμβόλια κλπ)
 


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
καλημέρα,
ερώτηση πρώτη...
το ενήλικο ζώο είναι θυληκό και μικρόσωμο
το κουταβάκι όταν ενηλικιωθεί τι μέγεθος θα έχει?
ερώτηση δεύτερη...
το κουταβάκι τι ηλικία έχει αυτή τη στιγμή και τι κτηνιατρική κάλυψη έχει μέχρι στιγμής? (εμβόλια κλπ)
Καλημέρα, δυστυχώς αναγκάστηκα και επέστρεψα το κουταβάκι γιατί το μεγαλύτερο σκυλάκι αγριευε υπερβολικά πολύ, δεν τη δεχόταν με τίποτα και φοβήθηκα μη γίνει κανένα κακό... Το κουταβάκι είναι 1,5 μηνών, θα γίνει έως 15 κιλά και έχει κάνει ένα εμβόλιο.. Παίζουν καποιο ρολο αυτά? Το λάθος ήταν δικό μου γιατί με συμβούλεψαν εξ αρχής να προτιμήσω να υιοθετήσω αρσενικό εφόσον έχω ήδη θηλυκό.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλημέρα, δυστυχώς αναγκάστηκα και επέστρεψα το κουταβάκι γιατί το μεγαλύτερο σκυλάκι αγριευε υπερβολικά πολύ, δεν τη δεχόταν με τίποτα και φοβήθηκα μη γίνει κανένα κακό... Το κουταβάκι είναι 1,5 μηνών, θα γίνει έως 15 κιλά και έχει κάνει ένα εμβόλιο.. Παίζουν καποιο ρολο αυτά? Το λάθος ήταν δικό μου γιατί με συμβούλεψαν εξ αρχής να προτιμήσω να υιοθετήσω αρσενικό εφόσον έχω ήδη θηλυκό.
σε αυτή την ηλικία που είχε και το δεύτερο κουταβάκι όχι δεν έχει σημασίααν είναι αρσενικό ή θηλυκο..
μάλλον πρέπει να προσέξεις λίγο την συμπεριφορά της σκυλίτσας που ήδη έχεις..
αν θέλεις ανέφερε γενικά αν έχετε άλλα θεματάκια με την σκυλίτσα.
 
  • Like
Reactions: Ans


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
σε αυτή την ηλικία που είχε και το δεύτερο κουταβάκι όχι δεν έχει σημασίααν είναι αρσενικό ή θηλυκο..
μάλλον πρέπει να προσέξεις λίγο την συμπεριφορά της σκυλίτσας που ήδη έχεις..
αν θέλεις ανέφερε γενικά αν έχετε άλλα θεματάκια με την σκυλίτσα.
Ναι καταλαβαίνω...σε γενικές γραμμές είναι ήσυχο σκυλάκι...απλά όντως υπάρχουν κάποια θέματα κάποιες φορές όπως πχ αν παρει κάποιο αντικείμενο και το έχει στο στόμα δεν μπορεί κανένας να της το πάρει βγάζει δόντια και κάποιες φορές ορμάει να δαγκώσει αν κανω κινηση να της το παρω.. επίσης υπάρχει κάποιο θεματακι όταν τρώμε, γαυγίζει και απαιτεί να της δώσουμε από το φαγητό μας.. δεν την έχω πάει σε εκπαιδευτή, της έχω μάθει κάποιες βασικές εντολές μόνη μου αλλά δυστυχώς δεν με ακούει πάντα..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ναι καταλαβαίνω...σε γενικές γραμμές είναι ήσυχο σκυλάκι...απλά όντως υπάρχουν κάποια θέματα κάποιες φορές όπως πχ αν παρει κάποιο αντικείμενο και το έχει στο στόμα δεν μπορεί κανένας να της το πάρει βγάζει δόντια και κάποιες φορές ορμάει να δαγκώσει αν κανω κινηση να της το παρω.. επίσης υπάρχει κάποιο θεματακι όταν τρώμε, γαυγίζει και απαιτεί να της δώσουμε από το φαγητό μας.. δεν την έχω πάει σε εκπαιδευτή, της έχω μάθει κάποιες βασικές εντολές μόνη μου αλλά δυστυχώς δεν με ακούει πάντα..
Οταν υπαρχουν τετοια προβληματα με ποιο σκεπτικο εβαλες κουταβι στο σπιτι... κριμα.
 


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
Οταν υπαρχουν τετοια προβληματα με ποιο σκεπτικο εβαλες κουταβι στο σπιτι... κριμα.
Με το σκεπτικό ότι με άλλα σκυλάκια είχε άψογες σχέσεις, ποτέ δεν είχε αγριέψει και έπαιζε πολύ καλά.
 








Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Οχι μέσα στο σπίτι
Στα λογια μου ερχεσαι. Δεν ηταν σωστο το σκεπτικο. Τωρα εγινε. Αν εχειε σκοπο στο μελλον να επιχειρησεις κατι τετοιο να εχουν φτιαχτει αυτα και να γνωριστουν εξω. Αφου θα το υιοθετησεις μπορεις να πεις να το φιλοξενησεις πρωτα για να δεις πως θα πανε χωρις να δεσμευτεις.
 
  • Like
Reactions: Marsa87


Marsa87

Member
16 Σεπτεμβρίου 2023
7
2
37
Στα λογια μου ερχεσαι. Δεν ηταν σωστο το σκεπτικο. Τωρα εγινε. Αν εχειε σκοπο στο μελλον να επιχειρησεις κατι τετοιο να εχουν φτιαχτει αυτα και να γνωριστουν εξω. Αφου θα το υιοθετησεις μπορεις να πεις να το φιλοξενησεις πρωτα για να δεις πως θα πανε χωρις να δεσμευτεις.
Ναι σωστά! Θα τα εχω υπόψιν! Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: Ans


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981