Κουτάβι Beagle


dexterous

Member
28 Φεβρουαρίου 2021
9
6
27
Καλησπέρα κι απο μένα ,
Ψάχνω για ένα κουταβάκι Μπιγκλ και βρήκα αυτή τη σελίδα Κυνοτροφείο ΟΛΥΜΠΙΑ :: Ελληνικός Ιχνηλάτης, Ελβετικός Σβάϋτσερ, Ελβετικός Γιούρα, Μπιγκλ, Μπλε της Γασκώνης, Ιταλικός Σεγκούτσιο, Σκύλος της Αρτουά ,τους γνωρίζει κανείς ; Πήρα ένα τηλέφωνο και μου είπαν να ξανακαλέσω την άνοιξη που θα ζευγαρώσουν ,το οποίο μου έκανε καλή εντύπωση αρχικά ,δείχοντας ότι δεν είναι "εργοστάσιο παραγωγής" .
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Καλησπέρα. Ψάχνεις για σκύλο συντροφιάς η και για ιχνηλάτη / σύντροφο στο κυνήγι;
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Οι εκτροφείς beagle στην Ελλάδα (μεταξύ των οποίων και αυτός που αναφέρεις) κυρίως εκτρέφουν για κυνηγούς, και κάποιοι διασταυρώνουν και με άλλους ιχνηλάτες. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να απευθυνθείς στον Όμιλο Beagle Ελλάδος (είναι αναγνωρισμένος από τον ΚΟΕ) και θα σε κατευθύνει αντίστοιχα.
 


dexterous

Member
28 Φεβρουαρίου 2021
9
6
27
Οι εκτροφείς beagle στην Ελλάδα (μεταξύ των οποίων και αυτός που αναφέρεις) κυρίως εκτρέφουν για κυνηγούς, και κάποιοι διασταυρώνουν και με άλλους ιχνηλάτες. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να απευθυνθείς στον Όμιλο Beagle Ελλάδος (είναι αναγνωρισμένος από τον ΚΟΕ) και θα σε κατευθύνει αντίστοιχα.
Για σκύλο συντροφιάς ψάχνω ,το site του ομίλου που μου είπες δε λειτουργεί καν .Εν πάση περιπτώσει , βρήκα και έναν άλλον εκτροφέα με ευχάριστες συνθήκες και περιβάλλον για τα σκυλάκια .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.624
19.844
Τι το θέλεις βρε παιδί μου το beagle;
Εντάξει ναι, είναι χαριτωμένο (για κάποιους) αλλά είναι κυνηγόσκυλο.
Γιατί να κάνεις το κυνηγόσκυλο, σκύλο συντροφιάς;
Btw το έχεις ακούσει να γαβγίζει;
Σε πόσα ντεσιμπέλ και συχνότητα το κάνει, έχεις ιδέα;
 


dexterous

Member
28 Φεβρουαρίου 2021
9
6
27
Τι το θέλεις βρε παιδί μου το beagle;
Εντάξει ναι, είναι χαριτωμένο (για κάποιους) αλλά είναι κυνηγόσκυλο.
Γιατί να κάνεις το κυνηγόσκυλο, σκύλο συντροφιάς;
Btw το έχεις ακούσει να γαβγίζει;
Σε πόσα ντεσιμπέλ και συχνότητα το κάνει, έχεις ιδέα;
Χαχα ,τι να σου πω . Από όσα έχω διαβάσει για μπιγκλ νομίζω ότι είναι ο ιδανικός σκύλος για μένα ,it ticks all my boxes που λένε και στο χωριό μου .Καλά ότι είναι κυνηγόσκυλο δε λέει κάτι ,μετράει ο τρόπος που θα μεγαλώσει .Είναι απο τις πιο δημοφιλείς ράτσες στις ΗΠΑ ,και μάλλον δεν είναι όλοι κυνηγοί :p
Το γάβγισμα το έχω ακούσει ναι ,έχει και ένας φίλος ,αλλά το θέμα δεν το άνοιξα για το αν θα πάρω μπιγκλ ή όχι :)
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Χαχα ,τι να σου πω . Από όσα έχω διαβάσει για μπιγκλ νομίζω ότι είναι ο ιδανικός σκύλος για μένα ,it ticks all my boxes που λένε και στο χωριό μου .Καλά ότι είναι κυνηγόσκυλο δε λέει κάτι ,μετράει ο τρόπος που θα μεγαλώσει .Είναι απο τις πιο δημοφιλείς ράτσες στις ΗΠΑ ,και μάλλον δεν είναι όλοι κυνηγοί :p
Το γάβγισμα το έχω ακούσει ναι ,έχει και ένας φίλος ,αλλά το θέμα δεν το άνοιξα για το αν θα πάρω μπιγκλ ή όχι :)
Προσωπικά είχα πάντα κυνηγόσκυλα σαν σκυλιά συντροφιάς, λόγω φίλων κυνηγών, και βρέθηκα με beagle χωρίς απολύτως ενσυνείδητη επιλογή μου και ναί το λατρεύω, αλλά λάβε υπ' όψιν, όπως λέει και η mareco, τα εξής.
- 2 -3 βόλτες την ημέρα για να εκτονωθεί η αστείρευτη ενέργεια του (είναι από τα πιο ακούραστα κυνηγόσκυλα).
- Στην βόλτα, ιδιαίτερη προσοχή, συνεχώς ιχνηλατεί και γλύφει με την μύτη στο έδαφος και μπορεί να αποβεί μοιραίο.
- έντονο άγχος αποχωρισμού, δεν μπορεί να μείνει μόνο του πολύ ώρα.
- γαύγισμα δυνατό και σε διαπεραστικές συχνότητες, χρήσιμο στο κυνήγι του λαγού αλλά μεγάλη προσοχή για διαβίωση σε διαμέρισμα.
Αν ο τρόπος ζωής σου, σου επιτρέπει να ανταποκριθείς στα παραπάνω, σίγουρα θα απολαύσεις την ζωή μαζί του.

Για τα εκτροφεία, σου απάντησα. Δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα, αλλά αν ρωτήσεις στον Όμιλο Beagle, θα σε ενημερώσουν για 2-3 ακόμα εκτροφεία. Συμπληρωματικά, αφού είναι σκύλος συντροφιάς και δεν σε ενδιαφέρουν οι κυνηγετικές ικανότητες, θα προσέξεις αποκλειστικά θέματα υγείας προγόνων (άλλα μέλη είναι πιο ειδικά να σε καθοδηγήσουν σε αυτό).
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Βασικά ότι είναι κυνηγόσκυλο λέει κάτι, ότι δηλαδή θα συμπεριφέρεται ως κυνηγόσκυλο... Ο τρόπος που θα το μεγαλώσεις δεν πρόκειται να αλλάξει τα χαρακτηριστικά της φυλής του, τα οποία οφείλει να έχει ως καθαρόαιμος σκύλος επιλεκτικής εκτροφής.
Αυτό πάντως που δε λέει απολύτως τίποτα είναι το αν η ράτσα είναι δημοφιλής στις ΗΠΑ ή αλλού. Δεν είναι λόγος αυτός για να επιλέξει ή να απορρίψει κανείς το σκύλο που θα βάλει στη ζωή του.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi and TARA


dexterous

Member
28 Φεβρουαρίου 2021
9
6
27
Αυτό πάντως που δε λέει απολύτως τίποτα είναι το αν η ράτσα είναι δημοφιλής στις ΗΠΑ ή αλλού. Δεν είναι λόγος αυτός για να επιλέξει ή να απορρίψει κανείς το σκύλο που θα βάλει στη ζωή του.
Γενικά το δέχομαι .Το quoted κομμάτι είναι καθαρή παρερμηνεία .Προφανώς εννούσα πως ΑΝ ήταν μόνο για κυνηγούς ,δε θα ήταν απο τις δημοφιλέστερες ράτσες .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma