Κουταβίνος... Ουρανοκατέβατος!!


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Καλησπερα σε ολο το φορουμ σημερα ειχα μια εμπειρια που αισθανομαι την αναγκη να μοιραστω με εσας!!Σημερα λοιπον πηγαινα με το αγορι μου σπιτι του στην αγκαλια του κρατουσε την Λιλυ ενω περπατουσαμε ακουω ενα σκυλισιο κλαμα γυρναω το κεφαλι μου σε ενα μπαλκονι στο 1 οροφο ενας κουταβινος με το κεφαλακι απο εξω!Αρχιζω να του μιλαω τι το ηθελα??Που να φανταστω ομως την συνεχεια???εκει που του μιλαω περνει φόρα κ πεφτει πανω στα χερια μου!Στην αρχη παθαινω ενα σοκ,μετα αρχιζω να ψαχνω σε ποιον ανηκει χτυπησαμε ολα τα κουδουνια η κυρια που τον εχει εφυγε εκδρομη κ θα γυρισει αργα το βραδυ!Τον μικρο τον πηρε το αγορι μου σπιτι του αλλα κ παλι δεν ξερω τι ειναι σωστο να κανω??Να τον δωσω πισω σε καποια που τον παρατησε στο μπαλκονι μια ολοκληρη μερα??
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
ΟΧΙ
Κάτι παρόμοιο δέν εχω ξανακούσει, ήταν πολύ μα παρά πολύ τυχερό. Η αναισθησία ορισμένων δέν υπάρχει. Ευτυχώς που πέρναγες εκείνη τη στιγμή καί τό έπιασες.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 




feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Νασια πραγματικα δεν ξερω αν εφταιγα η οχι ισως αν δεν του μιλουσα η δεν πηγαινα κοντα να μην επεφτε αλλα ισως κ να τον εσωσα απο κατι χειροτερο απλως δεν ξερω αν εχω νομικα το δικαιωμα να μην το δωσω πισω δηλαδη μηπως ειναι παρανομο!!Θα ανεβασω κ φωτο ειναι ενας κουκλος!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δύσκολη απόφαση αυτή.. Το κουτάβι θα έπεφτε με το ένα ή το άλλο ερέθισμα, πολύ τυχερό στάθηκε..
Μπορείς και θέλεις να το κρατήσεις; Αν ναι θα σου πω τι θα έκανα εγώ, δεν είναι ούτε απαραίτητα σωστό ούτε πρέπει να το ακολουθήσεις αν δεν θέλεις..θα το πήγαινα κτηνίατρο να το ψάξει για τσιπάκι και αν δεν είχε θα το τσίπαρα και μεγειά μου..δεν προβλέπεται πολύ καλή η ζωή του με την κυρία που το παράτησε στη βεράντα χωρίς καν να είναι ασφαλές.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Φυσικά καί δέν εφταιγες εσυ. Θά συμφωνήσω μέ την Κυβελη ,δέν είναι σε θέση νά έχει σκύλο η κυρία. Ότι ξαφνικό καί νά της συνεβει καί νά έφυγε έπρεπε νά τό είχε αφήσει μέσα στο σπίτι.
Παράνομη είναι εκείνη που τι άφησε στη βεράντα, απαγορεύεται από τό νόμο.
Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου έκανε ένα λάθος, να μην βάλει προστατευτικό στο μπαλκόνι, σίγουρα δεν τον κάνει τον χειρότερο σκυλοιδιοκτήτη του κόσμου κι ανίκανο να έχει σκύλο κι άλλα αντίστοιχα....

Είμαι βέβαιος ότι πολλοί από εμάς έχουν κάνει μπορεί και χειρότερα λάθη, αλλά τουλάχιστον κάποιοι από εμάς είχαν την τύχη να μην το πληρώσουν, σε αντίθεση με τον εν λόγω ιδιοκτήτη....

Ο σκύλος λοιπόν έχει ιδιοκτήτη και αύριο κανονικά πρέπει να αναζητηθεί, να επιστρέψει σε αυτόν, ενδεχομένως με την συμβουλή να βάλει προστατευτικό πλέγμα στο μπαλκόνι του!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Αυτο ειναι το θεμα οτι δεν εφυγε ξαφνικα αυτο με εκανε εξαλλη!!!!Μιλησα με την κοπελα απο τον 3 οροφο κ μου ειπε οτι καθε Κυριακη αυτο γινεται φευγει κ τον αφηνει εκει γτ ο μικρος δεν μπορει να μην κανει εμμετο στο αυτοκινητο!!!!!:mad:Κ οτι γενικα εχουν αρκετα προβληματα γιατι το ζωο γαυγιζει πολυ πραγμα που μου εκανε τεραστια εντυπωση γιατι τον εχουμε περιπου απο τις 3 το μεσημερι κ δεν εχει ακουστει οπου τον βαλεις εκει μενει αρκει να εισαι διπλα του!!Βλεπαμε μια ταινια το απογευμα η δικια μου ειχε τριγυρισει ολο το σπιτι κ αυτος αταραχος καθοταν στα ποδια μας!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ούτε γω παίρνω πάντα τον σκύλο μου μαζί μου...δεν νομίζω να με κάνει κακό ιδιοκτήτη αυτό...

Όσο για το γαύγισμα, ο σκύλος τώρα είναι έξω από τα νερά του....έφυγε από τον χώρο του, μην θεωρείς τυπική την συμπεριφορά που βλέπεις!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Νομικά πάντως δύσκολα και εκείνη να μην θεωρηθεί κακοποιος σκύλου, τον αφήσε ετσι και εφυγε????
Δεν της αξίζει καν το μικρό!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Κυβελη αυριο θα τον παω στον κτηνιατρο μου να τον δει να δει αν ειναι ενταξει κ γενικα αν και καλα φαινεται κ να σιγουρεψω κ το τσιπακι!!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
ποσο μαλακω παιζει ναναι για να αφησει κουταβακι μονο στο μπαλκονι και να παει εκδρομη.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κυβελη αυριο θα τον παω στον κτηνιατρο μου να τον δει να δει αν ειναι ενταξει κ γενικα αν και καλα φαινεται κ να σιγουρεψω κ το τσιπακι!!
Δεν ξέρω αν στην παρούσα φάση αρκεί αυτό χωρίς να έχεις προβλήματα. Έχεις μιλήσει με γείτονες της κυρίας αυτής και ξέρουν ότι έχεις το σκύλο; Μήπως θα έχεις πολλά προβλήματα άλλου τύπου;
Και τελικά εφόσον της προκαλεί προβλήματα γιατί γαυγίζει πράγμα φυσικό αν το παρατάει στην βεράντα μόνιμα μήπως να το συζητήσεις μαζί της ; Κάτι μου λέει ότι ίσως στο δώσει με χαρά.
Γενικά σκέψου τις επόμενες κινήσεις σου και μη κάνεις κάτι παρορμητικά γιατί μην ξεχνάς ότι μέχρι λίγη ώρα πριν και εσύ η ίδια δεν είχες προγραμματίσει να πάρεις και άλλο σκύλο:)
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
μηπως μεσω φιλοζωικης μπορει να γινει καταγγελια και να παρεις το μωρο με νομιμο τροπο?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ πάντως συμφωνώ απολύτως με τον Φοίβο!
Νομίζω ότι με την επιστροφή του μικρου στον αρχικό ιδιοκτήτη και με ήπια συζήτηση υπο μορφη μεταδοσης πειρας για το τι χειρισμοί χρειάζονται (και όχι παρατηρησεων) μπορουν να λυθούν πολλά.
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Ναι αυτο ειναι σιγουρο κ δεν ξερω αν θα τον κρατησω εγω γιατι γινεται μεγαλος κ εγω δεν εχω τοσο μεγαλο σπιτι δυστυχως απλως θελω να δω το τσιπακι για σιγουρια αν υπαρχει!Με τους γειτονες μιλησα με δυο μου ειπαν οτι εχει πολλα προβληματα μαζι της γιατι δεν βγαζει το σκυλακι βολτα κ το μπαλκονι βρωμαει η οτι γαυγιζει αργα το βραδυ!!εχει το κινητο μας μια γειτονισσα να της το δωσει!!Δεν ξερω τι να πω μερικοι ανθρωποι δεν αξιζουν να εχουν σκυλο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για να τον αφήνει εξω μόνο του και να φεύγει εκδρομή, δύσκολα θα πείσει κάποιον ότι ενδιαφέρεται για το μικρό.
Αλλά δεν το βλέπω και τόσο εφικτο να το δώσει κιόλας. Λίγο ο εγωισμός (τι ήρθες να μου κάνεις υποδείξεις), λίγο η μικρή ηλικία του σκυλου (μικρό ειναι θα μάθει πώς τον θέλω), δεν τα βλέπω και θετικά τα πράγματα.
Απλά θελει ηρεμία και προσεκτικό χειρισμό
 




feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Παιδια καμμια ιδεα για την ηλικια του μικρου?Πως μπορω να καταλαβω?κ επιπλεον να του δωσω τροφη της δικιας μου η να του κανω κατι αλλο??