Κουταβίνος... Ουρανοκατέβατος!!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ στη θέση σου πριν από οτιδήποτε θα περίμενα 1-2 μέρες. Που ξέρεις, μπορεί και να μη χτυπήσει ποτέ το τηλ σου..
Πιθανό κι αυτό.
Πάντως σχετικά με τα λάθη που όλοι έχουμε κάνει στα σκυλιά μας θα συμφωνήσω απόλυτα. Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά. Άλλο λάθος άλλο αδιαφορία και αμέλεια.
Ίσως για το κουταβάκι αυτό θα έπρεπε να μεριμνήσει κάποια φιλοζωϊκή πριν καταλήξει σε κανένα βουνό γιατί κάπως έτσι βλέπω την εξέλιξη του σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουμε ως τώρα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πριν λιγο καιρο δεν επεσε απο μπαλκονι και το κουταβι της κολλητης σου ενω εισασταν διπλα και περασε στο αλλο μπαλκονι και το κλωτσησε η γειτονισσα?

Πως θα σου φαινοταν αν απο κατω περνουσε καποιος και εβγαζε το συμπερασμα οτι δεν κανετε για σκυλο επειδη εισασταν απροσεχτες?

Επικοινωνησε με τους ιδιοκτητες του κουταβιου και περιεργραψε τους τι συνεβει.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ρε συ feniadimi....
Όταν είσαι κοντά σε μπαλκόνι+σκύλο...πάντα κάθεται στραβή...
Πες την αλήθεια...
Σε λένε Μητσοτάκη στο επίθετο....:cuniaoo:
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Βαλε ενα χαρτι στην εισοδο της πολυκατοικιας που να γραφει.
"Αν καποιος εχασε σκυλο , να καλεσει στο τηλ.*********)

Αν σε παρουν , πας αφου εξακριβωσετε οτι μιλατε για τον ιδιο σκυλο , και κατοπιν συζητησης επιστρεφεις τον σκυλο κανοντας συστασεις.
Αν δεν σε παρουν , καλα να περνατε.:cool:
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Καλημερα παιδια πρωτον Amaliaz εμενα δεν με προβληματισε το γεγονος οτι επεσε αλλα οτι ηταν μονος του μια ολοκληρη Κυριακη στο μπαλκονι!Κ συμφωνα με τους γειτονες οχι μονο αυτην την Κυριακη εσυ αν εφευγες καπου θα παρατουσες ενα κουταβι στο μπαλκονι σου χωρις πλεγμα??Μην συγκρινεις τις καταστασεις εμεις δεν σηκωθηκαμε κ φυγαμε κ το αφησαμε εκει!!!Sea mol δεν ξερω αν ημουν πολυ τυχερη η πολυ γκαντεμα πραγματι.Τελος δεν ξανα παω με σκυλακι σε μπαλκονι!!Στις 11 θα παμε κτηνιατρο το τηλ παντως οντως δεν χτυπησε ακομα!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φαντάσου, εσείς ήσασταν μπροστά αλλά δεν καταφέρατε να προστατεύσετε το κουτάβι...
Εμένα μου έχουν κλέψει έναν σκύλο....
Η Amaliaz σε βόλτα χωρίς λουρί ο σκύλος της τσακώθηκε και τραυματίστηκε....
Η I.Κyveli έλυσε τον σκύλο της σε ένα πάρκο κι αυτός βρήκε τρόπο και βγήκε έξω και τραμπούκισε έναν περαστικό...
Παλαιότερα θυμάμαι τουλάχιστον 2 περιστατικά που στην βόλτα αυτοκίνητο πάτησε τον σκύλο...
Όλα αυτά αν τα δεις αποσπασματικά και χωρίς να γνωρίζεις τίποτα άλλο πολύ εύκολα καταλήγεις στο συμπερασμα ότι όλοι εμείς είμαστε πραγματικά ανίκανοι να έχουμε σκύλο....
Όμως είναι έτσι τα πράγματα;
Ή υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που δεν συμπεριλαμβάνονται σε μια αποσπασματική ανάγνωση ενός περιστατικού;

Λες οτι έφυγε ολόκληρη μέρα κι άφησε τον σκύλο....γνωρίζεις που πήγε;
Επιτρεπόταν να πάρει τον σκύλο μαζί της;
Αλλά και από την άλλη, ακόμη κι αν επιτρεπόταν, αλλά για Χ Ψ λόγους δεν ήθελε, γνωρίζεις αν φρόντισε πριν φύγει να τον πάει την βόλτα του, αλλά και να γυρίσει την κατάλληλη ώρα;
Μια γειτόνισσα σου είπε ότι τον αφήνουν στο μπαλκόνι, μυρίζει άσχημα, κάνει φασαρία...
Τι από όλα αυτά είδες;
Ανέφερες ότι είναι κουτάβι, ελέγχει πλήρως τις κενώσεις του;
Γνωρίζεις ότι πραγματικά κακοποιείται;
Γνωρίζεις αν η γειτόνισσα δεν έχει προηγούμενα με τους ιδιοκτήτες;
Γνωρίζεις αν η γειτόνισσα δεν είναι υποχόνδρια;
Γνωρίζεις αν η γειτόνισσα δεν μισεί τα σκυλιά;
Γνωρίζεις αν πραγματικά ο σκύλος περνάει όλη του τη ζωή στο μπαλκόνι;

Από μακριά και χωρίς κανένα ουσιαστικά δεδομένο, πέραν του ότι έκανε το λάθος να μην βάλει προστατευτικά, κάτι το οποίο δυστυχώς κι από τις εδώ μέσα συζητήσεις, αλλά και από εμπειρίες από τον έξω κόσμο, πολλοί αγνοούν, πιστεύοντας ότι τα σκυλιά δεν πηδάνε από μπαλκονια γιατί είναι ψηλά, δεν είναι εύκολο, ή μάλλον είναι αδύνατο να βγάλεις συμπεράσματα...
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
καλο ειναι σε παρει δεν σε παρει τηλ,να ενημερωθεις πρωτον αν επεστρεψε,γιατι αν οχι δεν μιλαμε πραττουμε διαφορετικα.Δευτερον λεω τωρα εγω με πονηρο μυαλοοοοο,μηπως η γειτόνισσα δεν ηθελε σκυλια και δεν της εδωσε το τηλ ποτε...Λαθη ολοι εχουμε κανει το θεμα ειναι να ακουμε για να διορθωνόμαστε.
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Παιδια το σκυλακι εχει τσιπακι κ ιδιοκτητη ο οποιος το εχασε πριν ενα μηνα,ειναι κατοικος Αθηνων αλλα πηγαινοερχεται Θεσσαλονικη επαθε ενα τροχαιο οπως μου ειπε στο τηλεφωνο κ το σκυλι το εσκασε απο το παραθυρο ηταν χτυπημενος κ μεταφερθηκε σε νοσοκομειο η τροχαια τον διαβεβαιωσε οτι το σκυλι του ειχε πεθανει καθως το βρηκαν νεκρο λιγο πιο κατω για αυτο κ δεν το εψαξε πουθενα.Ηταν τοσο μεγαλη η εκπληξη του μολις του τηλεφωνησα που δεν πειστηκε μεχρι να δει τον μικρο μεσω skype.Ο ιδιοκτητης θα ερθει αυριο να παρει τον μικρο Κασπερ οπως τον αποκαλει.Η κυρια που τον ειχε επικοινωνησε μαζι μας κ της εξηγησα την κατασταση κ της ειπα να περασει κ αυτη αυριο απο εδω να τα βρουν μεταξυ τους.Το μονο που με παραξενευει ειναι οτι οταν το πηγε πρωτη φορα στον κτηνιατρο δεν βρηκε το τσιπακι του??Δεν το προσεξε??
Κατι τελευταιο δεν εχω σκοπο να το παιξω εξυπνη ουτε υπερανω απλως βρισκω μια τεραστια διαφορα εγω κ ολοι οι αλλοι ιδιοκτητες ημασταν εκει κ απλως δεν προλαβαμε η δεν δωσαμε την απαραιτητη σημασια κ εγινε οτι εγινε.Η εν λογω κυρια τον παρατησε μονο μεσα στο μπαλκονι ακομα κ αν επρεπε να φυγει ας τον εβαζε στο σπιτι καπου που δεν κινδυνευε.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ημαστε θεοι ατυχηματα μπορουν να συμβουν ακομα κ στον πιο προσεκτικο οπωσδηποτε ομως ειναι σημαντικο να μειωσεις τις πιθανοτητες οταν αφηνεις ενα κουταβι μονο στο μπαλκονι εγω τουλαχιστον το χαρακτηριζω η αγνοια η αμελεια.Οποιος εχει αλλη αποψη τι να πω?καλα κανει αν δεν ειχαμε διαφορετικες αποψεις δεν θα υπηρχε λογος να τις ανταλασσουμε εξαλλου!!:)
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
εγώ παιδιά να πω κάτι άλλο....τι χαρά παίζει να έδωσες στον πργματικό ιδιοκτήτη έτσι;αν δεν έπεφτε στα χέρια σου το μωρό δεν θα το βρισκε ποτέ!θα το είχε για νεκρό!
 




νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τελείως. Είχε άστρο τελικά τό μικρό. Η κυρία τι είπε δηλαδή? Που τό είχε βρει?

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 




jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
και εγω μια περιεργια την εχω για το τι θα πει...και μια απορια η τροχαια πως διαβεβαιωσε για τον σκυλο...το εψαξε πολυ μαλλον...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
feniadimi συγκράτησες τον αριθμο του τσιπ;
Τον έχεις κάπου γραμμένο;
Ζήτησες από τον αρχικό ιδιοκτήτη, να το επιβεβαιώσει τηλεφωνικά;
Πες του να φέρει μαζί του, το βιβλιάριο του σκύλου, όπου πάνω θα είναι κολλημένο το νούμερο.

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη...:rolleyes:
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Τα εχω γραψει ολα κ τηλεφωνησα στον αριθμο που βγηκε απο τα στοιχεια μολις το σηκωσε τον ζητησα με το ονομα κ το επιθετο του.Θα δουμε αυριο πως θα παει.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ πιστεύω ότι το θέμα δεν τελειώνει εδώ...
Η κυρία με τον κύριο, θα ανακαλύψουν αύριο ότι είναι ετεροθαλή αδέλφια.....:p:D

Ε ρε ο κούταβος, κάρμα που το έχει.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ πάντως ήξερα, ότι ο κτηνιατρικός σύλλογος, δεν δίνει στοιχεία ιδιοκτήτη, αλλά ειδοποιεί τον γιατρό ο οποίος είχε κάνει την καταχώρηση κι εκείνος με την σειρά του, τον κάτοχο :rolleyes:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι εγώ αυτή την απορία έχω, αλλά μπορεί και να άλλαξαν τους κανονισμούς τους.

Εσύ πάντως, φρόντισε να σιγουρέψεις ότι είναι όντως δικός του ο σκύλος.

Δοκίμασες να τον φωνάξεις όπως τον φώναζε, να δεις τυχόν αντιδράσεις;
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Η αληθεια ειναι οτι γυρναει στο Κασπερ!!Θα τον ρωτησω τον αριθμο αυριο κ καμια φωτογραφια του μικρου λογικο θα ειναι να εχει καποια υποθετω :( Με προβληματισες