Κουταβίνος... Ουρανοκατέβατος!!


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έτσι λοιπόν....

Μια που πήγατε στον κτηνίατρο τελικά τι ηλικία έχει το σκυλί και πόσα κιλά είναι, μια που είπες ότι είναι μεγαλούτσικο σε μέγεθος;
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Με βάλατε σε σκέψεις τώρα!
Και εγώ την Δάφνη μου την έχω ελεύθερη να βγαίνει στο μπαλκόνι και είναι κουτάβι!
Την ανάγκη της εδώ και μερικές μέρες την κάνει μόνο στο μπαλκόνι χωρίς να της το μάθει κανείς, αλλά από μόνη της!
Λέτε να πηδήξει;
Έχει ένα κενό το μπαλκόνι αλλά δεν μου φαίνεται να είναι ικανή να πηδήξει.
Τυχερό το μικρούλι, ευχομαιρνα είναι πάντα τόσο τυχερό στη Ζωή του!

Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
panagiotisgp στο μπαλκόνι να έχεις πλέγμα, οπως αυτό που βάζουν για τα μωρά, και να μην έχεις πράγματα που μπορούν να λειτουργήσουν ως σκαλοπάτια!
Δεν είναι λίγα τα σκυλιά και ειδικά κουτάβια που πέφτουν!
Επίσης, καλό είναι, όπως φάνηκε και σε αυτή την ιστορία, να μην μιλάμε ούτε σε ξένα σκυλιά που βλέπουμε σε μπαλκόνια, αλλά και ούτε στα δικά μας, όταν αυτά αντιλαμβάνονται την άφιξή μας και βγαίνουν στο μπαλκόνι να μας προϋπαντήσουν!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Φοιβο σωστη η παρατηρηση σου!Ο μικρος ειναι 15.3 κιλα κ ειναι γυρω στα 7-8 μηνων μου ειπε ο γιατρος.Ισως για πολλους να μην θεωρειται μεγαλοσωμος αλλα για μενα που εχω μαλτεζακι 1.800 γραμμαρια μαλλον φαινεται μεγαλος!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ περίεργη εξέλιξη.. Είναι καθαρόαιμος ο σκυλάκος..;

Και ένα οφφ τόπικ. Φοίβο όλα τα παραδείγματα που έφερες δεν υποδυκνείουν παραμέληση του ζώου αλλά υπερεκτίμηση κάποιων πραγμάτων ίσως και κακή εκτίμηση καταστάσεων. Είναι πολύ διαφορετικό από την παραμέληση...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι επιασες 15 κιλά σκυλί που έπεφτε απο τον πρώτο;
Θηρίο είσαι!
Εγώ μάλλον θα κρυβόμουν!

I.Kyveli, για εμένα δεν υπάρχει ούτε σε αυτή την περίπτωση παραμέληση του ζώου, δεν θεωρώ ότι το να αφήσεις κάποιες ώρες μόνο του τον σκύλο στο σπίτι είναι παραμέληση, αλλά ακριβώς όπως λες κακή εκτίμηση της κατάστασης μάλλον με βάση αυτή την θεωρία που κυκλοφορεί και λέει ότι τα σκυλιά "ξέρουν" και δεν πέφτουν από ύψος....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
I.Kyveli, για εμένα δεν υπάρχει ούτε σε αυτή την περίπτωση παραμέληση του ζώου, δεν θεωρώ ότι το να αφήσεις κάποιες ώρες μόνο του τον σκύλο στο σπίτι είναι παραμέληση, αλλά ακριβώς όπως λες κακή εκτίμηση της κατάστασης μάλλον με βάση αυτή την θεωρία που κυκλοφορεί και λέει ότι τα σκυλιά "ξέρουν" και δεν πέφτουν από ύψος....
Μπορεί να έχεις και δίκιο. Εάν δεν ευσταθούν όσα είπαν οι γείτονες , αν δεν γινόταν συχνά, αν αν ...μπορεί να ήταν και κακή εκτίμηση..

Ένα σώμα σε πτώση ζυγίζει πολύ παραπάνω από το πραγματικό του βάρος...και μένα με εντυπωσιάζει που το έπιασες στον αέρα..!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Κανω ρυθμικη γυμναστικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!!Εχω σηκωσει κ 40 κιλα κοπελα αλλα μην φανταστειτε οτι το επιασα τοσο ευκολα επεσε πανω μου κ επεσα κ εγω μαζι του
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δεν νομιζω να εχω διαβασει πιο τρελλη ιστορια!!
Εχει πραγματικο ενδιαφερον η ολη υποθεση και προσωπικα περιμενω με ανυπομονησια να μαθω τι εχει γινει με τον πρωτο ιδιοκτητη αλλα και με την δευτερη..Μυστηρια πραγματα,ευχομαι η καταληξη να ειναι η καλυτερη.
Α! και εισαι μεγαλο θηριο που επιασες το σκυλι...:cool:
 


Roulaan

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
Λοιπον εγω ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αλλα δεν με πειθει και πολυ ολη αυτη η ιστορια.Κοριτσι μου 15 κιλα σωμα απο οροφο σε σαλτο πολλαπλασιαζει παααααααααρα πολλεσ φορες το βαρο ςτου .Ποια εισαι τελικα?
Και σημαδεψε οσκυλος και ηρθε πανω σου?
Και πεσατε και οι δυο κατω και δεν παθατε και τιποτα....
Και ο προηγουμενος ειχε τροχαιο και ο σκυλος εφυγε απο το αφεντικο του....
Και προφανως επεσε στην αγκαλια της κυριας που αποφασισε να τον κρατησει.......................................................................................
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Η αληθεια ειναι οτι δεν με απασχολει κ ιδιαιτερα η αποψη σου αλλα οκ!Ελεθερια γνωμης υπαρχει παντα!Οχι οτι θελω να αποδειξω κατι αλλα αν ολα πανε καλα κ ο ιδιοκτητης θελησει γιατι οχι να το δημοσιοποιησουμε κιολας.Εγω εζησα μια εμπειρια αξεχαστη κ ηθελα να την μοιραστω οσοι τωρα εχουν διαφορετικη αποψη τι να πω παντα δικαιωμα τους!Αλλα θα σου συνειστουσα να μιλας αφου πρωτα με γνωρισεις!!
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Το ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου έκανε ένα λάθος, να μην βάλει προστατευτικό στο μπαλκόνι, σίγουρα δεν τον κάνει τον χειρότερο σκυλοιδιοκτήτη του κόσμου κι ανίκανο να έχει σκύλο κι άλλα αντίστοιχα....
Το οτι ομως εκλεισε τον σκυλο στο μπαλκονι χωρις προσβαση στο σπιτι τον κανει κακιστο ιδιοκτητη!
Εγω θα συμφωνησω απολυτα με την
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τι έγινε τελικά με αυτή την υπόθεση???

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Φίλοι μου , πέραν του αν υπάρχει καλός η κακός ιδιοκτήτης στην υπόθεση, παραμερίσαμε παρά πολύ γρήγορα την ΑΞΙΑ του μικροτσίπ, που μέσα σε όλο αυτό τον χαμό, έδωσε την λύση σε ποιον ακριβώς ανήκει το σκυλί.
θα μου πείτε συμβαίνει μια στο τόσο, ΑΛΛΆ συμβαίνει. Η φίλη μας προνόησε να ζητήσει από τον κτηνίατρο να κοιτάξει.

Το ηθικό δίδαγμα είναι, και πάει προς απάντηση μου σε άλλο τοπικ του φόρουμ με θέμα το μικροτσίπ, ότι βάλτο, και άστο να υπάρχει, ποτέ δεν ξέρεις.

Επείσης χωρίς να δίνω δίκιο η άδικο στην κυρία με το μπαλκόνι, οι γείτονες δεν ξέρεις ποτέ τι συμφέρον έχουν, θα φέρω ένα παράδειγμα.
Όταν ήμουν 5 χρονών μου κάνανε δώρο οικογενειακοί φίλοι ένα πομερανιαν κουτάβι από δική τους γέννα. Μένουμε σε μονοκατοικία με εσωτερικό πίσω κήπο, και συνορεύουμε με άλλα παρόμοιου είδους σπίτια, το κουτάβι έμενε στο σπίτι κ ενίοτε το βγάζαμε στην περιφραγμένη βεράντα του κήπου για μερικές ώρες.
Η γιαγιά μου, καλή χρυσή γυναικά έμενε από πάνω, όμως έχοντας την αντίληψη ότι το ζώο πρέπει να είναι παραγωγικό (βλέπε κατσίκα -γάλα, κότα-αυγό, άντε γάτα για να πιάσει κανα ποντικό) θεωρούσε ότι το σκυλάκι ήταν άχρηστο κ έπρεπε να φύγει.
Βρηκε έναν γνωστό της κ το έδωσε χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Είχε πρόσβαση στο σπίτι μας και κλειδί κ με την πρόφαση ότι μπήκαν στον πίσω κήπο κ το κλέψανε, συγκάλυψε την πράξη της. Όμως επειδή κάτι δεν κόλλαγε σε όλα αυτά, η μάνα μου το πήρε χαμπάρι μετά από κανα 2μηνο, και την έκανε να ομολογήσει..., για αντίποινα έκτοτε έτρωγε στη ΜΆΠΑ γερμανικούς ποιμενικούς και ένα μαλινουα. συγκεκριμένα το μαλινουα ήταν το επόμενο σκυλί ακριβώς.

Λοιπόν, μην βιάζεστε να αποδώσετε ευθύνες στον "κακό" ιδιοκτήτη, όταν δεν γνωρίζετε σφαιρικά την κατάσταση, δεν κουνάω σε κανέναν σας το δάχτυλο απλά σας διευκρινίζω κάτι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mε συγχωρείς αλλά το παράδειγμα που έφερες δεν αντικρούει σε τίποτα το γεγονός ότι πιστεύω πως σκύλος σε βεράντα όπου χωράει να πέσει, και ειδικά κουτάβι, είναι πράξη που δείχνει παραμέληση και αδιαφορία.
Τώρα όμως η υπόθεση αυτή έχει πάει πολλά βήματα παρακάτω, ποιά είναι η εξέλιξη της;
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Καλα οτι να ναι...
Σορρυ ακυρη απαντηση...
Οτι ηθελε φορτωσε ο εξπλορερ μου και δεν διαβασα ουτε τα μισα! :(
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Η ιστορία είναι πραγματικά απίστευτη, αλλά δε νομίζω να κάθεται να μας αραδιάζει η κοπέλα βλακείες εδώ και τρεις μέρες για να περάσει η ώρα της...

Για του λόγου το αληθές και τους άπιστους Θωμάδες, καμιά φωτογραφία με τον κούταβο έχεις;

ΥΓ> Έχω βάλει ήδη κατά μήκος του μπαλκονιού καλαμωτή που καλύπτει όλα τα κενά. Είμαι καλυμμένη;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ΥΓ> Έχω βάλει ήδη κατά μήκος του μπαλκονιού καλαμωτή που καλύπτει όλα τα κενά. Είμαι καλυμμένη;
Ναι, απλά πρόσεχε μην μασουλήσει την καλαμωτή!
Εγώ τον έλβις τον έβγαζα με λουρί στη βεράντα ώσπου να μην χωράει από το κενό που έχει. :p