Κουταβι γερμανικο ποιμενικο


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Αλλα μεταξυ μας τωρα SCH1 δεν ειναι και κανας αθλος.
τι θες να πεις με αυτο?
αναλογα τον σκυλο και την δουλεια μπορει να θελει και 30 προπονησεις στην ιχνηλασια....
ενας που μενει στην αθηνα για να βρει πιστα μπορει να κανει και 100χλμ πηγαινε ελα.
ας μην πουμε τι δουλεια θελει η αγωνιστικη υπακοη τα απορτ το φοραους.......καθηκοντα προστασιας κρυπτες .....
οποιος εχει ασχοληθει ξερει οτι δεν ειναι ευκολο.το βλεπεις και απο τις συμετοχες σε αγωνες αυτο.
Για εμενα ειναι αθλος.
Αρχικό μήνυμα απο Elena&Leo
καλως ηρθες.σιγουρα εχεις καποια σχεση με το εκτροφειο.
να σου πω οτι δεν ειναι το μοναδικο εκτροφειο που εχει βιντεακια με δαγκωματα στο σαιτ.
τα βιντεακια δεν θα τα σχολιασω μια και ειναι εκτροφεας...
αν τα ανεβαζε εδω ευχαριστως θα το εκανα.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ζουζουνε μιλαω σε σχεση με σκυλια που εχουν SCH3.
Δεν εχουν δουλευτει περισσοτερο?
Ειναι το ιδιο 5 σκυλια με καλες θεσεις στις εκθεσεις και SCH3 η ΙPO3 σε σχεση με 5 σκυλια σχεδον ανυπαρκτα στις εκθεσεις με SCH1?

τεσπα.
το θεμα ειναι η επιλογη του φιλου
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Ζουζουνε μιλαω σε σχεση με σκυλια που εχουν SCH3.
Δεν εχουν δουλευτει περισσοτερο?
Ειναι το ιδιο 5 σκυλια με καλες θεσεις στις εκθεσεις και SCH3 η ΙPO3 σε σχεση με 5 σκυλια σχεδον ανυπαρκτα στις εκθεσεις με SCH1?

τεσπα.
το θεμα ειναι η επιλογη του φιλου
οταν δουλευεις ενα σκυλο για ιπο τον δουλευεις για ιπο3
δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 3.
τωρα καταλαβα τι λες και ναι εχεις δικιο.
απο την αλλη θα το πω γιατι οσο και να κρατιεμαι δεν μπορω..
οποιος θελει και βρει ας μου ανεβασει ενα σκυλο με το προγραμμα του ιπο.
απο ολους αυτους τους επιβητορες που διαβαζω οτι εχουν ιπο1-3.
μα καλα περασε ο σκυλος τους το ιπο1 και δεν εχουν ουτε ενα βιντεακι?χμμμμ τα τελευταια 2 χρονια εχω παει σχεδον σε ολες τις εξετασεις εργασιας....δεν εχω δει ουτε ενα μορφολογικο γερμανικο για ΙΠΟ....
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
jimbo το ιπο1 για εναν ιδιωτη ειναι αθλος.Για εναν εκτροφεα ομως δεν ειναι τοσο δυσκολο.Μην ξεχνας ομως οτι τα περισσοτερα ιπο3 ειναι πλαστα.Υπαρχουν απειροι πρωταθλητες που πηραν μουφα ιπο3 αγοραζοντας τα μονο και μονο για να μπορουν να παιζουν στις κατηγοριες va.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
κυριακο ειναι η πρωτη φορα που θα συμφωνησω μαζι σου!
αντε καλη αρχη να εχουμε
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
κυριακο ειναι η πρωτη φορα που θα συμφωνησω μαζι σου!
αντε καλη αρχη να εχουμε
καλη αρχη να εχουμε αν και πιστευω πως και σε αλλα που εχω πει ισως λογο κακης διατυπωσης να μην συμφωνησες.Παντως ειναι περιεργο που δεν κατεβαινουν μορφολογικοι γ.π στις εξετασεις εργασιας.Εχω ακουσει(δεν ξερω αν ισχυει)οτι ενας σκυλος με 2.500 ευρω οταν τον στειλεις Γερμανια για εξετασεις δυσπλασιας παιρνει και το ιπο1 με το εισητηριο της επιστροφης του.Οποτε ισως για αυτο δεν βλεπουμε ελληνικης εκτροφης γ.π μορφολογικους στις εξετασεις εργασιας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Οποτε ισως για αυτο δεν βλεπουμε ελληνικης εκτροφης γ.π μορφολογικους στις εξετασεις εργασιας.
μήπως γιατί όσοι ασχολούνται με εργασία ''προτιμούν'' τα μαλινουά;
μήπως γιατί ο μέσος υποψήφιος ιδιοκτήτης γ/π μέχρι πρότινος αρκούνταν σε ένα οικογενειακό σκύλο- φύλακα απλά και μόνο;

απορίες....:)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δεν λεω αυτο.Λεω οτι ενας εκτροφεας γιατι δεν περναει ιπο1 τα σκυλια εκτροφης τους στην ελλαδα.Ποσα γ.π ελληνικης εκτροφης εχουμε δει με ιπο 1 και δεν εχουν πατησει μια φορα τα σκυλια αυτα σε εξετασεις εργασιας στην Ελλαδα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
γιατί εκτός απο μερικούς ''βαρεμένους'' που το ψάχνουν σε όλους τους υπόλοιπους που θα αγοράσουν γ/π το όλο θέμα είναι παντελώς αδιάφορο....
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
γιατί εκτός απο μερικούς ''βαρεμένους'' που το ψάχνουν σε όλους τους υπόλοιπους που θα αγοράσουν γ/π το όλο θέμα είναι παντελώς αδιάφορο....
δεν νομιζω οτι το να ψαχνεις σωστο εκτροφειο η το να εχεις ευλογες ερωτησεις δεν σε καθιστα βαρεμενο.Νομιζω πως για καποιον που προσπαθει να μαθει οσο περισσοτερα μπορει για την φυλη για την εκτροφη για το ιπο κλπ ειναι λογικο ερωτημα αυτο.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ούτε για μένα είναι ''βαρεμένος''....:)
αλλά ειλικρινά Κυριάκο πόσοι υποψήφιοι αγοραστές ξέρουν/ρωτάνε για ΙΠΟ/εργασία κλπ;(και απο αυτούς που ρωτάνε πόσοι ενδιαφέρονται επι της ουσίας για την εργασία και όχι για τα ''γαλόνια'' που κουβαλάει ο πατέρας και η μάνα.. )
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ελαχιστοι(αν και θα επρεπε) απλα πιαστηκα απο αυτο που ειπε ο ζουζουνος που για μενα εχει μεγαλη σημασια για το τι γινεται στην εκτροφη γ.π στην Ελλαδα:eek:.Αν και το θεμα ξεφυγε λιγο εχω το μικροβιο και οταν κατι μου αρεσει πολυ θελω να μαθαινω οσο περισσοτερα μπορω.Σαν αυτο που λεω στο signature σου.Οσο ζω μαθαινω:p
 
Last edited:


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
ούτε για μένα είναι ''βαρεμένος''....:)
αλλά ειλικρινά Κυριάκο πόσοι υποψήφιοι αγοραστές ξέρουν/ρωτάνε για ΙΠΟ/εργασία κλπ;(και απο αυτούς που ρωτάνε πόσοι ενδιαφέρονται επι της ουσίας για την εργασία και όχι για τα ''γαλόνια'' που κουβαλάει ο πατέρας και η μάνα..;)
Πολυ σωστο αυτο TARΑ.
Οι περισσοτεροι απλα, σου φουσκωνουν οταν τους ρωτας για το τι εχουν κανει οι γονεις του κουταβου
και οταν τους ρωτησεις "εσυ με τι αθλημα ασχολεισαι?" αρχιζουν και μασανε τα λογια τους.
Απλα αγοραζουν τετοια σκυλια για να πουλησουν μουρη και τπτ αλλο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
ούτε για μένα είναι ''βαρεμένος''....:)
αλλά ειλικρινά Κυριάκο πόσοι υποψήφιοι αγοραστές ξέρουν/ρωτάνε για ΙΠΟ/εργασία κλπ;(και απο αυτούς που ρωτάνε πόσοι ενδιαφέρονται επι της ουσίας για την εργασία και όχι για τα ''γαλόνια'' που κουβαλάει ο πατέρας και η μάνα..;)
Ναι αλλά...εγώ πχ που δεν ξέρω. Μου αρέσει όμως πάρα πολύ ο γπ στην εμφάνιση και ξεκινάω να ρωτάω. Ρωτόντας βρίσκω εκτροφείς. Δεν θα πρέπει αυτοί να μου πουν, ότι...ξέρεις βλαχάκι...οι γπ δεν είναι μόνο εμφάνιση. Είναι και άνεση. Τα δικά μου σκυλιά, έχουν εκτός από ομορφάδα, και αυτές τις ικανότητες, που ονομάζονται έτσι κι έτσι. Να τα και σε ώρα εργασίας [live, photo, video] να και τα πτυχία τους και τα κύπελλά τους, να και οι τιμημένοι πρόγονοί τους [με τα αντίστοιχα διαπιστευτήρια], να και οι άξιοι απόγονοί τους. Ανοιξε τα ματάκια σου βλαχάκι και μάθε τι εστί γπ και γιατί τον θέλεις. Αλλιώς, τράβα πάρε πεκινουά.
Τι λες...δεν θα έπρεπε; :rolleyes:
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ναι αλλά...εγώ πχ που δεν ξέρω. Μου αρέσει όμως πάρα πολύ ο γπ στην εμφάνιση και ξεκινάω να ρωτάω. Ρωτόντας βρίσκω εκτροφείς. Δεν θα πρέπει αυτοί να μου πουν, ότι...ξέρεις βλαχάκι...οι γπ δεν είναι μόνο εμφάνιση. Είναι και άνεση. Τα δικά μου σκυλιά, έχουν εκτός από ομορφάδα, και αυτές τις ικανότητες, που ονομάζονται έτσι κι έτσι. Να τα και σε ώρα εργασίας [live, photo, video] να και τα πτυχία τους και τα κύπελλά τους, να και οι τιμημένοι πρόγονοί τους [με τα αντίστοιχα διαπιστευτήρια], να και οι άξιοι απόγονοί τους. Ανοιξε τα ματάκια σου βλαχάκι και μάθε τι εστί γπ και γιατί τον θέλεις. Αλλιώς, τράβα πάρε πεκινουά.
Τι λες...δεν θα έπρεπε; :rolleyes:
Συμφωνω απολυτα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ανοιξε τα ματάκια σου βλαχάκι και μάθε τι εστί γπ και γιατί τον θέλεις. Αλλιώς, τράβα πάρε πεκινουά.
Τι λες...δεν θα έπρεπε; :rolleyes:
εννοείται ότι θα έπρεπε.....
και εννοείται ότι είναι ευθύνη ΚΑΙ του ιδιοκτήτη να ''ξεστραβωθεί''.....(πέρα απο την βοήθεια και το καθήκον που έχει ο εκτροφέας....)

απλά εγώ ισχυρίζομαι ότι η φυλή είναι τέτοια (και με δεδομένη την έλλειψη της κυνολογικής εμπειρίας/παράδοσης/κουλτούρας) που τα καλά εκτροφικά δείγματα που πωλούνται ως σκύλοι συντροφιάς κάνουν τους ιδιοκτήτες να ‘’επαναπαύονται’’ μόνο στην (καλή ή στην καλύτερη ) εκτροφή που έγινε (ή που μπορεί να γίνει), με αποτέλεσμα να μην δουλεύουν οι ίδιοι τον σκύλο τους ....


εννοείται ότι μελλοντικά αυτό υποβαθμίζει όλη την εκτροφή της φυλής….
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Επιτρέψτε μου να κάνω μια αφελή ερώτηση. Μιλάμε για σκύλους από εργασιακές γραμμές; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι αν μιλάμε για σκύλους που αναπαράγονται για να παίρνουν βραβεία σε εκθέσεις μορφολογίας και μόνο, λίγοι από αυτούς θα μπορούσαν να κάνουν κυναθλήματα χωρίς να σακατευτούν. Και δεν μιλάω μόνο για γ.π.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μιλαμε για σκυλους που πληρουν το μορφολογικο και εργασιακο προτυπο.Ο γ.π ειναι ενας και υπαρχει προτυπο.Η σωστη εκτροφη που διατηρει τα παραπανω μπορει να δωσει σκυλια οπου μπορουν να κανουν αθλημα και οχι μονο.Οσοι σκυλου εκτρεφονται μονο για εκθεσεις μορφολογιας η μονο για εργασια ειναι εκτος προτυπου και δεν θεωρουνται καλα δειγματα γ.π
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Μιλαμε για σκυλους που πληρουν το μορφολογικο και εργασιακο προτυπο.Ο γ.π ειναι ενας και υπαρχει προτυπο.Η σωστη εκτροφη που διατηρει τα παραπανω μπορει να δωσει σκυλια οπου μπορουν να κανουν αθλημα και οχι μονο.
Στην θεωρία το ποστ σου μου αρέσει πάρα πολύ. Ελπίζω να ισχύει και στην πράξη και να κάνω λάθος.