Κουταβι γερμανικο ποιμενικο


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Στην θεωρία το ποστ σου μου αρέσει πάρα πολύ. Ελπίζω να ισχύει και στην πράξη και να κάνω λάθος.
Κοιτα δεν μπορω να σου πω αν απολυτα ο γ.π εκτρεφεται ετσι απλα βλεπω οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο πλεον η μορφολογια(τα περισσοτερα κουταβια-μελλοντικοι πρωταθλητες γεννιουνται με ιπο3)και βλεπω ολο και λιγοτερα σκυλια να δουλευονται σοβαρα αφου μπορει να αγοραστει το ιπο3 και να παιξουν στην κατηγορια των VA.Παντως υπαρχουν εκτροφεια που εκτρεφουν βασει προτυπου και δουλευουν τα σκυλια τους.Νομιζω αυτο ειναι κιολας που ξεχωριζει του καλους απο τους κακους εκτροφεις.
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
συμφωνώ με τον Κυριάκο στο ποστ 59.....
θεωρώ όμως ότι εκεί που ''χωλαίνει'' η εκτροφή είναι στους χαρακτήρες και όχι τόσο στην μορφολογία....

(βέβαια δεν είναι η φυλή μου οπότε μπορεί να λέω και μπαρούφες....;))
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
Συμφωνώ με τον Κυριάκο κι εγώ εφόσον έτσι είναι τα πράγματα στα καλά εκτροφεία. Κάποτε διάβασα σε ένα ξένο άρθρο για τον γ.π. , προτιμήστε σκύλο από εργασιακές γραμμές για να έχετε μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι υγιές. Νομίζω ότι είναι θλιβερό αυτό αν το σκεφτούμε.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Οχι ταρα εχεις απολυτο δικιο.Η εκτροφη δινει ολο και λιγοτερο "αντρες" γ.π.Αν δεις πλεον ψευτοδαγκωνουν και μολις δεις τα εργασιακα πετανε κατω τον ερεθιστη.Φυσικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ενας γ.π να εχει τετοιο drive διοτι ειναι ενας σκυλος που ειναι αν δεν κανω λαθος μετα τα λαμπραντορ ο Νο.2 σκυλος για οδηγος τυφλων.Επισης μπορει να λεω και μπαρουφες αλλα δεν ξερω αν εχει μπει μαλινουα στην εκτροφη των εργασιακων γραμμων ωστε να αποδιδουν περισσοτερο στο σπορτ(διοτι εκτρεφονται βαση ιπο3 και επιδοσεων στο παγκοσμιο πρωταθλημα ιπο)Νομιζω παντως η απαντηση ειναι καπου στην μεση.Ειτε ειναι γκρι ειτε μαυρος ειτε panda ειτε μαφε μαυρος δεν εχει σημασια.Σημασια εχει να πληρει το προτυπο οσο περισσοτερο γινεται.Παντως ενα πολυ καλο δειγμα μορφολογικου γ.π(δεν μου αρεσει που τους διαχωριζω)ειναι αυτος VA1 (CAN) 6X VA Zambo vom Riedschlurgi[/URL].Πρωταθλητης στο wusv 2011&2012 οπου συναγωνιστηκε και εργασιακου γ.π αλλα εχει παρει και τον χαρακτηρισμο VA 6 φορες και 8xschh3.Οχι και ασχημα για σκυλο 5 χρονων.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ενα απο τα εκτροφεια που αναφερθηκαν σε αυτο το νημα εχει και αγγελια σε γωνστη σελιδα. Αποστολη πανελλαδικα λεμε:tel:

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ καθαρόαιμα κουτάβια - νέα. Ελληνικοί εκτροφείς, γονείς από Γερμανία, Pedigree ΚΟΕ, μικροτσίπ, εμβόλια, εγγύηση. Αποστολή πανελλαδικά. Δείτε *************
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Ενα απο τα εκτροφεια που αναφερθηκαν σε αυτο το νημα εχει και αγγελια σε γωνστη σελιδα. Αποστολη πανελλαδικα λεμε:tel:

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ καθαρόαιμα κουτάβια - νέα. Ελληνικοί εκτροφείς, γονείς από Γερμανία, Pedigree ΚΟΕ, μικροτσίπ, εμβόλια, εγγύηση. Αποστολή πανελλαδικά. Δείτε *************
Σε αυτό αναφέρεσαι;

Σκύλοι - Ζώα - Αγγελιες
 






vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το δυστύχημα είναι ότι ακόμα και οι μεγάλοι παγκοσμίου φήμης εκτροφείς υπέκυψαν ή ακόμα και δημιούργησαν αυτή τη μορφή marketing .
Στην πραγματικότητα πολλά από τα σκυλιά φοράνε απλά το μανδύα του γερμανικού ποιμενικού , ενώ από μέσα είναι μια άλλη φυλή –ένας άλλος σκύλος.
Έπρεπε με κάποιο τρόπο να μπορέσει αυτός ο κατά τα άλλα πανέμορφος σκύλος να μπει σε όσα περισσότερα σπίτια μπορεί και για να συμβεί αυτό έπρεπε να αλλάξει ριζικά.
Δυστυχώς η ευτυχώς το σύστημα είναι ανίκητο.