Κουτσαίνει!


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας..

Ο Σκούμπι από το απόγευμα κουτσαίνει.. Στην αρχή ήταν ανεπαίσθητο, τον πήρα για βόλτα αλλά έγινε πιο έντονο και γυρίσαμε εσπευσμένα πίσω..
Κοίταξα τις πατούσες του, δεν είδα ούτε πληγές όύτε κάτι ύποπτο... Παρόλα αυτά δυσκολεύτηκα πολύ να τον εξετάσω, δεν καθόταν παρόλο που του πειράζω συχνά τις πατούσες. Δεν κατάλαβα όμως αν ενοχλήθηκε επειδή πονούσε ή αν τον ενόχλησε η διαδικασία που πήρε περισσότερη ώρα, και γενικά τον πασπάτευα έντονα..

Στην χθεσινή βόλτα κάποια στιγμή μάζεψε ξαφνικά το πόδι του και έκανε 2-3 βήματα στα 3 πόδια αλλά μετά πάτησε κανονικά χωρίς να δείχνει την παραμικρή ενόχληση..

Μπορείτε να σκεφτειτε κάτι πιθανό? Να υποθέσω πως πρέπει να τον περιορίσω να μην πολυπερπατάει ε?

Ανησυχώ γιατί αύριο πρέπει να φύγω για 2-3 μέρες και δεν θα μπορώ να τον παρακολουθώ ούτε να τον πάω στο γιατρό.. Θα πω βέβαια στους δικούς μου να τον προσέχουν αλλά δεν είναι το ίδιο..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μήπως πιάστηκε;

Ο Κούκης έκανε έτσι ακριβώς μια φορά, τότε του βγάλαμε αίμα για εξετάσεις και μάλλον τον χτύπησαν στο νεύρο, αν καθόταν και μετά άρχιζε να περπατάει κούτσαινε πολύ, μετά όμως με το περπάτημα ήταν καλύτερα.

Δε γίνεται οι δικοί σου να τον πάνε σε κτηνίατρο;
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ναι αλλά δεν είχαν απαντήσει άλλα μέλη πως δεν γίνεται να πιαστεί για ώρες ο σκύλος? Άλλο για λίγα λεπτά..
Μου φάνηκε πάντως πως επιδεινώθηκε όταν κουράστηκε λίγο..

Μπορούν να τον πάνε στον γιατρό εννοείται αλλά άλλο να τον πάω εγώ, να ρωτήσω κλπ και άλλο να μου τα μεταφέρουν..

Και όταν πάει στον γιατρό τι θα του κάνει? Θα ψηλαφήσει μόνο το ποδι εξωτερικά, θα βγάλει ακτίνες, τι πρέπει να ελέγξει??:confused:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να τον πάς σε έναν καλό ορθοπεδικό κτηνίατρο και ξέρει αυτός τί θα κάνει.

Ακινητοποίησέ τον 2-3 μέρες που λείπεις και πήγαινέ τον στον γιατρό μετά. Ας μην βγαίνει ούτε βόλτα δηλαδή.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Αχ βρε Ντένις μακάρι να υπήρχε καλός ορθοπεδικός εδώ(αργολιδα).. Δεν γνωρίζω κανέναν που να αναφέρει κάποια ειδικότητα πέρα από κτηνίατρος..
Αν τον πάω στον δικό μας γιατρό τι πρέπει να κάνει για να ελέγξει τι έχει??
Αν δείξει πως πηγαίνει καλύτερα σημαίνει οτι πέρασε και δεν ήταν κάτι σοβαρό ή μπορεί να κρύβεται κάτι??
Το ξέρω πως δεν γίνεται διάγνωση από το πληκτρολόγιο απλά ζητάω γνώμες/εμπειρίες για να δω πως είναι καλύτερα να κινηθώ..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα πω μια προσφατη εμπειρια με την πινσερινα μας μηπως και 1% βοηθησει.
Αρχισε να κουτσαινει καποια στιγμη στο κτημα και οσο και να εψαξα τα μικροσκοπικα πατουσακια της δεν βρηκα τιποτα.

Φυσικα θα την πηγαινα στην γιατρο μας μολις πηγαιναμε Ξανθη, αλλά ειπα ας την κοιταξουμε καλυτερα για μια τελευταια φορα.

Την ακινητοποιησε η γυναικα μου κι εγω πασπατευα.
Τελικα ειχε καρφωμενο ενα μικροσκοπικο αγκαθακι που τρομαξα να το βρω και να το βγαλω.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αν μπορεις να διευκρινησεις ποιο ποδι ειναι κ απο που πιστευεις οτι μπορει να ξεκιναει ο πονος θα ηταν μια μικρη βοηθεια.εγω λογω φυλης κ ηλικιας θα σου προτεινα περα απ την εξεταση συσπλασιας να κανεις κ μια εξεταση στα ιωσηνοφυλλα,για να δεις μηπως ειναι καμια πανοστειτιδα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιό πόδι είναι καταρχάς ?

Πρέπει να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ότι δεν έχει πατήσει κάτι ΠΡΙΝ φύγεις.

Πρέπει να κάνει ακτινογραφίες δυσπλασίας αλλά και προφίλ, καθώς και μία συγκεκριμένη εξέταση για την περίπτωση ρήξης χιαστού, που είναι το πιθανότερο αν έγινε ξαφνικά, είναι το πόδι στον αέρα και δεν φαίνεται να έχει πατήσει κάτι.

Τις περισσότερες φορές η ρήξη χιαστού έχει χαρακτηριστική εικόνα με τα νύχια να "δείχνουν" το έδαφος, και χρειάζεται άμεση χειρουργική αντιμετώπιση αν είναι σε ολική μορφή.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Επειδη αντιμετωπισα με τον δικο μου ενα παρομοιο προβληματακι(το ειχα ψαξει για αγκαθια,ουλες,κοψιμο κλπ κλπ)και ανησυχισα πολυ το πηγα στον κτηνιατρο και τελικα ηταν απλα αναπτυξιακα αλγη,λογο μεγεθους της φυλης(ειναι bullmastiff) παιρνει αποτομα μεγεθος(υψος,βαρος).Του εκανε μια καταπραυντικη ενεση και μετα απο 2 μερες τιποτα...Μου ειπε οτι αυτα συμβαινουν αρκετα συχνα σε τετοιες γιγαντοσωμες φυλες.(Μια σημειωση ο κτηνιατρος μου ειναι απο τους καλυτερους στην αττικη -οχι εννοειται γιατι παω εγω- γιατι παει η μιση Αθηνα και απο ολες τις μεριες της και γιατι οι περιπτωσεις σκυλων που εσωσε και οι σωστες εκτιμησεις του,τον εκαναν τοσο φημισμενο αναμεσα ακομα και σε εκτροφεις.)Δεν λεω οτι εχει το ιδιο και ο δικος σου σκυλος προς θεου,απλα λεω οτι ειναι μια περιπτωση.Βεβαια η γνωμη του κτηνιατρου σου ειναι πανω απ'ολες και αυτην πρεπει να ακολουθησεις.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Καλημέρα!!
Το πόδι που φαίνεται να πονάει είναι το δεξί..Χθες έλεγξα πάρα πολύ καλά και τα 2 μπροστινά πόδια του.. Τα βρεξα πρώτα για να φύγουν σκόνες κλπ και να δω καλύτερα αν υπάρχει κάτι και κοίταξα ανάμεσα στα δάχτυλα και από κάτω ανάμεσα παντού, ψηλάφιζα κανά 10 λεπτο. Μετά έπιασα και το πόδι του από τον ώμο και ψηλάφιζα σιγά σιγά μέχρι κάτω να δω αν πονάει κάπου συγκεκριμένα.. Βέβαια δεν γνωρίζω τίποτα από ορθοπεδική και έκανα ότι μου πέρασε από το μυαλό για να δω αν πονάει κάπου συγκεκριμένα..
Σημαντικό νομίζω είναι ότι τώρα που έχει κοιμηθεί και ξεκουραστεί φαίνεται να κουτσαίνει πολύ λιγότερο, περισσότερο σαν να περπατάει λίγο περίεργα.. Το πόδι δεν το κρατάει στον αέρα ούτε χθες ούτε σήμερα..
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
μιας και ο λογος για ορθοπεδικο και δηλαδης να πουμε επειδης ημεθα και ''καθ οδον'' για εξετασεις δυσπλασιας (τον οκτωβιο μου ειπαν), μηπως ειναι καλυτερα να τις κανω σε ορθοπεδικο ή δεν υπαρχει λογος για την συγκεκριμενη εξεταση.:)
 




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εσύ πώς το βλέπεις ? :)
ασε πως το βλεπω εγω.εγω δεν ηξερα πως υπαρχει τετοια ειδηκοτητα:eek:.
το ρωτω γιατι οι εξετασεις ειναι ''εθιμοτυπικες'' δλδ μου ειπε ο κτηνιατρος σεπτεμβριο κανουμε καλαζαρ και οκτωβριο δυσπλασια.
αν ειναι να θελω και ορθοπεδικο και κτηνιατρο καλυτερα δεν ειναι να εχω ενα ορθοπεδικο που να ειναι και κτηνιατρος?
και που τους βρισκεις τους ορθοπεδικους?
πληροφοριακα τι αλλες ειδηκοτητες υπαρχουν?


μια, δυο, τρεις ερωτησεις.αμα θες ξανααπαντα με ερωτηση :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι ένας ορθοπεδικός κτηνίατρος μπορεί να μην σε βοηθήσει όσο θα ήθελες σε κάτι άλλο :)

Στον κτηνιατρικό σύλλογο ή τον ΚΟΕ.

Πολλές - όλες :)
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Προαιρετικα και για 3-4 μερες βολτα μονο με λουρι,οχι πηδηματα και παιχνιδια,μοιαζει πιο πολυ για θλαση,αν δεν στρωσει,οπωσδηποτε γιατρο,κανε και ενα παλιο τρυκ βρεξε ολο το ποδι με οινοπνευμα και κανε του λιγο μασαζ,μαλακα ομως(το μπλε οινοπνευμα και μπολικο να γινει μουσκεμα)αν δεν κουτσαινει ειναι μυς η λογω σταδιου της αναπτυξης.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Οι 2-3 μέρες έγιναν 5 και μόλις χθες γύρισα.. Για αρχή να πω πως πλέον δεν κουτσαίνει ούτε δείχνει κάτι.. Αλλά μια από τις ημέρες που έλειπα ο αδερφός μου μου είπε πως κούτσαινε και από το αριστερό πόδι. Βόλτα δεν πήγε καμιά μέρα μεγάλη και χθες τον έβγαλα για λίγο μόνο έξω..

Παρεπιπτόντως έκανα και το τρυκ με το οινόπνευμα που είπες omarock και κούτσαινε.. Αν θες εξήγησέ μου τι μπορεί να σημαίνει..

Παρόλα αυτά επειδή μου έχουν μπει ήδη πολλοί ψύλλοι στα αυτιά πέρα από την επίσκεψη στον κτηνίατρο μας θα κάνουμε και μια επίσκεψη σε ορθοπεδικό μόλις τελειώσουν οι διακοπές..

Αν επιτρέπετε μπορείτε να μου προτείνετε εδώ καλούς ορθοπεδικούς(να έχετε εμπειρία όμως) στην αθήνα??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εμενα μου μυριζεται παντως πανοστειτιδα κ επιβεβαιωνεται απ την μεταφορα του πονου σε αλλο ποδι.
τα παντα βεβαια ειναι ρευστα κ δεν θελω να κανω τον κτηνιατρο.εξαιρετικα καλο ορθοπεδικο στην αθηνα ειναι ο βλαχοπουλος στεργιος.210-9326491 ν.σμυρνη.ελευθεριου βενιζελου 19.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το οινοπνευμα ανακουφιζει λιγο αν ο πονος δεν ειναι ισχυρος,παλια οταν βγηκε απο το ντοπι μου το μπροστινο ποδι,ολοι οι γιατροι σηκωσαν τα χερια,ακομη και στην Θεσσαλονικη στην σχολη ελεγαν μονο με εγχειρηση και οχι 100%,ετσι πηγα στην Μικροπολη Δραμας εκει ειναι ο Μπαρμπα Τασος,πρακτικος για ανθρωπους και σε 10 λεπτα τελειωσαμε(3 κρατουσαμε τον σκυλο)ειχε και ο ιδιος τρελλα με σκυλους ειχε εναν Γ.Π στην αυλη,και μου ειπε μετα να βαζω οινοπνευμα και να κανω μασαζ γιατι ακομη κουτσαινε απο τον πονο,σε μια εβδομαδα πετουσε.
Και μου ειπε οτι πολλα σκυλια επειδη τρεχουν πολυ στριβουν αποτομα και σε κακο εδαφος εχουν μικροτραυματισμους μυων,εκει να βαζω παλι οινοπνευμα και να κανω μασαζ.
Αλλα αφου 5 μερες τωρα κουτσαινει μαλλον κατι αλλο εχει,κοιταξες τα νυχια του?μηπως μεγαλωσαν και τραυματισε κανενα δαχτυλο?πατα τα ενα ενα με το δαχτυλο σου γερα και κοιτα αν δειχνη πονο.