Κουτσαίνει!


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Δέσποινα θα ψάξω για το ενδεχόμενο που λες να διαβάσω και συμπτώματα κλπ.. και θα κάνω την επίσκεψη το συντομότερο δυνατό..

Ηλία, δεν κουτσαίνει 5 μέρες , μια μέρα κούτσαινε το δεξί πόδι και μια άλλη μέρα το αριστερό.. Από χθες που γύρισα δεν δείχνει κανέναν πόνο, ενόχληση κλπ και σήμερα μάλιστα πήγαμε μεγαλύτερη βόλτα και έκανε σαν το κατσίκι..

Πάντως υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχει πάθει και κάποιον τραυματισμό λόγω του ότι έχει φάει κάποιες γλύστρες τελευταία σε βρεγμένο έδαφος..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ αγόρασα το Dog Owner's Veterinary Handbook για παν ενδεχόμενο. Είναι χρησιμότατο και δεν ξέρω αν έχετε στην Ελλάδα κάτι παρόμοιο στα ελληνικά. Βεβαίως έτσι και έχει τίποτα το Μουφ το βουτάω και το πάω στον κτηνίατρο, αλλά καλό είναι να ξέρω και μερικά πράματα έτσι και δω τίποτα περίεργο.

Περαστικά στον Σκούμπυ!:D:D
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Εγώ αγόρασα το Dog Owner's Veterinary Handbook για παν ενδεχόμενο. Είναι χρησιμότατο και δεν ξέρω αν έχετε στην Ελλάδα κάτι παρόμοιο στα ελληνικά. Βεβαίως έτσι και έχει τίποτα το Μουφ το βουτάω και το πάω στον κτηνίατρο, αλλά καλό είναι να ξέρω και μερικά πράματα έτσι και δω τίποτα περίεργο.

Περαστικά στον Σκούμπυ!:D:D
Και να μην υπάρχει σίγουρα θα μπορέσουμε να το βρούμε σαν e-book!!!
Thank you Sara!:)

Περαστικά Σκούμπυ!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Που τις βρηκα τις 5 μερες?:D:D:D
Η γλυστρες ειναι πολυ επικινδυνες,ειδικα για ψηλο κουταβι(κεντρο βαρους),στην ευθεια πανε καλα αλλα δεν εχουν ακομη ολους τους μυες οπως πρεπει για να κανουν τις χαζομαρες τους(καμμια φορα τα πιανει η τρελλα και πλακωνονται στα γκαζια).
Εγω παιζω μονο στατικα με τα κουταβια μεχρι να δεσουν τα κοκκαλα τους,μεγαλες βολτες μετα τον 6ο μηνα,και πολυ μεγαλες απο 15ο μηνα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αν εχει οποιαδηποτε φλεγμονη στα οστα η τους μυες η οποιαδηποτε εντριβη που θα αναπτυξει θερμοκρασια θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.
θα συνιστουσα να αφησεις τα οινοπνευματα κ τις βεντουζες κ στην πρωτη ευκαιρια κανε μια επισκεψη στον κτηνιατρο.:)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
(καμμια φορα τα πιανει η τρελλα και πλακωνονται στα γκαζια).
Αυτό ακριβώς.. Κάπως έτσι έφαγε μια καλή γλύστρα αλλά ήταν αρκετές μέρες πριν δείξει να κουτσαίνει..
Όπως και να χει η επίσκεψη στον κτηνίατρο εννοείται ότι θα γίνει, αλλά έχει καθυστερήσει γιατί ψάχνω μήπως υπάρχει ορθοπεδικός εδώ στην περιοχή μας..Διαφορετικά μεθαύριο θα πάει στον συμβατικό μας κτηνίατρο και μετά αθήνα.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πολλές φορές τα τραύματα αργούν να δείξουν. Βλέπε π.χ. το σχισμένο μου ώμο. Έσχισα το δελτοειδή σε δυο μεριές καθώς και τον τένοντα. Στην αρχή τίποτα. Την άλλη μέρα ημι-τίποτα. Την τρίτη μέρα με άρχισε στο πού σε πονεί και πού σε σφάζει. Πονούσα έξι μήνες σε σημείο να ουρλιάζω και πήρε άλλους έξι να θεραπευτεί.:(:(

Ελπίζω να μην έχει τίποτα σοβαρό ο Σκούμπυ, αλλά πολλές φορές μπορεί να πάρει λίγο καιρό να δείξει. Μπορεί να είναι και κάτι που του έτυχε διότι κούρασε το πόδι του κατ' εξακολούθηση και έπαθε φλεγμονή σταδιακά.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Αν δεν τον είδες εσύ (και να είσαι σίγουρος) να κουτσαίνει και στο άλλο πόδι θεώρησέ το άκυρο.
Λες ε? Μπήκα στον πειρασμό να μην το πιστεψω είναι η αλήθεια γιατί μπορεί να μπερδέψαμε τα δεξια-αριστερά..

Ο κτηνίατρος μας λείπει διακοπές δυστυχώς και δεν έχει γυρίσει ακόμη..Κάποιον άλλον δεν εμπιστεύομαι για να τον πάω.
Ο εκπαιδευτής μας πάλι μου είπε όταν πήγαμε για μάθημα πως είναι πιθανό να είναι πόνοι λόγω ανάπτυξης ή να οφείλεται σε κάποιον μικροτραυματισμό. Γιατρός δεν είναι βέβαια αλλά έχει γνωρίσει πολλά παραπάνω σκυλιά(και τα προβλήματά τους μαζί) από μένα..
 
  • Haha
Reactions: Jimmm


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Και σε μας από ένα απλό τράβηγμα, στράβωσε όλο το κορμί (για να κρατά ισορροπία μάλλον).
Την πάω εσπευσμένα σε κτηνιατρικό κέντρο.
εκεί δεν έδειχνε απολύτως τίποτα.
Προληπτικά κάναμε ένεση (έγινε τσίχλα το σκυλί :eek:), ακτινογραφία, ένεση και κάποιο κουτάκι με χάπια.

Η βόλτα είχε μειωθεί κατα πάρα πολύ.
Συνέχισε να κουτσαίνει, την πάμε σε άλλο κτηνίατρο. Κ πάλι μας "κορόιδευε" περπατούσε μια χαρά εκεί.

Anyway, Μέσα σε 2 βδομάδες δεν είχε κάποιο σύμπτωμα. Απλά ήθελε χρόνο, ηρεμία κ προληπτικά το (αντιφλεγμονώδη) χάπι.